Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pt. cei care ati schimbat amortizoarele la Vectra C: are flanse si pe spate? Sau rulment?
Skip ads

  • VectraAddict

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2008

  • Mesaj Privat
k8m3l a scris:azi am scimbat uleiul si cand am inchis portbagajul mecanicul m-a pus sa deschid din nou si sa repet de cateva ori dupa care a rotit de neste tampoane de cauciuc care se afla la baza prtbagajului si spre surprinderea mea care incerc sa scap de zgomot de vreo 6 luni Embarassed; dupa ce am plecat de la el nimic liniste si pace in masina Shocked Crying or Very sad asa ca daca aveti berlina incercati sa reglati portbagajul fiinca mai are in afara de cele doua tampoane inferioare si doua suruburi care se regleaza la baza lunetei pe mecanismul de sustinere a portb.



vectra c 20dti



am si eu o intrebare.. cum se ajunge la mecanismul de sustinere a portbagajului? am o vectra din '93 si troncane portbagajul de se sperie lumea pe strada.....
  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Problema similara am avut cu un Agila 2001. Batai pe partea dreapta spate la denivelari. Am verificat bucsele, toate piesele ce misca, dar la urma urmei a fost de vina arcul.
Deci daca nu gasiti sursa zgomotului, verificati daca nu s-a sucit arcul. L-am rotit cu mana dinspre dreapta spre stanga vreo 5-8 mm pana a ajuns la loc , si gata.
  • abdon

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1998 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si la urma, ai descoperit enntdurant , de ce face masina, ca si cand ai trece pe langa poduri, ca si la mine se aude zgomotul acesta, si daca las geamurile deschise, si merg cu 80-100 km/H, ma zapaceste.
Skip ads

  • laujofa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o vectra c/2004 y20dth, problema ar fi ca se aude o bataie la rotile din spate, in mers se aude mai putin iar la franare se aude mult mai tare si cu o frecaventa mai mare. Are idee cineva ce ar putea fi ?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai verificat discurile spate sa nu fie ovalizate(mai ales daca zici ca la franare bat mai tare)
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
apropo vedeti ca la gts bratele sunt mai scumpe pentru ca sunt de aliaj usor, nu sunt de metal.....ca la vectra c sedan.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La mine a aparut un zgomot ca scartait in portbagaj.Am scos(eliminat)de pe acolo tot ce se putea(a mai ramas roata de rezerva care e ancorata bine)si tot se aude acel zgomot enervant care apare doar la trecerea peste denivelari.Am scos acele distantiere care vin prinse pe hayon si hayonul se inchide acum cu greutate deci nu e de acolo.A mai patit cineva(se aude un zgomot de plastic care tot scartaie cate un pic la trecerea peste denivelari mici sau mari ).Azi am schimbat jantele cu cele de vara(ca abia asteptam sa vad cum stau pe masina jantele TSW)si am spalat tot pe acolo pe la suspensie(masina inca nu a facut 40.000 km nu e de la bucse ca stiu cum suna alea)ca ma gandeam ca zornaie ceva pe brate.
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu te speria, vezi ca la portbagaj sunt 2 cauciucuri ca suruburile pe marginea interioara a portbagajului, si se infileteaza, si cand inchizi portbagajul alea preseaza in bara jos, sa il tina rigird sa nu se miste. E, tu vezi ca suruburile alea de cauciuc, sa nu fie infiletatea prea rau, mai desfileteaza-le putin, pana cand sta rigid fixat (sa nu le desurubezi prea mult ca nu se mai inchide dupa aceea.
Spor la treaba....eu era sa schimb amortizoarele, am crezut ca ele fac acel scartait Smile)
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am scos acele distantiere care vin prinse pe hayon si hayonul se inchide acum cu greutate deci nu e de acolo

am scris de acele distantiere mai sus,le-am desurubat le-am insuribat tot degeaba(o sa mai incerc oricum dar nu e de acolo)
Deci sa inteleg ca acel scartait la tine a fost din acele distantiere.O sa le ung cu vaselina ceva unsuros poate alea imi scartaie ca pe caroserie ele vin pe 2 bucati de plastic. Rolling Eyes
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Gata am rezolvat scartaiala.Am uns cele 2 distantiere si tot chederul de la portbagaj cu ulei siliconic si nu mai scartaie nimic in portbagaj.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eee... sa dai o bere Smile)
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta este,la prima intalnire comuna dau o bere(ca de trimis prin posta nu am incredere ca o primesti intreaga)
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Smile)
  • rhadoo1986

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Am si eu o problema: azi am pus inapoi rotile de vara si am si schimbat cauciucurile pe spate cu unele mai late...normal aveam 195/60/R15 si le-am schimbat pe cele de pe spate cu unele 205/60/R15....de cand am facut asta se aude un zgomot nesuferit din spate...initial am crezut ca freac pneurile in ceva dar m-am uitat atent, inclusiv cu doi prieteni suiti pe spatele masinii sa apese pe ea si nu se pune problema de frecare...totusi se aude un sunet pe care l-as descrie ca un vuit...mentionez ca acest vuit nu este constant, este ritmic, creste in frecventa odata cu cresterea vitezei...sa fie oare din cauza cauciucurilor?...rotile sunt echilibrate, nu sunt ovalizate, probleme la frane( adica discuri ovale sau alte chestii) nu sunt...astept parerile voastre...si imi cer scuze anticipat daca s-a mai vorbit despre asta dar din cate am cautat nu am gasit un topic in care sa fie descrise aceleasi simptome...
PS: de la rulmenti nu este problema pt ca zgomotul a aparut imediat dupa schimbarea rotilor...
  • motorina

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu cu un cauciuc sh pe spate. Am schimbat cauciucul, a disparut si sunetul.
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cauciucurile le`ai luat noi sau sh ? daca sunt sh e posibil sa nu fie floarea egala...si deaia se aude uruitul ala... asa ii facea si unui prieten
  • rhadoo1986

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez...cauciucurile sunt sh...m-am uitat la floare si nu pare sa fie vreo problema...nu par tocite inegal...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cauciucurile au profil v cumva.posbil sa fie din ele.
incearca sa le schimbi cu cele de pe fata.
  • rhadoo1986

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:cauciucurile au profil v cumva.posbil sa fie din ele.
incearca sa le schimbi cu cele de pe fata.

da cauciucurile au profil V...e posibil sa fie din cauza asta? si daca da atunci ce se poate face..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR