Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat Vredestein snowtrac 3. Am inteles ca ar fi in teste printre primele 3.
Skip ads

  • GIDEON

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2011

  • Mesaj Privat
skipero a scris:Eu mi-am luat Vredestein snowtrac 3. Am inteles ca ar fi in teste printre primele 3.


Salut ! Spune-mi si mie , tot asa zgomotoase sunt si ale tale , ca eu mi-am pus "Snowtrack 3 " , si acum parca am senile !

De la 60 km/h in sus se aud foarte tare , ca si cum nu sunt echilibrate !

Merci!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din cauza profilului sunt zgomotoase, in general un profil v huruie pe asfalt uscat.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Din cauza profilului sunt zgomotoase, in general un profil v huruie pe asfalt uscat.

da, te pot amenda pentru tulburarea linistii publice.
Skip ads

  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hi hi hi! Eu inca nu le-am montat pe ale mele, astetp sa scada cateva zile la rand temperatura sub 5-6 grade in timpul zilei (atunci folosesc masina mai mult).
Oricum pentru minte nu conteaza daca huruie, important e sa-si faca treaba pe carosabil acoperit cu zapada, polei si noroi.
Si am inteles ca snowtrac 3 ar fi destul de bune.
Ultimii 3 ani am avut pe masina Goodyear UltraGrip 7 de care am fost megamultumit, mergea masina pe polei de parca era senilata.
Sper ca am facut o alegere buna si cu snowtrac-ul.
  • Baldur

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor! Eu am optat pentru Nokian WR A3 91H. Ultimile au fost tot Nokian (venite odata cu masina din Germania) si sunt foarte multumit de aceasta marca, nu am avut probleme in trafic desi iarna trecuta am circulat foarte mult. Le recomand cu incredere.
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
aco_008 a scris:Din cauza profilului sunt zgomotoase, in general un profil v huruie pe asfalt uscat.

da, te pot amenda pentru tulburarea linistii publice.

Smile)... eu am BF Goodrich, "V-uri" si nu huruie deloc... ba sunt cu mult mai silentioase decat Nokian-urile (ce nu-s "V-uri") ce le am pe masina de la serviciu.
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Este vorba in acest thread de anvelope de iarna.
Skip ads

  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
skipero a scris:Este vorba in acest thread de anvelope de iarna.


Si ti se pare ca se discuta despre altceva?!
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Conti TS830P sunt fabricate in Portugalia, iar UG8 sunt fabricate in Polonia. Cel putin, asta mi s-a spus. Nu stiu ce relevanta ar avea.
TS830P au alt profil decat TS830. Chiar ma intereseaza ultimul strop de performanta si de aici interesul ptr ce e mai bun, din gama asta.

In postul meu de Dum 23 Oct, 2011 8:04 pm, poti citi cum mi-am motivat eu decizia de a-mi cumpara Alpine A4. Pe care nu le-am montat nici acum...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu pot sa nu remarc ca sunt romani care nu si-au luat in anii trecuti anvelope de iarna ''pentru ca nu era nevoie'', iar acum cand s-a dat 'Legea' sunt interesati brusc de performantele anvelopelor de iarna si uite ca le vor si pe cele mai bune ! Sa vezi si sa nu crezi !
  • nyky85

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2004 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am montat si eu la Corsa anvelope Goodyear Ultra Grip 8 pe fata si Barum Polaris 3 pe spate, care mi se par destul de silentioase si la viteze de 140 km/h, pana acum foarte multumit astept zapada pt alte pareri. Despe anvelopele Goodyear Ultra Grip am o parere foarte buna pentru ca am mai folosit despre Barum nu stiu nimic este prima oara cand pun pe masina, ce parere aveti despre ele?
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Nu pot sa nu remarc ca sunt romani care nu si-au luat in anii trecuti anvelope de iarna ''pentru ca nu era nevoie'', iar acum cand s-a dat 'Legea' sunt interesati brusc de performantele anvelopelor de iarna si uite ca le vor si pe cele mai bune ! Sa vezi si sa nu crezi !


Dai dovada de nesimtire!
Tocmai mi-am schimbat masina, de 3 saptamani, si am nevoie de cauciucuri de iarna. Insa nu sunt nevoit sa-ti ofer tie explicatii pentru o intrebare pusa cu bun simt, pe subiectul corespunzator.

Astept scuzele tale!

EL-GABRY, multumesc frumos. Pe fosta masina aveam Alpin (1 sau 2). Erau bune pe zapada, insa mie mi s-au parut slabute pe ploaie/apa. Asta e motivul pentru care sunt un pic reticent fata de Alpin, desi sunt recomandate.
  • c@t@lin

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am ramas impresionat anul trecut de ce aderenta au Debica Frigo 1, am urcat cu ele pe gheata, lucea pe jos......cursese apa pe drum si era oglinda. Sigur nu am urcat fara nicio problema ca pe zapada dar din a doua incercare si cu putin elan am reusit sa parcurg o distanta de aproximativ 3 km cu gheata si serpentine in rampa. La prima incercare am ramas undeva la mijlocul drumului si mi s-a intors masina perpependicular pe axul soselei. Am rederesat-o cu ajutorul a doi prieteni impingand-o dintr-o parte.....bineinteles ca abia ne tineam si noi pe picioare. Chiar daca nu sunt din clasa premium si e posibil sa se uzeze destul de repede aceste Debica din punct de vedere al aderentei sunt de nota 10. Atunci mi-am dat seama cat de importante sunt anvelopele de iarna mai ales ca m-au scutit de chinul montarii si demontarii lanturilor. As fi vrut sa fie asa mare diferenta si la franare cum este la tractiune insa chiar daca nu te mai duci sanie cum te duci cu cele de vara tot te opresti in destul de multi metri....... in concluzie mai putina viteza
  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. De 2 ierni de cand am masina am avut 4 sh-uri Firestone Winterhawk 2 de care am fost super multumit. Si-au facut treaba destul de bine pentru dot-ul lor cam batranel si uzura cam mare. Acum mi-am incaltat astrutza cu 4 anvelope noi BFGoodrich 195/60/15 profil V - mi se par putin cam zgomotoase, insa banui temperaturile inca ridicate pentru anvelopele de iarna. Cu stima.
  • 63ggd

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
continental contiwintercontact ts830 ce parere aveti? 205/55/16
  • Wannabe

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am cumparat anul acesta Debica Frigo 2 195/65/15. O sa vad cum se comporta dupa o ninsoare.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
63ggd a scris:continental contiwintercontact ts830 ce parere aveti? 205/55/16


Gasesti comparatii aici:
http://www.automarket.ro/st...iarna-40708.html#
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
c@t@lin a scris:Am ramas impresionat anul trecut de ce aderenta au Debica Frigo 1, am urcat cu ele pe gheata, lucea pe jos......cursese apa pe drum si era oglinda. Sigur nu am urcat fara nicio problema ca pe zapada dar din a doua incercare si cu putin elan am reusit sa parcurg o distanta de aproximativ 3 km cu gheata si serpentine in rampa. La prima incercare am ramas undeva la mijlocul drumului si mi s-a intors masina perpependicular pe axul soselei. Am rederesat-o cu ajutorul a doi prieteni impingand-o dintr-o parte.....bineinteles ca abia ne tineam si noi pe picioare. Chiar daca nu sunt din clasa premium si e posibil sa se uzeze destul de repede aceste Debica din punct de vedere al aderentei sunt de nota 10. Atunci mi-am dat seama cat de importante sunt anvelopele de iarna mai ales ca m-au scutit de chinul montarii si demontarii lanturilor. As fi vrut sa fie asa mare diferenta si la franare cum este la tractiune insa chiar daca nu te mai duci sanie cum te duci cu cele de vara tot te opresti in destul de multi metri....... in concluzie mai putina viteza



pe logan am de 3 ierni si sa zicem 20000 km aceste gume si arata ca noi...din 'carne' lipsesc maxim 2 mm...deci mai au vreo 7 mm. eu zic ca se uzeaza greu,sunt foarte bune, si ieftine, nu stiu daca se mai gasesc...
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am ales si eu pentru astra goodyear ultra grip 7+,imi sosesc maine dar citind pe aici am vazut ca ultra grip 8 sunt facute in polonia,7+ stiti careva unde se fabrica? As fi un pic dezamagit sa fie facut sub licenta prin vreo tarisoara si nu Germania;oricum decizia e luata,sunt comandate,acum sunt pe drum,dimineata ma duc sa le ridic. Astept un raspuns pe forum aici,daca stie cineva cu siguranta
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR