Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@dannyaxy
cum poti fi corect si circula in limitele de viteza atata timp cat de la Constanta la Timisoara faci 2 zile daca mergi in limitele de viteza?
politistii in loc sa fluidizeze circulatia atunci cand drumul permite sa se circule cu 70-80Km/h ei fac coloana in spatele lor mergand cu 40--50KM/h doar doar sa prinda pe vreunu de vine cu 61KM/h de pe contrasens
exemplu aici
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
OAo...ce-au facut? Sa inteleg ca normal pentru tine inseamna sa mergi cu maxim +10km/h peste tot... Poate oamenii nu se grabeau...indiferent daca sunt sau nu politisti. Ce oameni...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Melchiade a scris: i-as anula permisul soferului...

Uite asa cum merg cu viteza, in 11 ani de cand am permis si vreo 300-400 mii de km am facut doar 3 accidente usoare(accident usor inseamna zgarierea barii). 2 nici nu au fost remediate fiind foarte mici. In ultimii 8 ani nu am atins deloc masina(nici cea mai mica zgarietura). Eu am o regula, conduc in asa fel incat sa pot opri pana unde vad. Daca se intampla ceva neprevazut(culpa altuia) asta e.
Tu cate accidente ai facut? Rolling Eyes
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca toti soferii ar circula corect.

Pai cum sa circule corect un tuciuriu caruia un spagar de politist i-a dat carnetul desi el nici sa citeasca nu stia.Deci cine ne pune in pericol in loc sa ne apere ?
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce rost are sa mergem legal ? Avem detectoare , statii , antiradare chiar ... Dar acum sa fim seriosi : La 50km pe ora , te cam ia somnul . De la 60 in sus mai simti ca mergi ,asta doar in localitate .
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Ce rost are sa mergem legal ? Avem detectoare , statii , antiradare chiar ... Dar acum sa fim seriosi : La 50km pe ora , te cam ia somnul . De la 60 in sus mai simti ca mergi ,asta doar in localitate .


Cred ca glumesti. Trebuie obligatoriu sa mergem legal. Aici este vorba despre politisti care nu isi prea fac treaba.
  • Melchiade

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Melchiade a scris: i-as anula permisul soferului...

Uite asa cum merg cu viteza, in 11 ani de cand am permis si vreo 300-400 mii de km am facut doar 3 accidente usoare(accident usor inseamna zgarierea barii). 2 nici nu au fost remediate fiind foarte mici. In ultimii 8 ani nu am atins deloc masina(nici cea mai mica zgarietura). Eu am o regula, conduc in asa fel incat sa pot opri pana unde vad. Daca se intampla ceva neprevazut(culpa altuia) asta e.
Tu cate accidente ai facut? Rolling Eyes


Am facut un singur accident, dupa 14 ani de condus (anul asta)... l-am lovit un pic pe unu' in bara din spate, c-a franat brusc cand trecut pe langa un politist (toti spunem ca n-a fost vina noastra... ce sa zic, legal a fost vina mea... moral, a recunosc si el c-a franat deanboulea... fara pagube majore, am last-o asa si-am rezolvat-o pe cale amiabila).

La 110 km/h, nu vei putea evita un copil "bezmetic" ce traverseaza strada... crezi vei fi ok chiar daca nu va fi vina ta?

Sa nu crezi ca merg cu 50 in oras... dar nici cu 110...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Datorita meseriei m-a durut sufletul de multe ori pentru destinele frante fara rost, insa din momentul mutarii in Germania mi-am dat seama ca toate lumea trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru faptele sale. Nu zic ca nu ai ramane marcat. Oricum in Germania nu sunt probleme. Pe Ring-uri limita e de 80 km/h(90 km/h limita de toleranta).
Drumuri bune tuturor.
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
hehe poate pe alea din afara oraselor. in oras maxim 60
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
uneori sunt foarte nesimtiti si fac abuz de putere.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai si-au facut treaba cu baiatul meu in aceasta seara! Smile
La rubrica "a savarsit urmatoarele" din PV, scrie asa: " a condus auto Opel cu nr. bla bla, avand montat pe auto lumini de alta culoare, neomologate", drept pentru care primeste urmatoarele: amenda de 402 roni, avertisment(scrie 402+ AV in PV) si 6 puncte penalizare.
Acum ....cum sta realitatea (maine pun si poze)
Becuri faza mare normale, becuri faza mica normale, ambele de 55W si LED-uri albe cu tenta galbena, deci nu albastre sau rosii la pozitie fata. Pe spate becuti normale si la iluminat numar leduri albe!
Eu cred ca se impune o plangere in instanta privitor la acest caz....voi ce parere aveti?
Boii astia ma face sa-mi aloc timp, sa ma inarmez cu toate sculele foto, video, audio si sa ma tin de capul lor vreme indelungata...nu exclud nici flagrantul financiar, in asa hal vreau sa ma razbun pe ordinari de factura astuia!
Acum astept si prerile voastre, daca cuantumul pedepsei este mare sau din contra ...mic! Smile Rad eu...dar nu-i rasul meu! Si in viata am invatat ceva..daca am pata pusa...nu-i las pina nu ma razbun crunt pe papagalii astia care pun botu si la 50 de lei!
Fiind hotarat sa merg totusi in instanta cu ei, o parte a plangerii suna asa:
, in jurul orei 19:05 am fost oprit pentru control de agentul Bunghez Stefan care mi-a reprosat ca desi nu am savarsit nici o abatere prevazuta de Codul Rutier, becurile de pozitie ce echipeaza autoturismul, nu ar fi de culoare normala, neprecizand culoarea acestora atat verbal, cat si scris in procesul-verbal. I-am comunicat ca becurile sunt de culoare conforma cu prevederile legislative, achizitionate din magazin auto specializat si ca nu detin un act de omologare al acestora deoarece nu mi-a fost eliberat! Pentru acest motiv am fost sanctionat cu avertisment, amenda in cuantum de 402 ron si 6 puncte penalizare.
Precizez ca folosesc acete becuri de pozitie din anul 2008, autoturismul fiind supus in acest timp la doua examinari tehnice RAR, iar aceasta institutie nu mi-a adus la cunostinta nici o neregula privitoare la sistemul de iluminat al autoturismului! Pentru exemplificare atasez aceste fotografii cu sistemul de iluminare al autoturismului, acesta fiind neschimbat din anul 2008, solicitand in mod expres din partea domnului agent ori a institutiei, dovada foto sau video,care sa concluzioneze incompatibilitatea sistemului de iluminat al pozitiilor, cu actualele norme prevazute de legislatia in vigoare.


Binenteles ca in prostia lor crasa, nu poate aduce nici o dovada in acest sens...dar este solicitata in mod expres, iar instanta are obligatia 100% sa ceara probe incontestabile din partea lor!
Am "dat eu startul acestui thread" prin patania baiatului si cu siguranta in urma nebuniei cu caucioacele lor, sa vedeti cum rubrica asta cu "Politia isi face treaba" se va incinge la maxim in scurt timp! Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@D_M_G
Sa ceri sa-ti comunice lista cu becurile avand culoarea omologata pentru masina voastra. Sa vezi haz cand vor raspunde ca nu sunt competenti sa dea astfel de liste. Militienii astia inca nu au aflat ca sunt incompetenti in ceea ce priveste aprecierile tehnice ale masinilor, dar de cate ori au actiuni pe linia asta au echipaje de la r.a.r.
In ce priveste caucioacele, e mult mai simplu pentru ca acolo se scriu dimensiunile, care sunt valori certe, pe cand la culori, daca nimeresti 2 daltonisti, trebuie sa vopsesti masina. Vor fi totusi multi nemultumiti, mai ales din randul posesorilor de g-uri pentru ca s-au obisnuit sa-si puna 195/65/16 ca se gasesc mai usor si sunt si mai ieftine.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD
Asa se intampla cand la volan dau de un tinerel care poate se pierde la primul semn facut de ei! Daca avea leduri albastre sau rosii, ori alte modificari la instalatia de iluminat exterioara, cum de multe ori vedem in trafic la alte masini, puteam intelege, dar asa este inadmisibil! Si mai este o chestie uluitoare pe care nu am mentionat-o aseara! In PV scrie "si totodata nu avea asupra sa certificatul de inmatriculare" iar copilul mi-a jurat si evident ca il cred, ca i-a prezentat toate cele 3 acte, adica permis, C.I. si certificatul de inmatriculare si nenorocitul de militian le-a avut in masina politiei, cat timp a complectat PV-ul! Inca o metoda a lor pentru a infunda pe cineva nevinovat! A profitat de intuneric, si baiatul nu a vazut PV-ul in momentul cand l-a semnat! Bine macar ca la mentiuni a declarat ca contesta acest proces, dar nici militianul nu i-a adus la cunostinta cerbal si vad ca nu exista nici vreun martor la rubrica respectiva! Abia acasa, pe lumina a ramas si el perplex de chestia asta!
Este o idee foarte buna sa le cer prin intermediul instantei si lista cu becurile omologate, pe care am sa o mentionez in plangere. Nu ar fi o problema de bani, este valul de frustare si greata cand un agarici din asta, imbracat in haina statului, se crede rege si de multe ori nevinovat te pune pe drumuri, cansumandu-ti timpul si nervii!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu aseara am patit o faza tare.
Mergeam linistit ca deobicei.Cand vad un politai ca sare pe banda mea si-mi face semn sa opresc.
Se prezinta,ma prezint si-mi raspunde "Incantat de cunostinta".Mentionez ca a fost foarte politicos pe durata conversatiei.
I-mi cere actele si le dau pe toate.Se uita la ele si vad ca se indreapta spre masina lui, si-l intreb politicos cu ce am gresit.
Se uita mirat la mine si zice:"Acestea sunt luminile dumneavostra de drum?"Is raspund ca da,la care i-mi spune"Cam oarbe,mergeti asa pe drum ca fantoma." Ma dau jos din masina ii explic ca sunt xenoane de fabrica si ca asa au fost puse de Opel.La care ma intreaba"Dar alte lumini mai aveti?"Ii raspund ca am faza lunga si ma duc la masina si o aprind.La care ma intreaba"Astea-s proiectoarele, nu?"Ii raspund ca nu sunt proiectoarele si ca alea se gasesc mai jos in bara.Ma duc la masina si opresc faza lunga si aprind proiectoarele."Aham" zice."Pei mergeti asa,ca sa fiti observat mai usor" Mi-a dat actele si dus am fost.
Acum ma intreb:"Daca ma prindea alt echipaj cu proiectoarele aprinse ce as fi patit?"
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Acum ma intreb:"Daca ma prindea alt echipaj cu proiectoarele aprinse ce as fi patit?"

iti da amenda ca mergi cu ele aprinse si afara nu e ceatza Embarassed Laughing Laughing
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Acum ma intreb:"Daca ma prindea alt echipaj cu proiectoarele aprinse ce as fi patit?"

In mod cert te sanctionau pentru ca ai proiectoarele aprinse. Am vazut faza asta cu o octavia 2 cucorner light: mergea ziua prin oras cu farurile aprinse si cand a virat dreapta, s-a aprins proiectorul dreapta. Dupa colt, cap de creta, care ne-a si oprit. Pana nu a virat amicul de cateva ori stanga/dreapta sa priceapa prostovanul sistemul de functionare, nu a scapat.
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare,daca poate cineva sa raspunda sigur politia locala rutiera galati are dreptul sa opreasca masini pentru neacordare de prioritate sau sa ridice permisul auto unui sofer pentru depasire pe linie continua sau ori ce alta incalcare a legii in care pedeapsa ar fi ridicarea permisului...au dreptul sa ridice permisele?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Politiadinfiecarejudetaredreptulsaridicepermisulincazcamasuracereasemenealucruiarincalcarealegiisepedepsestedupacazcususpendarealui.
  • A|3x

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1998 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2009

  • Mesaj Privat
e vb de politia locala rutiera cei care au fost gardieni si peste noapte primaria lea dat atributii de rutiera , au dreptul sa ridice si permise pentru diverse incalcari ale legii sau sunt doar pentru parcari opriri stationari ....?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pot sa ridice permise.
Acum cateva zile m-a mai oprit Politia Rutiera o data si pe mine pentru neacordare de prioritate unui pieton(care oricum nu avea nici o intentie sa traverseze strada pe trecerea de pietoni). Dupa ceva parlamentari si discutii le-am zis sa scrie la obiectii ca pietonul nu intentiona sa treaca pe trecere si butona un SMS.
Cum nu avusese nici o ruda internata la mine Mr. Green, au venit cu o amenda completata pentru nepurtare de centura de siguranta(pe care o aveam pusa)(ca totusi frica de boala e mare Very Happy ).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR