Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Stimati colegi, motorul asta nu face performanta, dar in conditii bune, poate atinge 180-190km/h , neremapat, si binenteles ca in lung, de la 150 in sus urca mai greu! Dar pentru asta, nu cu masina incarcata cu oameni, nu cu filtre imbacsite, si nu cu MOTORINA DIN ROMANIA ( care e aditivata pe baza de apa )! Eu am ajuns la 190km/h cu Shell VPower diesel, filtre noi, juamte de rezervor, si numai eu in masina!
Am avut si neplacuta surpriza sa alimentez de la o pompa, si abia trecea de 120km/h, si ce sa descopar, apa in filtru! Acum cei care nu au incercat combustibilii din afara, ii rog sa mai intrebe pe cei care au avut placerea, sa vada ce mult schimba mersul masinii, chiar si la motorul asta!
Inca o chestie, remapare nu urca cu mult viteza maxima, ci felul in care ajungi acolo! Ai un raspuns mult mai puternic la acccelerare, te ajuta mult la depasirii in scurt, ai pedala si la turatii sub 1800rpm, trage si dupa 3500rpm, iar consumul il scoti in functie de marimea la pantof!
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar de fiecare data cand am iesit cu masina din tara si am alimentat incepand din Austria.. comportamentul masinii se schimba dramatic in bine.
  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Masina:opel astra 1.7 dti, 75 CP, an 2000,km 197000
Combustibil: motorina efix rompetrol
Traseu: autostrada A1
Incarcare masina: 3 persoane + bagaj
Viteza maxima: 175 km/h la 4000 rot/min si daca aveam vant din spate ajungeam chinuit la 180 km/h
  • justgabi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salutare,am achizitionat decurand un opel astra g 1.7dti,la 100 km am 3000 rot pe minut...care este cauza de se accelereaza atat de mult rotatia.....si mai am o intrebare...cand scot in timpul miscarii din viteza..turometrul ramane accentuat la 1000 rotatii iar dupa ce calc ambreiajul revine lent la rotatii normale...va multumesc si astept un raspuns...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E normal ce se intampla. Invata-te sa calci ambreiajul si cand scoti din viteza.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Turatia ridicata la asemenea viteza e din cauza cutiei de viteze, in special tr 5, poti cauta numai pinioanele de treapta - in mod normal trebuie sa ai 2300-2400 la 100km/h, dar ai cutie de benzinar.
Turatia de 1000 rpm in mersul pe liber e ceva normal ( sunt consumatori ) , ea revine la 850rpm in momentul stationariii deci aici nu ai probleme!
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
justgabi a scris:salutare,am achizitionat decurand un opel astra g 1.7dti,la 100 km am 3000 rot pe minut...care este cauza de se accelereaza atat de mult rotatia.....si mai am o intrebare...cand scot in timpul miscarii din viteza..turometrul ramane accentuat la 1000 rotatii iar dupa ce calc ambreiajul revine lent la rotatii normale...va multumesc si astept un raspuns...

La 3000 ture am fix 130 km /h ... evident, trepata 5 - si asa au majoritatea cu aceeasi motorizare. Cica ar mai fi un tip de cutie ce s-a pus y17dt dar mai performanta ceea ce nu cred ca-i cazul tau.
Posibil sa-ti patineze ambreiajul.
ON-topic - Oradea -Arad - 180 km/h - noapte si ploaie marunta. Mai mergea dar mi-am spus ca ar fi pacat de mine.
PS - MOTORUL URLA !
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
aici claudiu cld ne poate lamurii cum e cu cutia.el are una mai lunga si mult mai ok.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
treptele 1 2 3 4 sunt identice, dar exista o cutie pe 1.7dti eco cu treapta a 5-a ceva mai lunga. Are un consum ceva mai bun in regim de autostrada dar la 100 la ora cam schimbi a 4-a sa faci o depasire.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred, eu am citit ca treptele 1 2 3 sunt identice si treptele 4 5 sunt mai lungi amandoua.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
dintr`o experienta mai veche..in care 1`7 le cel viteaz s-a plafonat ; oricum, destul de multumitor pt 75 cp
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
175km/h este viteza maxima constructiva, orice 1.7 DTi de 75cp (cu jante/cauciucuri stock) ar trebui sa atinga viteza asta.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ok..am mintit..m-ai prins...aici eram defapt pe un drum abrupt, cu 5persoane in masina + bagaje full si mai aveam muuuulta pedala ... e ok asa ? pt o masina din 2001 si doar 230.000 km ( in bord , real eu nu concep ca o masina din Germania sa ruleze ~20 k km / an ) , parerea mea este ca e destul de ok ; anvelopele erau stock ( din cate tin minte R14 pt acest model ) ; daca puneam o poza cu 200km/h in panta m-ati fi laudat..dar asa..credeti ca vreau sa fac opelul de ras , nu ?
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bazare a scris:treptele 1 2 3 4 sunt identice, dar exista o cutie pe 1.7dti eco cu treapta a 5-a ceva mai lunga. Are un consum ceva mai bun in regim de autostrada dar la 100 la ora cam schimbi a 4-a sa faci o depasire.

Eu am model ECO 4...nu m-am gandit niciodata ca y17dt au mai multe tipuri de cutii. In cartea tehnica scrie ca are 3,8 % consum minim. Bineinteles, in anumite conditii. Viteza maxima? Imi amintesc de vreo 175km/h, mai demult. Cel mai bine merge cu 140-150. In alta ordine de idei, cu un plin cred ca as parcurge 1000 km pe autostrada.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cel mai bine merge cu limita legala Wink avand in vedere franele nu prea performante, stabilitatea, faptul ca la 100km/h in treapta 5 esti in cuplu si poti face o depasire ( fata de 150km/h unde aproape ca mai are putin si se plafoneaza ), faptul ca acolo obtii un consum de ~4.5 % mediu si poti evita vreun nesanatos care ar merge cu viteza asta pe drumurile patriei si ar face o manevra imprudenta, sau un caine / pisica / pasare / etc; zic si eu.......
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:ok..am mintit..m-ai prins...aici eram defapt pe un drum abrupt, cu 5persoane in masina + bagaje full si mai aveam muuuulta pedala ... e ok asa ? pt o masina din 2001 si doar 230.000 km ( in bord , real eu nu concep ca o masina din Germania sa ruleze ~20 k km / an ) , parerea mea este ca e destul de ok ; anvelopele erau stock ( din cate tin minte R14 pt acest model ) ; daca puneam o poza cu 200km/h in panta m-ati fi laudat..dar asa..credeti ca vreau sa fac opelul de ras , nu ?

N-a prins nimeni pe nimeni, ce am scris cateva posturi mai sus e perfect valabil si ramane in picioare. Daca ne ziceai ca aveai 200km/h pe drum drept sau erai la vale/deal cu 200km/h sau pur si simplu aveai 200km/h din OpCom eram primul care-ti spuneam ca e fake.

175km/h trebuie sa atinga orice turbodiesel de 1.7 de la ISUZU, inclusiv a mea care e mai grea cu 200+kg (175km/h e viteza maxima constructiva pentru Vectra A/B cu motor turbodiesel de 1.7, asa e scris inclusiv in talon).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Joi 22 Mai, 2014 10:08 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ok ; atat s-a dus acea masina pe ceas ; atat a putut..mi se pare decent pt 75 cp si diesel fiind; oricum, de la 130-140 accelereaza destul de greu ;

P.s : am vazut acum ca ai editat ; probabil, viteza maxima constructiva este de cat zici tu ; dar acea viteza o fi data in conditiile in care masina o fi trecuta de ~400.000km si care are mai mult de 12-13 ani? Cred ca 6km/h in minus..e destul de ok fata de cat zice producatorul ;
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu mai mult de 160km/h nu i-am dat niciodata, 160km/h i-am dat scurt doar inainte de ITP cat sa se curete catalizatorul (de la mersul preponderent prin oras) personal nu cred ca e intelept sa vad cat mai poate sa se tureze o masina cu mai mult de 10 ani de la data fabricatiei. Dar au fost altii care i-au dat pana acolo si apoi au revenit aici pe forum plangandu-se ca s-a spart un furtun si au ramas instantaneu fara apa, cautau chiuloasa sau motor de schimb.

Nu dati in ele ca intr-o masina noua ca s-ar putea sa aveti ceva surprize neplacute si-apoi de vina este Opel sau ISUZU ca le-au facut asa de slabe.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Joi 22 Mai, 2014 10:19 pm, modificat de 2 ori in total
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
de cand am si remap ma declar super multumit de cum trage acum si cum urca in ture.si cu un plin in regim de autostrada chiar am mers 1000 km.fara remap,am si postat inainte,am mers 185km/h maxim.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si eu i-am marit puterea cu 25% la a mea, dar eu am ales o alta cale : am cautat pana am gasit sa cumpar o cutie cu a 5-a mai lunga, dezmembrata de pe un motor GM X20DTH de 101cp (tot de pe Vectra B, cutie F18+WR), o voi schimba intr-una din saptamanile ce vor urma. Apoi o sa pot sa merg mai repede la aceiasi turatie, in plaja de turatii in care am vazut ca motorul se simte confortabil (sa zicem in intervalul 2.500rpm- 3.500rpm). La 3.000rpm masina va rula cu 140km/h si daca ma duc pana in 3.500rpm voi avea suficienta viteza sa mentin la drum intins si sa nu ma expun sa-mi crape ceva in motor (motorul nu trebuie dus pana in 4.500rpm ca sa scoti untul din el) totodata mi se va reduce zgomotul din habitaclu si se imbunatateste usor consumul.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Joi 22 Mai, 2014 10:34 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR