Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am reusit sa gasesc in sfarsit set faruri lupa, originale GM cu doar 450lei perechea,
singura problema, un far are 2 urechi, unul doar una, dar o sa reusesc sa le pot prinde.
Farurile nu au nici un balastru, nu au nimic, farul si atat.
Nu reusesc sa-mi d-au seama daca sunt cu AFL (daca au motorasele inauntru pentru reglaj automat),
iar din ce am citit, montate in locul celor normale, se regleaza normal din buton, fara alte modificari
sau sunt fara AFL si nu am inteles exact ce se intampla in cazul acesta.
Nu am mai inteles exact daca pot pune la ambele faze bec H7 sau trebuie neaparat la faza scurta D2S cu adaptor pt H7.
Unul din faruri are lupa orientata in sus, cam la maxim, ma gandeam sa nu aibe probleme, sper sa revina la normal din reglaj.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cate mufe au in partea de jos? daca au una, sunt fara AFL. daca au 2, sunt cu AFL
AFL nu se refera la reglaj automat! reglajul automat ti-e facut pe baza senzorului de pe punte. AFL se refera la lumina in curbe
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
lazio.tiby a scris:Salut,
Nu reusesc sa-mi d-au seama daca sunt cu AFL (daca au motorasele inauntru pentru reglaj automat),


Sunt fara AFL
Daca citeai atent toata discutia observai asta Wink

Deci, reia cititul si-ai sa vezi ca ai ceva modificari de facut, in functie de cum vrei sa le montezi cu balast original sau AM
  • alexxxstefan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa imi dai si mie pontul de unde le ai luat . As avea nevoie de cel din dreapta(pasager) si nu reusesc sa gasesc . Multumesc in avans !
Skip ads

  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu se ocupa cu asa ceva, a dezmembrat masina, si i-au ramas farurile pe care nu a reusit sa le dea la timpul respectiv. A facut ordine prin garaj, le-a pus pe net cu 450lei si am fost norocosul sa il gasesc eu primul.
  • alexxxstefan

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Chiar ca norocos. Multumesc oricum !
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi va rog, gasesc becuri xenon D2S cu tot cu balast, ca cel din imagine care este D1S ?
Nu vreau sa cumpar adaptor pentru balast normal.

Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
de gasit gasesti, depinde la ce pret Wink si trebuie vazut cum se prinde acolo in locasul de bec... Am vazut ca este acolo cu ceva cleme metalice dar arata de parca ar avea prinderea pentru bec normal halogen sau xenon aftermarket dar na, recunosc ca nu am vazut niciodata cum este la farurile originale de Astra H cum este in interior.
farurile de mai sus sunt originale? fabricate de Hella? mai pune niste poze cu partea de cabluri din interior si zona unde se prinde igniterul...
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
la D2S, ala se numeste droser si are alt efect, nu cel de balast.Balastul arata asa si se monteaza in mufa de sub far

Banuiesc ca vrei ceva mai ieftin, un balast nu-l gasesti sub 250lei, un droser sub 100 lei iar un bec d2S sub 50 lei, total 400 lei x 2 faruri = 800 lei... de banii astia cumperi 3 instalastii "csenon" cu tot cu adaptoare, deci tu calculezi daca merita
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Gabib77 Sa inteleg ca pot pune si xenon aftermarket H7? .
Si evident ies mai ieftin
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
H7 mai greu, nu stiu cat de bine va sta becul acolo, dar poti pune D2S AM conform tutorialului prezentat de mine in acest topic, gasesti instalatia cu tot cu becuri si adaptoare la un pret in jur de 280-300 lei
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi mult, si scuze daca s.a mai vb despre acest subiect,
dar nu prea intelesesem.

LE: Mai o intrebare referitor la citatul de mai jos, daca pun bec D2S cu adaptor pentru balast normal,
au toate loc in capacul de la faza scurta? Banuiesc ca nu trebuie gaurit acel capac pentru a scoate firele catre balast.
Sper ca m-am facut inteles.

"Prin urmare e nevoie de un far, un kit de csenon cu bec DS2 si adaptor de la acest bec la balastul normal after market si asta e tot - nu cred ca mai e nevoie sa adaug un bec H7 halogen, unul de pozitie si unul de semnalizare cu sau fara fasung, depinde cum este achizitionat farul "

Incearca sa nu mai postezi consecutiv, timp de 60 de minute poti edita mesajul anterior
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu vor intra inanutru, trebuie gaurit capacul (nici macar balasturile slim nu intra acolo)... oricum iti garantez ca e mult mai bine sa fie afara, la "csenon" se duc draq balasturile si daca le ai in afara si le montezi cum le-am avut eu deasupra farului, ai sanse sa le schimbi in 2-3 minute, altfel trebuie sa demontat farul si nu cred ca te incanta acest lucru
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate, ma gandean doar sa nu intre praf in far prin
acea gaura, dar cred ca o sa d.au cu silicon sanitar in
jurul ei.

Mersi
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
se etanseaza cu silicon sau se monteaza o garnitura de niste becuri de "csenon" ca in figura atasata

  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Mai am o problema legata de montarea farurilor pe masina. Am vorbit cu cineva care s-ar pricepe la ele si mi-a spus ca daca nu am la ele regulatorul de tensiune care se monteaza sub far in partea opusa AFL-ului, si am doar farul simplu, nu o sa-l pot face sa mearga.
Este cumva vorba de droserul de care mi-ai spus mai sus?
Este adevarat ca fara el nu imi merg?

Mersi
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu despre ce vorbea mai exact... Insa banuiesc ca vorbea despre balasturi, dar nu inteleg despre ce vorbea "in partea opusa AFL-urui", cand in cazul tau lipseste AFL si implicit acea mufa (conform pozelor publicate de tine)

Repet, fara balast nu o sa-l poti face sa mearga cu instalatia originala, dar cu o instalatie AM si cu modificarile de fire din interior totul e posibil. Tu pe cine crezi, pe el sau pe mine, care am modificat si montat faruri ca ale tale pe masina, cu "csenon after-market"? (cu alte cuvinte, eu nu vorbesc "din carti")

Daca are timp, pune-l sa citeasca acest topic si sa vedem daca isi mai mentine parerea Wink
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai din cauza asta am spus sa te intreb, pentru ca nu am fost convins. In mufa care se vede in poza spune ca trebuie montat acel regulator de tensiune, fara care nu ar merge faza scurta pe lupa si doar lunga (cu asta se ocupa, vinde faruri...etc, probabil vroia sa ma conviga sa cumpar si astea).
Lasa-mi te rog un mesaj pe PM, cat ma costa sa-mi montezi farurile la gata.

Mersi mult
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca ai inteles gresit... imi pare rau, nu te pot ajuta, nu ma ocup cu asa ceva... singurul ajutor e consilierea de aici Wink
  • lazio.tiby

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Scuze atunci, dar macar m-am facut inteles cu ce a vrut sa-mi spuna acel individ?
S-au imi poti recomanda unde sa merg pentru a le monta?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR