Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca sunt profiv v 90% e de acolo.zgomotul e ca de rulment stricat.
am avut si patit la fel(michellin pilot exalto).
uita-te atent la profilul cauciucului.vei vedea ca nu sunt tocite egal.(sunt tocite in scara daca plimbi mana pe profil simti un zimte mai sus unul mai jos)
solutia este schimbarea cauciucurilor cu probleme.
Skip ads

  • rhadoo1986

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:daca sunt profiv v 90% e de acolo.zgomotul e ca de rulment stricat.
am avut si patit la fel(michellin pilot exalto).
uita-te atent la profilul cauciucului.vei vedea ca nu sunt tocite egal.(sunt tocite in scara daca plimbi mana pe profil simti un zimte mai sus unul mai jos)
solutia este schimbarea cauciucurilor cu probleme.

ok merci...asta am si facut si nu se mai aude nimic
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bratele de la vectra normala intra in locul celor de GTS ? exceptand compozitia materialului mai difera ceva la ele ?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inca ceva ... am pus masina pe testerul celor de la UNIX si au zis ca amortizorul de pe stanga spate e praf . A schimbat cineva amortizor la GTS? Stiu ca e mai coborat cu 20 mm , pretul e cu mult mai mare ?
Skip ads

  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la vectra b din 96 - la partea din spate la trecerea peste denivelari - suna la roti la fel cum suna prezonul cand il strangi mai tare.
nu se aude din masina, decat daca am geamul lasat si circul pe langa vreo cladire din care sa reflecte sunetul.
a mai avut cineva problema asta? daca da, cum a rezolvat-o?
multumesc
  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pif a scris:Si la a mea se aude o bataie tot in partea dreapta de vreo cateva zile dar nu am dat importanta crezand ca e ceva prin portbagaj care zdrangane. Oare ce ar putea fi.

Zgomotul poate fi cauzat, in mare masura, de un subansamblu sau echipament din compartimentul motor (zona din dreapta) care loveste la actionarea socurilor provocate de denivelarile drumului. In mod normal acestea sunt prevazute cu elemente flexibile care de multe ori au defecte de turnare jucand in locasele metalice de reazem. Verificati si postati concluziile.In cazul in care observati asemenea jocuri, tragand efectiv de elemente, imobilizati jocul cu bucati de cauciuc apoi efectuati proba de drum
  • mazen

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
EU am Vectra din 2004, la denivelari troncane in spate partea dreapta (zgomotul vine de sub bancheta spate pe partea dreapta) , zici ca e carutza, am fost la un mecanic, mi-a spus ca e flansa de amortizor, am fost la altul si mi a spus ca e bucsa longitudinala, am mers la reprezentanta si au constatat ca nu are nimic masina, dar eu tot auad troncanit si nu stiu cum sa scap de el? sau ce trebuie sa schimb?
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mazen a scris:EU am Vectra din 2004, la denivelari troncane in spate partea dreapta (zgomotul vine de sub bancheta spate pe partea dreapta) , zici ca e carutza, am fost la un mecanic, mi-a spus ca e flansa de amortizor, am fost la altul si mi a spus ca e bucsa longitudinala, am mers la reprezentanta si au constatat ca nu are nimic masina, dar eu tot auad troncanit si nu stiu cum sa scap de el? sau ce trebuie sa schimb?


mari sanse sa fie bucsile de bara stabilizatoare. cel putin la modelul meu, din '96, alea scot sunetul de caruta. si se consuma destul de repede. cel putin nu sunt decat 6-7 lei bucata
Skip ads

  • mazen

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cosmin_sibiu a scris:
mazen a scris:EU am Vectra din 2004, la denivelari troncane in spate partea dreapta (zgomotul vine de sub bancheta spate pe partea dreapta) , zici ca e carutza, am fost la un mecanic, mi-a spus ca e flansa de amortizor, am fost la altul si mi a spus ca e bucsa longitudinala, am mers la reprezentanta si au constatat ca nu are nimic masina, dar eu tot auad troncanit si nu stiu cum sa scap de el? sau ce trebuie sa schimb?


mari sanse sa fie bucsile de bara stabilizatoare. cel putin la modelul meu, din '96, alea scot sunetul de caruta. si se consuma destul de repede. cel putin nu sunt decat 6-7 lei bucata



l-am schimbat de 2 luni, l-am luat originale de la reprezentanta , si tot se aude.
  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mazen a scris:EU am Vectra din 2004, la denivelari troncane in spate partea dreapta (zgomotul vine de sub bancheta spate pe partea dreapta) , zici ca e carutza, am fost la un mecanic, mi-a spus ca e flansa de amortizor, am fost la altul si mi a spus ca e bucsa longitudinala, am mers la reprezentanta si au constatat ca nu are nimic masina, dar eu tot auad troncanit si nu stiu cum sa scap de el? sau ce trebuie sa schimb?

Incearca sa verifici tragand de bancheta de jos in sus.Daca zgomotul se aude de sub masina trebuie verificate toate bucsile.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
roata de rezerva si cricul....au mai patit-o si altii de au schimbat toate articulatiile, si era de la cele 2!Smile
  • deleted-12386

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vectra 2004, si am aceeasi problema, zgomot la denivelari pe partea dreapta spate, am schimbat bucsile bara stabiliz, am schimbat bratul dr. spate(bomerang), am tras de toate prostiile alea de pe acolo cu mecanicu...si tot la fel. Shocked
Skip ads

  • gigy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.De cateva zile se auzea un zgomot la roata spate stinga,numai la frinare.Initial am crezut ca m-au lasat saboti de frina.Astazi am umblat la ei la ambele roti pe spate si nu au uzura asa mare.Am curatat bine pe acolo,am montat la loc dar zgomotul persista.Aveti vreo idee,ce pote fi?
  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gigy a scris:Salutare tuturor.De cateva zile se auzea un zgomot la roata spate stinga,numai la frinare.Initial am crezut ca m-au lasat saboti de frina.Astazi am umblat la ei la ambele roti pe spate si nu au uzura asa mare.Am curatat bine pe acolo,am montat la loc dar zgomotul persista.Aveti vreo idee,ce pote fi?


Salut, poate ai vre-un tambur ovalizat sau cauciuc deformat...
  • gigy

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca din cauza unui cauciuc deformat,nu ar face acel hhhrjit.Tamburul se poate ovaliza asa dintr-o data?multumesc zyku
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cu frana de mana , tot asa face ?
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dar daca la mine acel ”huruit in valuri” apare doar la franare de la o viteza mai mare de 40-50 kmph, ce solutie ar fi? se aude dinspre roata dreapta fata, si cu cat viteza e mai mare, cu atat ritmicitatea ”valurilor” e mai crescuta. din cauza rotilor nu poate fi pt ca si dupa schimbarea celor de vara cu jante cu tot, sunetul se mentine. sunetul a aparut dupa ce am schimbat cap de bara pe dr fata(de unde se si aude). nu am facut geometria rotilor, pt ca la primul service la care am mers pt asta mi-au zis ca tre sa schimb flansele la amortizoare (tot la ei), dupa care ei imi fac geometria. sa fie zgomotul din cauza ca n-am facut geometria dupa ce am schimbat cap de bara? in mers nu se aude, doar la franare. placutele sunt noi
  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai verificat discu poate este ovalizat.
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu l-am verificat. se face ochiometric sau cum?
  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cand franezi pe langa huruit, masina se franeaza sacadat?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR