Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
De Motul 6100 Synergie 10w40 ce parere aveti? Pe timp de vara pt un motor care consuma ulei si vrei sa mai amani segmentarea merge? Unii il mai pun peste ce mai ramane din timpul iernii din Motul x-cess 5w40. Motul permite combinatia si ar iesi ceva mai potrivit la vascozotate. Vascozitatea la 40gr ar fi cam 102 ir la 100 gr ar fi cam 15 pt Synergie 10w40.
Iarna e clar ca e prea vascos dar vara ar merge pe un motor consumator? Sau combinat cu in 5w40 pt o usoara subtiere?
P. S. Stiu ca teoretic la cald au aceiasi cifra dupa w dar in realitate un 10w40 este mai "gros". Si in fisa tehnica la indice vascozitate la 100 grade este o oarecare diferenta 14,2 fata de 15.
Skip ads

  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Borsy pana acum am mers pe castrol 10w40 , motorul mergea fara plobleme , si merge si cu uleiul asta adinool , vroiam sa stiu daca ma va afecta pe viitor acest ulei adinnol ptr ca multi pe care iam intrebat nu au auzit de el
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Borsy pana acum am mers pe castrol 10w40 , motorul mergea fara plobleme , si merge si cu uleiul asta adinool , vroiam sa stiu daca ma va afecta pe viitor acest ulei adinnol ptr ca multi pe care iam intrebat nu au auzit de el
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
florin38 a scris:A spus mai sus ca a bagat ADDINOL 10W40 (Made in Germania)


Mai citeste odata posturile.......colegul a spus ca a folosit si 5w40, ma interesa ce ulei.

remus-gabriel, daca vrei ceva mai ieftin, foloseste Wolf VitalTech 5w40, are o vascozitate la 100 de 14.4cS si la 40 de 86cS, sau Shell HX7 5w40 cu 82cS la 40 si 14.4cS la 100. Eu nu as corci nici un ulei, indiferent de nume.......dar la urma urmei fiecare face cum considera.

L.E
robertard, am inteles asta, dar ce 5w40 ai folosit. Daca nu a auzit nimeni de un ulei nu inseamna ca e si prost. Personal nu sunt adeptul la un ulei 10w asa ca nu recomand nimanui sa foloseasca. Se poate vedea in posul meu 2 ex. de ulei suficient de vascoase la 100gr. C pentru un SAE40.......si care nu sunt scumpe si daca mai trebuie completat 2l la 7k km.


Ultima modificare facuta de borsy la Lun 05 Jan, 2015 12:02 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Borsy pe castrol am mers si pe 5w40
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca ai folosit Castrol Magnatec care are o vascozitate la 100gr. C de 13.2, e aproape normal consumul. Citeste postul meu de mai sus. Dpmdv e mult mai bun un Wolf VitalTech 5w40 (80 lei 5l) sau un Shell Helix HX7 5w40, decat ce folosesti in prezent, asta daca e sa mergi pe buget mic.


Ultima modificare facuta de borsy la Lun 05 Jan, 2015 12:08 am
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Borsy deci ca sa ma fac inteles la toti , cand am luat masina in 2012 avea undeva la 160 de mii de km , ca oricare am schimbat consumabile , ulei am ales castrol 5w40, am observat ca undeva la 5000 am completat cu 1l si ceva . La urmatorul schimb am decis sa merg pe 10w40 tot castrol iar intre schimburi am mai completat cu maxim 500ml . Si am mers pe uleiul asta castrol pana acum , cand mi sa oferit acest ulei adinool e adus din germania la butoaie de 200 litri sigilate . Am zis sa incerc ptr ca mi sa oferit gratuit sa fac schimbul , si lam facut akum 2 luni ,am deja 3000 km facut cu acest ulei iar masina merge ok . Acum nu stiu daca imi va afecta acest ulei necunoscut de nimeni motorul .pe siteul adinnol specifica ca are certificat bmw audi etc .
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Deci ramane ce am spus mai sus. Dpmdv, un ulei 10w40 nu ofera nici un avantaj in fata unui ulei 5w40 (de ex.), asa ca personal daca as fi in locul tau, la urmatorul schimb as folosi un ulei 5w40, ca exemplu am dat mai sus.....bineinteles ca mai sunt si altele. Acum sa nu ai impresia ca daca folosesti in continuare Addinol 10w40 se darama motorul, doar ca pe viitor e mai indicat un 5w40, dpmdv.
Skip ads

  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ok borsy ms de raspuns .
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca tii la motor schimba Addinolul la interval 7500/6luni sa nu ai probleme la motor .... uleiul Addinol pus de tine are norma BMWLL98 o norma slabuta pt cerintele motorului tau pachetul de aditivare fiind f ieftin fiind uleiuri ce costa 2 euro la cisterna engros,
TRECI pe un 5w40 cum ti-azis BORSY si completeaza ulei cat TREBUEI LA 1000km nu-i o problema consumul de ulei moderat la diesel daca nu e deranjant la bani si nu scoate fum in spate alimentezi cu motorina aditivata ieftina si ai injectia curata si supape si camera de ardere la km pe care ii ai... ...sau daca vrei 10w40 folosete un ulei aprobat norma MB 228.5. de la firme consacrate .
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Opelvn . De la cine am luat uleiul cica ar fi unul dintre cele mai scumpe , si probabil daia inca nu se gaseste si pe piata noastra . Dar oricum sfatul tau o sal iau in considerare.
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Addinol foloseste CFR la trenuri automotoare Siemens dar de flota. dar e ulei scump pt ce face cel cel ce l-ai luat daca zici ca e ligt duty oil.
daca pretul pe el e nesemnificativ il schimbi la 6luni/7500km ce atingi prima data si cade caroseria ciur pe motorul bun. (fara anexe bineinteles).Addinol foloseste si Bundeswehr (armata germna) in motoare dar specificatii speciale. E posibil sa ai consum si de la segmenti de ungere cocsati de la carbonizarea uleiului semisintetic poti folosi un flush engine de firma la schimb ulei.


Ultima modificare facuta de opelvn la Lun 05 Jan, 2015 12:53 am
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Te-a pacalit! Smile. Am gasit in sfarsit si niste date tehnice.......o vascozitate foarte mica la 100gr. C, doar 13.1cS;

https://www.motor-oel-guenstig.de/Motoroel-PKW-Transporter/10W-40/ADDINOL-10W-40-Semi-Synth-1040::608.html
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Deci intr-un final sa il schimb ...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mai lasa-l sa mai mergi ceva cu el, ai 3k km, mai faci 3k si il schimbi. Daca are o vascozitate de 13.1cS la 100gr. si un VI de 163, probabil are o vascozitate de max. 85cS la 40gr. C (atipic pt un 10w40, mai degraba e un 5w40), deci nu e foarte vascos. Dormi linistit, si cand urmeaza sa faci schimbul, folosesti altceva. Bafta multa.


Ultima modificare facuta de borsy la Lun 05 Jan, 2015 1:21 am, modificat de 2 ori in total
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ms borsy de sfat . Bafta
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut pana la urma am reusit sa aflu ce fel de ulei am primit gratis . se numeste .. EXTRA TRUCK MD 1049 LE .. detalii aici : http://www.addinol.de/oilfi...etails.php?id=697 . INTREBARE MEA ESTE : este bun pentru opel vectra b 2.0 dth . din an 2000 ? sau va trebuie sa trebuii sa il schimb , ca din cate vad uleiu asta e mai mult ptr tiruri . astept un raspuns
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E ulei low saps pentru tiruri (are cenusa sulfatata de 0.94), deci are aditivi ZDDP in cantitate mai mica. In TDS sta bine pentru un 10w, HTHS foarte mare, TBN bun (tinand cont ca are ZDDP in cantitate mica), FP foarte bun, PP bun pentru un semi-sintetic :



Vascozitatea e de 88cS la 40 grade.......eu zic ca merge sa il folosesti in continuare si cand faci schimbul urmator bagi un 5w40 full saps. Bafta.
  • robertard

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ms de sfat borsy , dar o intrebare e mai bun decat castrol 10w40 full sintetyc. Idee e ca doar de marca de ulei de mai sus pot face rost moca adik adinnol EXTRA TRUCK MD 1049 LE tot 10w40 . . Altciva cu o alta pareree?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca e moka..faci schimbul la 5000 km si e ok si pt motor
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR