Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • jeanolteanu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni, am un vectra b 2001 z16xe, si vreau sa-mi schimb luminitele la ceasurile de la bord, computerul de bord, consola, inclusiv (climatronicul).
Vreau sa stiu in primul rand daca este posibil acest lucru si ma poate ajuta cineva.
Mi-ar placea ca ceasurile de la bord sa fie albastre cu indicatoarelel rosii, iar pe consola rosii(cam cum are volkswagen-ul).
Multumesc!
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
jeanolteanu a scris:Salut oameni buni, am un vectra b 2001 z16xe, si vreau sa-mi schimb luminitele la ceasurile de la bord, computerul de bord, consola, inclusiv (climatronicul).
Vreau sa stiu in primul rand daca este posibil acest lucru si ma poate ajuta cineva.
Mi-ar placea ca ceasurile de la bord sa fie albastre cu indicatoarelel rosii, iar pe consola rosii(cam cum are volkswagen-ul).
Multumesc!

Salut, vezi ca gasesti in topicul meu un mic tutorial cum sa faci asa. https://www.clubopel.com/vie...88&highlight=
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Pai si cam ce as putea face sa nu mai am asemenea probleme, pana masor sa zicem ca este cu ati zis voi, ce leduri imi recomandati.Multumesc

Leduri si rezistente calculate la 14V. Sau cel mai bine, multe leduri alimentate mult sub limita maxima.

@jeanolteanu totusi despre ce-i vorba in acest topic?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut vreau sa fac o mica(mare) modificare la iluminatul din bord, si va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac sa fie bine.O sa atasez urmatoarea schita sa o vedeti.

Am inteles ca nu-i recomandat sa le pun in paralel, dar asa ar fi cel mai usor de facut.Astept recomandari. Am inteles ceva de o dioda zener, ce si cum nu prea ma pricep.
Multumesc anticipat
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
schema e buna doar ca trebuie sa ai grija la valoarea rezistentei si mai ale watajul acesteia pt ca la trecerea curentului electric printr-un conductor acesta se incalzeste si degaja caldura
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atasez cateva imagini cu o vectra B pe care am modificato in ianuarie anul asta impreuna cu msv_64

ce nu se poate vedea in poze....comenzile geamurilor electrice fata si spate sunt cu rosu, blocul de lumini si plafoniera cu spoturile pt lectura spate cu leduri albe.
luminile din panoul usilor fata si spate de asemenea tot albe
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ursu82
Orice ai face nu le lega direct in paralel. Daca pui o rezistenta SMD tip 1206 (~3mmx1.5mm)in serie cu fiecare led, va fi bine. Acestea sunt de 0.25W, mai mult decat suficient. Pune mai multe leduri, si calculeaza-le curentul la 10-15mA.
  • R1s3

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva sa gasesc in Bucuresti becuri pentru bord diferite culori? Sau macar leduri simple de 12 v ?
Un magazin sau o adresa daca stiti. Sau un site romanesc unde se pot comanda. Cu respect !
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Salut vreau sa fac o mica(mare) modificare la iluminatul din bord, si va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac sa fie bine.O sa atasez urmatoarea schita sa o vedeti.

Am inteles ca nu-i recomandat sa le pun in paralel, dar asa ar fi cel mai usor de facut.Astept recomandari. Am inteles ceva de o dioda zener, ce si cum nu prea ma pricep.
Multumesc anticipat


La schema asta mai este o problema in afara de ce au punctat colegii mai sus. Ledurile ieftine de pe piata nu sunt la fel adica cumperi 100 si daca gasesti 10 perfect identice este mult, ceea ce inseamna ca la 5 sau 10 leduri puse in paralel sigur cel putin 2 sau 3 vor lumina mai tare ca restul. Fa grupuri de 2, 3 sau 4 leduri in serie cu rezistenta in functie de tensiunea de alimentare.
De ex. pentru majoritatea ledurilor: Rosu, Galben 2,2V Alb, albastru 3,5V la verde nu stiu tensiunea (nu lucrez cu culoarea asta), curentul este de 20mA
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
rosu galben verde 2,2V si alb,albastru 3,2-3,5V
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri.M-am gandit sa pun asa in paralel deoarece m-am gandit ca daca le pun in serie, mi-e frica sa nu se arda unul ca dupa aia nu mai merg nici restu.Ca leduri vreau sa folosesc asa: http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1 si asa http://www.ledshop.ro/index...hop&Itemid=1. Eu am tipul asta pe masina si sunt multumit de ele(daca stiti modele mai bune sa-mi spuneti) dar le am buchet sau ramificate din soclurile becurilor.Si nu-mi plac cum stau.Si vreau cum s-ar spune sa le imprastii uniform de-a lungul ceasurilor.De exmplu cum am in desen 6 leduri pe o placa, daca le cuplez cate 3 tot in paralel dar de la alimentari diferite, ce ziceti, ar merge?


McFly a scris:@ursu82
Orice ai face nu le lega direct in paralel. Daca pui o rezistenta SMD tip 1206 (~3mmx1.5mm)in serie cu fiecare led, va fi bine. Acestea sunt de 0.25W, mai mult decat suficient. Pune mai multe leduri, si calculeaza-le curentul la 10-15mA.


Tu spui sa pun la fiecare led pirana si un led smd in serie fara rezistenta sau cu rezistenta?
Skip ads

  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Va multumesc in primul rand pentru raspunsuri.M-am gandit sa pun asa in paralel deoarece m-am gandit ca daca le pun in serie, mi-e frica sa nu se arda unul ca dupa aia nu mai merg nici restu.Ca leduri vreau sa folosesc asa: http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1 si asa http://www.ledshop.ro/index...hop&Itemid=1. Eu am tipul asta pe masina si sunt multumit de ele(daca stiti modele mai bune sa-mi spuneti) dar le am buchet sau ramificate din soclurile becurilor.Si nu-mi plac cum stau.Si vreau cum s-ar spune sa le imprastii uniform de-a lungul ceasurilor.De exmplu cum am in desen 6 leduri pe o placa, daca le cuplez cate 3 tot in paralel dar de la alimentari diferite, ce ziceti, ar merge?


McFly a scris:@ursu82
Orice ai face nu le lega direct in paralel. Daca pui o rezistenta SMD tip 1206 (~3mmx1.5mm)in serie cu fiecare led, va fi bine. Acestea sunt de 0.25W, mai mult decat suficient. Pune mai multe leduri, si calculeaza-le curentul la 10-15mA.


Tu spui sa pun la fiecare led pirana si un led smd in serie fara rezistenta sau cu rezistenta?


McFly a spus sa pui o rezistenta SMD nu un led smd.
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tot ce am zis e sa nu legi leduri direct in paralel.
Exemple de corect/incorect ti-am desenat mai jos:

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Good news- acele de Vectra C (Astra H) se potrivesc pe G


src= http://astra4ever.net/portu...4-t57352-s25.html


Ultima modificare facuta de McFly la Lun 08 Feb, 2010 4:21 pm
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La astra H avem doar 3 ace, asa ca nu prea "se potrivesc".Am pus pe doua astre g ace de vectra.Cu galben nu e cine stie ce,dar alb cu ace rosii e altceva.In curand poze.
PS:E masina tipului din portugalia? Very Happy
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da aia e masina. H intr-adevar are 3 ace... ce sa fac daca am doar G Very Happy
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Tot ce am zis e sa nu legi leduri direct in paralel.
Exemple de corect/incorect ti-am desenat mai jos:


Multumesc Mcfly
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat



Tot ce am postat este realizat de flores si sunt foarte multumit ca in sfarsit am reusit sa-mi fac si eu tot bordul, multumesc foarte mult Florin, chiar este ceea ce mi-am dorit si recomand cu multa placere si altora care doresc astfel de modificari !
Very Happy Very Happy Very Happy
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La blocul de lumini de ce ai luminat doar jumatate?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR