Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan ai avut dreptate .Am plãtit 192 de lei , contravaloarea c.i.v ,atribuire numar registru si verificare identitate vehicul .Iar legat de anvelope le-am arãtat acel document de la Opel pe care l-ai postat si nici nu a vrut sã audã fiindca pe documentatia masinii cu care a venit era trecut doar o singura mãrime 215-60-16...
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Asa ca am ramas si eu cu o singura mãrime la ghete 😅😅😅
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:Tai-Pan ai avut dreptate .Am plãtit 192 de lei , contravaloarea c.i.v ,atribuire numar registru si verificare identitate vehicul .Iar legat de anvelope le-am arãtat acel document de la Opel pe care l-ai postat si nici nu a vrut sã audã fiindca pe documentatia masinii cu care a venit era trecut doar o singura mãrime 215-60-16...


Adica sunt si cazuri in care in COC sunt trecute TOATE dimensiunile pentru roti, care sunt trecute in manual?!

Inteleg ca nu le-au trecut pur si simplu in CIV pentru ca nu erau mentionate in COC, dar ai intrebat daca poti OMOLOGA LA EI o alta dimensiune (contra cost) si sa ti-o treaca in CIV?
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Da am intrebat si raspunsul suna cam asa:masina trebuie lãsatã la ei pentru a efectua anumite teste cu alte mãrime de anvelope iar costurile pentru aceste teste si omologare foarte mari -peste 2000de lei .
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cei de la RAR Slobozia sunt unici, in felul lor!
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Nu am fãcut RAR ul la Slobozia .Am facut programare la Calarasi fiindca acolo am gasit data cea mai buna cind am fãcut programarea .RAR ul il poti face in orice oras din Romania .
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:PEmil incep sa cred ca faci parte din CRONICA CARCOTASILOR .Omul are o problema cu priza de 12 v si ma gandesc ca ar fii util sa ii dãm un sfat decat sa-l blamam ca nu are decat o priza in masina .Acum câteva zile ai ținut neaparat sa-mi atragi atentia ca o parte din postarea mea "MAI SPRINTENA "nu e binevenitã pentru aceasta masina .Asa ca parerea mea hai sa ajutam lumea de pe acest forum daca putem decat sa începem sã corectam tot timpul ce spune lumea pe aici.👍👍👍


Alex, daca eu as fi afirmat ca masina este de-a dreptul puturoasa, care ar fi fost reactia ta? Intreb si eu, de curiozitate. Ai fi tacut sau ai fi postat o replica la afirmatia mea, in care ai fi specificat ca dimpotriva, tie ti se pare chiar destul de sprintena?
Si daca am intrebat colegul daca el are 2 prize de 12V, ti se pare ca sunt carcotas? Poate el are un model de masina cu 2 prize (parca modelul tourer are priza si in portbagaj).
Pe la inceputul topicului, in primele zeci de pagini, nu erau oamenii asa sensibili..., acolo sa fi vazut pareri pro si contra si nu se supara nimeni...
Totusi, daca va deranjeaza comentariile mele, imi cer scuze...

L.E.:
Cineva care totusi nu s-a suparat si imi confirma buna credinta a intrebarii: "Postat in Astazi - 08:16 am
Raspunde
PEmil a scris:
MStefan235 a scris:
Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.


Salut,
Eu am doua prize in masina. Cea de-a doua este montata pe cotiera pentru a putea fi utilizata de persoanele care stau pe bancheta din spate.
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Cata benzina ar trebui sa fie in rezervor cand o ridic? Ajung pana la prima benzinarie sau trebuie sa ma duc cu canistra la mine? Smile)
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Eu cand am ridicat-o de la dealer, situatia in bord arata cam asa:

Am ajuns fara probleme de la Radacini Vitan pana la Mol-ul de pe Giurgiului spre Jilava.
Offff..ce vremuri..😊
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
danielus a scris:Cata benzina ar trebui sa fie in rezervor cand o ridic? Ajung pana la prima benzinarie sau trebuie sa ma duc cu canistra la mine? Smile)


Cat sa ajungi la PRIMA benzinarie!
Parca trebuia sa fie ridicata azi!
  • danielus

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Au intervenit niste urgente si nu am vrut sa fiu pe fuga. Am localizat si o benzinarie la cateva sute de metri Very Happy.
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Dan, eu cand am ridicat masina, mi s-a comunicat de catre dealea ca are in jur de 3 litri.
De unde o ridici?
Skip ads

  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Salut! Eu cand am ridicat-o de la dealer, situatia in bord arata cam asa:

Am ajuns fara probleme de la Radacini Vitan pana la Mol-ul de pe Giurgiului spre Jilava.
Offff..ce vremuri..😊
Momente unice trãite de fiecare dintre noi in clipa cand esti anuntat ca masina a sosit si poti veni sa o ridici.Dar speram sa mai traim astfel de emotii si peste cativa ani înlocuind actuala astra cu o generatie mai noua 😊😊😊.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin ieri m-am intalnit in trafic cu o astra identicã culoarea mahon la fel ca a ta .S-au recunoscut imediat între ele (masinile)😊si le-am pus la treaba imediat (pe masini)😊.Cred ca eram intre Ograda si Slobozia cand l-am depasit si nu a ramas dator fata de mine.La intrare in Slobozia ã reusit sa ma depãseascã cred ca avea 180 la ora .Ceea ce vroiam sa spun este ca am rulat in spatele lui o perioada si in afara faptului ca este foarte frumoasã (masina)m-ia dat senzatia de o stabilitate remarcabila .Finalul povestii este ca in Slobozia a oprit si m-a asteptat sa ne dãm un salut scurt si un zâmbet pe masura .Frumos moment.
  • Alexandru074

  • Mesaje scrise: 836
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Alexandru074 a scris:PEmil incep sa cred ca faci parte din CRONICA CARCOTASILOR .Omul are o problema cu priza de 12 v si ma gandesc ca ar fii util sa ii dãm un sfat decat sa-l blamam ca nu are decat o priza in masina .Acum câteva zile ai ținut neaparat sa-mi atragi atentia ca o parte din postarea mea "MAI SPRINTENA "nu e binevenitã pentru aceasta masina .Asa ca parerea mea hai sa ajutam lumea de pe acest forum daca putem decat sa începem sã corectam tot timpul ce spune lumea pe aici.👍👍👍


Alex, daca eu as fi afirmat ca masina este de-a dreptul puturoasa, care ar fi fost reactia ta? Intreb si eu, de curiozitate. Ai fi tacut sau ai fi postat o replica la afirmatia mea, in care ai fi specificat ca dimpotriva, tie ti se pare chiar destul de sprintena?
Si daca am intrebat colegul daca el are 2 prize de 12V, ti se pare ca sunt carcotas? Poate el are un model de masina cu 2 prize (parca modelul tourer are priza si in portbagaj).
Pe la inceputul topicului, in primele zeci de pagini, nu erau oamenii asa sensibili..., acolo sa fi vazut pareri pro si contra si nu se supara nimeni...
Totusi, daca va deranjeaza comentariile mele, imi cer scuze...

L.E.:
Cineva care totusi nu s-a suparat si imi confirma buna credinta a intrebarii: "Postat in Astazi - 08:16 am
Raspunde
PEmil a scris:
MStefan235 a scris:
Din pacate trebuie sa va spun ca azi am avut prima problema. Nu mai functioneaza priza de 12V din fata, deci presupun ca s-a ars siguranta Sad Cred ca nu e nicio problema cu garantia daca o schimb singur, nu? Voi ce stiti despre asta?


Salut,
De ce faci precizarea "din fata"?
Ai mai multe prize? Eu am doar una, pozitionata pe consola centrala.


Salut,
Eu am doua prize in masina. Cea de-a doua este montata pe cotiera pentru a putea fi utilizata de persoanele care stau pe bancheta din spate.
Emil eu cred ca nu s-a suparat nimeni pe tine ,e un topic deschis oricãror conversatii cat timp nu ne jignim ceea ce nu e cazul în parerile spuse de noi aici si nu trebuie sa fim sensibili nici unul dintre noi .Sunt discutii pe acest forum mai linistite alteori mai agitate probabil ca astea mai agitate fac sarea si piperul acestui topic cat timp sunt in limite rezonabile etc
Totusi raman la ideea ca aceasta masina poate fii si sportivã daca o conduci in parametri necesari.Sarbatori fericite sa ai .👍
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:Cosmin ieri m-am intalnit in trafic cu o astra identicã culoarea mahon la fel ca a ta .S-au recunoscut imediat între ele (masinile)😊si le-am pus la treaba imediat (pe masini)😊.Cred ca eram intre Ograda si Slobozia cand l-am depasit si nu a ramas dator fata de mine.La intrare in Slobozia ã reusit sa ma depãseascã cred ca avea 180 la ora .Ceea ce vroiam sa spun este ca am rulat in spatele lui o perioada si in afara faptului ca este foarte frumoasã (masina)m-ia dat senzatia de o stabilitate remarcabila .Finalul povestii este ca in Slobozia a oprit si m-a asteptat sa ne dãm un salut scurt si un zâmbet pe masura .Frumos moment.


Buna dimineata! Portiunea aceea inainte de curba de la intrare in Slobozia e de vis! Si eu ma duc "glont" pe acolo.
In acelasi timp imi pare rau ca in Bucuresti am intalnit o gramada de colegi cu Sedan Turbo si nici macar nu se uita.. probabil e masina pe firma sau pur si simplu nu ii intereseaza Smile)
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Si mai am o nelamurire.. serios vorbind, la masina asta functioneaza TC-ul?
Am facut o proba in dimineata asta pe o portiune de gheata si nu s-a aprins nimic in bord, rotile au derapat nestingherite de nimeni.
https://youtube.com/watch?v=HvL2m9f1ktU
La Vectra, cum pierdea putin aderenta se aprindea martorul si taia din forta.. atasez bineinteles videoclip 😉
https://youtube.com/watch?v=ufpNTJoIM_s

Situatii identice. In ambele cazuri am bruscat acceleratia, iar TC-ul era activat.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin, cum functioneaza TC?
Sesizeaza o diferenta de rotatie intre rotile puntii motoare si intervine prin reducerea turatiei motorului si/sau blocarea prin franare a rotii care patineaza.
In cazul tau, la Astra J au patinat in mod egal ambele roti. La Vectra as zice ca a patinat o singera roata.
Nu-i asa?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Si in cazul de fata cu Astra am avut o roata pe asfalt.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mergi la service!
Esti in garantie.
Le poti arata si videoclipurile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR