Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Setarile se efectueaza din alta parte in afara de comutatorul de pe portiera? Pe modulul de Config. de pe DVD800 nu am gasit nimic legat de acest lucru.

Bateria nu am deconectat-o(cel putin din aprilie, de cand am eu masina - SH, Germania, 2009 131CP,CDTI echipare Cosmo). Bateria pare originala. Poate a deconectat-o cel de dinainte, pentru ca nu am verificat functia asta cand am luat-o.
Inca ceva important, cred, cand deschid portbagajul(indiferent ca e din cheie, butonul de pe portiera sau ala din exteriorul hayonului), acesta se deschide un pic sacadat ()pana la jumatatea deschiderii, dupa care, continua lin. Inchiderea lui se face lin , fara probleme. Masina a fost un pic lovita in dreptul rotii din spate stanga(asa am luat-o), dar cred ca modulul de actionar al hayonului e montat in partea dreapta.
Ceva idei, sugestii ?

Cheers
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Gãsești toate informațiile necesare privind setãrile în manual.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Thanks !
Voi studia manualul Smile
Seara faina
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dacã nu-l ai,da- mi o adresã de mail și îți trimit unul.
Skip ads

  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
daca te referi la manualul de utilizare, il am
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@ciobysp,
Ti-am trimis pe mail un desen,poate te ajuta... Wink
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult gyzmo! Din pacate, saptamana asta nu am posibilitatea sa ma ocup de masina. Cum voi prinde cateva ore, ma ocup si de ea si sper sa ii dau de capat. Te anunt de rezultat cu proxima ocazie Smile
Cheers
  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,
Mi s-a blocat si mie haionul la un opel insignia, iar dupa 2 zile de investigatii la reprezentanta mi-au zis ca trebuie inlocuit un modul de comanda din portbagaj (cod 1232244) , care costa 1500 RON. A mai patit cineva asa?

Multumesc
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Au incercat initial sa schimbe butonul?
  • marian_mmc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Au curatat niste contacte si acum merge, doar ca au zis ca nu se stie cat o sa tina. Butonul l-am schimbat anul trecut...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pt a gasi defectul le-a trebuit 2 zile in reprezentanta:)SmileSmile. De schimbat un ambreiaj cat dureaza ....2 saptamani?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu nici nu ma obosesc cu reprezentantele.......in general servicii scumpe si proaste.
Skip ads

  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
De acord cu borsy, in legatura cu reprezentantele....servicii f proaste, neprofesionisti, preturi exagerat de mari(cel putin duble).
Ca dovada...ce treaba au ei cu modulul de comanda al portbagajului, daca este clar ca e vorba de nenorocitul ala de buton(chiar daca l-ai schimbat anul trecut...)?
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
...sau au desfacut modulul si au curatat contactele de la mufe?
  • bxxgfc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2014

  • Mesaj Privat
[Pentru cei care au probleme cu butonul de deschidere a portbagajului de la Opel Insignia sau similare]

Am avut si eu probleme similare cu cele descrise aici pe un Opel Insignia Sports Tourer (butonul este acelasi ca la Cruze din ce mi-am dat seama, cel putin din pozele postate pe topic-uri similare).

Eu am rezolvat problema prin "vaccinarea butonului cu WD40", fara sa fie nevoie sa dau jos butonul de pe masina in felul urmator:
- am luat o seringa de 5ml, cred ca e una din cele mai mici de pe piata, gasiti la orice farmacie la <5 RON
- am pus un ac foarte subtire la seringa, lung de vreo 3cm (cereti unul subtire la farmacie)
- am bagat in seringa vreo 2-3ml de solutie WD40
- odata incarcata seringa, am intepat butonul fix pe mijloc, direct pe masina, asa cum era el intepenit/blocat si am descarcat inauntrul butonului cei 2-3 ml de WD40
(atentie la doua aspecte: butonul are o zona mai groasa, trebuie intepat langa ea; in al doilea rand, dupa ce acul a trecut de invelisul de cauciuc exterior, mai trebuie apasat acul pana inteapa si cauciucul de la pushbutton-ul interior. intepatura in invelisul exterior e mai usoara, la intepatura de la cauciucul interior trebuie apasat mai tare)
- dupa operatiunea de "vaccinare a butonului cu WD40", am apasat de 10-15 ori pe buton si a inceput sa isi dea drumul, am reusit sa deschid portbagajul
- intr-o prima faza s-a mai blocat de cateva ori, dar a doua zi dupa operatiune am avut surpriza sa constat ca butonul nu mai da nici un rateu, merge brici, probabil ca WD40 si-a facut treaba, a degresat partile corodate din pushbuton si acum se face contactul cum trebuie.

Sper ca solutia asta sa va ajute si pe voi.

Spor la vaccinat butoanele bolnave Very Happy .
  • dada22

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am trecut si eu peste problema cu portbagajul de la insignia mea. Problema rez la reprezentanta, cost 33 de euro manopera inclusa. Din cate se pare sunt la cel de-al doilea buton in 4 ani. Toata povestea a durat 15 min.
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
mi-a povestit mecanicul de la reprezentanta din Timisoara ca ar fi deja un kit de reparatie( bine butonul in sine + ceva scule de scos butonul din exterior..fara sa mai fii nevoit sa desfaci tot haionul..cica ..cu toate ca imi imaginez cu greu cum merge treaba asta ) ?
Nu au avut sa imi arate, dar prin ianuarie-februarie ajung iarasi pe la ei.."in vizita " si o sa ii rog sa imi arate ce contine un kit de genul..macar de curiozitate!
bine frumos ar fi sa faca naiba unul bun odata , fie el si mai scump...dar sa nu tot schimbi la ele...tot anul...
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Butonul merge scos si prin exterior, insa risti sa-i rupi cleme de prindere.
Eu asa l-am scos, o clema s-a dus...
Butonul/switch-ul ala din interior e al naibii de greu de inlocuit...cel vechi e lipit/turnat intr-un plastic sau rasina...
L-am inlocuit pana la urma, dar acum am distrus membrana aia de cauciuc exteriora si aia are cleme.
Caut unul nou, am vazut cu 110ron pe net, o sa intreb la reprezentanta cat e.
33eur cu manopera cu tot mi se pare un pret bun.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
dada22 a scris:Am trecut si eu peste problema cu portbagajul de la insignia mea. Problema rez la reprezentanta, cost 33 de euro manopera inclusa. Din cate se pare sunt la cel de-al doilea buton in 4 ani. Toata povestea a durat 15 min.


Bun pretul. La ce reprezentanta ?
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
vezi mai sus ce s-a scris
dada22 a scris:Am trecut si eu peste problema cu portbagajul de la insignia mea. Problema rez la reprezentanta, cost 33 de euro manopera inclusa

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR