Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am dat motorasul la rebobinat si momentan astept.. mi-a zis un "mester" ca este in scurt o spira.
pana una alta, ce este guguloaia asta ? are 2 borne (pe langa cele ale motorasului) care duc la calculator.
senzor de miscare, de pozitie? o fi optic? ma gandesc sa nu fie el problema..
prin fata lui trec lamelele de care se prind spirele.



si inca o chestie. la motorul asta de curent continuu, nu ar trebui ca fiecare spira de pe rotor sa se "termine" in doua lamele pozitionate opus pe colector ? am masurat continuitatea spirelor, dar fiecare lamela de pe colector, are continuitate cu oricare alta. din motivul asta l-am dat la rebobinat.
Skip ads

  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
probabil a vazut ca e ceva activitate si deaia a postat aici.

am dus motorasul la al 2-lea bobinator (ca primul cica l-a facut, dar nici nu umblase in el. cred ca nu a reusit sa scoata rotorul din rulment, si mai avea si pretentia la 2 mil). si momentan astept. sapt viitoare a zis ca se ocupa de el.

totusi, nu stie nimeni ce poate fi acel senzor ? si sa dea detalii despre functionarea motorului, cursul curentului electric prin spire/carbuni

merci
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Senzorul pare a fi un termistor, poate calculatorul vrea sa stie daca motorasul se ambaleaza termic .
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nasol moment.
am fost in 3 locuri pt bobinat si niciunul nu se baga la asa ceva. cica e prea mic..
i'm out of options...
Skip ads

  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce ai mai facut de atunci cu cutia easytronic?
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nimic.. stau cum masina pe bara de peste 3 luni. caut alt modul de ambreaj. sapt asta daca nu imi da de veste cel din arad care a zis ca-mi paote aduce din afara, imi iau altul nou (cel mai ieftin gasit, 3640 RON) Sad

intre timp am bagat-o la vanzare asa cum e.. 3300 euro.
o bag si dupa ce o repar, la 4300 euro.
nasoale easytronicurile astea...
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nasol. Eu o am din aprilie-mai, are 2 ani si 1 luna si merge f bine. Am citit multe topicuri care m-au ajutat sa inteleg fenomenul easytronic. E complex si din cate am vazut pe aici nu prea avem meseriasi sa o repare. Cica cu 1000 de euro o poti transforma in cutie manuala. Asa ca daca iti place opelul......
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e prea mare bataia de cap. ca sa-i pui manuala, trebuie schimbata toata instalatia electrica, probabil si ceva la calculatorul ei, soft probabil..
plus ca eu nu pot merge cu ea acum deloc. o vand si imi iau un astra g.
sper sa nu-ti faca probleme si tie.
Skip ads

  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sper si eu sa fie ok. Am vazut ca a ta este din 2002 si de 1,0. Oricum daca afli ceva ce a suparat-o pe cutiuta da si tu de veste ca sigur ne-ar putea interesa. Si spune tu cinstit vorbind cat te-ai folosit de ea nu a mers bine cutia. Ce sa-i faci, se mai defecteaza ca doar "e fier".
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ea e ok, in principiu, dar uite ca nu sunt meseriasi sa o repare. si din cate am inteles este boala lor sa se strice.
eu ii inlocuiesc acum modulul asta, dar o vand ca mi-e ca pica alt motoras din celelallte 2 de pe cutie.... si alea sunt scumpe cica.
nu mai vreau sa am probleme d`astea. eu nu mai am incredere in cutiile astea. nu te poti baza pe ele.. sa pleci la munte sau pe undeva. ca.. daca te lasa, nu mai o poti misca din drum.
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu drept sa-ti spun am carnet de 22 de ani si conduc cam de 20. 20 de ani de mestecat in cutie. Acum o pun pe automat si o calc si imi place f mult. Ca se mai strica........orice se strica in final, oricat ai ingriji acel lucru. Oricum eu sunt pentru easytronic. Masina ta e din 2002, deci a tinut 8 ani si cred ca daca am fi avut meseriasi sa o repare ai fi continuat tot cu aceasta cutie sau una automata.
Mai am si o intrebare pt ca ai (avut) easytronic atata timp: cum faceai la stop cand opreai, scoteai pe liber sau o lasai in viteza si piciorul pe frana, avand in vedere ca este o cutie normala deci cu ambreiaj uscat, rulment de presiune, etc. Dupa mine, in mod normal pentru o uzura mai mica a ambreiajului, ar trebui scos. Tu ce zici? Mersi.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
depinde, in general daca stateam sub 10 secunde la stop, o lasam in viteza, daca era mai mult, o scoteam pe liber.
Skip ads

  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi. Si spune-mi daca in cei 8 ani ai mai avut si alte probleme la easytronic. E bine de stiut cu ce te-ai mai confruntat.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt al doilea proprietar. cica asta a fost prima problema la cutie...
eu ma gandesc sa ii pun cutie manuala...
nu prea stiu ce presupune asta.
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu stiu ce presupune dar de la cine am luat-o a zis ca se poate rezolva cu 1000 E si modificarile nu sunt mari. Mai vezi si tu la reprezentanta. Da si tu un telefon la ei si informeaza-te.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am renuntat la ideea inlocuirii cutiei cu una manuala. mi-am comandat modulul si luni cica vine.
intrebarea: trebuie "resoftata" aceasta jucarie ca sa functioneze? sau doar montata, aerisit ambreaj, si gata...
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta, fa-ti un prieten pe acolo (asa am eu), mecanic eventual, si afli daca il intrebi multe chestii interesante. Cand termini sa ne tii la curent.
  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aici la opel nu mai sunt mecanicii care erau pe vremurile bune. toti au plecat in alte parti. cei de acum parca fac in sila munca pe care o fac. si nu prea o fac bine. deasta evit....
  • eharasti

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa vorbesti si cu dl Dan Cuciureanu, am vazut ca stie meserie omul si poate-ti da un sfat bun.
  • enigmapsi

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai tineti minte, prin pagina 2 a acestui topic, am scris c-am avut problema cu Easytronic-ul, a ramas blocat intr-a patra. Am scos-o de la Opel Ecomax. Am disc de ambreaj nou acuma, da' tot degeaba - dar stiu sigur ca nu discul e problema (nu ca eu as fi crezut ca e, dar asa au recomandat geniile esperte de la Iecomax). M-am tiganit cu ei (m-am tocmit ca o baba la piata) sa-mi ia "numai" 500 de RON pe un disc de ambreiaj schimbat in 2 luni de zile. Asta DA profesionalism! Stima lor. Ghilimelele le puneti singuri.

Bun. Am gasit un adevarat profesionist, care mi-a invartit masina pe toate partile, i-a scos toate matele de la tiptronic si le-a bagat la loc de vreo 5 ori, si am avut, intr-adevar, urmatoarele probleme:
1. Un motoras din ala care misca ambreiajul - stricat, ireparabil (s-a incercat repararea lui de trei ori, inclusiv montarea-demontarea lui - o mare distractie). Am comandat pana la urma unul nou, pt. ca mecanicul s-a saturat, pe buna dreptate, sa-l tot bazaie.
2. Computerul transmisiei - dus cu presul. Trebe unul nou, ca intr-unul second nu mai am nici o incredere. Comanda de treburi noi la Opel tine o gramada mai nou (am aflat ca si-au mutat depozitul principal in Ungaria). Cam circa aproximativ MINIM 3 saptamani pentru o piesa mai complicata, cum ar fi computerul tiptronicului.

Intre timp, conduc un Ford fiesta nou, care trage ca un cal plouat, de-mi vine sa plang dupa opelasul meu.

Toate peste toate, din luna noiembrie anul trecut, masina mea sta moarta. In plus, toata treaba (manopere+disc de ambreiaj+motoras + computer) ma va costa in final 9.000 de RON. Poate mai mult, daca mai creste Euro. Der un singur lucru am ramas multumit: de modul in care se poarta persoana care mi-l repara. In rest...

Concluzia: Nu mai iau veci masina fara garantie, minim 3 ani. Insa dupa ce am condus cu tiptronic nu cred ca voi mai trece la altceva la masina personala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR