Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Cred ca daca ar avea o bagheta cu leduri portocalii pe toata laterala ar fi dotate si cu maneta de semnalizare. Sau probabil ar fi suficient butonul de avarie.


tot oftopic sunt dar nu ma pot ...
eu spun ca albastre sau albe - portocalii nu prea se asorteaza - si sa fie in forma de "cerce" ... Very Happy

bafta
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles. Ca la toba de esapament. Cool
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:
Paulll a scris:Eu gasesc ca folositoare astfel de pozitii (daylight) pentru ca se vad mai bine decat pozitiile clasice.

daca se vad mai bine nu inseamna ca sunt folositoare


Se vad mai bine ziua masinile care au astfel de poziti in comparatie cu cele clasice la asta ma refeream eu.
Ca altii pe timp de noapte merg numai cu pozitiile aprinse e alta teaba.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Conform codului rutier nu trebuie sa mergi ziua cu pozitiile aprinse. Iar daca ai si farurile aprinse consider ca se vad suficient farurile incat sa nu se mai puna problema ca pozitiile cu multe leduri se vad mai bine decat alea cu un bec.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate 90% merg cu beculete-leduletze aprinse si fara faruri, noaptea mai degraba le vezi cerculetzul de la toba decit pozitiile tunate, de folie nici nu mai spun...nu vezi numic si asta este jenant.
Moda asta cu led peste tot unde chiar nu este nevoie imi aduce aminte de cum se cumparau sclavi sau teritorii cu margele sclipitoare sau oglinjoare.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E asta e problema ca in codul rutier nu scrie sa aprinzi ziua in oras pozitiile sau luminile de intalnire dar trebuie sa recunoastem ca este bine sa facem acest lucru. La aceeasi concluzie au ajuns si producatorii de masini si au montat daylight. Este un lucru foarte eficient, cosuma mai putin decat un bec clasic si nici nu trebuie sa aprinzi luminile de intalnire (care consuma si mai mult) sa te vada ceilalti. Si sa fim seriosi voi daca va cumparati Opel Insignia nu veti merge numai cu ele aprinse ziua?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Paulll a scris:E asta e problema ca in codul rutier nu scrie sa aprinzi ziua in oras pozitiile sau luminile de intalnire dar trebuie sa recunoastem ca este bine sa facem acest lucru.

Ai uitat sa zici si de proiectoarele de ceata ca e bine sa fie aprinse. Cool
Luminile de pozitie sunt definite in codul rutier ca lumini de stationare. Ce iti spun tie aceste 3 cuvinte? Iar proiectoarele de ceata sunt de ceata si cred ca si aici se intelege suficient fara a avea nevoie de un IQ prea ridicat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa transformam topicul in "care sunt luminile de stationare" pentru ca eu am o dilema: am la masina mea 2 feluri de lumini de pozitie
1. becurile ambelor faruri si stopuri aprinse impreuna cu bordul (comutatorul luminilor pe pozitie)
2. becurile pe o singura parte aprinse, far si stop, fara bord, (comutatorul luminilor pe oprit si semnalizarea pe partea pe care vrei sa aprinzi pozitia). Functioneaza atat pe stanga cat si pe dreapta.
Care din cele doua corespunde prevederii din codul rutier si ce este cealalta?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Doar prima corespunde codului rutier, iar a doua e o versiune a primei variante, dar pentru nemti. Probabil in legislatia lor se mentioneaza ca e suficient sa ai aprinsa lumina de stationare doar pe partea dinspre axul drumului.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate e bine sa aprinzi proiectoarele cand este ceata afara.
Dar raspunde-mi si mie la intrebare.
Paulll a scris: Si sa fim seriosi voi daca va cumparati Opel Insignia nu veti merge numai cu ele aprinse ziua?

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris: Probabil in legislatia lor se mentioneaza ca e suficient sa ai aprinsa lumina de stationare doar pe partea dinspre axul drumului.

Iti dai seama de ce la noi nu este valabil, ca poate se trezeste unu sa depaseasca "motocicleta" pe partea dreapta Very Happy
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Paulll a scris:Dar raspunde-mi si mie la intrebare.
Paulll a scris: Si sa fim seriosi voi daca va cumparati Opel Insignia nu veti merge numai cu ele aprinse ziua?

Sper ca in 2-3 ani sa imi cumpar Insignia, iar raspunsul este ca nu as merge nici cu Insignia doar cu luminile de stationare aprinse. Daca imi plac cum arata le aprind ma uit la ele pana imi satur retina apoi ma urc la volan si plec cu farurile aprinse. Mi se pare o tampenie motivatia asta ca mergi cu luminile de ceata sau cu pozitiile led aprinse pentru ca iti place cum arata. Pai tu esti la volan si nu vezi cum arata. Cand sunt la volan caut sa respect atat legea cat si bunul simt. Nu am niciun drept sa ii deranjez pe ceilalti. Un sofer bun este acela care constituie o prezenta cat mai discreta in trafic!


Later edit: Un jandarm de la mine din comuna mergea tot timpul cu luminile de ceata aprinse, inclusiv stopul. L-am intrebat de ce le aprinde cand nu e ceata si mi-a raspuns ca lui ii place cum arata masina cu ele aprinse. Am vrut sa-i zic ca totusi masina ara arata mai bine cu zgarieturile retusate si cu unul dintre stopuri schimbat deoarece era lipit cu banda adeziva. Insa l-am lasat in pace. In urma cu vreo doua saptamani era o ceata griș cu lapte. Cine mergea fara lumini de ceata? Desigur ca jandarmul din poveste. Probabil ca lui ii place cum arata masina lui pe ceata fara lumini de ceata.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si de unde zici ca era jandarmul ?
Poate vanduse omu' proiectoarele si becurile Laughing
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sau poate nu le mai vedea din cauza cetii ... si-atunci pt ce sa le mai aprinda daca tot nu le vede nimeni ?
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu sint de acord cu aceste becuri aprinse numai pe o parte.Poate careva nu vede partea dreapta si o ia inainte.Ce mare economie poate sa aiba?A fost un caz la unitatea ce duce la aeroport cu un tab ce avea luminile aprinse , dar unul cu mertanu a vrut sa treaca printre cele doua lumini (care erau destul de indepartate una fata de calalta) si aintrat exact pe centru (sub acel tab).
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Luminile de pozitie (de stationare) sunt definite in codul rutier ca lumini de stationare iar daylight sau Daytime running lamp (DRL) sunt lumini de ziua care se folosesc pe timpul zilei si cred ca e pe intelesul tuturor "fara a avea nevoie de un IQ prea ridicat"
Gasiti aici informatii:
http://en.wikipedia.org/wik...time_running_lamp
http://www.daytime-running-...com/index_uk.html
Eu cred ca e gresit sa ai o masina echipata cu astfel de lumini si sa nu le folosesti ziua numai pe ele (fara sa mai aprinzi si luminile de intalnire).
Pentru ca ele sunt facute sa te vada alti ziua cand circuli cu masina pe strada.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Iscander_88 a scris:Si daca atunci cand cobor din masina o sa vina cineva si o sa-imi zica ca il deranjeaza proiectoarele mele ca le aprind ziua, o sa le sting cu cea mai mare placere.

Hai sa recapitulam! Daca un sofer vinde din sens opus vine un individ pe care il deranjeaza proiectoarele tale (altul decat mine) el va trebui sa intoarca masina, sa te urmareasca 2-300 km pana la destinatie iar cand tu cobori din masina el iti va spune ca il deranjeaza proiectoarele tale si tu le vei stinge cu cea mai mare placere pentru ca oricum ai ajuns la destinatie. Dar cu conditia sa il deranjeze doar ca le aprinzi ziua, nu si noaptea. Laughing
Iar daca vor fi mai multi deranjati de proiectoarele tale se vor incolona frumos in spatele tau pana vei opri la destinatie sau la pișu. M-ai uimit cu logica ta. Acum fii sincer! Voiai si tu sa conduci o coloana si nu stiai cum.


Totusi te-ai facut ca ploua si nu mi-ai raspuns la intrebarea asta:
biela-manivela a scris:Daca nu deranjeaza pe ceilalti soferi de ce in toata Europa a fost interzisa folosirea lor atunci cand nu e ceata?


P.S.: Sper ca nu se considera flame faptul ca mi-am permis sa combat o idee exprimata de alt forumist!
biela, nu am mai intrat pe forum si am cam lipsit de la discutia asta, nicidecum ca ma fac ca ploua. Cel din fata imi poate da flsh-uri daca il deranjeaza, nu? In plus, m-am interesat daca bat puternic proiectoarele mele, am si trecut pe langa masina mea cand avea proiectoarele aprinse in trafic, cat si pe langa altele ca a ea. Si nu, nu deranjeaza. In Europa sunt interzise, e normal, mi s-ar parea normal sa fie si la noi interzise, dar ale mele nu bat asa puternic ca restul. Cine are Vectra B cu proiectoare mici poate confirma asta. Stai linistit, ca nu sunt ala care e ca un ghimpe pe sosele...si ar trebui sa iti multumeasca colegii de trafic ca le duci de grija...cu toate ca e ciudat...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Paulll a scris:Eu cred ca e gresit sa ai o masina echipata cu astfel de lumini si sa nu le folosesti ziua numai pe ele (fara sa mai aprinzi si luminile de intalnire).
Pentru ca ele sunt facute sa te vada alti ziua cand circuli cu masina pe strada.


Deci, in conformitate cu norma europeana ECE R87, din 2011 vom fi un continent de cocalari. Norocul nostru, al astora din lumea a III-a care nu vom avea bani de masini ce indeplinesc respectiva norma.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
au inceput s-apara "pagubitii" Very Happy
axe a scris:feriti-va fratilor sa mergeti cu proiectoarele aprinse pe vremea asta...dupa ce le-am stins au pocnit sticlele...dehhh..doar este iarna...este vb de opel vectra c

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Conform codului rutier nu trebuie sa mergi ziua cu pozitiile aprinse.

Poti sa mergi cu faza scurta aprinsa dar fara pozitii? Ca deh, asa zice codul rutier ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR