Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de acord 100% cu Iulian Popescu.
faptul ca nu am primit aprecieri de la cei pe care i-am ajutat nu umbreste cu nimic CALITATEA unor oameni de pe acest forum.
restul nu e treaba noastra.
uite de aia apare neincredere si alta data lumea va fi si mai reticenta.
sunt sigur ca si acum multi au fost reticenti.
Nu cred ca asta e solutia.
Dar din dar se face rai.
toata stima pt cei care au participat la aceasta campanie,in special colegilor de la Iasi.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am 132 de fotografii, una mai concludenta decat alta.
impresii generale acum.... case vechi, din chirpici, pe care apa le poate matura intr-o clipa. case construite in vai, in albii de rauri...
Oameni pestriti, cativa amarati intr-adevar dar nu disperati. Masini de zeci de mii de euro la porti de case din chirpici daramate. Contrastant.
Apa a fost, intr-adevar, si marturie stau urmele puhoiului pe zidurile macinate de trecerea lina a apei.
Haine nu le trebuie, ca le-au salvat in mare masura sau pur si simplu nu le-au placut cele duse de noi.
Pompieri care scot apa din fantani si proprietari care stau si se uita la ei, eventual le mai dau si ordine sau stau cu berea in mana...
Autoritatile nicaieri, nu era pe strazi nici politie, nici primar, nici nimeni.
Doar oameni, care cu case daramate, care fara, cei din urma avizi de a mai capata ceva gratuit, profitand de situatie.
Multa rautate. Am ramas impresionat cata rautate poate exista intre membrii unei comunitati cu vechime de sute de ani, in care majoritatea oamenilor sunt rude.
A fost de-a dreptul impresionant cazul unui batran din centrul satului, care avea casa complet daramata si care nu cerea nimic, dimpotriva mi-a zis: "daca aveti ceva pentru mine bine, daca nu, tot bine! o sa aiba grija Dumnezeu de mine, ca daca m-a lasat in viata dupa puhoiul asta, sigur mai are ceva planuri cu mine"
Casa lui era cea mai daramata din toate si totusi era cel mai modest si mai corect dintre toti.
Fata de consatenii lui, multi dezamagiti ca nu avem bani cash sa le dam, acest batran pastra putin din demnitatea omului simplu de la tara cu frica de Dumnezeu.
O sa incep postarea cu fotografiile casei lui, poate cea mai afectata.

















sugestiv cred. practic, omului asta nu-i mai ramasese nimic. nici macar lemne pe iarna nu mai avea. lemnele de iarna sustineau practic acoperisul grajdului in podul caruia (pod accesibil de pe sol) omul isi facuse un culcus si unde acesta dormea.
iata si culcusul



In centrul satului, in curtea scolii, in fata bisericii din sat practic, copii si adulti se jucau cu hainele trimise din tara, tragand cate doi de cate un crac de pantalon, aruncand cu haine unul in celalat....








vorba cuiva care scria inainte, nu de haine au nevoie oamenii astia. Sunt zone nesinistrate din tara unde oamenii ar saruta mana celui care ii intinde un pulover, fie acesta chiar ponosit sau demodat.

efortul celor din clubopel a fost fantastic, depunand un efort extraordinar, a fost chiar un exercitiu de rabdare.....


























revin imediat cu inca un post, mi-e frica sa nu se retarteze rasnita mea de calculator.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iata si fotografii cu satenii










iata si batranelul de care va povesteam in postul anterior













  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si inca un post cu fotografii, sugestive pentru amploarea dezastrului. Uitati-va pe garduri si in case pe pereti la nivelul apei. Lucruri pline de noroi, podele distruse, pereti ce stau sa cada, case noi noute ce miros greu a mucegai si mal, fantani pline de mal spumos ce miroase greu.
Nimeni nu si-ar putea dori sa fie in locul acestor oameni. Noroiul le-a invadat practic viata, le-a distrus putinele bunuri ce le asigurau supravietuirea. Exista ntr-adevar drame in satul Rotunda, demne de compasiune. Acesti oameni merita tot ajutorul nostru si o noua actiune Opel hope.
Rusine insa sa le fie celor care nesocotesc necazul semenilor si plang pentru ca le-a intrat apa in gradina si nu mai au rosii, cand altii dorm sub cerul liber. Rusine sa le fie daca iau ajutoarele din fata semenilor care merita intr-adevar sa fie ajutati.
ultimele randuri se doresca fi o concluzie. Tot ce am scris este constatarea personala, sunt sentimente proprii, neinfluentate de nimeni.
Iata si fotografiile, unele cutremuratoare.







































iata si o fotografie supersugestiva, cu titlul CONTRASTE!



un apus superb, o binemeritata rasplata pentru efortul celor 8....
multumim tuturor celor ce au dat o mana de ajutor, atat din Iasi cat si din restul tarii
va asiguram ca ajutoarele noastre au mers in proportie de cel putin 90% la cine trebuia cu adevarat, chiar daca ne-am luat cantitatea noastra de blesteme si injuraturi.

sa ne auzim cu bine!
cu respect, George.


Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
daca cineva doreste setul de fotografii de dimensiune ceva mai mare, id mess george_fusneica
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
No comment!
Ati facut un efort care merita toata consideratia.
BRAVO!

Cred ca actiunea ar trebui sa continue, fara haine, doar bani, care sa se transforme in alimente sau, mai bine, in materiale de constructii.
Din poze bag de seama ca astea ar fi mult mai binevenite...

M-a impresionat povestea acelui batran si cred ca ar fi frumos sa facem ceva mai mult pentru el in cazul in care familia lui (daca o mai avea pe cineva) nu are cum si cu ce sa-l scoata din necaz.

Ce ziceti?
  • 28KKZ

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Luni am sa merg sa pun si eu niste bani in cont. As putea face rost si de ceva materiale pt batran. Mi se pare foarte ok ideea de a lua materiale. Poate reusim sa-i ridicam macar o camera.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:La sfarsitul lunii septembrie vom mai organiza un transport in zonele sinistrate..Eu voi lipsi de pe forum in perioada 08.08.2008 pana pe 14.08.2008(merg la munca campului,sa-mi ajut socrii) si 18.08.2008 pana pe 24.08.2008(plecat la Opel fest-Paltinis),rog colegii ce fac donatii sa-mi trimita un mail la adresa grigsor@yahoo.com cu dovada donatiei(un scan al chitantei de depunere),inclusiv cu numele userului pe forum.
Aici se fac depuneri,de preferat sucursale si agentii BRD:Ajutor sinistrati-Titular cont:Grigore Sorin-cont RO42BRDE240SV03577452400 .Rog la completarea formularului de alimentare cont a se scrie numele depunatorului.

Etapa 2 de ajutorare a sinistratilor de la inundatii,deci lista ramane deschisa:
1.Sorin Sandu (B)-50 ron;
2.xcuseme (IS)-97 RON...
O sa centralizez lista la finalul campaniei noastre(etapa 2) cu toata lumea ce a depus bani in cont.
Total donatii:08.08.2008,ora 22.30--Etapa 2---147 RON.

Colegii mei cred ca au spus totul.Dupa cum vedeti dintr-un post de-al meu anterior...voi lipsi un timp,dar daca trimite-ti banii cum am exemplificat mai sus,totul e o.k.Si eu unul as merge la cea de-a doua etapa pe ajutorarea unui caz concret.Hotarati voi...sunt banii vostri. Pozele lui George sunt edificatoare(ca si cuvintele...de altfel),v-am ramas datori cu un film ce il va face Marshall,deocamdata omul e in concediu,plecat la mare...cand revine sigur il veti vedea.Pana joia viitoare...cand revin...sa auzim numai de bine.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum va spuneam saptamana trecuta...am revenit.Pana cand colegul nostru Marshall va veni cu filmul promis(s-a reintors si el de pe litoral),anunt ca depunerile sunt aceleasi din postul meu anterior.Sa fi fost prima noastra actiune Opel Hope 2008 si...ultima? In speranta ca nu...va asteptam in continuare cu donatii in contul mai sus scris.Fii OM,printre oameni...Multumim anticipat!
  • PIKE

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am fost si am donat cativa saci de haine (bune, nu carpe de sters pe jos).
Ajutam cum putem si noi.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
E gata si filmul.
http://ichirica.sytes.net/clubopel/

Fisierul e Opel_Hope.mpg 308MB
click dreapta pe el... Save Target As...
Cei care aveti RDS ar trebui sa mearga rpd... restul... rabdare ca merita Smile
Nu cred ca merge pe Opera (pentru iulian & co)
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
abia azi m-am inscris aici. dar am donat acum 2 saptamini 2 saci de haine in campania pe care ziarul RING o organizeaza. sper sa le fi fost de folos, ca din ce-am citit mai sus .........
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Abia astazi am vazut si eu filmul, va felicit pentru toata munca depusa , a fost un efort deosebit din partea tuturor colegilor din Iasi. Inca o data felicitarile mele si pot sa zic ca regret faptul ca s-ar putea sa nu ajung la Paltinis si nu voi putea sa va strang mana. E placut insa sa stii ca exista oameni cu suflet printe noi . Tot respectul pentru oamenii implicati ! Numai bine
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am mai mult de o ora de cand m-am intors de la Paltinis,de la fest...Multumim de aprecieri,umblaretz.Meritul este in mod special al vostru cei care ati contribuit la aceste pachete.Noi doar v-am dus pachetele la cei in nevoie.Pacat insa,vad ca etapa 2-sinistratii din Moldova(Opel-Hope 2008),nu prea mai are adepti la fapte bune.Rog adminii sa lase topicul inca 2 saptamani sticky,dupa care cu parere de rau,voi inapoia banii celor ce au depus banii ptr.etapa 2.Pacat,am mai fi putut face multe ptr.acesti oameni... Sad Multumesc si eu colegului Marshall,ptr.stilul sau de profesionist ale filmarilor.
  • blero

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2008

  • Mesaj Privat
meritati toata stima si respectul...mai rar asa ajutor si organizare...
acum vreau sa stiu , daca pot trimite si eu un tv, destul de vechi,TELECOLOR, dar este in stare de functionare, si m-am gandit ca oricand un copil poate urmari ceva la el....
si daca mai este de actualitate contul acela deschis la BRD?
daca imi poate trimite cineva un mail cu amanunte v-as fi recunoscatori...
in rest toate cele bune si ... tineti-o tot asa
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mai e valabil contul,insa daca nu adunam macar cat am strans prima oara...ptr.sinistrati,returnez banii.Scrie in postul meu anterior...de fapt.Stai in stand-by si cu tv-ul.Sa vedem daca din cei peste 20.000 utilizatori ai forumului se mai gasesc OAMENI,printre noi. Daca vrei neaparat sa faci un bine celor napastuiti,mai urmareste topicul...
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu parere de rau ca cea de-a doua etapa de ajutorare a sinistratilor din Moldova nu a mai avut loc,multumesc urmatorilor COLEGI si OAMENI ptr. sprijinul acordat in acest gest(normal,zic eu):
Donatii in bani:
1.eduard33 (B)
2.Mr.Hat (CJ)
3.kT (B)
4.maiandrei (B)
5.codrin (IS)
6.URAGAN (IS)
7.C-tin Grigore (IS)
8.Suller Istvan (MS)
9.umblaretz (B si BZ)
10.marian_sro (NT)
11.yuriro (NT)
12.Oradeanul (BH)- dumnealui e un coleg de-al nostru,dar a dorit anonimatul
13.Tazman (AB)
14.dartagnan (GL)
15.Stela Stoica (NT)
16.popescu iulian (IS)
17.m1sh (IS)
18.zuzakky (IS)
19.mariusgmg (IS)
20.Marshall (IS)
21.octav13 (TR)
22.Ursu82 (TR)
23.gancid7 (PH)
24.Libra (BH)
25.ktapet (IF)-el este anonimul din listele mele.
26.dancuciureanu (IS)
De asemeni,multumesc si celor care au trimis pachete cu haine,atat prin intermediul lui eduard 33,cat si colegilor de la Iasi care au depus respectivele ajutoare la Gradina Botanica "Anastasie Fatu"-Iasi.Multumesc de asemenea si teatrului Bon Ton-Iasi cu ocazia reinodarii relatiilor de colaborare ptr.astfel de gesturi crestinesti.Vreau sa multumesc colegilor din Iasi ptr.sprijinul acordat,ca actiunea noastra sa aiba succes,in mod special lor:george_fusneica,vladutzz,m1sh,mariusgmg,Marshall,adyhodo,catalin-iasi(ce ne-a asigurat transportul ajutoarelor catre zona sinistrata).Ar mai fi de multumit si colegilor ce sarisera in ajutor ptr.etapa a 2 a de ajutorare,dar care nu s-a mai concretizat si anume:Sorin Sandu(B) si xcuseme(IS).Lor le-am returnat banii depusi in cont(contul este inchis).
Sperand ca nu am uitat pe nimeni dintre cei implicati in acest gest omenesc,iar daca am omis pe careva sa ma anunte caci imi fac...mea culpa,declar incheiata actiunea de ajutorare a sinistratilor din Moldova...OPEL HOPE 2008.

LE: Sorin Sandu,banii ii poti recupera de la eduard 33,el fiind si persoana prin care i-ai trimis.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La Rotunda s-au intors apele Siretului. Poate si noi? Daca da, rog sa se ocupe altcineva de problema. Rolling Eyes
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:La Rotunda s-au intors apele Siretului. Poate si noi? Daca da, rog sa se ocupe altcineva de problema. Rolling Eyes

vezi ca vine marinarul si idiotul ala de Boc pe acolo vorbeste cu ei, poate dati si de blonda.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De la mine s-au sters pe bot.
Acum 2 ani noi le duceam ajutoare si dupa juma de ora se plimbau prin sat cu jepanu 4x4 si radeau de noi.
Ieri la Tamaseni erau 200 de betivi ordinari stransi in centrul satului sa dea "interviu" la Antena 3, in loc sa transpire alaturi de amaratii aia de copii de la ISU sa-si consolideze digurile....niste nenorociti, betivi puturosi din tata in fiu! Isi merita soarta trantorii aia! George out!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Sunteti de acord cu o mica contributie la ajutorarea sinistratilor de pe urma inundatiilor?
Da,sunt de acord(cu fapta nu doar cu vorbe). 71%
Nu stiu ce sa spun. 18%
Nu sunt de acord. 10%
127 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR