Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • laur_zuzu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Sunt posesorul unei Vectra B Z16XE / 2001. I-am facut schimbul de ulei acum cca 1100km si m-am "trezit" ca de cateva zile imi apare pe display, in mers, "OLSTAND PRUFEN", am verificat uleiul cu joja si nivelul lui este pozitionat intre min si max (e adevarat ca mai aproape de min). Am uitat sa mentionez ca: masina are 121650km (117520km a avut trecut pe TUV-ul din 29.03.2011) si ca i-am pus ulei Castrol Magnatec 10W40 (indicatie mecanic). Va rog, spuneti-mi si mie: trebuie sa completez ulei? Daca da, cam cat sa pun? Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
laur_zuzu a scris:Buna ziua! Sunt posesorul unei Vectra B Z16XE / 2001. I-am facut schimbul de ulei acum cca 1100km si m-am "trezit" ca de cateva zile imi apare pe display, in mers, "OLSTAND PRUFEN", am verificat uleiul cu joja si nivelul lui este pozitionat intre min si max (e adevarat ca mai aproape de min). Am uitat sa mentionez ca: masina are 121650km (117520km a avut trecut pe TUV-ul din 29.03.2011) si ca i-am pus ulei Castrol Magnatec 10W40 (indicatie mecanic). Va rog, spuneti-mi si mie: trebuie sa completez ulei? Daca da, cam cat sa pun? Va multumesc anticipat!

salut,intre minim si maxim la joja e 1L ,verifica nivelul uleiului (dar sa fie motrul oprit de min3 ore pt a se scurge uleiul in baie)iar apoi vezi cu cat tre sa competezi ai grija sa nu completezi peste max nu e bine mai bine mai putin cu 150gr decat mai mult .si fi cu ochii pe ulei Sad
  • laur_zuzu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Multam' fain Ovidiu! Colac peste pupaza, astazi mi s-a aprins si ABS-ul in bord. Nu-ti spun ce "mi-a iesit pe gura"... I-am pus si i-am luat contactul de cateva ori si tot nu se stinge! Evident ca i-am facut o proba la franare si ... franeaza ca "batrana Dacie"!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu mai citesc pe forum la nemti. Zic si cei de acolo ca au consum de ulei la Z16XE, dar nici unul din ei nu se gandeste la reparat motorul, ca sunt in parametrii de 0,6 litri la mia de km. Sunt ei inconstienti si naivi sau suntem noi paranoici?

De asemenea am mai vazut commenturi bizare pe la ei. De exemplu, unul zicea ca nu a schimbat uleiul de 40.000 km si nu-l schimba inca, pt ca nu e nevoie. Altul are acelasi ulei in motor de peste 120.000 km in masina care are acu peste 300.000... (asta nu la Opel)
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai e in parametrii, ca alti colegi au facut motorul si tot in "parametrii" a ramas. Eu ma gandeam cand io veni randul sa il schimb direct cu Z18xe, cu toate ca nu e chiar foarte simplu.
Referitor la ala cu 120000km evrajeala clara. Doar la camion mercedes merge uleiul 100.000km si tot il schimba la 100.000, dar e un ulei special. Un ulei din asata normal in 100.000 nici macar "apa" nu mai este.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Referitor la ala cu 120000km evrajeala clara. Doar la camion mercedes merge uleiul 100.000km si tot il schimba la 100.000, dar e un ulei special. Un ulei din asata normal in 100.000 nici macar "apa" nu mai este.


mein audi 80 b3 1,8 mit 90 ps hat seit km 120.000 keinen ölwechsel mehr gehabt.
mittlerweile hat er 412.000km drauf und läuft einwandfrei.
seltenst muss man öl nachkippen.


daca minte el, mint si eu... Smile

Si mie imi pare rau acum ca nu mi-am cautat un Z18XE Sad
Am vrut 1.6, asta e Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mi se pare cam aberant sa pretinzi ca un consum de 0.6 l la 1000 km e normal. banui ca pt nemti ce spune cartea e lege.ei isi permit.

cat despre ala cu ulei de 120 000 km... poate a pus un 0 in plus.ori e nebun.
acuma un b3 de prin 90 nu e mai mult de 300 euro la ei. in 120 000 km a economisit mai mult.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
se poate si mai rau:
VW da normal un consum de pana la 1 litru / 1000 km si multe motoare de 1.6 (2000 - 2005) chiar atat consuma.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Grav! Dintr-o sursa demna de incredere si cam oficiala am aflat un lucru uluitor despre Z16XE. Stiti ca acelasi motor de ex de 1600 cand se face upgrade si trece de la euro 2 la euro 4 pierde putere. Si constructorii gasesc diferite moduri de a o compensa aceasta pierdere, de obicei ii pun 16 valve, sau la turbo ii mai dau din turbina. Se pare ca desteptii de la opel au gasit solutia sa il lase sa ciupeasca ulei, lucru sustinut si de faptul ca ei dau consumul de ulei de 0.6l/1oookm.
Am auzit multi utilizatori de alte masini care au senzatia ca atunci cand masina incepe sa consume ulei fuge mai bine si ma gandesc, ca astia de la opel au dus chestia asta la extrem si la rang de inventie. Un alt lucru care ma cam face sa cred asta este si faptul ca a mea consuma 5-600 ml/1000km si nu ancraseaza bujiile si nu face depuneri pe egr si clapeta. La alte masini facute sa mearga cu benzina si nu cu "amestec" cum merg astea, se intampla probleme mai mari atunci cand "se dau pe ulei".
"Bravo lor" din dragoste pentru masini Shocked (ingineri daciosi) Embarassed


Deci astia de la vw au furat solutia asta si au impins-o ei la extrem Laughing
Mai rar asa ingineri....
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Grav! Dintr-o sursa demna de incredere si cam oficiala am aflat un lucru uluitor despre Z16XE. Stiti ca acelasi motor de ex de 1600 cand se face upgrade si trece de la euro 2 la euro 4 pierde putere. Si constructorii gasesc diferite moduri de a o compensa aceasta pierdere, de obicei ii pun 16 valve, sau la turbo ii mai dau din turbina. Se pare ca desteptii de la opel au gasit solutia sa il lase sa ciupeasca ulei, lucru sustinut si de faptul ca ei dau consumul de ulei de 0.6l/1oookm.
Am auzit multi utilizatori de alte masini care au senzatia ca atunci cand masina incepe sa consume ulei fuge mai bine si ma gandesc, ca astia de la opel au dus chestia asta la extrem si la rang de inventie. Un alt lucru care ma cam face sa cred asta este si faptul ca a mea consuma 5-600 ml/1000km si nu ancraseaza bujiile si nu face depuneri pe egr si clapeta. La alte masini facute sa mearga cu benzina si nu cu "amestec" cum merg astea, se intampla probleme mai mari atunci cand "se dau pe ulei".
"Bravo lor" din dragoste pentru masini Shocked (ingineri daciosi) Embarassed ....


Imi vine greu sa cred...pentru ca logic ar fi ca Z16XE sa consume ulei din fabrica, ori nu stiu daca se intampla asta; mai mult...cei care detin Z16XE si nu le consuma ulei in urma modificarilor, schimbarii de semeringuri si segmentare, ar trebui sa aiba lipsa de putere si nu cred ca se intampla si asta. Eu unu am incetat sa mai sper ceva, am sa bag ulei in ea pana cand oi satura-o... iar dupa ii dau foc; ca sincer m-am saturat sa visez noaptea si sa vorbesc singur....asta e...
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
.....cei care detin Z16XE si nu le consuma ulei in urma modificarilor, schimbarii de semeringuri si segmentare, ar trebui sa aiba lipsa de putere si nu cred ca se intampla si asta.....
Dar crezi ca se intampla asta? adica dupa simeringuri si segmentare sa nu mai consume? Eu din ce am citit in topicul asta nu am vazut sa se fi rezolvat la vreunul cu simeringuri si segmenti. La unii a mai scazut dar nu s-a rezolvat tota. Si nici nu am auzit pe cineva cu 1.6 sa nu ii consume.



Stiu ca e uluitor dar se pare ca din pacate e adevarat Sad
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu riscul de a fi ridicol, daca scoti bujia si te uiti pe gaura aia, ar trebui sa se vada capul pistonului? Daca da, al meu e al naibii de negru si bujia nu pare a fi afumata...
Consum de ulei: 300-350 ml / 1000 km mai nou...
Skip ads

  • mendosa

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pentru consum ulei recomand CERAMIC POWER LIQUID .aproape 3000 km am completat cu 200ml
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
poti sa ne dai mai multe detalii despre produs...e un tratament de motor? de unde l-ai luat?..cat te-a costat?
cat iti consuma inainte sa-l utilizezi? dupa cat timp ai vazut rezultatul?
merci
  • laurentiu giurescu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1996 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Poi iti papa foarte mult ulei si deasta iti iasa si fum alb pe teava de esapament,mergi cu ea la un service si vezi ce iti spune,parerea mea,daca nu ce faci,esti tot cu uleiul dupa tine,sa completezi mereu si nu cred ca masina are doar km aia!
  • mendosa

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
[quote="FLV"]poti sa ne dai mai multe detalii despre produs...e un tratament de motor? de unde l-ai luat?..cat te-a costat?
cat iti consuma inainte sa-l utilizezi? dupa cat timp ai vazut rezultatul?
merci[/quote

este un tratament ceramic.cumparat de pe ebay.it .. costa in jur 70 euro.
rezultatul se vede dupa cateva sute de km .motor silentios ,consum redus de ulei .urca in ture mult mai repede.sunt multumit de produs
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fass. la un motor care papa ulei la greu ii poti pune si mama tratamentului si nu o rezolvi.
rezolvarea este reparatia. decat sa bagati bani in aditivi minune mai degraba strangeti bani de reparatie sau alt motor.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:fass. la un motor care papa ulei la greu ii poti pune si mama tratamentului si nu o rezolvi.
rezolvarea este reparatia. decat sa bagati bani in aditivi minune mai degraba strangeti bani de reparatie sau alt motor.


totusi, cati posesori de Z16XE au rezolvat consumul cu reparatia motorului? Cred ca de pe tot clubopel, ii poti numara pe degetele de la maini Smile
  • mendosa

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
http://ceramicpowerliquid.com/
puteti sa aruncati o privire aici.., eu tot z16xe am 123mii si ulei cu canistra n-am pus pana acuma
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mendosa a scris:http://ceramicpowerliquid.com/
puteti sa aruncati o privire aici.., eu tot z16xe am 123mii si ulei cu canistra n-am pus pana acuma


site-ul in sine nu-mi prea inspira incredere. parca e facut de un pusti de liceu ca lucrare de atestat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR