Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • florin2000

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Kay a scris:am incercat si eu cu o plafoniera cu senzori de alarma imprumutata de la DEW si nu merge (cu schema din TIS), daca o sa fac rost de una o sa incerc sa o modific.

Daca reusesti ceva te rog posteaza sa vedem ce si cum pt ca suntem mai multi interesati de acesta plafoniera deosebita mai precis de montarea ei corecta si de functionarea ei asa cum trebuie !
Skip ads

  • Flash28

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salutare...schema este buna caci eu abia am montat plafoniera cu lampi de citit exact ca in schema si functioneaza perfect...insa aveti grija care vreti sa puneti led-uri...dupa ce se inchid usile ele se sting dar nu de tot...posibil de la diodele pe care le au led-urile...eu am rezolvat problema astfel...am pus un bec normal pe o lampa de citit si restul am pus leduri albe si astfel nu mai raman aprinse...oricum schema functioneaza perfect Wink
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
acum mult timp am achizitionat si eu o plafoniera cu lampi de citit fara senzorii de la alarma . ieri am facut legaturile in urmatorul fel: pin 2 si 9 au fost legati la firul rosu/alb de la vechea plafoniera( +permanent). pinul 1 la firul gri de la vechea lampa ( - la usi si inchidere -deschidere masina) . pinul 8 conectat printr-un surub la masa in una din gaurile de pe plafon sub plafoniera. functioneaza foarte bine. am ales sa leg ambele fire de + la acelasi fir pentru ca asa pot aprinde lampile de citit si cind nu am cheile in contact. mentionez ca lampile de citit nu se aprind atunci cind sunt aprinse si cele de la plafoniera.
mai adaug ca am avut si o lampa care avea acei senzori si nu a functionat dupa schema de la pagina 3 . cred ca greseala este la pinul 5 care trebuie conectat la masa si in locul lui trebuie conectat pinul 8 la masa. eu propun celor care au acele plafoniere cu lampi de citit si senzori de miscare , sa inerce sa faca asa: sa puna la o baterie pini 2si 9 la + si sa puna la - pinul 2 .ar trebui sa se aprinda becurile de la plafoniera . apoi sa desfaca pinul 2 de la - si sa lege pinul 8 in locul lui la - si sa apese pe rind butoanele de la becurile de citit . ar trebui sa se aprinda .
  • Nivelu'2

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor !

Schema din tis postata de kay am gasit-o si eu pe un astra g care este echipat din fabrica cu lampi de citit + microfon pt. telefon (fara alarma) .
Propunerea mea - un schimb de piese (lampi ) intre un coleg a carui lampa nu merge ok si unul care are din fabrica.Schimbarea ambelor lampi intre cele 2 masini !Sa vedem un rezultat..
FLORIN 2000 POATE ARE POSIBILITATEA ASTA ? Schema de care vb. mai sus am vazut-o pe masina unui prieten al lui .
Succes tuturor !
Skip ads

  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
raducrisstian a scris:
cristivw a scris:

Asta este schema pe care am folosit-o.
Plusul permanent l-am luat de la plafoniera veche.
Minusul de la plafoniera veche l-am legat ca in schema.
Minusul celalalt l-am luat de pe caroserie (era acolo o gaura si am bagat un surub in ea).
Plusul pe contact l-am luat de la bricheta.


Salutare !
La mine a mers schema de mai sus, doar ca in loc de negru (firul nr.2) era maro-albastru.
Plusul de pe contact l-am luat si eu tot de pe bricheta. Am alimentat si detectorul de radar tot de la plafoniera ca ma saturasem sa atarne alimentarea lui. In rest functioneaza ireprosabil.
Multumesc pentru schema, multa bafta si km curati.
  • florin2000

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
florin1974 a scris:
raducrisstian a scris:
cristivw a scris:

Asta este schema pe care am folosit-o.
Plusul permanent l-am luat de la plafoniera veche.
Minusul de la plafoniera veche l-am legat ca in schema.
Minusul celalalt l-am luat de pe caroserie (era acolo o gaura si am bagat un surub in ea).
Plusul pe contact l-am luat de la bricheta.


Salutare !
La mine a mers schema de mai sus, doar ca in loc de negru (firul nr.2) era maro-albastru.
Plusul de pe contact l-am luat si eu tot de pe bricheta. Am alimentat si detectorul de radar tot de la plafoniera ca ma saturasem sa atarne alimentarea lui. In rest functioneaza ireprosabil.
Multumesc pentru schema, multa bafta si km curati.

Shocked
Ce tip de plafoniera ai ? O poza cu plafoniera se poate ?
Eu am montat dupa acea schema de mai sus si am urmatoarea problema :
atunci cand ma urc in masina dupa mai mult timp si pun contactul se aprinde automat becurile pt citit chiar daca a fost stinse inainte de a lua contactul.
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ce tip de plafoniera ai ? O poza cu plafoniera se poate ?
Eu am montat dupa acea schema de mai sus si am urmatoarea problema :
atunci cand ma urc in masina dupa mai mult timp si pun contactul se aprinde automat becurile pt citit chiar daca a fost stinse inainte de a lua contactul.[/quote]

Asa arata : http://postimage.org/image/42uc30u4k/
am luat poza de la colegul libra e cea cu modulul de alarma.
Interesanta chestia cu becurile aprinse dupa mai mult timp pana ce pui contactul. Am sa fiu si eu atent la aceasta chestie. Revin cu amanunte.
Bafta.
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.

Astazi dupa aproape 16 ore de cand am oprit masina, am pus contactul sa verific chestia cu becurile de citit de la plafoniera.
La mine au ramas stinse. De ce la voi se aprind ? Nu-mi explic. Poate cineva ne lamureste. E ciudata chestia mai ales ca am plafoniera ca a voastra.

Bafta la toti si km curati.
Skip ads

  • florin2000

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked Shocked
nu pot sa cred asa ceva la mine dupa 10-15min dupa ce scot cheia din contact se aprind lampile pt citit
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
florin 2000 si florin1974 trebuie sa faceti schimb de plafoniere !
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:florin 2000 si florin1974 trebuie sa faceti schimb de plafoniere !


Super tare ! Pot sa fac schimb cu cea veche Smile
  • florin2000

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:florin 2000 si florin1974 trebuie sa faceti schimb de plafoniere !

Hai sa terminam cu asa zisa caterinca !
este o problema nu vad rostul de caterinca legat de acesta problema si nici nu sunt singurul cu aceasta problema !
Skip ads

  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
florin2000 a scris:
catalinpav66 a scris:florin 2000 si florin1974 trebuie sa faceti schimb de plafoniere !

Hai sa terminam cu asa zisa caterinca !
este o problema nu vad rostul de caterinca legat de acesta problema si nici nu sunt singurul cu aceasta problema !


Nu e caterinca ! Glumeam doar... Poate la tine is altfel firele conectate ce sa zic ? nu stiu... Daca e cineva care stie poate sa ne lumineze dam o bere . Ca e ciudata treaba. Tu ai fire pt trapa ? Eu nu.

Bafta.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scuze , am facut si eu o gluma, oricum daca erati in Bucuresti vi le faceam la amandoi sa functioneze corect. Si acum serios apelati la un electrician ca altfel o sa iasa ceva fum pe acolo.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@florin2000 ai posibilitatea sa tragi o alimentare de 12v permanenta in afara de cea de la vechea plafoniera (firul rosu-alb)? cel putin provizoriu pentru alea 15min sa vezi daca se mai aprind
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil e o poblema cu "memoria" plafonierei... La mine becul din stanga se aprinde mereu iar cel din dreapta numai dupa mult timp in care a stat oprita si in general daca sta in soare...
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
puteti sa-mi spuneti si mie unde e mufa x1 si de unde incepe numerotarea ca sa trag si eu firele pt. plafoniera? multumesc
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
potorac ionut daniel a scris:puteti sa-mi spuneti si mie unde e mufa x1 si de unde incepe numerotarea ca sa trag si eu firele pt. plafoniera? multumesc


Daca nu gresesc - X1 e la modulul de comfort in dreapta la picioarele pasagerului din fata. ai un fir rosu gros cu 12V permanent.
  • florin2000

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
florin1974 a scris:
florin2000 a scris:
catalinpav66 a scris:florin 2000 si florin1974 trebuie sa faceti schimb de plafoniere !

Hai sa terminam cu asa zisa caterinca !
este o problema nu vad rostul de caterinca legat de acesta problema si nici nu sunt singurul cu aceasta problema !


Nu e caterinca ! Glumeam doar... Poate la tine is altfel firele conectate ce sa zic ? nu stiu... Daca e cineva care stie poate sa ne lumineze dam o bere . Ca e ciudata treaba. Tu ai fire pt trapa ? Eu nu.

Bafta.

Din pacate nu am fire pt trapa Crying or Very sad
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Scuze , am facut si eu o gluma, oricum daca erati in Bucuresti vi le faceam la amandoi sa functioneze corect. Si acum serios apelati la un electrician ca altfel o sa iasa ceva fum pe acolo.


Mie imi functioneaza corect ! Colegului NU !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR