Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
deci practic din cate am vazut in link, nu se da rezervorul jos, ci decat acel sistem ?
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mariusapostol87 a scris:deci practic din cate am vazut in link, nu se da rezervorul jos, ci decat acel sistem ?

Nu a fost nevoie sa dea rezervorul jos. Mi a desfacut capacul de sub perna spate a ajuns la sorb , mi a scos motorina afara, a inceput sa spele tot rezervorul , apoi la suflat cu aer si sters bine.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am inteles. mersi de info.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Gabi nu la toate se poate ajunge la sorb pe sub bancheta din spate, la zafira mea nu am avut cum ajunge decat dand rezervorul jos. Era mai ,,frumos" ca la tine, pacat ca nu am facut poze!
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ehee. ieri i am facut plinul cu motorina si a primit binemeritatul aditiv pentru pompa de injectie de la Liquy Molly (cod 5122) si cele 200 ml de ulei 2 T - Ce frumos toarce motanul ! Very Happy
Andy ,asa este , la astra g se poate umbla pe sus la rezervor . La Zafira am auzit si eu ca nu exista gura de vizitare prin interiorul masinii.
Apropo :Ce facusi iar taica, de te au suspendat moderatorii!?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma a bagat cineva ulei la cdti?Sunt curios de rezultat...
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da, am bagat eu. S-a diminuat putin zgomotul si a scazut usor consumul. Bag cam 100ml la un plin.
  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Folosesc ulei 2T de aproape un an la un motor Z19DTH remapat la 200cp. fara EGR si cu filtrul de particule eliminat. Am aflat despre avantajele folosirii acestui ulei de pe un site din UK si de cand l-am folosit (destul de sceptic la inceput) nu am mai alimentat niciodata "sec". Printre avantaje , am "scapat" si de fumul negru de la acceleratii brutale.
Skip ads

  • dorin_tm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@ahappyuser - eu te sustin ( Diesel euro 5 e prea sec pentru Y20DTH )

www.arb.ca.gov/fuels/gas...3/022003bosch.pdf
  • 13RAW

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Urmarind discutiile voastre, am decis sa bag si eu acest ulei in Vectra mea. Astept sa vad rezultatele.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In profil vad ca ai motorizare pe benzina, sa nu bagi in acelasi procent de amestec (si la fiecare plin) ca la motoarele diesel ca nu te ajuta cu nimic in plus.

Sa revii aici cu amanunte dupa ce consumi cu masina ta un minim de 30l de benzina in amestec cu ulei 2T semisintetic, apoi bagi doar benzina si revii sa ne spui daca se simte o imbunatatire si in ce consta ea.
  • 13RAW

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:In profil vad ca ai motorizare pe benzina, sa nu bagi in acelasi procent de amestec (si la fiecare plin) ca la motoarele diesel ca nu te ajuta cu nimic in plus.

Sa revii aici cu amanunte dupa ce consumi cu masina ta un minim de 30l de benzina in amestec cu ulei 2T semisintetic, apoi bagi doar benzina si revii sa ne spui daca se simte o imbunatatire si in ce consta ea.


Nu mai am motorizarea pe benzina de aproape 1 an Embarassed (am uitat sa modific), acum am 2.2 dti.
Skip ads

  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser ms de sfat tie si lui gabiopel ca dupa el m-am luat si mi-am pus si eu ieri ulei 2t castrol jaso-fb ca pe aici prin bacau nu am gasit jaso-fc .. tinand cont ca am motor euro 3 am pus 150 de ml .. efectul cel putin la mine a fost aproape instant ... motorul toarce mult mai bine .. am scapat de vibratiile din volan si nu mai scoate fum.. a scos la inceput dupa ce am ambalato puternic si dupa aia la 4.000 de ture nici un fum ....
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud ca te-a ajutat. Daca vei putea sa-l folosesti pe termen lung motorul va merge excelent, eu am deja 10.000km de cand folosesc acest tratament si motorul parca 'a intinerit' fata de felul cum mergea atunci cand am bagat ulei 2T semisintetic pentru prima oara.

Daca aveam pe Vectra mea motorul cu 'celebra' pompa de injectie pompa VP44 poti sa fii sigur ca bagam deja din prima zi un aditiv de motorina, desi ar fi costat ceva bani sa bagi la fiecare plin. Acum, ca am aflat si am expus aici beneficiile folosirii pe termen lung a acestui ulei 2T (semisintetic sau mineral) - care e mai ieftin la achizitie fata de un aditiv de motorina si care in ceea ce priveste proprietatile de lubrefiere a motorinei face acelasi lucru ca un aditiv de motorina, cred ca orice proprietar de X20DT(H) sau Y20DTH poate sa-l adauge in motorina in proportia dorita (1:200, 1:300) si acest tratament folosit pe termen lung va prelungi viata pompei de injectie prin reducerea uzurii ce apare la unele din componentele ei interne (ex. pistonasul de avans).
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am cateva intrebari
Uleiul 2T se poate baga in orice fel de motorina, euro 4 , euro 5 ?
care este mai bun de pus in rezervor FB sau FC ?
se poate pune orice marca de ului 2T sau este o marca anume ?
uleiul 2T de la L . molly este un ulei special pentru pompa de injectie sau este doar un ulei 2T

m a bate si pe mine gindul sa pun in rezervor si ma gandeam ca daca nu gasesc aceea firma , sa pun de la alta

am motor y 20 dth , 182 000 de km si nu consuma ulei

mersi
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu are legatura cu consumul de ulei de motor, asta in schimb arata, sa zicem, ca motorul tau e in parametri privind segmentii si compresia.

Uleiul 2T se poate baga in orice motorina care se vinde pe la noi (PECO, CFR, Agricultura, etc). Are rol de a imbunatati capacitatea de lubrefiere a motorinei care trece prin pompa de injectie si injectoare. Cel mai bun de pus in rezervor este cel JASO-FC pentru ca are capacitatea de a unge mai bine la o cantitate mai mica de ulei 2T, folosit in amestec cu motorina. Ambele, JASO-FC si JASO-FB ard fara depuneri, se vor folosi dupa posibilitatile financiare sau dupa cum se pot cumpara de la magazine (unele magazine vand doar JASO-FB). Uleiul 2T JASO-FC Artikel No. 1052 de la Liqui Moly are cel mai bun raport pret/calitate, este ulei 2T semisintetic pentru motoare pe benzina in 2 timpi... nu este obligatorie folosirea lui in amestecul cu motorina, se pot folosi si alte marci de ulei 2T. Camionagii baga chiar si ulei de motor in amestec cu motorina, sau uleiul de motor care a fost initial in motor si a fost schimbat, pana la urma fiecare baga ce crede el de cuvinta.

Daca vrei sa faci un test cu ulei 2T in amestec cu motorina, respecta concentratia pentru motorul tau EURO3 (1:200, 1:300) si iti doresc mult succes.
Sa revii cu detalii daca vezi ca este benefic (dupa ce-l folosesti, sa zicem, un plin de motorina ca sa fii cat mai obiectiv la detalii).
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:........
Daca vrei sa faci un test cu ulei 2T in amestec cu motorina, respecta concentratia pentru motorul tau EURO3 (1:200, 1:300) si iti doresc mult succes.
Sa revii cu detalii daca vezi ca este benefic (dupa ce-l folosesti, sa zicem, un plin de motorina ca sa fii cat mai obiectiv la detalii).


daca nu "mucles" sau ce? Very Happy
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Tata isi facea plinul de la rusi . si dupa vreo 4000km, a inceput sa scartaie pompa de injectie. (MOTOR 2.0 CRDi)
Cu timpul dupa ce a ajuns innapoi in peninsula iberica cu timpul a disparut scartaitul.
Intrebarea mea este; In romanica , avem motorina "proasta" ca la rusi?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@dorin-b

Poate colegul @munteanu nu va vedea nicio diferenta, nu am de unde sa stiu. Poate foloseste deja un aditiv de motorina si nu ne-a spus aici. Etc, etc ...

Dar stiu sigur ca tu nu vei baga la a ta, pentru ca deja ti-ai reparat o data pompa de injectie (VP44) si te gandesti ca o sa te tina 'pe viata'. Mr. Green LOL.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De ceva timp bag si eu ulei 2T,in ultimul timp nici nu il mai masor pun la ochi.
Iarna asta am pus si 5 litri de benzina la un plin.
Singura diferenta este ca motorul nu mai trepideaza asa tare cand este rece.
Oricum eu de la un timp nu ma mai prea stresez deoarece cu cat se invechesc masinile si piesele sunt mai ieftine,la ora actuala se poate gasi o pompa la 200eura fara probleme.

Eu am bagat si apa in rezervor si nu am avut probleme,singura problema a fost ca am ramas cu masina intr-o intersectie si a trebuit sa fortez putin electromotorul sa ies de acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR