Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Este numai radio, nu are functii de casetofon, cd player.
Este original din fabrica si este incorporat in bord.
Am vrut odata sa-l schimb pe ceva mai avansat dar are o forma specifica si nu se potriveste cu ce se gaseste in comert. Banuiesc ca trebuie sa fac rost de ceva adaptor (o rama de plastic).
Ma uit dupa butonul FADER, nu stiu daca am asaceva.
Banuiesc ca, cablajul nu ar trebui sa fie intrerupt pe undeva.
Am sa scot radioul sa vad ce are in spate.
Poate nu sunt legate firele care vin de la boxele din spate.
Multumesc pentru ajutor.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Radio ala nu scoate si pe spate, deci uita. Masina este cablata in schimb, cumperi un mp3 de preferat cu slot de SD-card sau mufa usb, o masca http://metrafo.ro/produse.h...p;category_id=142 si ai rezolvat problema elegant.
  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Merci.
Am gasit masca de care am nevoie:
http://metrafo.ro/produse.h...daptor+bord+agila
  • seby32

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut , as vrea si eu sa stiu cum se inlocuieste sistemul audio original cu un mp3 {la mine sistemul original e radio casetofon}
Skip ads

  • sszaby

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, pana la urma am reusit sa pun in functiune si boxele din spate dar pentru asta trebuia sa desfac radioul original deoarece firele care vin de la boxele din spate nu erau legate.
Pentru a desface cel original o sa ai nevoie de niste chei speciale.
https://www.clubopel.com/lin...daptor+bord+agila
Desfaci cele patru suruburi de la casetofon si introduci in ele cele doua chei si se trage. Cheile arata ca niste furci si iti trebuie doua, dar daca cumperi atunci vin in set. Cele patru suruburi sunt numai pentru a masca gaurile unde se baga cheile. Pentru a desface suruburile o sa ai nevoie de o cheie inbus de 1,5 mm sau 2 mm, nu mai stiu sigur.
Cheile alea speciale se pot confectiona si din cuie sau sarma dar eu personal nu iti recomand. Fara chei nu pre il poti desface deoarece sunt niste cleme antifurt. Daca vrei sa inlocuiesti casetofonul atunci o sa ai nevoie si de un adaptor (vezi mai sus) deoarece forma celui original nu pre corespunde cu standardul.

  • AAAlex

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o Agila din 2001 dar nu are antena. Tocmai am cumparat un radio original si as dori sa va intreb daca exista si alta varianta pentru antena caci nu as vrea sa o gauresc.

Multumesc!
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa gauresti. Pe suportul de pe cupola se infileteaza antena baston, care se smenuieste si apoi se vinde prin piata. Si mie mi-au saltat-o. O gasesti prin targ, la preturi accesibile (10-15 lei), ca aia originala e cca. 150 lei Shocked Lungimea antenutei e de cca. 31 cm. Atentie ca eu am luat mai lunga si nu prea sunt multumit de banda de receptie. Cauta la lungimea asta si ca sa nu ti-o mai fure, defileteaz-o cand o tii in parcare.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Este totusi posibil sa nu fie masina prevazuta cu suportul pentru antena? Eu asa inteleg din intrebarea lui AAAlex Rolling Eyes
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pentru cei interesat, am gasit in carrefour boxe pentru spate pentru agila, sony Xplod, la 79 de lei. 10 cm diametru, 42 mm adancime. ale mele scartzaie putin cand dau joasele la maxim... ma gandesc sa le schimb.
are cineva idee cum sunt boxele pe fata si cum se demonteaza? Ma gandesc sa pun si acolo ceva mai serios
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Masca boxelor pe fata are niste cleme - cu atentie, se desfac usor. Difuzoarele sunt prinse in suruburi (pozitie putin incomoda, se pot desface cu surubelnita scurta)
Am vrut sa le scot, sa vad tip, putere si impedanta, dar nu am avut la indemana surubelnita scurta si cu cea cu care am incercat, nefiind perpendiculara pe capul surubului, nu am reusit sa desfac. Suruburile fiind foarte stranse, mi-a fost teama sa fortez, sa nu-mi scape cumva surubelnita si sa ciupesc membrana. Asadar am lasat-o moarta.
Diametrul lor, nu mai stiu exact, dar parca ar fi de 130mm.
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Boxele fata sunt identice (constructiv si functional) cu cele de pe spate.
Diametru membrane - 100 mm, 4 ohm, 5W.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stiam de un diametru timpit polonez de 120mm parca, e greu de gasit. Diametrul se masoara la suruburi prindere !
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pot confirma ca sunt de 10, am gasit cutia de sony pe care scria Agila, dar voiam sa stiu daca pe fata sunt identice cu spatele. cele pe care le-am gasit eu sunt de 30 de W Razz . Azi mi le cumpar si le montez si va zic cum merg.
Astea sunt: http://www.ideall.ro/magazi...--cp36--p818.aspx
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La sistemul audio - standard valabil pina in 2004, respectiv Blaupunkt CAR 2003, toate cele 4 difuzoare sunt identice, au diametru gauri de fixare (2 gauri fiecare) = 120 +-1,5 mm, diametru exterior asezare membrana = 96+-1.5 mm,iar puterea este de 5,9 W RMS efectiva, puterea muzicala ajungind (conform prospectului Blaupunkt) la 35 W PMPO, care este o putere maxima care poate fi atinsa pentru o scurta perioada de timp, si la distorsiuni mari (10%). Oricum puterea muzicala este determinata in mod semnificativ de tipul si dimensiunile spatiului in care debiteaza difuzorul, precum si de caracteristicile spatiului aflat in spatele membranei difuzorului.
In consecinta... nu luati de "bune" toate laudele reclamelor si prospectelor cu caracter publicitar.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ieri am montat cele 4 difuzoare Sony. cele originale de pe masina erau in perfecta stare.
cele noi au 30 de W, (130 PMPO) sunt tot de 4 ohmi.
montajul se face foarte usor, cele 4 fete se scot cu ceva ascutit, au niste cleme care nu se rup daca trageti cu atentie.
in mufa difuzoarelor este indicat care este plusul, pentru a le putea lega pe celelalte conform polaritatii indicate.
Rezultatul: nu cel asteptat, adica nu e o schimbare radicala.... se aude putin mai bine si nivelul de joase parca il pot da putin mai tare, dar nu e cine stie ce. Inaltele se aud putin mai bine.
So, am 4 difuzoare originale... daca exista doritori, PM.
Nu va sfatuiesc sa cheltuiti banii pe alte boxe, mai bine investiti intr-un subwoofer de instalat in portbagaj, cu posibilitatea scoaterii cand aveti mai multa nevoie de spatiu.
  • Marys

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut! am si eu un (cdr 500 vdo), am scos siguranta si acum nu mai stiu codul radioului/cd cum il aflu si eu? in afara de reprezentanta. Poate sa ma ajute cineva? PLS Question
  • ram292x

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,v-as ruga daca m-ati putea sa ma ajutati si pe mine.Eu am un opel agila din 2001 care din fabrica avea 2 boxe fata si nici una in spate si un radio grundig r2001, am incercat sa ii pun un cdr 2005 dar nu s-a potrivit atunci am incercat un blaupunkt car 2003 dar tot asa nu sa potrivit pentru ca nu mergea display-ul,pana am incercat un grundig car 2002 care avea display-ul sau ca si radio-ul, atunci am vrut sa imi pun si niste boxe in spate si am vazut ca se potrivesc cele de la Sony XS-1025,le-am montat dar nu functioneaza,din cate am vazut din discutiile de pe forum problema ar fi cu federul ca radio-ul nu are, ei bine nici acest model de casetofon nu are buton de feder, boxele sunt noi deci nu cred ca ar avea vreo problema, deci va rog sfatuitima ce sa fac. Multumesc anticipat!
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Solutia ar fi sa pui un aparat care are 4 iesiri: 2 fata, 2 spate.
Nici eu nu am avut, atat aparat cat si boxe spate. Am pus mp3 player (nu original, al masinii) cu 4 iesiri.
Nu toate aparatele au buton dedicat pentru fader. Functia o poti gasi si in menu. Important sa aiba 4 iesiri.
  • virgil35

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nenea george as avea nevoie de cele 4 difuzoare daca merg puse pe un opel corsa c ,astept raspuns.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca merg pe corsa C, totusi nu cred... cred ca cele de pe corsa sunt de 13 cm, mai bine desfa si verifica.
Eu mai am numai 2, 2 le-am dat. Daca te intereseaza, PM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR