Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
azi am fost la service si mi-au aplicat metoda cu "kestia " aia lipita pe placutele de pe spate + vaselina bineinteles.

Sunt curios cum merge acum. O sa postez de indata ce merg pe aceleasi drumuri care-mi dadeau suntele alea ciudate inainte de aceasta interventie
Skip ads

  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
La ce service ai fost? In Sibiu?
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
la mine, dupa inlocuirea glisierelor, nu se mai aude zgomot, mai ales ca am mers circa 10 km pe un drum forestier cu macadam recent, inca neinglobat. La asa zdruncinaturi s-ar fi auzit, daca nu s-ar fi rezolvat problema.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
iordantonio a scris:la mine, dupa inlocuirea glisierelor, nu se mai aude zgomot, mai ales ca am mers circa 10 km pe un drum forestier cu macadam recent, inca neinglobat. La asa zdruncinaturi s-ar fi auzit, daca nu s-ar fi rezolvat problema.


tocmai asta e problema , ca se aude doar pe asfalt denivelat, iar pe drumuri "offroad" nu se aude.....
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Hmm sincer si la mine se mai aude din cand in cand, ieri am observat iar ca se aude.. dar e un asfalt denivelat rau pe zona in care s-au auzit iar zgomotele. Dar confirm ca nu sunt zgomote pe drumuri forestiere. Am fost pe la periferia bucurestiului pe un drum mai rau decat forestier (m-a bagat navigatia pe acolo ca lucreaza oamenii undeva la soseaua de centura cred) si pe acolo nu s-au auzit zgomote
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La mine inainte se auzea rau pe macadam si mai putin pe asfalt, zgomotul fiind direct proportional cu denivelarile cum mi se pare a fi si logic. Se auzea mai ales pe locurile celor din spate. Poate la altii, pe drum forestier, zgomotul produs de jocul etrierelor era mai acoperit de zgomotul rularii cauciucurilor pe pietris si de asta nu aparea asa pregnant ca pe asfalt cu denivelari. Oricum drumurile noastre "asfaltate" se aseamana des cu cele forestiere... Sad
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

am deja 400 km cu noua improvizatie a Opel la glisiere (sau mai bine spus la placutele de frana) si nu se mai aude acel zgomot.
Nici nu mai stiam cum e sa am masina noua - fara troncaneli.
Asta e bine as spune dar nu credca e ceva definitiv deoarece placutele se tot tocesc nu? si atunci ce fac, merg iarasi pentru aplicare autoadeziv pe ele - ceva mai gros?
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nini_dintras a scris:Salutare,

am deja 400 km cu noua improvizatie a Opel la glisiere (sau mai bine spus la placutele de frana) si nu se mai aude acel zgomot.
Nici nu mai stiam cum e sa am masina noua - fara troncaneli.
Asta e bine as spune dar nu credca e ceva definitiv deoarece placutele se tot tocesc nu? si atunci ce fac, merg iarasi pentru aplicare autoadeziv pe ele - ceva mai gros?


La ce service ai facut improvizatia si cat timp a durat ? Persista efectul pozitiv ?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
azi am vb si eu la reprezentanta la craiova si mi-au comandat kitul de reparatie de la GM care include acel material de se aplica pe spatele placutelor si vaselina siliconica+ ca mi-a zis baiatul de la garantii ca imi va comanda si ghidajele etrier ,, glisierele,, si urmeaza sa le schimb saptamana viitoare Smile
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:azi am vb si eu la reprezentanta la craiova si mi-au comandat kitul de reparatie de la GM care include acel material de se aplica pe spatele placutelor si vaselina siliconica+ ca mi-a zis baiatul de la garantii ca imi va comanda si ghidajele etrier ,, glisierele,, si urmeaza sa le schimb saptamana viitoare Smile


Asteptam impresiile tale si cat mai multe detalii.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
si eu am fost astazi in service, pentru ca am din nou probleme cu mesajul din bord ce imi spune ca nu mai am antigel.....au comandat un vas de expansiune si un senzor exterior ( cel ce intra in vas pe exterior).....
am intrebat de campania cu glisierele si mi-au comandat si materialul acela de spuneti voi ca se aplica pe placutele de frana...
o sa revin cu impresii dupa schimbare....sper sa dispara zgomotele la rotile spate !
  • edv_ro

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Duminica, pe autostrada A21, in Austria, am trecut pe langa un Opel Astra J HB de la care se auzea un suierat puternic la puntea spate, iar soferul tot punea frana, probabil in incercarea de a scapa de acel sunet/zgomot ascutit. In momentul in care apasa pedala de frana, zgomotul disparea. In schimb, reaparea la revenirea pedalei. Prin urmare, asa cum spuneau si alti co-forumisti, problema e prezenta si pe alte meleaguri.
Skip ads

  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Problema e prezenta la toate Astra J fabricate pana acum si inca si la cele care se mai fabrica, iar Opel/GM incearca solutii despre care nu sunt siguri ca vor functiona. Asta spune cam mult despre cat sunt de testate masinile astea inainte de lansarea pe piata. Eu unul sincer nu voi mai lua masina in primii 2 ani de la lansarea pe piata. Sincer nu vreau sa fiu beta-tester.

Cred ca eram mult mai multumit daca luam Nissan Qashqai cum am vrut prima data. E in alta clasa masina, dar macar se producea de 3 ani si trecuse si printr-un facelift care aducea imbunatatiri.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A mai fost cineva la Radacini Vitan pentru zgomot etrieri? Stiu ca optzeci ar fi trebuit sa mearga sa incerce noua solutie insa acum ca si-a vandut masina nu cred ca se va mai intampla acest lucru.

Eu voi merge sambata pt o alta problema si vreau sa stiu daca au mai aplicat la cineva solutia vehiculata aici.
  • negru2004

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
S-ar parea ca va aparea acusi solutia oficiala de la Opel ptr. problema cu zgomotele: "field remedy bulletin is coming out between 21/9 and 3/10 to fix some adhesive foil and grease to the brake pads to stop them knocking".
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Probabil nu este dat inca acest buletin catre toti dealerii, dar adhesive foil reprezinta acel material care se pune pe spatele placutelor de frana, iar grease, e acea vaselina siliconica transparenta care se da pe glisiere.

Cu vaselina s-a dat si la mine si sta o perioada pana devine probabil indeajuns de moale incat sa troncane din nou metal pe metal. Poate acel material care se pune pe spatele placutelor sa aiba efect, desi cineva intreba si pare oarecum logic, ce se va intampla cand placutele se mai tocesc. Te cheama din nou sa puna un material mai gros?

Ramane de vazut daca rezista in timp aceasta solutie.

Eu sper pentru cei care inca iubesc masina asta sa fie o solutie buna, desi mi se pare ca suna tot a carpeala si e cam trist pt o masina care arata atat de bine si care are un succes neasteptat.

Sincer daca ar gasi o solutie buna, care sa fie de la inceput pe masina si nu o carpeala si sa-i mai puna si cutie DSG, atunci mi-as lua din nou masina asta, pt ca la design e pe unul din primele locuri pentru mine Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@optzeci
dsg nu o sa vezi pe Astra, iar creste pretul exagerat de mult, sper ca masina de o astepti sa nu aiba nici o problema dar, daca ele apar sa ne tii si pe noi la curent cu ele Wink
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
DSG sigur nu, dar acelasi gen de cutie cu doua ambreiaje ar trebui sa scoata si Opel, pentru ca au aparut si pe la alti producatori(Ford, Renault, Mitsubishi) dar sub alta denumire comerciala.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@optzeci
tu iti dai seama ca daca ti se defecteaza cutia de viteze valoreaza cel putin un sfert din valoarea masini?
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca suntem foarte off-topic, dar iti raspund. Imi dau seama, dar am analizat foarte bine situatia inainte de a vinde Astra si pot sa-ti spun ca problemele la DSG apar cam la fel de des cat apar si la cutia manuala. Deci daca e sa ai ghinion, poti sa ai cu oricare dintre cele doua cutii.

Daca e sa merg dupa logica ta ai putea sa intrebi daca imi dau seama ca e posibil sa fie stricat semaforul si sa indice verde pentru ambele directii si sa intre cineva in mine Smile Astea sunt copilarii Smile

Scuze de off-topic. Daca vrei mai degraba discutam pe PM, decat sa scriem lucruri care nu au legatura cu subiectul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR