Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Un motor care consuma 200 - 300 ml intre schimburi ( 10000 km) este intr-o stare impecabila. Daca dispar cateva sute de ml de ulei din motor nu se intampla nimic deoarece diferenta dintre minim si maxim de pe joja este de 1 l.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
un minim consum exista , dar 300 grame deja e mult, pentru mine, mai ales cand folosesti 5w30 pe temperaturile astea.
si la vw exista consum de ulei , e normal asa vrea producatorul, insa cativa au inteles rolul uleiului si au constat ca la 10 000 km poti avea un consum mic sau deloc. pina in 50 de grame de ulei consumat de la schimb la schimb nici nu putem comenta.

pentru cei nelamuriti despre vascozitatea 5w30 opelvn a prezentat pe celalalt topic , tot ce se intampla cu un motor daca se foloseste un ulei x.
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cum adica si la vw exista consum de ulei, vw este etalon?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
iti doresc succes in continuare cu uleiul gm si daca cumva se strica ceva sa acuzi pe inginerii de la opel pentru cum au proiectat motorul.

apropo de teste gasesti pe youtube cate vrei , inclusiv pe cel cu uleiul gm care curge la -20*C.

.

...nu mai propovadui Apocalipsa bazat pe pe ...nimic...in alt ordine de idei, daca motorul nostru, nu al tau, de Opel ...se incapataneaza sa nu capituleze cu uleiul GM in el...ce se intampla...? ...ne dai tu o medalie...?...sau, ce faci?...vii si torni nisip in el ca sa demonstrezi ca ai dreptate cu orice pret...?Macar ai decenta si lasa oamenii sa-si aleaga ce doresc, daca vor Mobil...sa fie sanatosi, la fel si daca vor GM...te-am intrebat si te mai intreb inca o data, care sunt acele motoare de Opel care nu trebuiesc intretinute cu ulei GM pentru ca, se strica...?

Pemtru cei ce citesc acest topic !....uleiul GM este un ulei recomandat de producator, este folosit de catre toate reprezentantele Opel din lumea asta, din varful muntelui pana in desert, pentru intretinerea motoarelor Opel, diesel sau benzina, atat in garantie cat si postgarantie. Acelas ulei GM, 10W40 sau 5W30 este pus atat in motoarele mai vechi Opel cat si in motarele de ultima generatie Euro5...marele avantaj al acestor uleiuri, comercializate sub eticheta GM este, pretul foarte bun...in unele cazuri chiar jumatate fata de uleiurile altor producatori de renume...asta pe langa faptul ca este recomandat in mod expres de producator, GM/Opel in orice manual de intretinere, scris in orice limba. Nu mai ascultati povestile unora, a se citi, agenti de vanzari disperati sa faca vanzare pentru a-si putea lua salariul la sfarsit de luna, ca acest ulei nu ar fii bun pentru masinile voastre din diverse motive sau chiar mai grav, le strica...sunt de accord ca exista si alte uleiuri, unele mai bune, altele mai proaste decat acest ulei GM insa...alegeti uleiul nu bazat pe reclama mai mult sau mai putin agresiva a altor producatori....retineti inca un aspect, marketingul si publicitatea din spatele unor etichete de renume cum ar fii, Mobil, Castrol, Motul...etc...cost foarte mult, enorm, aceste costuri se regasesc in pretul de raft si ele nu cresc calitatea uleiului ci doar umfla pretul platit de voi...asa ca...alegerea va apartine.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:si un topic de citit consum ulei


doar trebuie sa citesti sunt colegi de forum care folosesc uleiuri slab calitative si au pretentii.

sorine de fapt in afara de "atmosfera" nu ajuti cu nimic pe ceilalti, faptul ca folosesti ulei gm nu e ceva nou si nici bizar si nu esti singurul.
chestia asta cu asa recomanda producator e cam strategie de marketing a unui agent de vanzari, orice producator de masini are incheiat un contract de parteneriat cu un producator de uleiuri.

daca maine opel recomanda alt ulei in locul gm-ului ce faci? intri in panica?


vali_c vw nu e etalon e un exemplu ca si altora le pasa de masinile lor si cauta solutii.

sa spunem ca am un motor aproape nou 18 000 km , de ce mi-ar pasa de ceilalti ? pentru ca nu vreau sa ajung in situatia lor.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:un minim consum exista , dar 300 grame deja e mult, pentru mine, mai ales cand folosesti 5w30 pe temperaturile astea.
si la vw exista consum de ulei , e normal asa vrea producatorul, insa cativa au inteles rolul uleiului si au constat ca la 10 000 km poti avea un consum mic sau deloc. pina in 50 de grame de ulei consumat de la schimb la schimb nici nu putem comenta.

pentru cei nelamuriti despre vascozitatea 5w30 opelvn a prezentat pe celalalt topic , tot ce se intampla cu un motor daca se foloseste un ulei x.


tu ai gandit mult inainte sa scrii asta?...
ai citit cartile sa vezi care este considerat consumul maxim admis la opel si in care masina se incadreaza inca in standarde?
masina care nu consuma deloc ulei are probleme de ungere... daca nu ma crezi iti dau doar un hint: ai auzit de rugozitatea suprafetelor mai ales la camesile cilindrilor? dar sistemul de ungere in zona respectiva stii cum functioneaza?
eu folosesc uleiul GM de vreo 3 ani iar inainte de asta am incercat tot felul de marci si tipuri de ulei: Liqui Molly, Mobil1, Motorex, Castrol, Elf si inca cateva iar concluzia mea este ca aruncam bani pe geam ca nu era nici o diferenta fata de GM pe care asa cum scrie il recoamanda producatorul masinii Opel.
Toate firmele OEM din lume recomanda un ulei pentru masinile pe care le produce si stii de ce? Nu pentru ca sa vanda ei uleiul cu marca respectiva ci pentru ca ei in tolerantele realizate la masini si in testele facute au avut cele mai bune rezultate cu uleiul respectiv. Asa cum la cutiile de viteze Opel daca pui alt ulei decat cel original vei vedea ca exista o diferenta si nu in sens pozitiv...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:

sorine de fapt in afara de "atmosfera" nu ajuti cu nimic pe ceilalti, faptul ca folosesti ulei gm nu e ceva nou si nici bizar si nu esti singurul.
chestia asta cu asa recomanda producator e cam strategie de marketing a unui agent de vanzari, orice producator de masini are incheiat un contract de parteneriat cu un producator de uleiuri.

daca maine opel recomanda alt ulei in locul gm-ului ce faci? intri in panica?



...lasa tu "atmosfera"...ca nu eu m-am apucat sa scriu aiureli de genul ca, motoarele Opel care folosesc ulei GM se strica...sau, umblati cu bidonul de completat ulei in portbagaj ca pe caldurile astea masina consuma ulei...mai ales ulei GM...din ala ieftin...daca ai Mobil in motor, ce trebuie sa faci?...sa umbli cu pipeta sa mai scoti din el, ca uleiul Mobil creste in motor...daca-i cald tare si mergi mult cu masina, poti sa faci chiar de un schimb gratuit...

daca maine GM/Opel recomanda pentru motoarele lor alt ulei, schimb si eu uleiul cu ce recomanda ei...dar stai tu linistit, ca nu o sa-ti trimita tie acasa scrisoare cu autograf directorul de la GM, ca sa ai ce scrie dupa aia pe forum, vor schimba "licoarea" din bidonul cu eticheta GM in consecinta si tu habar nu o sa ai de asta...

PS...stai ca uitam...pana te apuci tu sa faci o lista cu motoarele GM care se strica dac folosesc uleiul GM...asa cum ai sustinut de mai multe ori, fara sa dai alte detalii, fac eu o lista cu motoarele care nu se strica daca folosesc uleiul GM...binenteles ca ea, lista mea, nu este complete, pentru ca voi scrie doar despre motoarele pe care le-am avut eu sau despre care proprietarii lor, te-au contrazis chiar in topicul asta...in ultimele zile...deci, nu se strica: Z18XE, Z16XER, Z13DTH, X16XEL, Y20DTH..., lista mea ramane deschisa si rog pe cei care doresc sa o completeze...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:
Nu mai ascultati povestile unora, a se citi, agenti de vanzari disperati sa faca vanzare pentru a-si putea lua salariul la sfarsit de luna, ca acest ulei nu ar fii bun pentru masinile voastre din diverse motive sau chiar mai grav, le strica...sunt de accord ca exista si alte uleiuri, unele mai bune, altele mai proaste decat acest ulei GM insa...alegeti uleiul nu bazat pe reclama mai mult sau mai putin agresiva a altor producatori....retineti inca un aspect, marketingul si publicitatea din spatele unor etichete de renume cum ar fii, Mobil, Castrol, Motul...etc...cost foarte mult, enorm, aceste costuri se regasesc in pretul de raft si ele nu cresc calitatea uleiului ci doar umfla pretul platit de voi...asa ca...alegerea va apartine.

As mai adauga la spusele lui sorin un lucru deloc de neglijat. Un produs cu un marketing agresiv este in aceeasi masura piratat.

Bafta
Skip ads

  • karum

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un Astra h, 2005, benzina. Pana acum am folosit ulei 5w30 de la GM si nu am avut probleme. Acum trebuie sa ii fac schimbul si vreau sa pun tot ulei 5w30 de la GM dar full sintetic, pana acum am folosit sintetic. Este vreo diferenta intre cele 2, adica sintetic si full sintetic? Sau se pot combina, respectand desigur, vascozitateaa?
  • karum

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si inca ceva. Scz pt off topic, dar cum pot verifica uleiul de la cutia de viteze si daca mai trebuie completat pe unde il completez. Daca se poate si ceva imagini ca sunt afon. Multumesc!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sorindf2000 a scris:

fac eu o lista cu motoarele care nu se strica daca folosesc uleiul GM...binenteles ca ea, lista mea, nu este complete, pentru ca voi scrie doar despre motoarele pe care le-am avut eu sau despre care proprietarii lor, te-au contrazis chiar in topicul asta...in ultimele zile...deci, nu se strica: Z18XE, Z16XER, Z13DTH, X16XEL, Y20DTH..., lista mea ramane deschisa si rog pe cei care doresc sa o completeze...

Z13DT ,Z17DTL si A17DTJ Wink
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
...aha, vad ca se lungeste lista...deci, avem pana acum motoare care nu se strica, E2, E3, E4 si E5..diesel si benzina...inca nici un motor care se strica...asteptam...avem timp
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cunosc personal 2 persoane cu Z18XER si Z16XER care are pe Astra un numar de ~268.000 respectiv ~217.000 KM parcursi in conditii mai grele decat in RO. Cu ulei GM schimbat la 10k. Deci pentru mine personal e clara treaba cu uleiul GM!
Sau se strica acum la 300k km ? Nici nu ma intereseaza, ca nu apuc sa fac cu ea atat !
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Trece pe Mobil1 0W40 ca si asa aveti probleme la XER cu valvele de la fulii defazoare.
Am mai scris dar lumea a sarit arsa, uleiul asta e de dat pe porc, pe orice numai in motor nu, tine daca e sa faca ceva maxim 5,000km



o parere la obiect, bine dar nu putem comenta parerea unui moderator, oricare ar fi ea, ne da ban si rad ceilalti de noi.
nu e asa sorine?

macar da si numele acelei reprezentante care ti-a recomandat sa schimbi uleiul la 20 000km, ca eu am fost in 3 si imi recomandau la 15 000km .
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poate tu nu poti comenta parerea unui moderator...uite eu pun GM si n-am nici o problema...apoi, de cand au ajuns nu stiu ce valve sa fie egale cu motor sau sa indeplineasca functiile unui motor ?...vad ca tu faci mari confuzii si cred ca trebuie sa incep sa-ti pun poze in asa fel incat sa faci diferenta intre o valva si un motor...tu te-ai referit la motoare cand ai spus ca uleiul GM nu este bun...sa nu uitam chestia asta...cu asta ne amenintai, ca motoarele se strica !
Deci, o valva...sau valva aceea, arata cam asa:



iar un motor, de exemplu Z16XER, arata cam asa...


...daca vrei continuam si cu functionarea lor, oricum cred ca o gasesti pe forum utilizand functia "Cauta" din partea dreapta sus a paginii.

Apoi, de parerea cator useri este nevoie sa fie egal cu parerea unui moderator...? Asta-i a doua intrebare pentru tine, pe langa aceea, pe care o tot eviti din motive lesne de inteles...care motoare GM se strica daca folosesc uleiul GM..?

Iti fac un rezumat cu, motoarele care nu se strica daca folosesc uleiul GM: Z18XE, Z16XER, Z13DTH, X16XEL, Y20DTH, Z14XEP, Z13DT, Z17DTL, A17DTJ, Z18XER...lista in continuare deschisa...

Asteptam, mai multi, si lista ta...pana in present ai postat parerea unui moderator si ai confundat niste valve cu motorul...

Reprezentanta care mi-a recomandat sa schimb uleiul la 20 000 km, este o reprezentanta din "Alta tara" conform profilului meu...si eu nu vorbesc din clipuri de pe youtube...de fapt am si trecut intervalele de schimb ale uleiului la masina mea de la 0 KM, facute in aceias reprezentanta care mi-a recomandat si mie cand sa schimb uleiul...GM 5W30 Dexos2...citeste mai sus...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mitosu a scris:
dancuciureanu a scris:Trece pe Mobil1 0W40 ca si asa aveti probleme la XER cu valvele de la fulii defazoare.
Am mai scris dar lumea a sarit arsa, uleiul asta e de dat pe porc, pe orice numai in motor nu, tine daca e sa faca ceva maxim 5,000km



o parere la obiect


Uite o incercare de a fi cat mai la obiect pentru tine si nu numai, ca nu stii toata povestea din citatul expus. La motoarele XER aceasta problema este una de constructie. Producatorul a dat o nota de service prin care isi anunta dealerii ca masinile care se prezinta in service in perioada de garantie si post garantie cu acest defect sa li se inlocuiasca piesele stricate cu unele care nu mai au niste site puse de ei initial suplimentar. Totodata trebuie verificata si pompa de ulei.
Varu-meu a avut un GTC Z 18 XER luat de nou de la Di-Bas Fundeni si a avut aceasta problema. Culmea, la el dupa ce s-au inlocuit fuliile I S-A GRIPAT POMPA DE ULEI. Si ca sa fie tacamul complet daca-ti spun ca masina nu mai era in garantie, dar pentru ca era clientul lor i-au facut toata reparatia gratis inclusiv platforma trimisa pana la Constanta ma crezi???
Tot pe acest forum o persoana cu un ,,self esteem'' ridicat spune ca motorul de 1.3 cdti este citez ,, un drac italian'' si ca toti mecanicii fug de el. In cauza era discutia despre distributia pe lant care pica din lipsa presiunii uleiului sau a intinzatorul prost. Dupa 2005 acest intinzator a fost schimbat cu unul mai bun si iata ca masina mea desi n-a primit din partea dumnealui sanse de a merge mai mult de 150 k merge bine merci la 164 k si nu bate sau troncane lantul. Bineinteles ca una din cauzele expuse ca si defect principal era si ,,posiraca GM''. Nu vreau sa intru in detalii, dar atitudinea avuta nu mi s-a parut deloc a fi una pro si orientata catre nevoile clientului.
Totate aceste exemple despre motoare si problemele lor ti le prezint in dorinta de a ajuta, ca tu sau alti colegi sa va puteti face o idee despre ce asteptari trebuie sa aveti de la un motor in viitor.
In cazul GTC-ului lui varu-meu, cand au desfacut motorul(capacul de culbutori) ca sa schimbe acele valve vreau sa-ti spun ca la 56k cat avea la aceea data interiorul era impecabil. Axe cu came, capac de culbutori toate aveau culoare aurie. Reviziile le-a facut ca si mine la 15k.
Si ca lista lui sorin sa nu ramana necompletata zilnic mai adaug la ea o motorizare A 20 DTR. Tot acelasi var de-al meu, in momentul de fata are o insignia diesel de 2.0 bi-turbo triptronic cam prima cumparata din RO. Uleiul folosit in motor este GM 5 W 30 si-n 20k cat are cu ea si un an de zile de frecus prin romanica refuza sa haleasca ulei sau sa mai aibe cine stie ce probleme.

Bafta

Later Edit: Daca citesti atent cateva posturi mai in urma de-ale lui sorin ai sa vezi tara unde domiciliaza. E prescurtare scrisa cu litere mari de tipar de mai multe ori.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai amestecati problema valvelor de la distributie cu tipul uleiului. S-a dovedit ca de vina sunt sitele alea care se rup si obtureaza fluxul uleiului. Varianta noua are site gri, cea veche avea site maro. Am scris pe undeva si rezolvarea oficiala, scoarerea sitelor.
S-a manifestat problema la oameni care au folosit diverse uleiuri.

Eu le-am scos acum un an si de atunci totul e ok.
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Alta motorizare care n-a patit nimic de la folosirea uleiului - GM 10w-40 - in cazul meu Smile
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Neuro mi-a facut capul calendar cu Motul, in rest toate sunt varza, venind si el cu argumente de diferite site-uri. Nu vreau sa dau replici acide nimanui, dar e bine sa lasam jignirile. Indiferent de tara, banii care ii are fiecare sau nivel de cultura. Nu spune nimeni ca motorul se strica mergind cu GM, nu se strica nici daca mergi cu ulei de la vechea Dacie, dar in timp se apuca de papat ulei pentru ca se prajesc segmentii, tacane tachetii, au uzura mai rapida, ponirile iarna sunt mai grele, si poti sa spui ce vrei fac depuneri. Iar Dan Cuciureanu a desfacut la motoare cat altii nu au numar de piese la masina. Bine ar fi sa ne calmam, si sa ne spunem parerile, iar fiecare alege sa puna ce ulei vrea in motor.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Preturi:

Ulei original GM 10W40= 18 ron/1 litru
= 82 ron/ 4 litri

Ulei original GM 5W30 Dexos 2= 23.99 ron/ 1 litru
= 109 ron/ 5 litri

Oferta de pe siteul unui furnizor prezent si pe Club Opel

Ulei Mobil 10W40= 27 ron/ 1 litru
= 98 ron/ 4 litri
Ulei Mobil 5W40= 34 ron/1 litru
= 160 ron/5 litri
Ulei Mobil1 New Life 0W40=48 ron/ 1 litru sau 53 ron/1 litru sau 46 ron/ 1 litru
=183 ron/ 4 litri sau 185 ron/ 4 litri sau 252 ron/ 5 litri

sursa..3 magazine de pe net, alese la rand...

Logic ca "uleiul GM este prost si strica motoare" cand trebuie sa vinzi ulei Mobil cu asemenea preturi si care ulei Mobil, nu face nimic in plus fata de uleiul GM...deci, ce fac acesti asa zisi binevoitori care nu mai pot de grija motoarelor noastre de Opel si nu vor sa le lase sa "moara la 150 000 km" cu ulei GM si vor sa le vada ca functioneaza si las 500 000 km cu ulei Mobil cel putin dublu la pret de scump...incep cu postari alarmante cum ca nu stiu ce siteuri de pe net le sustin lor opinia...total fals, dupa cum au dovedit-o destui pe acest topic...insa, daca pentru majoritatea, acest lucru este foarte clar...totusi, reusesc si mai prind cativa in plasa, care nu citesc tot ce se scrie...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR