Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, sunt de acord. feile mai mici8 de 10 ani nu ar trebui sa conduca
de fapt in momentul de fata e si ilegal, varsta minima la care se poate obtine permisul e 18...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,098
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:Apropo de drumurile "noastre toate" ce parere va fac acele sensuri giratorii amplasate in mijlocul drumurilor europene"expres" pe care nu se poate merge cu mai mult de 60km/h ,ca baietii amplaseaza radare, al caror semnal este intrerupt periodic pt a face inutil detectorul,si ca sa fie totul si cu "tichie de margaritar"fac pasarele de trecere(suspendate)pe care nu trece nimeni dar care au dus la tragedii.
Referitor la "talentul "la volan,este adevarat ca incepatorii (cei cu permis proaspat)au ,uneori, mai multa imaginatie cum sa faca,ce sa faca,insa se poate spune raspicat ca sunt mai rau ca incepatorii si unii care au permis de ani buni dar sunt antitalent,iar de nr. de km parcursi ce sa mai spunem?
Personal cred ca nu puterea motorului este problema ,ci conceptia de a interactiona cu oamenii in general.


Probabil putin offtopic, dar nu m-am putut abtine Wink :
Apropo de sensuri giratorii la intrarea in orase:
La intrarea in Iasi dinspre Targu Frumos


si un mic material video:

Camion in sens giratoriu

On topic: Oricum, incepatorii trebuie sa mearga cu o viteza mai mica cu 20Km/h fata de viteza maxima legala.
Vis-a-vis de puterea motorului, nu ma pot pronunta. Probabil ca o masina puternica in mana unui incepator tanar e o inconstienta. De fapt, de vina sunt in general parintii care cumpara copiilor lor asa ceva, cand odrasla lor de abia a pus mana pe un volan. Ca nu prea cred ca un tanar de 18-20 ani poate sa-si permita sa-si cumpere o supermasina din banii de buzunar.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:O ba da. Dar nu se va intampla! De ce? Pai pentru ca nu intereseaza pe nimeni. Banu sa iasa si restu nu conteaza.
Si ar mai fi bine sa fie si traseu de noapte unde poate elevii ar invata ca noaptea e bine totusi sa mergi cu luminile aprinse. Si testul psihologic ar trebui sa fie tot pe bune. A, sa nu uit, chiar si scoala de soferi ar trebui sa fie pe bune!



Dece doriti ca cei enumerati mai sus(cei care iau banu') sa iasa din tiparul ROMANIEI ?
Priviti in toate partile si observati ca ROMANUL este pus pe capatuiala de sus si pana jos.
Altfel spus,pestele de la cap se-n pute si de la coada se curata.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
va cam contrazic baieti (cei ce sunteti pro la masini slabe pt incepatori)

1.soferul, incepator fiind, e tot timpul foarte atent(chiar si stresat) cand conduce pt ca inca nu e comod cu masina si nu e obisnuit cu toate manevrele
2. un incepator niciodata nu isi va lua ochii de pe drum si sa se uite dupa fundul unei doamne cu forme atragatoare si sa intre in cel din fata lui.
3.desi unii ati zis ca sunteti flashuiti de incepatori, nu va enervati asa tare, ei accelereaza pana la un anumit varf, apoi o lasa moale din nou, asta e, tentatiile, rareori se intampla cand o dau in bara
4.nu trebuie sa fii incepator si sa ai masina puternica pentru a face pagube sau vatamari
5.incepatorii sunt maleabili si asimileaza, daca vreodata vor fi la punctul de a face o prostie si scapa, inseamna ca au capatat experienta si data viitoare vor spori atentia la manevra respectiva.
6.sunt o droaie de soferi cu permise de 5-10 care sunt INCREZUTI si caposi, care vor face manevre mult mai periculoase decat un incepator care e inca nesigur pe el, cand parcurgeti un drum national pe o portiune de 30-40 km, nu exista sa nu il vad pe vreun idiot cum face o depasire "la mustata"

Toti dati vina pe teribilism cand e vorba de accidente, putini dintre voi sunteti aceea care constientizeaza ca adevaratele ingrediente pentru o catastrofa sunt : alcoolul la volan sau oboseala. Isi are si teribilismul locul lui dar nu e cazul sa li se interzica capacitate cilindrica sau putere...

Un sofer incepator ar trebui sa aiba o masina cat de cat "zdravana" dar -nu exagerat. Vrea si el saracu sa intre intr-o depasire, lipsa de experienta isi spune cuvantul si el nu apreciaza cu ce viteaza vine cel din fata, are un harb de masina de 60 cai si sta se roaga de ea, daca masina e cat de cat zdravana, el reuseste sa faca depasirea, isi va putea continua viata, va asimila experienta , si data viitoare va fi mai precaut.

Pentru cei care va intrebati: am carnetul din martie, am masina de 190 cai, nu am produs pana acum nici un fel de accident, sunt civilizat in trafic, imi face placere sa cedez trecerea unei masini in intersectie cand sunt pe drumul prioritar si sunt in coloana, tot timpul am grija la pietoni, in cazul in care am chef sa conduc agresiv in localitate o fac de asa natura incat sa nu incurc pe nimeni, ma asigur atent in oglinzi si f atent in unghiul mort cand fac vreo depasire pe partea drepta, am momente cand vreau si calc pedala serios in afara localitatilor, dar sunt doar varfuri, nu merg asa mai mult de 3km.

Nu sunt de acord (dar respect) cu titlul topicului deoarece mai posed o masina de 54 cai, si cand ies din localitate (dau exemplul asta pentru ca vad ca aici bate subiectul) imi e groaza sa fac vreo depasire, vreo manevra de evitara a unui accident, o masina cu putere mica de regula e o masina fara stabilitate si periculos de manevrat la viteze de la 80km in sus (pana pe la 150 sau cat o duce maxim masina respectiva desigur)
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dupa mine : o masina foarte puternica sau o masina foarte slaba sunt ambele sicrie pe roti in mainile unui incepator si sper sa nu fi ofensat pe nimeni cu postul meu anterior.
Inca odata, nu trebuie sa ai masina puternica sa o dai in bara, tocmai de accea nu exista sa lege.
Cand cate unu dinasta(incepator) va deranjeaza usor , de ex flashuri, lasati-l sa treaca, zambind Smile zicand : "uite.. copii.." , acuma na.. in cazurile in care ei nu dau dovada de nesimtire.
Sunt sofer incepator,asta e parerea mea, asa gandesc si nu mi-e rusine sa o zic.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pana acum e cel mai pertinent punct de vedere si sunt de acord 100% cu ce ai scris acolo (am carnet din februarie anul trecut)
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Dupa mine : o masina foarte puternica sau o masina foarte slaba sunt ambele sicrie pe roti in mainile unui incepator si sper sa nu fi ofensat pe nimeni cu postul meu anterior.
Inca odata, nu trebuie sa ai masina puternica sa o dai in bara, tocmai de accea nu exista sa lege.
Cand cate unu dinasta(incepator) va deranjeaza usor , de ex flashuri, lasati-l sa treaca, zambind Smile zicand : "uite.. copii.." , acuma na.. in cazurile in care ei nu dau dovada de nesimtire.
Sunt sofer incepator,asta e parerea mea, asa gandesc si nu mi-e rusine sa o zic.


Dar cand esti pe drum cu 2 benzi pe sens si prima banda este aproape ocupata cu masini parcate,si vine "un copil" care tot da flashuri cum procedezi?
1-tragi pe dreapta sa treaca copilu' ?
2-maresti viteza ?
3-franezi ?
4-arati degetu' ?
Din pacate asemenea indivizi nu sunt neaparat incepatori ;si daca tot incalca viteza legala de ce nu incalca si linia continua?
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
din copii inconstienti cu orice masina nu conteaza caii sauviteza maxima poti face usor criminali asa ca nu avem ce sa facem decat sa ne ferim si sa avem noi grija sa nu cadem victime unor inconstienti de parinti care dau masini unor copii TEMBELI.
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cogi a scris:din copii inconstienti cu orice masina nu conteaza caii sauviteza maxima poti face usor criminali asa ca nu avem ce sa facem decat sa ne ferim si sa avem noi grija sa nu cadem victime unor inconstienti de parinti care dau masini unor copii TEMBELI.


Total de acord.
ar mai fi de precizat ca:
-acest gen de copii in 75% din accidente, e numai masina lor implicata
-pe cand in categoriile soferilor cu experienta + alcool/oboseala/graba se intampla sa i-a dupa ei si alt/alte autoturisme rezultand intr-o adevarata tragedie...

Nu incepatorii si masinile lor puternice sunt principalele cauze care creeaza neplaceri
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:
KlubbHead a scris:Dupa mine : o masina foarte puternica sau o masina foarte slaba sunt ambele sicrie pe roti in mainile unui incepator si sper sa nu fi ofensat pe nimeni cu postul meu anterior.
Inca odata, nu trebuie sa ai masina puternica sa o dai in bara, tocmai de accea nu exista sa lege.
Cand cate unu dinasta(incepator) va deranjeaza usor , de ex flashuri, lasati-l sa treaca, zambind Smile zicand : "uite.. copii.." , acuma na.. in cazurile in care ei nu dau dovada de nesimtire.
Sunt sofer incepator,asta e parerea mea, asa gandesc si nu mi-e rusine sa o zic.


Dar cand esti pe drum cu 2 benzi pe sens si prima banda este aproape ocupata cu masini parcate,si vine "un copil" care tot da flashuri cum procedezi?
1-tragi pe dreapta sa treaca copilu' ?
2-maresti viteza ?
3-franezi ?
4-arati degetu' ?
Din pacate asemenea indivizi nu sunt neaparat incepatori ;si daca tot incalca viteza legala de ce nu incalca si linia continua?


daca in situatia care zici tu el iti da flashuri ne confruntam cu 1 din 2 cazuri : ori e cretin ori e cretin
nimeni nu are dreptul sa te "arunce" de pe drum,sa te ocoleasca pe unde vrea si pe propria raspundere atata timp cat tu circuli legal! nici la flashuri nu esti obligat sa te dai, flashurile iti readuc aminte ca banda 1 e pt croaziera iar banda 2 pt depasit, asa zice legislatia parca?nu cred ca si-a luat cineva flashuri pe banda 1(exceptii evident ca sunt dar aici vb de obiceiuri) dar pe de alta parte te inteleg... traim si rulam pe drumurile din romania unde atunci cand conduci trebuie sa mergi unde-i bun drumul nu unde zice legea... asta e..
permite-mi sa te intreb : presupun ca ai condus pe autostrazi in afara Romaniei, daca da, observa cu cata eleganta si cat de civilizat circula lumea : ai depasit si ai revenit pe banda ta pe care iti continui croaziera.

legat de ce ai scris : "Dar cand esti pe drum cu 2 benzi pe sens si prima banda este aproape ocupata cu tmasini parcate" nu prea vad masini parcate pe banda 1 in afara localitatilor... iar daca cumva te refereai in localitati mai degraba iti vei lua claxoane, sincer nu am fost flashuit si nici nu am prea vazut altii sa fie flashuiti cu atat mai mult daca ruleaza cu viteza legala in zona respectiva, cel putin asa e in Timisoara....

iar ca sa iti raspund concret la intrebari

1-tragi pe dreapta sa treaca copilu' ? - in cazul in care cel din spate e disperat si chiar se grabeste undeva sau eventual daca nu ai chef de condus
2-maresti viteza ? - in cazul in care esti nervos si n-ai chef sa le faci pe plac la toti cioflendarii
3-franezi ? - franezi sau incetinesti daca ai chef sa il inveti o lectie/sa il sperii(nu as recomda)/sau pur si simplu spre amuzamentul tau
4-arati degetu' ? - in cazul in care esti constient ca circuli regulamentar si din punct de vedere legal si din punct de vedere orientativ (nu merg mai pe stanga/dreapta/mai tare/mai incet ca e drumul de proasta calitate)
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da de4 unde stii ca-i copil?Dupa stil , dupa sapca , sau dupa ce ca eu stiu doar dupa ce spune politistul ca daca ai 20 sau 24 de ani nu prea i-ti dai seama dintr-o masina in alta asa ca fereste-ti dosul de incepatori si nu-l tine in frane ca se poate ca el sa nu franeze la fel de bine ca tine si atunci copilul i-ti da asigurarea si tu te alegi cu paguba
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Demn de toata mila. Saracu incepator, vrei sa sensibilizezi pe cineva?

Discutia asta e doar o ioptetica. Asemenea lege nu se ve putea pune in aplicare niciodata.
Skip ads

  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Carnet < 5ani = max 80CP ?

Hahahahahaaa ce gluma!
Am masina diesel de 101cp fara turbina; o masina de 80cp cu turbina ma lasa in urma de zici ca nu-i adevarat.

Deci trecem propunerea asta la bancuri! Laughing Laughing Laughing
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:nu sunt de acord cu aberatia asta
cu ce sunt eu deacord :
ai trecut pe rosu - permisul suspendat pe 5 ani
ai depasit linia continua - la fel 5 ani
ai facut un accident pt ca ai depasit fara sa te asiguri sau in locuri nepermise - permisul suspendat 10 ani
ai 100 Km in localitate nu-i nimic peste vro 10 ani iti mai vezi permisul
pe langa suspendarea permisului mai adaugam si amenzi de la 5000 ron in sus


pt politisti de la Pitesti cu permisele inchisoare pe viata iar cei care au luat permisele de la ei sa li se anuleze "permisele" fara a mai putea lua permisul niciodata


PS
poate e scris gresit ......poate e 80 Km/h Mr. Green


la faza cu 100 in localitate nus de acord de nici un fel( unde stau in vacante la izvorani, undeva prin ilfov toti copii pana in 14 au scutere care merg cu peste 60 km si ajung kiar la 100, iar cei mai mari pana la 18 au motoare in toata regula si merg cu peste 100, yo am scuter si merg cu 80 sau 100 si nu e riscant, daca am un asfalt bun)

depasirea pe linia continua doar amenda pana in 100 ron si cateva puncte
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
probabil ca fondatorul topicului se refera le cei din videoclipul de jos

http://cocalari.com/2008/09...-sutii-chiar-asa/
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mda.... niste idioti. Pacat ca nu s-au infipt intr-un copac de pe marginea drumlui, in felul acesta erau cu doi cretini pe sosele mai putin.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:Mda.... niste idioti. Pacat ca nu s-au infipt intr-un copac de pe marginea drumlui, in felul acesta erau cu doi cretini pe sosele mai putin.


Eh.. nu fi asa drastic si tu acuma...
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:
Maverick a scris:Mda.... niste idioti. Pacat ca nu s-au infipt intr-un copac de pe marginea drumlui, in felul acesta erau cu doi cretini pe sosele mai putin.


Eh.. nu fi asa drastic si tu acuma...


Ma baieti ei sa nu pateasca nimic da' "seleca-u" trebuia sa fie botit pt. piese de fier vechi.
  • 4turbo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca as fi eu ministrul de interne:
Conducatorii auto ar avea grade si s-ar plati taxe in fuctie de ce grad ai. Gradele se obtin prin examene care constau in viteza de reactie, capacitatea de a anticipa, capaciateta de a simti limitele masinii(slalom printre jaloane), capacitatea de a redresa masina in cazul unui derapaj si oprirea la punct fix cu apasare constanta pe pedala de frana.
EX: Daca ai 80 ani, ai grad 0(o sa obtii punctaj mic la toate testele) si platesti 1000ron/luna ca sa circuli pe drumurile nationale fiindca esti considerat periculos. Sau in cazul uni incepator o sa fie o taxa de vreo 500ron/luna daca conduci prost sau 0 daca conduci impecabil. In coditiile astea banii proveniti de pe urma acestei taxe ar putea fi folositi pt marcarea cu vopsea reflectorizanta, sincronizarea semafoarelor sau indicatoare puse cu cap de nsite profesionisti si nu de militieni, masuri care ne-ar ajuta pe noi toti.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia nu vei fi niciodata ministru de interne Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR