Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cea mai buna solutie , dupa parerea mea, ar fi montarea de parapeti de protectie mai ales in curbe unde se intampla de obicei astfel de evenimente. Taierea copacilor nu duce la nici un rezultat deoarece nu se pot taia de la firul ierbii si deci ciotul care ramane este la fel de periculos. La fel de bine poti sa iei foc dupa o explozie de cauciuc sau un derapaj si sa fi pe aratura cu rotile in sus blocat in masina din cauza centurii sau a usii care nu se mai deschide. Care-i diferenta?
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cea mai buna solutie este sa fie drumuri fara gropi si denivelari si sa dispara racerii care se cred pe circuit nu pe sosea.Ce credeti ca in afara tarii nu sunt copaci pe marginea drumului?
Ideea cu parapetii...fac pariu ca daca s-ar monta asa ceva a doua zi s-ar incepe un thread Parapetii ucigasi.
Drumul devine ucigas oricum ar fi daca nu te adaptezi conditiilor de drum.
Eu zic sa taiem toti copacii ca si asa tara noastra are prea putina poluare si prea putine alunecari de teren..
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Copacii sa ramana si sa se voteze sa nu mai mearga nebunii pe strazi.Ca nu cred ca omu merge linistit si vine copacul si il trage in el, si moare.Sa mearga regulamentar si nu va pati nimeni nimic.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de acord cu antevorbitorii
Skip ads

  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va dati seama ca si daca se voteaza in prostie petitia tot nu se vor taia ca vor veni organizati ecologiste si vor face mare tamtam si presa etc.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am exprimat deja optiunea la inceputul topicului: impotriva taierii. Revin pentru ca apare obsesiv exemplul cu explozia anvelopei si ma intreb "de ce explodeaza anvelopele?"
Avand in vedere faptul ca nu mai vorbim de batranele dacii unde anvelopele erau doar ca sa nu merga direct pe jante (si am vazut azi in Sebes-Alba una care nu avea 2 de aceeasi inaltime iar diferenta era asa de mare incat am vazut noi din trafic) nu putem spune ca nu ne permitem anvelope decente. Oare ce anvelope au cei care se tem ca o sa explodeze? Sunt in limita legala a gradului de uzura? Sau au, cum am vazut foarte multe posturi in special cu schimb de jante, un grad de uzura atat de ridicat incat abia se mai distinge modelul florii? Chiar daca vom taia copacii, anvelopele "varza" vor continua sa explodeze si nu von remarca decat atunci cand o vor face in zone periculoase.
Viteza, luata ca singur factor, nu este periculoasa. Cand este in combinatie cu starea tehnica precara, neatentie sau mai rau - lipsa indemanare, conditii de drum neprielnice devine foarte riscanta.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
punctul 3. rezolvare: sa nu mai luam masini puscate si batjocorite de pe afara si te asigur ca probleme tehnice care te vor imginge spre copaci vor scadea, sa ne schimbam gumele laun interval regulat cu unele de calitate sa reducem riscul unei explozii.


am ajuns sa ma citez pe mine, dar ma bucur ca macar unul dintre toti au luat si varianta asta in considerare, mama lor de cauciucuri.
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:klubbhead am sugerat sa se inchida topicul pentru ca mi se pare stupid si oricum nu o sa se ajunga la nici o concluzie(multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba).....s-au trezit acum cativa destepti ca vor sa taie copacii, ca vezi domne nu mai pot sa circule in siguranta pe soselele patriei(asta e cumva primul accident in care a murit cineva lovindu-se de un copac? daca era o problema asa grava cu copacii astia nu crezi ca se sesizau mai multi oameni si mai din timp, ca doar nu au aparut peste noapte )
cei care sunt in favoarea taierii copacilor........stati acasa fratilor si din partea mea puteti sa nici nu mai conduceti daca va e asa frica. copacii sunt un pericol ca oricare altul pe care il intalnesti in trafic( ca e un pieton care iti sare in fata,un caine, vreun shmeker cu X5, vreun cap de pod sau mai stiu yo ce)


chiar nu te inteleg...vam rugat cei care sunteti contra sa veniti cu argumente solide nu ceva de genu stati acasa....ai intrecut deja limitele bunului simt....3 baieti tineri sunt morti si tu ai curaj sa zici sa stea acasa....atata timp cat a fost o intamplare tampita ce au patit?chiar nu te inteleg cum poti sa arunci cu noroi in ei ....erau niste copii

http://www.youtube.com/watc...p;feature=related uitei aici pe toti 3 ...va rog frumos numai aruncati cu noroi in ei...chiar nu merita....ii cunosteam pe toti 3 erau baieti de milioane...chiar nu erau infumurati

VA multumesc
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Condoleante familiei... danny degeaba ca nimanui nu ii pasa pana nu simt pe pielea lor... ai gresit forumul... poate o sa ai succes in alta parte.. daca as fi tu, as ruga inchiderea lui, nu de alta dar ai fi rau surprins ce afirmatii necorespunzatoare mai fac unu altu
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Condoleante familiilor celor care au murit.Dar nu sunt de acord cu taierea copacilor.Ce este mai frumos si mai frumos decat un peisaj plin de copaci vara care fac o bolta deasupra soselei si mergi la umbra chiar daca sunt 30 de grade afara.si nu mai spun de cat ne salveaza ei pe noi de cat bioxid de carbon transforma ei in oxigen, la astea nu va ganditi?pai iti dai seama ce inseamna sa tai toti copacii din toata romania?Cate hectare de padure inseamna asta?Nu sunt ranchiunos nu sunt inconstient dar totusi copacii nu ar trebui taiati.Cati Km la ora aveau?Din ce cauza au intrat in pom?Ca din cate se vede in poze tre sa ai o viteza cam mare sa te incolacesti asa dupa pom.Sa o luam si pe partea cealalta, cate victime sunt anual ca au murit in pom?Oricum oricat ar fi numarul nu se compara cu cate vieti salveaza un copac si nu numai pe a noastre dar poate pwe a copiilor nostri pe a stranepotilor nostri, ganditi-va cati am fi bolnavi la cata poluare se afla in romania daca nu ar fi copacii astia, si asa se nasc copii cu handicap si foarte multi din ce cauza?Din cauza poluarii si a radiatiilor de la cernobal sau de unde or mai fi.A fost un reportaj de la Viena pe un post de televiziune in care se zicea ca este cel mai curat oras ca aer respirabil.Din ce cauza?Din cauza ca ei sunt incercuiti de mii si mii de hectare de padure.In fine totusi nu stiu daca este vreo tara in care sa fie taiati copacii de pe margine.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Condoleante familiilor celor care au murit.Dar nu sunt de acord cu taierea copacilor.Ce este mai frumos si mai frumos decat un peisaj plin de copaci vara care fac o bolta deasupra soselei si mergi la umbra chiar daca sunt 30 de grade afara.si nu mai spun de cat ne salveaza ei pe noi de cat bioxid de carbon transforma ei in oxigen, la astea nu va ganditi?pai iti dai seama ce inseamna sa tai toti copacii din toata romania?Cate hectare de padure inseamna asta?Nu sunt ranchiunos nu sunt inconstient dar totusi copacii nu ar trebui taiati.Cati Km la ora aveau?Din ce cauza au intrat in pom?Ca din cate se vede in poze tre sa ai o viteza cam mare sa te incolacesti asa dupa pom.Sa o luam si pe partea cealalta, cate victime sunt anual ca au murit in pom?Oricum oricat ar fi numarul nu se compara cu cate vieti salveaza un copac si nu numai pe a noastre dar poate pwe a copiilor nostri pe a stranepotilor nostri, ganditi-va cati am fi bolnavi la cata poluare se afla in romania daca nu ar fi copacii astia, si asa se nasc copii cu handicap si foarte multi din ce cauza?Din cauza poluarii si a radiatiilor de la cernobal sau de unde or mai fi.A fost un reportaj de la Viena pe un post de televiziune in care se zicea ca este cel mai curat oras ca aer respirabil.Din ce cauza?Din cauza ca ei sunt incercuiti de mii si mii de hectare de padure.In fine totusi nu stiu daca este vreo tara in care sa fie taiati copacii de pe margine.


Bahh omuleeee nu generalizaaa! E vorba de copacii de pe marginea soselelor nu paduri dealuri depresiuni munti rezervatii, gaseste naibii un motiv serios, no mai da in duble aici. Copacii de pe margine sunt doar de design OMULE, poate in unele locuri tin de umbra, dar majoritatea is niste ciurucuri de 7 metrii care numa te omoara, copacii de pe marginea drumului participa la purificarea aerului in proportie de maxim 5% fata de intreaga populatie foriestera din Romania, ca defriseaza altii paduri aia e alta TREABA aici vorbim de SOSELEEEEE! Si mie imi place sa mangai un tigru, degeaba e frumos daca ma manca ! Te-ai prins?


Ultima modificare facuta de KlubbHead la Dum 11 Mai, 2008 7:48 pm
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Bahh omuleeee nu generalizaaa! E vorba de copacii de pe marginea soselelor nu paduri dealuri depresiuni munti rezervatii, gaseste naibii un motiv serios, no mai da in duble aici. Si mie imi place sa mangai un tigru, degeaba e frumos daca ma manca ! Te-ai prins?


Da dar fa un calcul cam cate hectare inseamna copacii de pe marginea soselelor din toata romania?

Si mai e op chestie : Tigrul vine la tine sa te manance dar copacul nu Wink
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, am dat edit in timp ce tu ai dat reply
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:

Si mai e op chestie : Tigrul vine la tine sa te manance dar copacul nu Wink


De tigrii a invat lumea sa se fereasca, de copaci de pe sosele mai trebe vreo doua decenii sa realizeze ca sunt un PERICOL.

p.s. O puteam duce in mistouri mult si bine prietene, cert e ca noi suntem la comp si altii isi plang copiii!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
dannyel87 a scris:
chiar nu te inteleg...vam rugat cei care sunteti contra sa veniti cu argumente solide nu ceva de genu stati acasa....ai intrecut deja limitele bunului simt....3 baieti tineri sunt morti si tu ai curaj sa zici sa stea acasa....atata timp cat a fost o intamplare tampita ce au patit?chiar nu te inteleg cum poti sa arunci cu noroi in ei ....erau niste copii

http://www.youtube.com/watc...p;feature=related uitei aici pe toti 3 ...va rog frumos numai aruncati cu noroi in ei...chiar nu merita....ii cunosteam pe toti 3 erau baieti de milioane...chiar nu erau infumurati

VA multumesc

eu cred ca tu nu prea stii sa citesti.....in cine am aruncat cu noroi? nu ma intereseaza pe mine daca erau infumurati sau nu, pentru ca nici nu m-am legat de chestia asta.
raman la parerea mea : daca ti-e frica sa conduci pentru ca sunt niste copaci "amenintatori" pe marginea soselei atunci ar trebui sa stai acasa!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
+1, si/sau sa conduci corespunzator conditiilor!... + cauciucuri?!, sa nu va aud! Smile
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ia mai terminati... ala taie pomii, ala nu... sau care e rostul topicului asta? Nu cumva sa indrume cei care sunt de acord -cu taiatul- sa semneze petitia?

Eu nu vreau sa semnez si nu am semnat-o, simplu... ca e cauciuc uzat, ca e viteza, ca e prostie, ca a murit pisica sau omu' - vreti sa duceti threadul asta la 100 de pagini ca sa va convingeti ca unii au o parere iar altii vor avea opusul?
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Lasa robert.. asa fac si ei misto... duc totul la extrem... dar lasai sa zica ce vor... oricat de mult bine ai vrea sa faci tot timpul e cineva caruia sa nu-i convina si sa arunce cu pietre in tine, auzi la ala ce zice : SA plantam mai multi copaci sa mai moara din schumi-leii astia , ba comunistule, tu sti ce inseamna o viata? Daca moare cineva pe care nu cunosti ti se pare nesemnificativ?Daca lui ii place sa mearga cu viteza care-i problema ta? Ai fost implicat vreodata in vreun accident din cauza unuia din asta?Ti-a salvat viata vreun copac?Ocazional asta o fi placerea lui, intelege, de ce sa moara? Ramai tu la pescuit! Pe masura ce am innaintat in varsta a ajuns si sa evit sa omor o musca, deschid geamul si o poftesc afara. Te trec la categoria animale pensionarule. Lasaa-ne


1. Prietene ai grija cum vb! intamplator daca stii cumva sa citesti am spus ca am avut si eu un accident FOARTE grav intr-un pom! Numai ca eu nu-s bou ca altii sa dau vina pe pom! Nu el mi-a sarit in fata masinii ci eu am dat in el!
2. Daca mai aud afirmatii de genul "Ba comunistule" ma voi lua de rudele tale si poate si de fata ta!
3. Am 25 ani si imi place sa merg cu viteza numai ca mai si stiu sa conduc spre deosebire de altii! schumi=pustani de 18-19 ani cu masini de fitze care abia si-au luat permisul si le demonstreaza pana in pom/tir/TINE gagicilor sau prietenilor ce tare merge masina lor!

Eu consider ca ti-am vb frumos si nu te-am jignit... Daca te-ai simtit nu e problema mea!
  • dannyel87

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Calibra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@Ursu/\82 mai baiatule imi cer scuze ca trebuie sa zic asta dar asa e ESTI NEBUN ...mor anual o gramada de victime in accidente in care sunt implicati copaci si tu ma iei cu privelistea...tu imi zici mie ca ,copacii de pe marginea drumului iti dau tie oxigen....esti inconstient mai baiatule....te-ai trezit vorbind ...citeste topicul de la inceput...am explicat ce viteza au avut si ce sa intamplat de au intrat in copac....prietene de defrisarile care se fac in masa ....in care dispar hectare de paduri peste noapte de alea numai stii nimic....doamne fereste ce am mai trait sa aud...frate oamenii mor si tie iti e de umbra....toti copacii de pe marginea drumurilor iti zic eu ca nu fac atatea hectare cat se defriseaza intr-o luna la noi in tara ....legal si ilegal

@vladf hai sa iti arat eu ce caucicuri mi-am luat si am facut explozie
http://www.cauciucuridirect.ro/start.html til trimit sa il vezi ca este nou ....dar numai am ce face cu el....dami adresa si il trimit prin curier rapid...asa ca si asta e irelevant

@Tzepozzz te-ai simtit cumva .....uite iti zic eu cum sta treaba eu am facut acest topic pentru cei care doresc sa semneze petitia ...dar mi sa parut in regula sa spun si ce sa intamplat....am raspuns la toate intrebarile
dar faze de genu cu umbra ...cu oxigen....cu stat acasa....mi se par cele mai mari aberatii....nu te obliga nimeni sa semnezi ....dar daca nu ai nimic important de spus te rog frumos sa taci
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm are dreptate....nici eu nu semnez petitia(motivele le-am scris mai sus)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR