Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare baieti!
Mierucuri am fost sa imi montez si eu folie 5% transparenta intrun Service Autorizat. Toate bune si frumoase. Baietii de la service mi-au recomandat sa nu deschid geamurile 3 zile si sa o tin in soare ca, sa se usuce adezivul.
Am facut exact cum au zis. Ieri cand ma uit la geamurile de pe spate am vazut mici bule cat gamalia la ac. Acuma din ce am vazut sunt pe margine si pe la jumate ici colo, dar astazi sau inmultit.
Aveti idee asa trebuie sa se intample? si dispar peste cateva zile, sau nu sa montat bine folia ?
Mentionez ca, sa montat pe un Astra H 5 usi.
Multumesc !
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cand le-am montat la Expert Detailing in Bucuresti toata lumea a ras de mine ca mi-am luat teapa si-am platit mult.
Uite-le ca au 5 ani si nici o bula.
Plus ca nimeni nu crede c-au fost montate fara sa fie desfacute fetele de la usi.
...unde mai pui ca le-am montat si iarna.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si pe masina mea s-au montat foliile tot cu scoaterea geamurilor. Rezultatul a fost 0 bule, iar interdictii in a le folosi imediat dupa montaj n-am avut.
Daca te uiti atent se vede daca acele bule sunt picaturi de apa sau scame. In primul caz, se vor usca. In al 2lea, la garantie sa schimbe folia.
@George, chiar ai platit mult! Laughing
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat.. si nu se vad scame.. sunt bule ori cu apa ori cu aer. nustiu cu ce sunt, am incercat cu o laveta cu degetu sincer se micsoreaza bula dar revine la normal dupa un timp..
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Aer atunci.
Lichidele sunt incopresibile.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se vor usca, lasa masina parcata in soare cateva zile.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
O sa revin diseara cu cateva poze. sa vedeti despre ce este vorba.
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
weekendul acesta am pus si eu folie pe spate si luneta, folia am avut-o eu, este 3m hp 50 , destul de inchisa din exterior tinand cont de transparenta, din interior nu prea ai zice ca e folie pe geam .
Totul a durat sub 2 ore cu demontat fete usi si scos geamuri. Mi-a explicat baiatul care mi le-a montat ca e cam bataie de joc sa le pui fara demontare, el de 10 ani de cand monteaza a desfacut fiecare usa, a sters geamul cum trebuie, a pus folia pe toata suprafata . SUnt foarte multumit de rezultat , revin cu poze .
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a explicat baiatul care mi le-a montat ca e cam bataie de joc sa le pui fara demontare, el de 10 ani de cand monteaza a desfacut fiecare usa, a sters geamul cum trebuie, a pus folia pe toata suprafata


Sa-nteleg ca ti-a facut teoria chibritului sub forma unui studiu exhaustiv. Laughing
Ma bucur ca asa a procedat. Auditie placuta in masina sa ai in continuare !
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu mi-a facut nici o teorie, eu am intrebat. BTW, mi-a facut toata lucrarea gratis ca e un fost coleg, daca vroia sa scape de mine sau sa munceasca mai putin nu se mai deranja atat. Un prieten a platit 150 lei in bucuresti sa i le monteze tot cu folia lui, doar pentru montaj si autorizatie, a stat si 3 ore acolo . Pun poze la jurnal .
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun si eu folii pt ca nevasta-mea nu suporta parasolarele de cand trebuie sa stea cu bebeata in spate. Imi recomandati un service sau un profesionist cu obraz.
  • adrianpaun

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2013

  • Mesaj Privat
George te astept cu mare drag la noi la atelier, vezi despre ce e vorba in materie de folie si apoi iei o hotarare, montezi folia la noi sau in alta parte e alegerea ta, dar cel putin vei sti despre ce e vorba si de ce unii platesc 800 Lei pentru folie si altii 200 Lei, e la fel ca in orice domeniu, luam exemplu piesele auto, o piesa de proasta calitate o schimbi des si suma adunata in timp e mult mai mare fata de pretul unei piese originale care cu siguranta rezista mai mult, la fel si in cazul foliilor, si pe langa rezistenta materialului se mai adauga si propietatile de protectie ale acestora, majoritatea foliilor ieftine doar coloreaza geamurile, pe cand cele ceva mai scumpe ofera si protectia termica pentru care cei mai multi doresc folie,cenzurat, reclama, acum revenind la topic, montajul se poate face si cu demontare si fara demontare, in ambele cazuri daca montatorul este priceput si stie ce face va iesi o calitate buna a montajului fara bule, punctulete de praf, scame si alte imperfectiuni, ce e drept perfectiunea nu exista dar aproape de perfect se poate face, deci daca aveti punctulete multe si vizibile folia trebuie schimbata pe garantie.

DR multumim ca ai trecut pe la noi si sper ca esti multumit de lucrare, te felicit inca odata pentru alegerea facuta!
Skip ads

  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa-mi montez si eu folie pe luneta si geamuri spate la o insignia, doresc sa fie cu autorizare si tot ce trebuie, astept sugestii de la cei care au montat asa ceva (bucuresti)
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ateliere care aplica folie omologata RAR sunt peste tot...am doi baieti la care am pus la diverse masini si fac treaba buna ; unul pe la Luica si altul pe Veseliei ; amandoia fac treaba buna, folia este Llumar autorizata RAR garantie 5 ani ; daca vrei nr lor imi dai pm si iti raspund ; pretul e cam 200-230 lei pentru spate ( luneta + geamuri laterale ) ; bafta

p.s : nu te lasa pacalit de cei care cer o gramada de bani si te pacalesc ca au un miracol de folie...majoritatea lucreaza cu Llumar sau Solarzone ( iti recomand Llumar ) ; am pe opel de 5 ani pe spate si nu are nicio problema....si m-a costat 230 lei tot spatele la vremea aia, ca si acum ; daca vrei sa imbogatesti pe altii nu ai decat ;


Ultima modificare facuta de bgd92 la Joi 27 Mar, 2014 11:30 am
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
miticalimona, ai PM.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:ateliere care aplica folie omologata RAR sunt peste tot...am doi baieti la care am pus la diverse masini si fac treaba buna ; unul pe la Luica si altul pe Veseliei ; amandoia fac treaba buna, folia este Llumar autorizata RAR garantie 5 ani ; daca vrei nr lor imi dai pm si iti raspund ; pretul e cam 200-230 lei pentru spate ( luneta + geamuri laterale ) ; bafta

p.s : nu te lasa pacalit de cei care cer o gramada de bani si te pacalesc ca au un miracol de folie...majoritatea lucreaza cu Llumar sau Solarzone ( iti recomand Llumar ) ; am pe opel de 5 ani pe spate si nu are nicio problema....si m-a costat 230 lei tot spatele la vremea aia, ca si acum ; daca vrei sa imbogatesti pe altii nu ai decat ;


La ultima parte te inseli. Cei care pun llumar la 200lei e seria LA cu garantie 3 ani, adica cea mai slaba de la llumar. Daca vrei ceva mai calitativ dar si pret mai piperat poti pune seria LATI (AVANGARDE) sau ceva putin mai ieftin din seria ATR (COMFORT)...ceea ce se preteaza la Insignia fiind o masina relativ noua si n-are rost sa te zgarcesti la cativa lei si peste 3 ani s-o schimbi...
Eu am Llumar ESPRIT de 5 ani (ei ofera garantie 7 ani) si n-are nici o problema.

Bafta!
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e cazul sa o schimbi odata la 3 ani ; eu am de 5 ani pe masina ( si pe geamurile din fata cea legale 73 % , care sunt frecate la maxim sus/jos ) si nu am nicio problema ; plus ca are 5 ani garantie ; dar nah, e alegerea fiecaruia ; sa nu luati teapa de genul " dau mai mult ca e calitate " si sa fie invers..
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa-mi pun folie lateral spate + luneta, dar nu as vrea prea inchisa la culoare, am vazut la unele masini ca se mai vede totusi prin geam cand te uiti din exterior. Banuiesc ca este 35% sau 50%.
Totusi, daca are cineva folie aplicata de 35%, imi poate spune daca se vede in masina, sau nu, cand te uiti de afara?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am 35 %, se vede depinde cum bate lumina, la vama la unguri m-a pus sa dau geamul jos pe spate sa vada copilul.
daca vrei protectie solara mai mare pune sub 30 %
poti sa te uti la mine in garaj sa vezi cum arata
35 spate si 75 fata
  • L3X
  • **
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
colegi mare grija la certificatele de omologare a foliilor.......
pe certificatul de omologare al foliilor trebuie sa aveti un actipild fosforescent lipit, multi dau certificate facute la xerox si gata....
Pe spate nu ai voie sa mai montezi folii prin care cel care merge in spatele tau sa nu poata vedea,pe fata nu se mai monteaza( sunt care monteaza dar ei nu au nimic de pierdut, tu da TALONUL)....
Eu va recomand ionizarea geamurilor, este legala si se poate face la toate geamurile inclusiv parbriz.Costa mult dar se merita.
Xenoanele, sunt acceptate doar cele cu lupa si montate din fabrica,daca pui tu pe urma far cu lupa nu este acceptat.....asa ca mare grija....cam ce puneti acuma pe masini ca astia vor bani la stat.....
Eu am xenoane,fara lupa, am pastrat acel ornament care vine in fata becului.pana acuma am scapat,dar nu se stie ce o sa fie pe viitor....cat despre folii o sa imi pun pe propria raspundere, chiar daca spun astia ca sunt omologate....ce o sa vrea Dumnezeu
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR