Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Oare e "manarita" masina mea? Intreb pentru ca, la punerea contactului se aprind doar urmatorii martori: baterie, ulei, frana de mana, bujii si airbag. Masina e astra F, motor X17DTL.Mentionez ca si relantiul e neregulat la rece si daca o accelerez scoate fum iute. Va multumesc
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare,
de vreo 2-3 zile am vazut ca nu s mai aprinde martoru de la faza scurta
intrebare: pt al schimba cu ce trebuie sa ma inarmez cu bec sau SMD?
si daca e SMD, se schimba greu?
ms fain
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Martor faza scurta pe G Question Shocked
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Membru bebe. Astra 1992, C16NZ. A doua postare.
1.Vreau sa-mi schimb iluminatul bordului in verde (culoare odihnitoare noaptea, in special la drum lung). Am citit postarile colegilor de club. Am ales o alta varianta:capisoane verzi de silicon.Un singur capison pe bec=verde pal;doua capisoane pe bec=verde excelent, dar intensitate luminoasa slaba.Gasit solutia de inlcuit cu becuri fara polaritate mai puternice de 1,2 w. La probe,la o tensiune de de banc de 16,5V degaja o cantitate de caldura mai mare. Intrebare:exista posibilitatea ca din cauza cantitatii mai mare de caldura sa se topeasca ceva prin panou? Daca stie cineva, rog sa-mi raspunda.
2. S-a discutat despre iluminarea acelor. La desfacerea bordului, am constatat ca nu exista becuri pentru ace(sau nu am desfacut eu suficiet). Poate sa-mi spuna cineva daca exista aceste becuri, eventual cum ajung la ele?
Respect pentru toti membrii clubului.
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
elegance cred ca ai dreptate, tind sa cred ca nu este,
nu sunt sigur ca inainte il aveam dar parca ceva s aprindea acolo (intre proiectoare si stop ceata)cand aprindeam faza scurta
sau doar albastru de la faza lunga este?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa cumperi mai multe becuri si sa pui in fiecare gaura.
Chiat daca nu sint folosite toate, macar vei avea o rezerva...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@maggicianu martor faza scurta nu exista pe astra G. Doar cel albastru pt. faza lunga.

@Eugen Ripanu acele se lumineaza de la cele 3 becuri din spatele bordului. Daca vrei sa se luminezi in alta culoare trebuie sa improvizezi. Sunt mai multe tutoriale pe aici, desi is la astra G cred ca poti adapta si la F. Pune niste poze cu capisoanele alea si zi de unde le'ai procurat ca m'ai facut curios. Smile
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
elegance, multumesc mult pentru importanta informatie.Nu voi face nicio improvizatie;vor ramine asa, dar verzi.
Poze cu capisoanele, simbata sau duminica, dupa ce desfac bordul. Poate pina atunci primesc si vreo informatie referitoare la posibilitatea montarii becurilor "calde". Nu mai am capisoane: am pus cite 2 la 4 becuri din bord, si cite unul la becurile de la TID.
Capisoanele cred ca sunt din silicon, rezistente la temperaturi ridicate (tigara nu le arde)
Sursa capisoanelor, daca as putea s-o postez, cred ca ar fi la "Sa ne descretim fruntile". Oricum, cred ca mai are vreo 12-15 verzi, vreo 10 rosii si cca 100 galbene. Dupa ce postez pozele, daca vrei, pot sa-ti trimit, numai ca dureaza, trebuie sa ma duc in provincie la o familie prietena, sau caut alta rezolvare pentru urgentare.
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dar capsioanele alea nu obtureaza intensitatea becurilor ?
Banuiesc ca o sa ai o culoare verde, dar mult mai putin intensa.
Decit sa te obosesti cu capisoane, iei leduri gata construite cu verde...
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, gabrield.Ma citez:"Un singur capison pe bec=verde pal;doua capisoane pe bec=verde excelent, dar intensitate luminoasa slaba.Gasit solutia de inlocuit cu becuri fara polaritate mai puternice de 1,2 w. La probe,la o tensiune de de banc de 16,5V degaja o cantitate de caldura mai mare. Intrebare:exista posibilitatea ca din cauza cantitatii mai mari de caldura sa se topeasca ceva prin panou? Daca stie cineva, rog sa-mi raspunda."O sa fac simbata-duminica o proba cu niste becuri mai puternice, cu 2 capisoane, sa vad daca se modifica in mai bine.
Am analizat si solutia cu leduri; am avut motive sa n-o aplic.
Respect pentru membrii clubului
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am becuri de 5 W cu halogen in bord si nu se topeste nimic.
Un bec normal e mult mai slab, asa ca stai linistit...
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, gabrield.
1.Nu stau linistit; am luat intre degete un bec "cald" cu capisonul montat si mi-a facut arsuri de gradul 2 pe degete (basici, piele arsa) .Asta e motivul ingrijorarii.
2.Sunt interesat de becurile cu halogen de 5 W, daca se monteaza fara complicatii (bagate in socluri si montate, ca m-am saturat de lipituri sub lupa). Sursa?
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Un bec costa aprox 35 ron.
Ultima oara am luat de la Al Padrino.
Poti sa gasesti aici pe forum cite ceva... de pe vremea cind cautam...
  • czr_rzc

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x30xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o curiozitate....

vreau sa imi fac timp sa imi schimb si eu "luminile" din bord, si m-am gandit la ceva mai special, dar as intreba inainte cateva lucruri: are cineva o poza ( bordul demontat ) la acul indicator, adica cum arata prisma pentru el... ca nu as demonta intai bordul sa vad cum arata ca sa stiu daca merge ce am in cap....

vreau sa incerc sa conditionez acul de la turometru sa isi schimbe culoarea in functie de pozitia lui pe cadran, adica intre 0 si 2000 culoarea generala de pe bord [care o sa o dau eu], 2000-4000 verde, 4000-5500 galben si 5500-7000 rosie.... si acelasi lucru sa fac si la vitezometru normal pana la 40, 40-90 verde, 90-130 galben, 130-200 portocaliu, 200-250 rosu....

ca am vazut la un raspuns precedent.... ca "lumineaza" mai intens intr-o anumita zona... si daca arata cum e la mine in cap acea prisma... se poate realiza acest lucru usor....

dar... intai daca aveti , as dori o poza sa nu ma apuc de demontat si sa il tin demontat mult timp... ca mai am nevoie de miscare.... Smile

Va multumesc anticipat..
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu modalitatea de a demonta placa de la ventilatie la Corsa C-2004? vreau sa schimb becurile de acolo?
nu am reusit pana acum


este placa aia din spatele butoanelor.
vreau sa scot becurile respective si sa iau alimentare cu curent de acolo pentru a baga leduri.
daca a mai desfacut cineva....please...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu se vede in format mare, dar din ce vad, ai niste clipsuri albe, unu e cel deasupra etichetei albe.
Siguranta de metal de la becul din mijloc se scoate din clipsul ei, in partea stinga.
Si daca nu incercuiai cu rosu, se vedeau si restul clipsurilor.
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
AUZITI BAIETI MA INTERESEAZA SI PE MINE DE UNDE POT SA FAC ROST DE UN STIKER CU CLUB OPEL
  • marinescu catalin

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ASTEPT SI EU UN RASPUNS CU STIKERU ALA CU OPEL CLUB SI CAND AVETI SI VOI INTALNIRI IN BUC.ASTEPT UN RASPUNS LA TEL 0766234389
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei stiker vino aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13040

Citeste regulamentul nu ai postat unde trebe' Citeste Regulamentul!
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Nu se vede in format mare, dar din ce vad, ai niste clipsuri albe, unu e cel deasupra etichetei albe.
Siguranta de metal de la becul din mijloc se scoate din clipsul ei, in partea stinga.
Si daca nu incercuiai cu rosu, se vedeau si restul clipsurilor.


Am incercat sa scot placuta aia. Am scos sigurantele alea de metal ca ies usor, am dat la o parte usor clipsurile alea care tin placuta dar refuza sa iasa. Mi-e frica sa trag mai tare de ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR