Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
DANIEL G. a scris:Stiti cum am rezolvat eu cu consumul de ulei?Am vandut masina ca m-am saturat!

Spre asta cred ca tind si eu Very Happy
Skip ads

  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cine ma ajuta cu un site/magazin online de unde pot comanda comma eurolite la bidon de 5L,in tara? pe oilmag nu mai comercializeaza acest tip de ulei.
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
cred ca si eu ar trebui sa urmez sfatul lui DANIEL G. Smile
doar asa cred ca scap de problema asta
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am comandat eu acum 3 zile la nr. de tel.0265311241 direct de la firma (nu mai retin denumirea firmei).M-a costat 91 ron (uleiul) si 30 ron (curieratul).In 24 ore , am primit coletul.Schimbul de ulei abia l-am facut , asa ca nu-ti pot da (deocamdata) mai multe detalii despre consum).
Skip ads

  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O sa va luati alte masini dar sa nu credeti ca o sa scapati de probleme cu noile masini!In afara consumului de ulei ati mai avut probl majore ?Eu cel putin in afara consumului de ulei pe care am rezolvat-o in final nu am avut de trei ani nici o defectiune majora.Adica am mai schimbat o bucsa,garnitura, nimicuri care apar inevitabil.Am o multime de cunostinte cu diferite tipuri de masini care in perioada asta de cand am opelul au bagat bani seriosi in masini fara vreo exceptie la o anumita marca.Nu inseamna ca asta este o regula dar eu deocamdata sigur nu o sa fac prostia sa vand masina si sa iau alta care e posibil sa-mi creeze mult mai multe probl.E parerea mea personala si fiecare face cum crede de cuviinta!
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
SI eu caut in magazinele piese auto din Neamt ulei Comma,dar nu am gasit niciunde si cand intreb se mira zicand ca nici nu au auzit de aceasta marca de ulei ,asta este au si ei intentia sa vanda uleiul de pe raft.
PALL uleiul cumparat de tine chiar este ,,made in austria" ,nu de alta dar nu as vrea un alt ulei tot MADE IN EU.
Acum am in motor ulei de la GM dar nu am gasit decat MADE IN EU ,cu toate ca se pretinde a fi facut in Germanica nu pe Briful Mircea cum cred eu.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Este produs si ambalat in Marea Britanie.
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
PALLL a scris:Este produs si ambalat in Marea Britanie.

Multumesc @PALLL!o sa sun si o sa'mi comand si eu.
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu multumesc mult colegului ,,PALLL", sincer m-am cam saturat de calitatea pieselor si produselor MADE IN UE. Pana si distributia am comandat-o de Germania si am primito MADE IN KUWEIT ,bineanteles de Conti.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
A facut motorul, dar tot consuma ulei.Dar , dupa ce a schimbat uleiul zice ca nu mai consuma.[/quote]

Salut , am revenit cu noutati , motorul meu x16xel are acum 4000 km , la 3000 am facut schimbul de ulei , of course comma 10w40 eurolite , la 3000 km am avut un consum de 0 ml si dupa inca 1000 de km facuti intr=o saptamana consumul e la fel 0 ml Razz si iam dat nu gluma ca am trecut de rodaj in medie cam 130 km si ima pus si benzina de 101 , cei mai place Wink .tre sa recunosc ca uleiul sa cam negrit , la serviceul unde am facut schimbul sau adunat toti mecanicii sami vada uleiul Laughing , deci pal iti recomand :
1.segmentare cu 5 segmenti pa piston
2.comma 10w40 eurolite ( the best)

toate cele bune , respect.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sebyalexa a scris:cine ma ajuta cu un site/magazin online de unde pot comanda comma eurolite la bidon de 5L,in tara? pe oilmag nu mai comercializeaza acest tip de ulei.


uleiul il comanzi de la firma zamir trade tel 0721256901, dl zaharia til trimite prin posta.respect
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sefu ? Smile am 4000 km , comma oil , consum 0,0 ml Very Happy respect.
Skip ads

  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
gabieny a scris:cip255 .ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor si iti multumesc pt urari!Sunt si eu f multumit de ulei .Eu am deja vreo 7000km si am completat vreo 6- 700 de grame dar cred ca-l pierde un pic pe la capacul de deasupra motorului , e murdar blocul motor .Motorul e la fel de silentios si merge de mai mare dragul.Daca a mers la noi doi poate vor avea si altii norocul nostru .Drum bun in continuare!


salut sefu Smile , capacul ala pa unde se scurge uleiul tre luat jos cumparat alte garnituri si un silicon special de culoare rosie(tre sa fie si pantru garnitura de chiuloasa) la pret de 30 ron eu lam gasit la mures la magazinul ala mare de piese cum iesi din ungheni cred ca stii zona , siliconul se pune pa garnituri dar atentie si deasupra si dedesupt ca sa prinda , eu am avut aceeasi problema mam stres pana iam dat de urma am mai schmibat ssi vreo trei simeringuri Sad ,spor la lucru .respect.
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cip255 a scris:sefu ? Smile am 4000 km , comma oil , consum 0,0 ml Very Happy respect.

ms.o sa sun si la aceasta firma,deoarece primul nr. pe care l'am primit de la @PALLL nu raspunde nimeni.apropo cat te'a ajuns toata socoteala,ca fapt divers(oricum cumpar) ulei+posta?4000 de km si consum 0 ptr motorasul meu ar fi o adevarata realizare.multumesc.
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o,am fost la mecanic si cand a scos capacul a gasit garnitura praf,pe acolo pierdea ulei si sunt sigur ca asta era probl pierderii celor cateva sute de grame de ulei.Dupa asta am spalat pt prima oara motorul sa vad daca mai sunt pierderi dar din fericire nimic motorul e lacrima.I-am povestit mecanicului ce succes are uleiul recomandat de el .Mi-a spus ca el baga uleiul asta in toate masinile care trec pe la el si niciodata nu a avut reclamatii!Inclusiv in masina lui, un Land Rover ,baga acelasi ulei.Repet probabil ca are efect la motoarele care nu au probl de uzura mare la motoare.Cip255 ,Vad ca esti f multumit de ulei si ma bucur ca esti mandru de masina ta.Iti mai recomand ceva!Pe la 8-9000 de km fa schimbul de ulei chiar daca ai impresia ca nu ar trebui.Uleiul nu este asa de scump si e mult mai bine pt motorul tau.Drum bun in continuare!
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
[

sal, pai cu vanzarile astea dl zaharia ia ridicat putin pretul inainte era la 90 lei 5 l plus taxe postale lam luat la 100 ron , dar ultima data am trecut prin cluj si lam luat la 110 ron Rolling Eyes dar oricum parerea mea e ca merita toti banii , as fi dat si 200 ron numai sa nu mai verific in fiecare zi joja ca ma saturasem Mad , ideea faina e ca dupa 3 schimburi ramai cu 4,5l e ca o oferta la 3 schimburi al patrulea e gratis+1l pentru antistres. te salut .respect
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca mai stiti in alt loc de unde pot sa cumpar ulei COMMA, am sunat la nr de telefon de mai sus si nu mai avea decat 2 lt.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin baltatescu a scris:Daca mai stiti in alt loc de unde pot sa cumpar ulei COMMA, am sunat la nr de telefon de mai sus si nu mai avea decat 2 lt.


salut ,hm ... si nu lai intrebat daca mai aduce ? sincer mai eista un loc dar tre sa te duci personal si til da numai daca te duci tu cu ambalajul tau , firma respectiva il tine in bidoane de 20 de l , se afla in tg mures pe str 7 noiembrie in spatele benzinariei petrom de la prima intersectie dupa ce treci de catredala . Rolling Eyes sper ca nu te am bagat in ceata ., mai suna si spunei sa comande ca ce neom face fara el. bafta .
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin baltatescu a scris:Daca mai stiti in alt loc de unde pot sa cumpar ulei COMMA, am sunat la nr de telefon de mai sus si nu mai avea decat 2 lt.


acesta este inlocuitorul lui comma 10w40 , citeste bine:
http://www.k1racegear.com/p...1-01-mb-2291.aspx
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
florin baltatescu a scris:Daca mai stiti in alt loc de unde pot sa cumpar ulei COMMA, am sunat la nr de telefon de mai sus si nu mai avea decat 2 lt.


motul performante
PERFORMANCE
STANDARDS ACEA A3 / B3 / B4
APPROVALS API SL / CF
VW 505.00 / VW 501.01 quality

comma performante
MB 229.1; VW 501 01, VW 505 00
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR