Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai consuma 7.8-8 sau 4.8-5 / 100? Si ai mai spus in alt topic ca iti consuma cam 600ml ulei la 1000km, ceea ce e cam mult pt un diesel. Deci daca tu nu stii care e problema, sau daca e vreo problema, noi nu prea putem sa dam un raspuns...
Skip ads

  • iulianmvg

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am pus si un topic cu consumul de ulei. Consumul de motorina de 4,8-5 l-am avut asta vara cand am facut un drum Italia-Germania,dus intors 3000km si consumul a fost asta. Cand m-am intors inapoi si am inceput sa fac iar oras usor usor consumul a crescut pana la 8l/100km. Sunt curios cum de masinile voastre consuma asa putin? Consumul de ulei este alta curiozitate a mea. Si mie mi se pare curios tot uleiul asta ce-l consuma dar faza cea mai tare este ca il da si in cartea masinii. Vroiam sa stiu si daca masinile voastre consuma tot uleiul asta. In iulie am facut schimbul de ulei si filtre direct la Opel si au controlat masina si raspunsul lor a fost ca masina este ok. De aia mi sa parut foarte ciudat raspunsul tau cu segmentarea.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Iuliane, incearca sa fi mai coerent, ca pana acum doar ai indus in eroare... Deci ai spus ca mergi pe autostrada cu viteza constanta de 120-140, NU IN ORAS! Daca mergi mult prin oras, in functie de aglomeratie, consumul poate sa creasca. Eu zic ca e normal un consum de 8 in oras. Si da, e dat in carte consumul ala de ulei, insa la diesel nu sunt deacord cu acel consum. La benzinare prost intretinute si cu km la bord cat cuprinde, mai accept consumul ala de ulei, dar la diesel.. probabil iti curge pe undeva pe la ceva garnituri. Inca o chestie : eu pana acum nu am auzit de curatarea filtrului de particule cu ulei, ci doar cu aditiv sau injectie suplimentara de motorina. Si mai citeste putin prin forum, pentru a te lamuri putin, ca sunt discutii destule despre motoare, consumuri si uleiuri.
  • iulianmvg

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ma scuzi ca nu am fost explicit. Eu stau in Roma. Orasul este traversat de o bucata de autostrada si centura lui este tot ca un fel de autostrada cu 3 benzi. Eu ca sa ajung la munca faca cam 10km prin oras dupa care urc ori pe autostrada ori pe centura unde mai merg cam 25-30 km depinde unde tre sa ajung.La sf de saptamana merg numai prin oras.De aia am zis ca consumul variaza intre 7,8-8. In ceea ce priveste uleiul maina este intretinuta f bine. Are 76000km si tot mereu schimbul de ulei si filtre au fost facute mereu la opel. Inafara de asta nu am avut nici o problema cu masina si sper sa nu am.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe aici se vorbeste de consum 6l/100 km care este un consum mixt. Trebuie sa faci diferenta intre un consum urban, extraurban si mixt. Tu ai un consum de cca. 5l/100 extraurban si 8l/100km urban ( acesta poate fi mai mare sau mai mic in functie de mai multe "variabile" ), cea ce este ok din toate punctele de vedere la un Opel Zafira.
Cat despre consumul de ulei nu stiu ce sa zic Rolling Eyes In mod normal nu trebuie sa ai pierderi intre 2 schimburi. Eu de exemplu intre 2 schimburi de ulei( 10-12k km ) nu trebuie sa mai adaug deloc.

P.S. Acum ti-am mutat intrebarea la locul potrivit. Pe viitor te rog sa fii mai atent Wink
  • lstej

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am o Zafira din 2007 Z19 DT 120 CP, 88 KW. Am mai avut inainte o Zafira B din 2006 cu motorul de 101 CP. Este diferenta mare de consum intre cele 2 motoare. Motorul de 101 CP consuma muuult mai putin fata de cel de 120 de CP. Cu masina din 2006 am scos consum de 4.4 pe exterior, iar pe oras pana in 7.5 destul de frecvent. Motorul e 120 de CP ma dispera, ma exaspereaza, desi am incercat toate stilurile de condus si toti combustibilii faimosi de la fiecare statie, nimic, tot consuma 10-11 pe oras, 6.5-7 pe exterior.
Imi trece pin cap o prostie, dar poate e posibil. Se poate face resoftare la motor, sa il aduc pe asta de 120 de CP la standerdele motorului de 101 CP ? Stie cineva ? E posibil ?
  • iulianmvg

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Edwin iti multumesc frumos pt raspuns. In ceea ce priveste consumul de ulei stiu ca nu este normal asa ceva. Inainte am mai avut si alte masini diesel,dar nici una consuma atata ulei,avand in vedere ca are doar 70000km. Cei de service Opel imi zic mereu ca masina este OK si nu are nici o problema. Partea cea mai deranjantaceste ca un lt. de ulei GM costa 20€ si 1000km ii fac in 2 saptamani.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hm...ti-as recomanda sa schimbi uleiul. Incearca Mobil 1 ESP formula daca masina are si filtru de particule.
Skip ads

  • iulianmvg

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Mi sa spus ca pt motoarele diesel cu filtru de particule de la opel uleiul trebuie sa aiba ca specific Dexos 2. Uleil cel bagam pana acuma era 5w30. Un prieten de la un magazin de piese auto mi-a dat un ulei marca Motul 5w40 cu specificil Dexos 2 la fel ca cel original GM. Mi-a explicat ca uleiul se consuma mai mult si mai repede cu cat este mai fluid. Ma sfatuit chiar sa fac direct schimbul cu uleiul asta. Nici nu stiu ce sa mai zic si cum sa fac...fiecare mecanic sau persosna cu care vb imi spune ceva divers. De aceea am vrut sa cer si parerea voastra de pe forum.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Uleiul pentru DPF are specificatia "C3". Dexos 2 este numele pentru uleiul GM de acest tip.
Eu pun 5w30 si nu dispare nimic. Asa trebuie sa fie si la tine. Dar am cam deviat de la subiect Wink
  • iulianmvg

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ok. Iti multumesc frumos pt raspunsuri. O sa mai merg si la alti mecanici sperand ca o sa gasesc pana la urma problema.
  • alexys83

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
La Zafira B 1.7 125 cai, in Bucuresti, am consum de 10.4. Este ok pt Bucuresti? Euschimb viteza la turatie de 3000. Daca e consumul prea mare, ce pot face sa il reduc?
Skip ads

  • leomaciu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@alex, mesajul tau este incomplet. In ce conditii ai acest consum? Daca orasul este moderat (acceptabil) de aglomerat mi se pare un consum mare (1.8 benzina in acest caz este intre 10.4% si 11.4% mers linistit), iar pentru ore de varf este absolut ok (la 1.8 benzina consumul este de aprox 12-14% in functie de cat de aglomerat este, cat stai pe loc si cum o calci cand prinzi mai liber).
  • Vali M.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Seara buna,domnilor.Anul trecut am cumparat si noi o Zafira,1.9 DTI,din 2006;acum are 118000km.Dupa 8000km parcursi,din care 2000km autostrada si 6000km oras,Firutza noastra arata 7.6l/100km.Cum e?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Perfect Wink
  • Vali M.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
:)Ma bucur sa aud asta.:)Daca tot esti prin zona,Edwin,mai am o intrebare:Motorul pare putin zgomotos."Toarce" frumos,la relanty sta nemiscat la 750 rpm,dar parca face zgomot mai mare decat alte diesel-uri.E un motor Z 1.9 DTL Delta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La 118000 km acel motor abia si-a facut rodajul Smile Stai linistit, nu are nimic motorul, doar ti se pare tie ca e un pic mai zgomotos. Motorul tau Z19DTL este identic cu Z19DT...difera doar softul, care il face de 101 CP fata de 120 CP la Z19DT.
  • Vali M.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mersi.Oricum,deocamdata sunt foarte multumit de masina.Zilele trecute a facut ceva figuri;si-a regenerat filtrul de particule.Smile)Eu n-am mai avut masina cu asa ceva si nu stiam ce se intampla cand are loc procesul asta.Dar acum stiu,ca am citit aici,pe forum.In rest,cheie,matorina si pedala.Mai am o luna de garantie la ea.Smile)
  • Vali M.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mersi.Oricum,deocamdata sunt foarte multumit de masina.Zilele trecute a facut ceva figuri;si-a regenerat filtrul de particule.Smile)Eu n-am mai avut masina cu asa ceva si nu stiam ce se intampla cand are loc procesul asta.Dar acum stiu,ca am citit aici,pe forum.In rest,cheie,matorina si pedala.Mai am o luna de garantie la ea.Smile)
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, mare grija cu regeneraile. Cel mai des problemele apar in urma mersului subturat. Se infunda EGR-ul apoi filtrul si incep "bataile de cap" Rolling Eyes
Incearca sa schimbi vitezele pe la 2800-3000rpm si sa ai grija sa nu opresti motorul in timpul regenerarii. Nu te panica daca se intampla totusi sa-l opresti. Important este sa nu se repete acest lucru ,deoarece atunci apare riscul sa se infunde.
In rest cum ai scris: motorina si pedala Wink Sa auzim numai de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR