Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Bravo...ma bucur...dupa cum probabil ai citit in celalalt topic si la mine tot lambda a fost, dar de 3 luni nu am avut bani sa o schimb si i-am taiat firul care trimitea semnal catre calculatorul de gaz, am reglat-o asa si merge bine deocamdata.
Skip ads

  • robyyy

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca daca vreau sa schimb cureaua de distributie mai trebuie sa schimb si alte tampeni pe langa asta ? ( pompa de apa , role de reglaj distributie , rola intinzatoare etc . )
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa faci o treaba buna trebuie sa schimbi tot ca sa stai fara griji.Eu am schimbat toata distributia (curea,pompa de apa,rola intinzatoare...iti trebuie si antigelul pentru ca dai pompa de apa jos) si nu m-a costat o avere.
Cam 350 lei piesele si 100 de lei manopera.
Oricum distributia nu o schimbi in fiecare an, odata la 60000-70000 de km si risti sa nu faci praf motorul...
  • truck_mihai

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Spania
  • Masina: Ampera 2013 X30f
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:Azi m-am dus si am luat SONDA APA CONTROL DISTRIBUTIE, marca facet la 40Ron. Am schimbat senzorul in 5minute in parcarea din spatele blocului cu pierdere minima de antigel, in jur de 100ml si asta pentru ca am vrut sa curga putin ca nu gaseam garnitura de pe sonda veche si mi-era sa nu ramana in interior.
Am dat cheie, inceputul era promitator dar cand a inceput sa se incalzeasca masina la fel. Din numele piesei si din comportamentul masinii am dedus ca distributia a fost montata gresit. Adica la rece merge relativ ok, pana se incalzeste motorul si cand ar trebui sa inceapa sa mearga mai bine de fapt face exact invers.

Intrebarea mea ar fi: la ce service as putea verifica eventual ajusta montajul curelei de distributie?(de preferita in sectorul 6) In mod sigur e cu 1-2 dinti pusa aiurea ca altfel nu-mi pot explica cum de masina mergea bine(adica avea un tremurat usor al tobei si am dedus ca ar fi cureaua de distributie care n-a mai fost schimbatat de 67.000km) sa mearga acum ca o caruta. Efectiv sare spatele masinii pe arcuri 2-5cm, parca as avea suspensie hidraulica.

Multumesc si sper sa primesc un raspuns cat mai rapid.

eu am avut aceleasi simptome si am scimbat delcoul care la mine este electronic
Skip ads

  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Am observat azi la masina : curea de distributie e larga pot apasa pe ea fara probleme, si cureaua are pe ea ulei.
Distributia are 30000 km si aproximativ 4 ani decand a fost schimbata.Cureaua arata bine.
Uleiul pe curea probabil vine de jos, sus la semering nu este ulei. Ar trebui sa mai aibe un simering si jos la rola. Masina e cam puturoasa, inainte era mai fasneata si tremura la relanti se poate ca de la distributie sa fie ?Mersi
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot are 4 ani schimba-i distributia cu atat mai mult cu cat cureaua e plina de ulei. Uleiul o depreciaza cu mult inainte de termen.
Rezolva in acelasi timp si scurgerea de ulei pe curea, dar nu vrei sa ai surprize.
La un R21 mi s-a rupt cureaua la 42.000 km fix din acelasi motiv.
tremuratul si mersul anapoda par sa fie mai degraba simptome de sonda lambda, dar lasa totul asa pana schimbi distributia si vezi apoi. Poate fi si din cauza ca e intinzatorul mort si nu iti mai tine cureaua in tensiune.
Bafta.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am mai citit si aseara pe forum.Ai dreptate probabilitatea de a se rupe e foarte mare. Macar partea buna e ca piesele sunt ieftine.
Kit distributie Bosch 140 lei, Termostat 30 lei, semering-uri 40 lei 2 buc. Pompa de apa este Hepu pusa o data cu distributia acum 30000 km ,ar trebui sa mai mearga un schimb .
O data cu termostatul trebuie schimbata si flansa termostatului?
Ulei im pierdea: la capac techetii-am rezolvat punand capac tachetii de plastic acum o saptamna
-este unsa de ulei, baia la partea cu fulia mare de la viblochen, dar nu cred ca poate ajunge la distributie uleiul de acolo
-cel mai probabil uleiul pe curea a ajuns de la semeringul de la viblochen dupa pinionul de la distributie cred eu .
Oricum e ieftina distributia dar nici nu tine mult, poate ca daca ai schimba distributia complet de fiecare data:curea,rola,semeringuri,pinion distributie,pompa apa,termostat ar fi cu totul altceva
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Tu pui ce crezi, eu cumpar o data la 5 ani (km cca 70-80.000) de la Opel doar distributia originala, restul, pompa apa Hepu + antigel Hepu G11 parca, si ulei Liqui Moly + filtru Mann si cam atat cred.... ma duce (cu montare la un service autorizat, la un prieten, cu factura ca sa am garantie la tot) la vreo 250-300 euro cred toata tarasenia...dar nu ma doare capul 5 ani.
  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
Unde ma sfatuiti sa imi schimb distributia in Bucuresti ... sau Ploiesti la un Astra F x16xel si cam cat credeti ca ar fi un pret de bun simt pt manopera?
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Doar gaseste persoana competenta si nu te uita la pret...bine facuta, distributia la motorul asta, poate sa te scuteasca de multe nopti albe in viitor.
  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu ma uit la pret, dar incercam sa fac un udate la cat ar treebuie sa dau, avand in vedere ca acum aproape 3 ani am dat 150 de ron parca nu as da acum vreo 500... intelegi tu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR