Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati, link
Skip ads

  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am mai spus dau din colt in colt ca niste soareci lesinati de foame nu stiu ce sa mai faca ca sa creasca vanzarile caselor de autovehicule
ordonanta prevede dupa cum am inteles ca se limiteaza circulatia autovehicolelor la o durata de 90 de zile pt propietarii romani ai masinilor ce sunt imatriculate in alte state membre ceea ce incalca flagrant dreptul prevazut de uniunea europeana la libera circulatie pe intreg spatiul comunitar si cineva fie ca autoritatile competente romane sau cele ale UE se vor sesiza si iar va iesi un taraboi.
cert este ca masinile imatriculate in bulgaria sunt ale unor cetateni bulgari care doar au imputernicit un roman sa il reprezinte la autoritatile competente dupa cum am mai spus intr un alt post si nu cred ca este posibil ca un politist de la circulatie sa te opreasca si sa te intrebe de ce circuli cu masina altcuiva in cazul de fata un cetatean bulgar si pe de alta parte mai exista solutia de a plati un bulgar sa te ia in spatiu sa ti viza de resedinta acolo si iti poti imatricula direct masina pe numele tau pt ca a fi rezident intr o localitate sau alt stat este egal si cu numeroase drepturi bineinteles si acela de ati imatricula masina in localitatea de resedinta si acum ce o sa faca o sa ne dea afara din tara ca avem imatriculata masina la ruse pt ca avem resedinta acolo.am mai spus e complicat sa gaseasca ceva care sa fie perfect in concordanta cu ce impune UE. nu stiu dc cei ce au masina pe franta spania dc or sa scape pt ca ei le au pe numele lor imatriculate acolo . eu de ex am resedinta in malta si am putut fara nici o problema sa imatriculez masina acolo pe numele meu pe deasupra sa mi mai iau si numere de fitze cu numele meu sau alte prostii in lb romana scrise pe placute cert e ca nu am facuto pt ca fitza costa in jur de 800 de euro si masina 500 Smile) dar asa ca fapt divers ai resedinta ai drepturi acum sa vedem ca si astia de la guvern sunt tot romani si le merge mintea sa faca ceva caci cu taxa nu s au potolit desii nu este in conformitate cu ce spune UE
  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sper sa reusim sa scapam de problema cu BG,nu e normal ce se intampla.Cand vad o masina de BG nu stiu cum sa scap de langa ea..
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am dat accidental peste o pagina care zicea ca inmatriculeaza masini in bulgaria pe numele proprietarului real
adica pe numele unui roman...
costa ceva gen 350 de euro inmatricularea si 200 reinnoirea (probabil ITP si asigurare + comision)
cat de legal e asa ceva nu stiu...

eu acum nu am nimic cu cei care nu-si permit sa inmatriculeze masina in RO dar o parte dintre ei si-au cumparat niste lighieane de masini distruse si vai de mama lor...
si pentru ca nu le pot inmaticula in romania (de distruse ce sunt) le inmatriculeaza in bulgaria...

chiar ieri un nesimtit (ca altfel nu-i pot zice) de-asta care mergea in fata mea cu un tranzit, s-a dat in dreapta sa-l depasesc (mergea cu 20 la ora) si scotea mai mult fum decat restul masinilor din galati, exact cand am trecut de el cred ca a avut un rateu pe evacuare ca a innegrit masina din spatele meu...
un nor de funingine a iesit din masina aia...
dar deh, noi avm politie doar sa ne ia carnetele pentru ca nu am oprit la trecerile de pietoni sa-l lasam pe ala de se arunca de pe trotuar sa treaca sa ne faca dosare penale ca l-am lovit pe care trece pe rosu...

as propune ca masinile care circula prin romania si au procura pe numele unui cetatean roman sa plateasca impozit, sa faca ITP, sa plateasca rca si toate taxele si in romania...
ca doar circula in romania, fac accidente in romania, trec pe rosu in romania, etc
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Problema maºinilor înmatriculate în Bulgaria este mai complicatã decât pare, iar Guvernul se grãbeºte din nou cu o mãsurã care riscã sã facã mai mult rãu decât bine. Acum a venit cu o ordonanþã care prevede cã autovehiculele înmatriculate în alte state UE vor putea circula pe teritoriul României doar 90 de zile de la data emiterii actului de vânzare-cumpãrare a maºinii.

În primul rând cã libertatea de circulaþie este garantatã în interiorul Uniunii, iar mãsura va putea fi atacatã ºi desfiinþatã fie de instanþele româneºti fie de cele europene, la fel cum s-a întâmplat ºi cu taxa de primã înmatriculare.

Dar sã presupunem cã nu ar fi aºa, sã presupunem deci cã Guvernul ar putea sã limiteze înmatricularea maºinilor deþinute de cetãþenii români. Cât de greu o fi sã treci maºina din Bulgaria pe numele unui cetãþean bulgar? Fictiv, desigur! Nu te obligã nimeni ca ºofer, ar fi ºi aberant sã fie aºa, sã conduci numai maºina pe care o ai tu în proprietate. Uite o conduci pe a unui bulgar, ce îþi poate face poliþistul care te opreºete? Acesta ar fi al doilea minus major al noii ordonanþe.

Apoi dacã vrei sã rãmâi totuºi proprietarul maºinii în acte, nu te opreºte nimeni sã îþi faci mutaþie la Ruse sau la Vidin. Nu, nu este nevoie sã îþi schimbi cetãþenia ci doar domiciliul. Sã dai adicã 50 de euro unui bulgar, care sã te ia fictiv în spaþiu. Aºa cum au gãsit aceastã gaurã din legislaþie pentru a evita taxa de primã înmatriculare, românii vor gãsi în continuare ºi altele.

Problema este cã, deºi taxa respectivã s-a dovedit ºi rãsdovedit în instanþe ca fiind o greºealã, Guvernul nu încearcã sã o repare în mod leal faþã de cetãþenii sãi, ci pare sã se afunde tot mai mult în aceastã problemã, complicând lucrurile la infinit.

Vor ajunge oamenii sã renunþe la cetãþenia românã, doar pentru cã noua ordonanþã îi excepteazã pe strãini? Nu ºtiu. Este posibil. ªi cine i-ar putea condamna, atâta timp cât propriul guvern restrânge exact drepturile europene ale cetãþenilor români?
Autor Moise Guran
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
propun sa postati argumente pro si contra inmatricularii auto in Bg fara sa ,,Bateti saua sa inteleaga iapa" , multumesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu daca te referi la mine insa eu am adus 2 contraargumente
cel cu transit-ul si cel cu motivul inmatricularii (pentru unii, nu generalizez)...

am propus si o solutie pentru limitarea acestei migrari...
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cu solutia propusa de tine sunt de acord dar nu sunt de acord cu catalogarea masinilor drept ligheane.E drept nu ai generalizat , dar vina apartine in totalitate autoritatilor romane.Inasprirea controalelor R.A.R ( pentru starea tehnica ) pe sosele poate este solutia mai buna pentru eliminarea ligheanelor asa cum zici tu fie ele romanesti, bulgaresti sau mai stiu eu care.Se stie foarte bine cum se face ITP in romania ( mai rau ca in bg).In fine .....nu la tine faceam referire ci in general
L.E eu unul sunt satul de taxe, taxe, taxe,taxe.........ce primim in schimb, nu avem macar o autostrada la nivel european .Poate Timisoara -Arad arata binisor
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ca o paranteza la ce ai zis cu ITP-ul in romania...
mie mi-a fost respinsa masina la ITP (la o statie privata) deoarece... nu aveam dimensiunile de anvelope care erau montate pe masina scrise in cartea de identitate a masinii
sincer acum, mi se pare aberant sa ai o baza de date cu toate cartile de identitate accesibila de RAR si ARR de oriunde, insa sa nu stii ca pe vectra c se pot monta si 205/55/16 si 215/55/16. adica la vectra c a mea se pot pune insa la cea a vecinului care e identica (motor, caroserie, dotari, etc) insa e alta culoare nu se pot monta decat daca te duci la RAR sa modifici CI...
acum nu contesc ca sunt masini (inmatriculate si RO, si BG, si oriunde altundeva) care nu ar trebui sa iasa pe strada dar au itp valabil si circula exact ca mine si ca tine care macar incercam sa le intretinem...

nu am categorisit toate masinile inmatriculate in BG ca ligheane ci doar pe cele care nu respecta nici cei mai elementari parametri pentru a circula in conditii de siguranta...
printre ligheane sunt si inmatriculate in romania destule, poate mult mai multe decat cele inmatriculate la vecini...

eu sincer iti zic cand vad masini inmatriculate in BG ma feresc de ele pe cat posibil pentru ca in caz de accident chiar daca nu e vina mea se rezolva foarte greu dauna pe cheltuiala vinovatului...
noroc ca in galati sunt relativ putine comparativ cu orasele dinspre sud...
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu am masina inscrisa pe bg . Dar eu vad problema cam asa : 1 . au dreptate cei care fug la bulgari , mi se pare aberant sa dau o taxa de 3.000 euro pe o masina care face 2500 euro afara ... ex : astra g , alfa 147 si etc ...
2. taxele sunt exagerat de mari in tara , si eu sincer sunt impotmolit cu masina din cauza asta , bineinteles , taxele noastre sunt infime raportat la italia sau ma rog , dar si veniturile sunt mult mai mici , probabil o alta metoda de calcul , raportata la valoarea masinii , ar fi mai buna .
3. Guvernul insa , are dreptate atunci cand se ia de cei cu masini inscrise afara , vedeti voi , daca n-ar fi cazuri in care au actele expirate , false sau etc .... sau daca nu ar fi probleme cu ei mai mereu cand vine vorba de asigurari sau siguranta masinii , nu s-ar lua lumea de ei . ca o paranteza ( am un amic care de 2 ani de zile are o hyundai pe bg , nu a avut niciodata asigurare si nici nu a platit vreodata ceva catre statul bulgar sau statul roman , ceea ce mi se pare o insulta la fraerii ca noi care platesc taxele astea )
4. nu mi se pare corect ca in fiecare zi cand ma duc la munca , la liceu sau oriunde se duce un om zilnic cu masina , langa mine sa fie un nene , un gagiu cu aceeasi masina insa pentru care nu a platit aceeasi taxa ... pe un drum pentru care eu platesc prin impozit si rovinieta si el nu .... si in plus , risc sa nu aiba asigurarea in regula in caz ca intra in mine . sau sa aibe cea mai ieftina asigurare , gen carpatica , insa care va dati seama , are un impedient in plus fata de carpatica , fiind in alta tara .
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@andrei_alik: statul roman nu iti restrictioneaza cu absolut nimic dreptul la libera circulatie. E simplu si la mintea cocosului, iti inmatriculezi masina pe Ro si circuli in continuare. Mi se pare normal ca atat timp cat folosesti infrastructura tarii sa iti inmatriculezi masina si sa platesti taxele aici. Ma intreb, atunci cand iti parchezi masina in fata blocului, ai ceva mustrari de constiinta ca ai ocupat un loc in care putea sa parcheze un vecin care plateste impozit local pentru masina inmatriculata in Romania? Anul asta s-a redus destul de mult taxa de poluare, de ce nu o inscrii pe RO?
@crs_crs: alea la care se plateste 3000 taxa si ele costa 2500 se numesc cazane, nu masini.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nu consider o masina precum opel astra G cazan ... are 10 ani . nu 30 .
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La un Astra G cu motor de 1.6 euro 3 taxa e 1000 si nitel, nu 3000.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da dar la Astra g cu motor de 2 L si euro 2 taxa e de 2800 si un pic Embarassed
In Germania o cumperi cu 1000-1500
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca si alea din Germania la 1000 de euro mai sunt masini...
Oricum, in banii aia de care zici tu gasesti si Euro 3 cu motor de 1.6 la care taxa este pana in 500 euro. Romanul ar trebui sa invete sa-si cumpere ce isi permite, nu ce vrea. Masina pentru multi este doar un moft, o groaza isi cumpara masini doar pentru a le tine in parcare sa vada vecinul ca si el are, nu e mai prost decat el.
  • yo4fyq

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1995 TC4EE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2010

  • Mesaj Privat
1. De ce trebuie sa fie diferente asa de mari la taxa de prima inmatriculare intre BG si RO ( la sal. minim pe econome suntem la fel intre noi si ei ) , acolo se face inmatriculare 300E si la noi cu 1500E pentru aceasi masina , de ce este asa mare diferenta , nu ?

2. Nu uitati , toate ,,cazanele" care circula in RO cu numere de alte state consuma carburant din pretul caruia 70% pleca direct la stat sub forma de accize , cum ii convine statului? o masina care aduce bani la buget prin consum sau una care sa incurce in parcare neinmaticulata ?
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Daca si alea din Germania la 1000 de euro mai sunt masini...
Oricum, in banii aia de care zici tu gasesti si Euro 3 cu motor de 1.6 la care taxa este pana in 500 euro. Romanul ar trebui sa invete sa-si cumpere ce isi permite, nu ce vrea. Masina pentru multi este doar un moft, o groaza isi cumpara masini doar pentru a le tine in parcare sa vada vecinul ca si el are, nu e mai prost decat el.


perfect de acord cu tine , ar trebuii sa isi cumpere ce-si permite nu ce isi doreste .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt de acord, poate sa se imprumute de inca ceva bani si sa isi ia ceva mai bun.

Dar ar trebui sa fie realist si sa-si ia masina care 'o poate intretine'.
  • floringvrl

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
corect ce a spus ahappyuser "ce isi permite sa intretina "
nu are importanta ca e cu motor de 1000 sau 10000 si nici daca a costat noua sau sh 100 sau 100 000 euro
daca isi permite sa o intretina treaba lui
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutari a facut cineva starea tehnica la masina pe bg in romania?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR