Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vladsandu a scris:salutare. am desfacut egr-ul si ma gasit in el multa marmelada. masina are aceleasi simtome, da in nas cand o accelerez intre 1500-2000 de ture in trepta 2-3 de viteza. mi-a pus un prieten un testersi mi-a dat eroare P0638-513. Are cinva idee ce insemana?
Multumesc


vladsandu uite ce inseamna P0638 Throttle Actuator Control Range/Performance , banuiesc ca stii sa traduci ............numai bine
Skip ads

  • vladsandu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ce trebuie sa fac in continuare ? nu inteleg bine. performanta tractiunii ? despre ce piesa este vorba ? rog mai multe detalii daca ai cunostinte in domeniu. Multumesc
  • deleted-60758

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Clapeta de acceleratie,posibil sa aiba ulei patruns la senzorul de pozitie.
  • kkhhrriiss11

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut,
am si eu o problema de genul asta.am un signum z19dt si se ingatuie in plaja 1700-2000,dar numai cd incerc sa merg constant pt o bucata de timp.faza 2 este uneori cd opresc la semafor scade turatia de relanti undeva pe la 600 pt 2-3 sec si zici ca da sa se opreasca,apoi urca la normal.m-am gand initial ca e de la mototrina proasta,dar de 3 luni bag numai de la mol.si evo pe deasupra.si nimic.mentionez ca filtrele sunt schimbate toate de 1 luna jum.egr-ul curatat de vreo 3 luni.cd am fost la tester am avut o valoare mai mare la injectorul 4. cine ma poate ajuta cu o parere? ms
Skip ads

  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cam aceeasi problema o am si eu cu relantiul.scade in franare pe la 500-600 si porma isi revine imediat. ideei?sau este ceva normal ca si chestie cu fluctuatia?
si 2. cand accelerez usor pe loc de la 800 turatii pana pe la 1000-1100 simt ca o denivelare in turatia motorului.
  • kkhhrriiss11

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut
eu am curatat egr-ul la un prieten care e mecanic.cine ti-a zis ca nu se curata ori a vrut sa scape de tine ori sa iti ia banii pe unul nou.daca esti din buc te pot indruma catre service-ul lui maiandrei,adica eds service,stiu ca la el costa 150 ron curatarea sau 560 unul nou + 50 manopera.daca nu se mai poate curata trebuie unul nou neaparat.ai grija ca de la egr murdar poti infunda DPF-ul si atunci e mai nasol.dupa ce remdeiezi problema iti recomand motorina buna si schimba treapta la turatii multe (peste 2500).daca te mai pot ajuta cu cv... numai bine!
  • adrian883

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu aceeasi problema cu scaderea turatiei la franare.nu face tot timpul,nu exista un moment anume(si cand e rece si cind e calda).cineva a rezolvat o problema similara?
  • MitrutzZ

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema cu vectra c gts 2004 z19dt. Am schimbat EGR-ul am pus unul nou Pirburg su dupa ce l-am schimbat merge sacadat intre 1800 - 1900 rpm are o pauza mica. vreau sa spun ca am schimbat egr-ul pt ca la cel vechi aveam o problema electrica la mufa si imi statea eroare in bord. acum e totul bine mai putin cu intreruperea asta. ajutati-ma va rog
Skip ads

  • laur69

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2007

  • Mesaj Privat
MitrutzZ
Ia si verifica cu atentie furtunele de vaccum cele subtiri , care duc la EGR si turbina.
Clapeta de acceleratie ai curatat-o ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
MitrutzZ a scris:Salut, am o problema cu vectra c gts 2004 z19dt. Am schimbat EGR-ul am pus unul nou Pirburg su dupa ce l-am schimbat merge sacadat intre 1800 - 1900 rpm are o pauza mica. vreau sa spun ca am schimbat egr-ul pt ca la cel vechi aveam o problema electrica la mufa si imi statea eroare in bord. acum e totul bine mai putin cu intreruperea asta. ajutati-ma va rog

Am exact aceleasi simptome cu acelasi tip de EGR.
Eu pana la urma am rezolvat-o blocand partial traseul gazelor cu o garnitura de tabla gaurita in mijloc cu un burghiu de 8mm.
  • MitrutzZ

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da am curatat clapeta de acceleratie si nu avea nimic, iar daca blochez traseul gazelor o sa mai mearga in parametri normali ? sau nu o sa imi consume mai mult?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu l-am blocat de tot, doar l-am restrictionat. Ce am observat eu e ca se infige mai bine la turatii scazute (pana in 200rpm), defapt cam acolo lucreaza si egr-ul, dupa 2000-2200 sta pe inchis in mod normal. Diferente la consum nu am observat si nici nu cred ca are cum sa influenteze asta.
Skip ads

  • litium1000

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu problema asta cu datul in nas la vectra c z19dt...la mine se manifesta cand accelerez usor constant, intr-a 2-a la peste 2000 rpm, dar nu face tot timpul.
Am inceput de acu vreo 3 luni, cu eroarea de clapeta de acceleratie. Am curatat clapeta, am facut cam 20 de km, s-a aprins din nou eroarea. Am schimbat clapeta, masina mergea ok, dar simteam cum da in nas pe la 1800 si pe la 2300 rpm. Acceleram constant, dar doar la turatiile astea facea asa. Si nu facea tot timpul. La rece mergea f bine, si nici dupa ce se incalzea nu facea mereu. Am mers asa cu ea o perioada, pana cand a inceput sa traga greu intr-a 1-a, si peste 2000 rpm dadea in nas rau de tot.
Am cautat pe forum simptomele..egr-ul parea de vina. L-am curatat, era ff imbacsit si dupa ce l-am pus la loc. Fericire...simteam masina asa usoara...rupea norii, nu mai aveam intreruperi. Am facut asa cam 1000 km..pana weekendul trecut cand a inceput sa dea din nou in nas la peste 2000 rpm.
Ma consult cu Marius (cei care au trecut mai demult pe la maiandrei pe la service il stiu), fiindca el s-a ocupat de toate operatiunile astea, concluzie egr defect. Merg azi, cumpar egr nou original GM (500 RON), ma duc cu el la montat. L-am desfacut pe celalalt, era destul de afumat. L-am pus pe asta nou cu gandul ca am scapat de probleme. Am plecat cu masina, din Dristor pana la Lujerului, nicio problema. Masina mergea brici, n-am simtit-o de mult asa vioaie. I-am dat si talpa destul de tare, deja incepeam sa renunt la gandul de a o vinde.
Asta pana mai devreme cand iar mi-a facut odata asa. Intr-a 2-a..putin accelerata peste 2000 rpm mergea in suturi.
Nu stiu ce sa mai cred. O sa pun maine OPCOM-ul pe ea sa vad daca imi scoate vreo eroare si sa-i fac si un log in mers.
Mi-e asa ciuda. Maine ies cu ea si ii dau talpa. Poata crapa de tot ca mi s-a luat de atatea probleme.

Mentionez ca nu scoate fum vizibil, si n-a scos niciodata.
Help!?
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am si eu.
am avut problema cu sonda lambda.
cand am fost la mecanic sa mi o monteze a spus ca am probleme si cu EGR-ul (ramane pe deschis parca,mi a zis ceva de partea electronica ca este dusa)am cumparat si EGR nou.(dupa seriile celor vechi)
dupa montaj mi-au disparut toate erorile (cheita bord)

dar de atunci are momente cand sacadeaza masina cand o accelerez usor (constant) la 2000-2200turatzii/min.
in momentul cand imi face daca o accelerez mai tare sare peste aceea sacadare.
pe tester nu da nici o eroare,nici in mers
idei?
poate fi una din piesele noi defecte din fabrica?
  • MitrutzZ

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu cu egr noua pirburg, ma gandesc ca se intampla asta si din cauza ca am intercoolerul spart ? fagurii de jos sunt umflati spre sparti si cam trace aer.. nu stiu ce sa mai fac pt ca pe tester nu da nici o eroare Sad
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tie de la intercooler ti se trage.
  • MitrutzZ

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
asa m-am gandit si eu ca este de vina intercoolerul, si trage si mai greu parca trage aer. o sa fac tot posibilul sa il schimb, oare o fi scump ? va multumesc
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
vezi ca pe okazii il gasesti si la 300ron (si acolo mai poti trage si de pret)
sal
  • Erazz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Problema cu mersul in suturi la turatii intre 1500 si 2200 poate aparea si de la o corectie de +1.6 la injectorul 1 si -0.5 la injectorul 4? EGR-ul a fost curatat, de mine, dar curatat. Intercoolerul schimbat, turbo merge brici. Test de EGR a fost facut si deschide/inchide fara probleme.
  • Alex J.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Aceeasi problema o am si eu la Z19DTH. 1700-2000 RPM da usor in nas. E destul de deranjant.
Prin februarie am fost la service EDS si am curatat si acest EGR. Pot sa va confirm ca nu a avut niciun efect. Este altceva. Pare-se ca este un mare mister aceasta problema.
O zi placuta tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR