Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • ursu994

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Te rog sa verifici timoneria. Asa am patit si eu si era sa schimb caseta de directie. Deci verifica cu atentie si timoneria.
Skip ads

  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,sint nou pe forum si am achizitionat de-curind un opel corsa sh din 2001 cu motor 17 dti (isuzu) si am doua probleme pe care sper cu ajutorul vostru sa le dau de cap.1are joc in caseta de directi si as dori sa stiu daca are ceva vreun surub sau piulita de reglaj pt a se lua jocul din caseta tin sa mentionez ca jocul nu este foarte mare dar pe mine ma deranjaza .2iar la a doua promblema ,am gasit in vasul de expansiune pete de ulei cit si pe pereti interiori ai vasului o pelicula de ulei destul de groasa (motorul merge foarte bine si nu a scazut nivelul de ulei pe joja).Sper ca am fost destul de inteles si va multumesc anticipat .
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ulei in vasul de expansiune, schimba termoflotul (racitorul de ulei). Daca foloseai functia "Cautare" gaseai!
  • badeaalexx

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
esti sigur ca jocul este in caseta si nu pe coloana de directie?
Skip ads

  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri, la problema cu caseta de directie ,nu are joc pe coloana mai bine zis in acea cruce cardanica am demontat cam tot ce se putea sub bord pt a putea avea acces cit mai bine la coloana de directie si tin sa cred ca nu are joc , a ramas cind se mai incalzeste sa dau caseta jos am observat ca undeva are un reglaj cu o cheie tubulara de 22 dar nu am putut nici sa string si nici sa desfac este fff inghesuit iar cheia de 22 prinde ff putin daca incerci mai tare scapa iar la a doua problema daca as fi stiut ca acea piesa se numeste termoflot nu as mai fischis alt subiect referitor la uleiul in vas expansiune ,am reusit sa dau de topicul cu acest defect si mi-am facut o parere , cineva a scris ca a anulat acest termoflot (imi cer scuze ca nu iam retinut numele)si asa voi incerca si eu ,aceasta problema o au mai si alte masini ,rog un moderator sa inchida acest topic
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
1. Daca nu stiai de termoflot, cautai cu cuvinte cheie: ulei in vas de expansiune!
2. Termoflotul este un punct slab al motoarelor de 1,7 diesel.
3. Nu te sfatuiesc sa anulezi termoflotul, neamtul nu l-a pus acolo ca sa ridice pretul de cost al masinii.
  • mytoi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
eu zic,ca ai joc in capul de bara
  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
A fi fost foarte bine sa fie joc in cap bara am demontat cam tot ce inseamna articulatie fata pivoti -cap bara -bieleta ati roliu care sa si sch ,dar degeaba se aude un zgomot pe fata ff usor iar la un joc al volanului stg-drpt se aude in zona casetei de directie
Skip ads

  • mytoi

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu e slabita caseta?
  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nici pomeneala de asa ceva me pricep destul de bine la mecanica caseta are undeva un surub de reglaj nu-mai ca este blocatnu se poate roti stg sau drpt ,am crezut cami da cine-va vreo idee cu sa am acces acolo ca sa nu dau caseta jos, este ceva munca dar asta e o voi da jos si cu ocazia aceasta voi mai remedia si ceva la sch de viteze am gasit joc si in suportul care tine cautatorul de viteze
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ia vezi, Trami ce zice? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607
  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt indrumare , i-am trimes lui Trami un mesaj pt o caseta de corsa si astept un raspuns .
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si eu un joc cam mare in caseta. Mentionez ca masina era pe elevator si am vazut ca era un joc destul de mare. La schimbarea bieletei de directie am observat acest lucru.

cornel-corsa poti sa imi spui cum ai rezolvato sau daca exista ceva sa se mai stranga.
  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut gabriel88_vl caseta de directie are un cap de surub de 22 se afla chiar pe miloc intre caseta de directie si bara de torsiune ,este pozitionata fff nasol si daca nu a fost desfacuta nici o data, sa sti ca nu vei reusi sa umbli acolo. capul de tub 22 prinde ff putin si iti treb un prelungitior cu cardan altfel cu unul drept nu poti lucra acolo ca sa umbli acolo treb sa sui masina pe rampa sau elevator.eu am incercat si nu am reusit sal desfac asa ca am hotarit sa dau puntea cu tot jos pt ca vreau sa dau si bara de torsiune jos pta umbla si la bucsi si am probleme si la suportul care tine cautatorul de viteze .eu am ceva mai multe probleme in zona articularie-suspensie fata asa ca am sa dau puntea cu tot cu caseta jos
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ms de raspuns. inteleg ca trebe sa dau caseta jos sa o duc la reconditionat ca alta varianta nu am:(
  • cornel-corsa

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca vei reusi sa desfaci acel surub de care ti-am spus ai putea lua din jocul casetei ,acum depinde si ce joc are , in cazul in care vei reusi sa-l desfaci poti pune o saiba subtire intre surub si axul casetei de directie care culiseaza stg-drpt dupa care vei stringe iar surubul cu atentie ca nu trebui strins foarte tare ca altfel se blocheaza .il stringi cite putin si verifici jocul casetei.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e ca la Dacie?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Adica, cu arc, tachet si saibe de reglaj a presiunii arcului?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da...oarecum, doar ca tachetul este surub si saibele reglarii presiunii din arc fiind saibe de reglare tensiune din arc. Very Happy
  • 10kok

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare !
De ceva timp, capatul burdufului de la bara de directie este umen si mai picura din cand in cand. Lichid de servodirectie nu pierd mult ( de vara trecuta pana in prezent am completat cam 300 ml ).
M-am tot uitat la diferite discutii pe forum si am observat ca multi zic ca trebuie alta cu asta data la schimb. Altii mi-au zis ca nu e cine stie ce, trebuie schimbat semeringul !
Voi ce parere aveti ?
Mie nu-mi vine sa cred ca chestia asta cu scapatul lichiduli pe la burduf necesita alta caseta noua sau reconditionata, sau reconditionarea acesteia ! Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR