Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pai vezi mai Tudore ca se poate Wink Nu trebuie sa te duci musai la reprezentanta pt atata lucru ci doar sa citesti pe paginile forumului.S-a mai scris despre asta in nenumarate randuri.Este suficient sa dai o cautare,nu e musai sa deschizi un subiect.La fel si cu pierderea de ulei.Incearca sa lipeste problemele tale la discutiile care se poarta deja la subiect ca altfel vei fi avertizat de moderatori.Banuiesc ca ai citit regulamentul,da?
Skip ads

  • TudorPletea

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
L`am citit...sunt nou pe site dupa ai vazut! am deschis o noua discutie pt ca e mai bine vazut decat cele deja deschise..in sensul ca imi raspunde mai repede cineva asa:D cred eu:D
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@TudorPletea
Adevarul este ca in mod normal trebuia sa intri prin portbagaj, ca sa nu deranjezi actuatoarele usilor prin deschidere.....asa se face resincronizarea adevarata Laughing..... da acum te iertam ca esti "bebe" Smile Smile
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@TudorPletea - radem,glumim dar nu iti fa un obicei din a deschide discutii doar pt ca "imi raspunde mai repede cineva asa".S-ar putea sa te trezesti suspentat Evil or Very Mad
Skip ads

  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

De cateva zile imi face figuri portiera dreapta fata, cand se inchide cand nu si trebuie sa incerc de mai multe ori; iar daca incerc sa o inchid sau sa o deschid manual din interior se simtea ca era blocata ori pe inchis, ori pe deschis..

Din ce am vazut am sa verific firele care intra in portiera.
Dar mai poate fi si altceva?

Multumesc!
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
posibil sa nu mai ai actuatorul original si sa ai unul de la o inchidere 'chinezeasca' iar tija sa atinga in panou....posibilitate

incearca sa dai jos panoul de la usa si apoi in functie de ce este acolo discutam cu placere

RESPECT!
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca este de vina bateria de la telecomanda da nu sunt sigur
Cateodata cand dau sa inchid/deschid masina nu merge tot apas butoanele degeaba...dar dupa ce ii dau un bobarnac la cheie merge(dar nu tot timpul) ledul acela se aprinde tot timpul cand apas(si cand merge inchiderea si cand nu merge deci teoretic baterie mai are).... sa fie de la modulul de inchidere centralizata sau cheie?
Mentionez ca am 2 chei si am2 fac la fel.
  • dragosql

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2012 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@kallyo cu siguranta cel mai probabil problema este din bateria telecomenzilor deoarece modulul cand se strica nu mai functioneaza deloc asta daca te referi la inchiderea originala a masinii

Respect!
Skip ads

  • tavi.

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am o problema cu in chiderea manuala adica din usa soferului si anume nu se mai inchide/deschide deloc.Telecomanda din cheie functioneaza bine(prima cheie).Va rog dati/mi o sugestie.Mentionez ca la a doua cheie functioneaza inchiderea manuala cat si cea din telecomanda ei.
  • emilg85

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1997 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
tavi. a scris:Salutare tuturor! Am o problema cu in chiderea manuala adica din usa soferului si anume nu se mai inchide/deschide deloc.Telecomanda din cheie functioneaza bine(prima cheie).Va rog dati/mi o sugestie.Mentionez ca la a doua cheie functioneaza inchiderea manuala cat si cea din telecomanda ei.


Cel mai probabil ti s-a largit putin, partea decupata dintr-un catel din butuc si acesta agata acum. Dat fiind ca problema apare doar la prima cheie, exista posibilitatea ca si cheia sa se fi uzat in timp, insa mult mai putin, dat fiind ca la contact nu iti face probleme.

Solutie. Desfaci butucul si il duci la mecanica fina, iti va mai poliza putin cateii cu probleme si gata. Modificarile nu vor afecta cea de-a doua cheie.
Daca vrei sa scapi mai ieftin, poti incerca sa ajungi singur la catei si sa repari problema, doar ca e destul de migalos.
  • tavi.

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat,am sa incerc dar nu cred ca s/a uzat din moment ce sa folosit mai mult inchiderea din telecomanda.Mersi inca odata!
  • benmisu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut.. Am un opel Vectra B si de cateva zile am observat ca nu mai merge inchiderea centralizata, si anume cand vreau sa deschid masina, mi se deschide doar usa de la sofer si cea din spate (dreapta). Nu stiu care ar fi problema, ma gandesc ca poate e din cauza sigurantelor de la panou.

Dati-mi va rog, niste sfaturi. Multumesc!
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Verifica sa ai bagate mufele la fiecare usa in parte.Si eu am patit exact ceea ce patesti si tu si de acolo era.Bft
  • benmisu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mufele de jos .. dar dau jos tubul acela ?
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu trebuie dat jos nici un tub.Se vede cu ochiul liber daca sunt sau nu bagate.La mine nu stiam de ce nu se mai inchid usile.Bft
  • speedy'91

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
scoate siguranta de la mufa dintre usa si stalp,curata ca e posibil sa fie oxidate contactele de la umezeala!
  • benmisu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mersi baieti.. am facut sa se inchida usa din spate, dar asta din fata nu pot Sad, este o mufa mare, cu o chestie care se roteste.. nuj ce sa fac akolo
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
curato si pe aia .
  • Zepp

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!si eu am avut probleme cu inchiderea centralizata;la mn nu mergea deloc telecomanda si am folosit cheia o perioada,dar dupa ceva timp,am observat ca portiesa spate-stanga nu se inchidea mereu.Bun!am forta de cateva ori(adik dupa ce am inchis cu cheia,am deschis usa si am apasat pe tumburucul ala).Totul a fost ok o saptamana sa zic asa,dupa,cand am apasat intr-o seara,s-a stricat tumburucul si a ramas apasat si nu se mai inchidea usa deloc si am ramas cu ea asa peste noapte si a doua zi la scoala;zi in care m-am dus cu ea la un service unde un nene a bagat o surubelnita intr-un locas micut rosu aflat pe portiera si a inceput sa se inchida si usa stanga,dar inchiderea centralizata tot nu mergea.
Acum vine partea funny.Ma trimite la un tip,care lucra la un passat nou in spatele unui bloc(era tot bordul dat jos) si ii zic ca nu imi merge inchiderea centralizata desi am schimbat bateriile.Intra in masina,baga cheia in contact si apasa pe butoanele de pe telecomanda si Voila!aveam inchidere centralizata functionala.Niic nu a vrut sa imi ia bani,dar i-am dat eu 5 lei ca l-am sustras de la o alta treaba.
Nu stiu cat de folositor este ceea ce am scris eu aici,dar nu se stie niciodata.
A,eu am o vectra b din '97
PS:sorry ca m-am lungit,dar trebuia sa expun totul,in caz ca mai este cineva in situatia mea.
  • tavi.

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Da sigur a facut sincronizarea cheii.Si la mine nu se inchidea o usa din spate dar m/am uitat atent si era scoasa putin mufa de langa stalpul masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR