Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Computerul de bord poate fi de doua feluri: text si grafic .Cel text spune viteza medie, consum mediu rezerva combustibil, kilometrii estimati cu combustibilul existent, temperatura exterioara ,cronometru ... plus erori sau probleme cum ar fi:nivel lichid radiator,nivel ulei, nivel lichid spalator parbriz,becuri arse, test de frana, alte defecte electrice. Cel grafic nu stiu, nu am vazut. Vezi manualul de utilizare zafira 2000-2003 (vauxhall) pe care il gasesti la sectiunea "manuale" pe site-ul asta!
Skip ads

  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc foarte mult....
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si apropo zimi si mie te rog am delco cdr 500 are vreun cd original in legatura cu setarile computerului de bord sau altceva ?
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum scriam in primul post , al meu avea casetofon Blaupunkt... Cat despre cele cu CD nu stiu ! Sorry .Daca aprofundezi cautarile pe acest forum, parca cele cu CD Philips sau telefon permit setarea calculatorului , in special limba ...
Skip ads

  • opelescu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor !
Desi am Opel Zafira de 1 an,abia acum m-am hotarar sa comunic cu voi .
Sant foarte multumit de masina ,este un 2.0 DTI Elegance din 2005 aproape full (fara piele si xenon).Este si mapata de ,,maiandrei''.
Am parcurs cu ea 25 000 de km si s-a comportat exemplar pana acum (are 103 000 km).Am facut si un drum in germania cu un consum de 6 ,7 l/100km si media orara de 97km/h in februarie si un drum acum in grecia cu un consum de 6,3 l/100 km cu AC on si media de 82 km /h.
ACUM mi s-a pus pata sa imi iau Zafira B 1.9 CDTI-150HP la mana a doua din germania.
Vreau o parere despre acest motor !(mi se pare foarte comprimat),ma interseaza dpdv fiabilitate si consum.
Multumesc si bafta tuturor !



  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
va rog mult de tot ziceti-mi si mie ce sa fac am cumparat o zafira 16 1.6 v "euro 4" si kand m-am dus la rar sa o inmatriculez imi zice ka e euro 2 ziceti-mi si mie ce sa fac ca sunt disperat
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
c5ristiano ce fel de serie ai pe masina ?daca e z16 SE sau z16XE........atunci este euro 4 daca este Y atunci este euro 3 dar de fapt ce tiau spus la RAR?
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am dus masina la rar si kand m-am pomenit ku actele scria euro 2 nu mai pot de suparare ma costa inscrierea 65 de milioane nici nu mai pot sa o scot din garaj ka mi s-a dus si numerele rosii va rog din suflet ziceti-mi si mie ka am ajuns sa ma plimb ku "dacia" break din 89
Skip ads

  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
zimi si mie unde sa ma uit sa vad ce ai zis adica kum sa fie z16 SE sau z16 XE ....si tot legat de rar nu mi-au zis nimic inainte de ami face actele ka este euro 2 sau ceva si am mai venit o data krezand ka este o greseala si mi-au zis ka este de la emiterea gazelor de ejapament.....
m-am kandit eu si kred ka este de la catalizator care purifica gazele cred ca nu isi face bn treaba ziceti si voi o parere sau un sfat va rog mult
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ce dracu are gazele cu certificarea aia?cum au dedus incultii aia ca tu ai masina euro 2? uitate pe seria masini acolo unde scrie tipul motorului, seria ar trebui sa fie Z16 XE SAU Z16SE, si atunci tepoti duce inapoi la RARsi vezi ce ti spun!mai simplu dami nr tau de tel si te lamuresc eu cum sta treaba !pt ca nui de gluma frate !tu seria motorului ar trebui sa o ai trecuta cu Z si atunci masina ta este euro 4 daca cumva este Y atunci este euro 3 dar in nici un caz euro2 cum zic incapabilii aia de la RAR!SUCCES !
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
frate iti multumesc mult de tot sa stii ka o sa te sun astazi promit lasa-mi un nr de telefon please
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai nr meu de tel este 0752 621723 si daca vrei dami un bip si eu te sun si vedem ce se mai poate face dar sunama dupa ora 8-30 pt ca atunci ajung acasa!
Skip ads

  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
uite o img cu certificatu de autenticitate si cu certificatu de inmatriculare original al masinii, zimi si mie mai exact ce este sau daca e te voi suna eu garantat la 8-30 pe nr kare mi l-ai dat Crying or Very sad Crying or Very sad



  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mai frate ai dat de bai ,tot ce mai poti face este sa te duci cu cineva sau prin cineva ,,,,,,,,,,mare si sa incerci sa obtii un nou certificat de autenticitate ,in care sa scrie ca este euro3 macar ca dupa cum stai tu acum ai euro2 in acte,dar te avertizez ca sar putea sa te coste destul de mult,sau fa pierdut certificatul ala de autenticitate,si vezi ce poti rezolva ,daca reusesti vezi cum faci sa treaca euro3 macar ca de euro 4 nici nu poate fi vorba catu in acte ai trecutx16xel ceea ce te da mult in spate cu taxa auto,oricum drumul pe care tre sa mergi e foarte greu ,dar incearca sa rezolvi prin cineva ca legal daca te apuci iesi la pensie si nu mai TERMINI!SUCCES MULT!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca motorul este intr-adevar X16XEL (asa e in certificat), nu ai ce face.
Cascati mai bine ochii INAINTE de achizitie, va bucurati pe moment de pretul mic apoi plangeti in batista.

c5ristiano, scrie corect romaneste. Citeste regulamentul si respecta-l!

AM ZIS SA SCRII CORECT ROMANESTE!! ESTI TURC? ITI VOI STERGE FIECARE MESAJ IN CARE POCESTI LIMBA!
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ok cu scrisu si mrs mult pt sfaturi dar va rog mai ziceti-mi si mie ce sa mai fac ca is cam inebunit sa dau 65 de mil sa o inmatriculez e cam exxagerat
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dar ce chiar atit de mult este taxa aia?pai ce au facut cu ea?au facut hernie ridicind la ea de a crescut asa mare?si sincer nu o poti inmatricula in romania,mai bine dute la bulgari cu ea si acolo cu 650-800euro teai scos si tot nu dai 65 milioane,parerea mea!mai interseazate si tu pe la voi cum se poate face asa ceva si dai bice ca nu e de stat asa!
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc dar am rezolvato intr-un fel ffffFFF bn cu un prieten din liceu kare e la inmatriculari si mi-a scos nr cele vechi de inmatriculare de aku 9-10 ani si la validat si aku nu am dat nici un ban si am si acte tot legal si circul ce ea normal VA MULTUMESC !
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa vezi ca se poate?esteeeee foarte bineeeeeeeeeeee asa da, ma bucur sincer pt tine, ca ai putut rezolva, si oricum era strigator la cer taxa aia,ce doar nu iau pus apa la radacina ,acum eu inteleg ca vin alegerile si trebuie bani la buget,da nu sai ia cu japca!si daca mai putini bani nu au vrut, las ca e bine ca nu au mai luat nimic!felicitari si drum bun peste tot! Very Happy
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
MRS la fel ADY !dar mai am si eu o mica nelamurire ... totusi ce inseamna X16XEL ? ziceti-mi si mie pls
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR