Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • rlacika

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis un MP
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit un kit de distributie (original) pentru Corsa C, Z15XE, aici: http://www.autoa.ro/produs/...ibutie-pe-lant-cu

Pret comparativ destul de mic, 542 RON, inteleg ca e cu pinioane cu tot... sa comand, sa nu comand? Stie cineva mai multe? Ce-mi recomandati?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Kitul pe original se merita a fi cumparat (atentie in descriere nu apare nici o garnitura)
chiar si in situatia in care nu veti avea nevoie de pinioanele camshaft.
Restul de piese ce se doresc a fi schimbate le veti gasi mai usor.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bun, mersi pentru sfat. Vreau sa schimb si pinioanele, sa pot dormi linistit (nu la volan...).
Ce voiam sa stiu: a mai cumparat cineva de pe site-ul acesta? ce parere au? chiar livreaza piese originale?
Am mai gasit kituri si cu 700, si cu 900 RON tot online, si cred ca e mai bine sa întreb si pe altii prima data, sa nu ma arunc cu capul inainte pe cel mai mic pret.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai uitati de CHITUL lui peste prajit.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu: explica te rog, nu stiu ce sa inteleg.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este scris pe prima pagina.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Topicul l-am citit si recitit demult, de prin martie anul trecut. Inclusiv prima pagina, aproape ca o stiu pe de rost. Daca spuneai simplu ceva de genul "cred ca e o facatura, nu e sfatuiesc" era mai simplu, nu se posta de patru ori. Insa s-au schimbat coduri, s-au schimbat preturi, magazinele te taxeaza cam cum le taie capul iar pe mine nu ma dau banii afara din casa, de aceea intrebam: chiar pot fi originale la pretul asta?
Poate ca inteleg prin ce treci tu ca moderator, asa ca multumesc si tie pentru parere.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa numitul KIT original GM are cod 66 06 022 dar atentie ca nu are garnitura distributie+baie+culbutori+evacuare+termostat+pompa apa, piulite evacuare, surub vibrochen, poate am uitat ceva. Are pinioane, patine, intinzator, suruburi.
Mai exista chituri pe producator, la astea fiecare pune ce vrea, complet nici vorba.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pe site scrie doar ca e original, nu am gasit vreun cod; am sa-l comand si o sa va spun ce am patit.
Daca nu e original cum zic ei (tot sau pe bucati) , teoretic se poate returna dar vom vedea... mersi pentru codul kitului original, nu-l stiam. Sper sa nu fie scris undeva in topic, ca iar ma spargi...
Am observat ca nu are garnituri si altele; dupa ce vine iau componentele la rând, vad ce mai lipseste si comand separat.
  • GEORGE PLESA

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2013 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Domnule Dan, am citit cu interes mai multe topicuri referitoare la intretinere Agila si am observat ca va pricepeti si va si ocupati cu asa ceva, ceea ce e reconfortant pentru noi, cei mai profani in domeniu. eu mi-am achizitionat-o de curand si as vrea ca o data cu inmatricularea sa o pun si la punct tehnic. In acest sens as vrea sa stiu cum se poate lua legatura cu dvs. pentru o diagnosticare (distributie) si o eventuala interventie. masina are 115000 km " in bord".O plimbare pana la Iasi intr-un weekend nu strica.....Va multumesc anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
danut32 asa e cel mai bine, vezi ce primesti si completezi ulterior.

GEORGE PLESA nu merita sa vii pana aici pentru o diagnoza, benzina costa. Asculti motorul dupa ce incalzeste si daca tacane e clar, la taiere contact face tac-tac si mai clar. Vezi ca avem si filmulete postate, explicatii si nu una sau doua. La mine vii doar pentru 'operatie'. Acum tu ai masina proaspat cumparata si nu stii nimic despre ea, daca crapa ceva e mai bine sa fii in oras si nu pe undeva pe camp. Pe mine ma gasesti usor, vezi publicitate.
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am cumparat kit de distributie - nu mai pun si pozele, mai sunt. Ca sa stiu de ce mai am nevoie, prima data vreau sa identific ceea ce am cumparat deja, dupa lista de piese de pe forum.
Kitul asta contine si niste suruburi pe care nu le pot identifica, si o piesa care ar semana cu un boltz dar e goala pe dinauntru, ca o bucatica de teava si nu stiu ce poate fi. Nici dupa coduri nu le-am putut identifica, as ruga pe cine stie sa-mi spuna ce sunt:




Suruburile mari sunt M8x55, seamana cu cele de la pinioanele de la axele cu came, dar alea exista in alt plic, separat, cu codul corespunzator.
Suruburile mici seamana cu cele de la patina alba, dar patina din plic are deja suruburile in ea.
Pentru întinzator si piesa de ghidaj dintre pinioane la fel, exista suruburi dar fara ambalaj, cred ca le-au pus doar in cutia mare.
Codul kitului de pe cutie e cel care trebuie: 66 06 022. Nu contine surub vilbrochen, nici garnituri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1 suruburi ax came pentru cele cu pinioane subtiri, nu in cazul tau
2 suruburi patina fixa, sunt deja pe patina
3 tija ghidare patina fixa, nu trebuie decat daca o gasesti rupta

Surub vibrochen trebuia sa fie in cutie
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu: mersi, o sa revin dupa masa cu poze de la toate suruburile din kit, poate ma ajuti sa vedem daca este sau nu si surubul vilbrochen. Din pozele postate de altii am o idee cum arata, dar nu sunt sigur.
Daca crezi ca ar fi util, pot sa postez si poze de la fiecare piesa din kit - cum zici tu, poate o fi util cuiva.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Astea sunt suruburile care au fost puse in cutie fara ambalaj (fara plic).
Cel negru e gol pe dinauntru, pare sa fie de la patina neagra.
Celelalte par sa fie de la sina de ghidaj dintre pinioane si de la întinzator, dar poate le confund eu - e vreunul de la vilbrochen?
Nu am gasit nici o piesa cu codul de la boltz (20 62 506), e vorba de tija aceea de ghidare sau e alta piesa care lipseste?

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
surub patina intinzatoare
suruburi intinzator
suruburi patina mica
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Mersi, acum e clar, stiu ce mai am de facut rost.
Daca treci prin Sibiu dau o bere... pe la Iasi nu am drum curând.
  • GEORGE PLESA

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2013 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Domnului Dancuciureanu:
Multumesc pentru raspuns, simtomele motorului agilei mele se incadreaza perfect in categoria "inceput de sfarsit distributie". La rece merge bine dar cum se incalzeste incepe sa tacane ca se aude de la 50 de metri. la taiete contact se aude putin ceea ce ati spus, dar numai cand e motorul fierbinte. In orice caz, merita investitia in schimbarea distributiei, chiar si preventiv. In acest va rog sa imi spuneti:

1. sunteti disponibil sa imi schimbati si mie distributia...;
2. trebuie sa vin eu cu piesele sau aveti dvs acces la ele...;
3. se poate rezolva intr-o zi...;
4 cat m-ar costa...;
5. ce inseamna "pe mine ma gasesti usor, vezi publicitate'', nu prea stiu cu siteurile....

As fi onorat sa va cunosc pentru ca greu gasesti pe cineva care sa cunoasca meserie si sa impartaseasca din experianta...la unii le scoti cuvintele cu clestele parca lucreaza la NASA nu la OPEL...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1 da
2 poti aduce tu dar sa fie toate sau procur eu si astfel iesi putin mai ieftin si fara bataie de cap
3 da
4 piese cam 900, ulei+filtru+antigel 200, materiale curatare 100
5 https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=47
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR