Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Apa nu are aceeasi densitate ca si motorina/benzina.Apa este singurul lichid care are densitatea~1 deci ceea ce spui tu e valabil doar in cazul apei.Formula elementara din clasa a6a a densitatii este masa/volum.Si sa stii ca nu am fost rautacios,suntem colegi "opelisti" deci nu trebuie sa ne suparam intre noi!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu m-am suparat, tot ce am spus pe acest topic a fost ce am patit la pompa. unii continua sa spuna ca nu se fura la pompa, desi altii afirma acest lucru. poate nu se fura la UNELE pompe, dar in nici un caz nu eram beat cand am alimentat si am vazut clar cat a intrat in canistra si cat in rezervor.

PS: Nu cred ca e mult mai densa motorina decat apa Smile
  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca si eu sunt de partea celor care cred ca se fura la pompa.Dupa cum am si precizat in topic,cunosc un prieten care castiga destul de binisor din aceste "practici".Asta este,nu trebuie generalizat,intr-adevar la UNELE pompe se fura!
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
asta nu e un topic sa ne certam , doar ne impartasim experietan ,
am si eu o rugaminte pentru cei care alimenteaza Efix`u de 95 ... cand sunteti odata pe rosu (mult) alimentati odata Carera de la OMV si sunt curios daca sunteti placut surprinsi. eu am bagat in Vectra A carera si sincer mi s`a parut ca reactioneaza mai bine masina ... alimentam numa Efix 95 inainte
Skip ads

  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ffs... yo alimentez numai de la MOL... dupa ce inainte am alimentat de la Petrom si Lukoil unde benzina era si de proasta calitate si te si incarca la pompa... de cand alimentez de la astia se pare ca totul e ok (mentionez ca alimentez in majoritatea cazurilor de la o singura statie dar cand nu am ce face bag si de la altele si tot ok este) asta include si benzina si pretul acesteia. am votat ca nu am sesizat pentru ca de 4 ani incoace numai de la ei alimentez si sunt f multumit.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
George1507 a scris:Apa nu are aceeasi densitate ca si motorina/benzina.Apa este singurul lichid care are densitatea~1 deci ceea ce spui tu e valabil doar in cazul apei.Formula elementara din clasa a6a a densitatii este masa/volum.Si sa stii ca nu am fost rautacios,suntem colegi "opelisti" deci nu trebuie sa ne suparam intre noi!

Citeste cu atentie Shocked , a scris omul APA. nu benzina.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La pompa nu stiu cum se fura, dar la casierie sigur se fura.

Mi s-a intimplat de multe ori sa merg si sa alimentez de 30 ron.
Cind ma uit pe bon, vad : cash= 300 ron, rest = 270 ron.

Cum eu n-am primit nimic, e clar ca banii respectivi intra in buzunarul casierei.

E vorba de Lukoil, daca doriti am scanat citeva bonuri, la distanta de citeva saptamini, sa ma asigur ca nu e o greseala intimplatoare.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Care bani?
Defapt casiera/casierul a introdus ca tu ai platit cu 300lei(probabil din greseala) dar casa fiind automata "stia" ca ai doar 30 lei de platit si a calculat restul datorat.
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu unde si cat se fura, dar cu siguranta ca mai sunt locuri unde nu sunt usa de biserica cei care vand.
oricum eu vreau sa va dau o alta varianta a cantitatii de motorina pe care o bagati in rezervor. tin minte ca mai demult la emisiunea de pe antena 3 la topgear, cretu' ala inalt a facut un experiment cu un A8 sa vada cat e de "economicos" Wink . pe langa toate sfaturile de a conduce economic, a mai dat un pont: sa alimentezi de preferabil dimineata cand e mai racoare, ca cica intra mai multa motorina in rezervor decat cand alimentezi dupa masa pe la 3-4 cand e cald, deoarece motorina e mai densa cand e rece Wink . acuma cat e de adevarat nu stiu, ca nu le am cu "chimicalele", dar probabil cei care zic ca au fost furati la pompa, sa fi alimentat cand era cald afara si atunci au vazut ca au mai putina motorina in rezervor. banuiesc ca se aplica doar la motorina si nu si la benzina.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se fura clar la preturi. Se anuntase o crestere de 600lei vechi si pana la urma am vazut ca au marit cu 1600lei.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Mai e faza cu +/-5% fata de pretul de referinta, acolo se mai poate jongla un pic. Smile
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ce nu inteleg eu e de ce pretul benzinei o ia in sus.

Din februarie incoace cursul USD e in scadere...


Mai mult, pretul petrolului e si el tot la vale.. Iote ce zice wikipedia:
Oil further dropped down to its lowest price in 3 months, at around $112 a barrel, on August 11, 2008[18], and on September 15, oil price fell below $100 for the first time in seven months.On October 11, oil fell as much as 8.89$, or 10.17%$ to 77.70 USD per barrel as global equities slide . Oil traded below $70 on October 16, 2008. On December 21, 2008, oil was trading at $33.87 a barrel, less than one fourth of the peak price reached four months earlier. Prices did not rebound once 2009 started. Instead, after initially climbing above $48, prices descended by mid-February to below $34, hurt by forecasts for further declines in world demand. Through March and April 2009, oil has traded at about $40 per barrel.

Mno, si atunci?
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu cred ca are legatura cu cursul dolarului sau cu costurile de productie. Acum cateva luni motorina era mai scumpa decat benzina, acum s-a ajuns ca benzina sa fie mai scumpa, cum ar fi si normal tinand cont de costurile de productie.
Cererea decide pretul.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:Cererea decide pretul.


Nici macar.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Atunci? Azi am avut un soc la pompa: 4.04Ron 99+ la Petrom. Aceeasi benzina era 3.79 de 1 Mai.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
1RON a urcat aproape de la inceputul anului, asta inseamna ca va fi 5RON in decembrie? Sad
  • cristian adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu, nu stiu daca am patit o, dar acum 1 luna intru in benzinarie, acceasi societate la care te referi si tu si un logan taxi era oprit intre 2 pompe, nervos ma dau jos la el...cand il vad asa nesimtit .....sa ma iau de el. Omu imi zice foarte frumos sa ma duc la alta pompa pt ca el a vrut sa faca plinu si pompa ii arata 63 de litri iar el are rezervorul de 50
Ce sa mai cred.....
iti spun eu...loganu are trecut in talon una iar realitatea este alta...
  • cristian adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
hai sa va spun eu cum sta treaba prin benzinarii...in primu rand la casa
-nu are cum sa va fure decat daca achitati cu cardul...rar se face asta(ex:pe cardul pe care iti baga salariul stii exact cat ai...cardurile pe anumite firme pot fi "incarcate" doar cateva...)chestia cu 300 lei si rest 270..probabil era fata noua si exersa..e logic adik dak ii dadeai 300 lei iti dadea rest 270...nu?adik ai alimentat de 30 lei..
-chestia cu benzina si motorina bagata dimineata e aproape un mit..nu are cum sa te fure 7-8 l la un plin ca e dilatat combustibilul..pompa nu masoara doar litrii..
-pompele care sunt facute sa fure sunt,de regula,cele pt camioane..
-nu spun ca celelalte nu fura..in orice benzinarie exista un vas verificat metrologic pt masurat..si e de 20 l in statiile cu "3 litere" (OMV)
-acea rotunjire despre care spunea cineva..Smile))e vb d cativa bani...unii alimenteaza mai putin altii mai mult decat platesc la casa..nu are legatura cu furatul asta..si daca va plangeti de pompele astea,stati sa le vedeti pe astea unde bagi bancnota,bagi pistolu in rezervor si iti alimenteaza de cati bani ai bagat Smile)) astea o sa fure ca dracii! cunosc domeniul,credeti-ma!
-legat de calitate...da,e o diferenta intre aia de omv benzina carrera 100 si restul benzinelor...dar si de lei/litru e o diferenta si mai mare..
-nu angajatii fura!fura administratorii statiilor impreuna cu soferul cisternei si omul cu hartiile de la depozit..cateodata si ala cu cisterna fara administratorul statiei dar se risca aiurea..oricum,cel mai mult risca soferul...pt ca ramane cu marfa in cisterna cand teoretic ea e goala si poate fi oprit pe drum,dar riscul mai mare il prezinta localizarea gps cu care masina este dotata..de sediu..
-apa nu are ce cauta in tancuri doar daca s-a infiltrat..dar atunci exista si un sistem de avertisment si atunci statia se inchide si tancul respectiv este "curatat" de apa...
etc.etc.A!inca ceva! angajatii de afara din OMV nu sunt obligati de nimeni sa alimenteze fiecarei masini,nu iau nici un spor ca inhaleaza vaporii,daca nu vreti sa va murdariti mainile e hartie la pompe...in fisa postului lor nu scrie ca ei tre'sa alimenteze fiecarui comod in parte..dar daca stiti sa cereti cu siguranta veti primi pe masuta Wink
  • cristian adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
si inca ceva:conteaza si cum apesi pe pistol! la debit maxim fura mai mult pompa! daca apesi incet de tot,pompa poa' sa-ti bage benzina si pe afisajul ala nici sa nu iti inregistreze vreo suma!
  • cristian adrian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
kapix a scris:Eram sigur ca o sa starnesc proteste, dar se pare ca balanta se inclina putin invers. Raspunsurile "nu am sesizat" si "nu" se exclud reciproc, desi acel "nu am sesizat" ar spune la prima vedere ca suntem oricum furati. Faptele sesizate de voi sunt grave si va garantez ca ar atrage masuri extreme. O sugestie ar fi sa luati un recipient gradat din sticla si sa chemati o televiziune (Plasticul obisnuit nu este un material adecvat pentru pastrarea produselor petroliere, reactionand cu acestea si existand mai ales pericolul producerii de scantei.). Cu siguranta ar iesi un scandal cat casa, bineinteles in cazul in care fapta se confirma.
Nici la Arad nu sunt toti oamenii cinstiti, dar probleme metrologice nu au fost inca sesizate (cum am mai spus, nu am date recente, dar in trecut s-au facut verificari si nu au rezultat nereguli grave).
Un lucru ciudat mi se pare repetarea unor incidente la aceeasi statie - eu unul nu as alimenta a si a doua oara de la o statie dubioasa.
In ce priveste furtul busonului, nu cred ca se incadreaza la categoria asta, teparul fiind o simpla persoana de un anumit caracter, care a profitat de neatentia altei persoane. Bineinteles ca astfel de fapte nu sunt de dorit, dar nici nu putem intinde raspunderea asupra brandului respectiv.
O alta problema este obligatia angajatilor Petrom de a servi la pompa - personal prefer sa nu beneficiez de asta. Si ma intreb daca ati solicitat vreodata acest lucru si ati fost refuzati, caz in care s-ar schimba datele problemei, indiferent de firma de la care alimentati.

cum am mai spus,ala de la pompa nu e obligat sa alimenteze! in fisa postului lui nu scrie ca el trebuie sa alimenteze...etc.
in buc iti garantez ca ai putea fi refuzat fara sa se schimbe acele "date ale problemei".A!si nu ai voie sa filmezi fara o aprobare de la "Petrom""omv"...s.a.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR