Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ceva noutati legat de aceasta problema? Cei care au rezolvat-o ati putea pune un cod de campanie trecut in caietul de service?
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Momentan nu e nici-o campanie deci nici-un cod.. Scriu ei ceva acolo legat de inlocuirea glisierelor, n-am cartea la indemana sa-ti zic exact
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:Momentan nu e nici-o campanie deci nici-un cod.. Scriu ei ceva acolo legat de inlocuirea glisierelor, n-am cartea la indemana sa-ti zic exact


La tine cum se comporta? Se mai aude? Tu ai cumva si jos la plasticul acela de protectie de la amortizoare?
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu am protectie de amortizor.. Ingropeala asta a durat aproximativ 1500-2000km dupa care zgomotul a reaparut.. urmeaza sa ma duc iar sa imi puna o bucata de cauciuc pe spatele placutelor sa nu se mai auda
Skip ads

  • birlec

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:Nu am protectie de amortizor.. Ingropeala asta a durat aproximativ 1500-2000km dupa care zgomotul a reaparut.. urmeaza sa ma duc iar sa imi puna o bucata de cauciuc pe spatele placutelor sa nu se mai auda


Pana la urma asta e solutia, am fost azi in service la daewoo cu cielo si i-am zis mecanicului problema cu zgomotele de la etrirele spate la opel. A schimbat placutele la cielo si a pus cauciuc pe marginea placutelor pt ca faceau galagie exact ca la opel si mi-a zis mecanicul ca e singura solutie si la opel, asa ca o sa merg sa imi pun. Etrierele sunt facute pt drumurile lor de aceea au fost luati pe nepregatite cu defectul asta. Sanse prea mari sa gaseasca cei de la opel o rezolvare nu sunt.
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca asta e solutia, daca chiar o folosesc si pt Cielo.

Parca era cineva care chiar beneficiase de aceasta solutie in service, dar nu cred ca a mai intrat pe forum sa spuna daca s-a rezolvat sau daca se mai aude zgomotul. E bine sa stii ca la cineva s-a comportat OK dupa aplicarea solutiei. Macar nu mergi degeaba si nu-ti umbla degeaba la masina.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
birlec a scris:
Okta43 a scris:Nu am protectie de amortizor.. Ingropeala asta a durat aproximativ 1500-2000km dupa care zgomotul a reaparut.. urmeaza sa ma duc iar sa imi puna o bucata de cauciuc pe spatele placutelor sa nu se mai auda


Pana la urma asta e solutia, am fost azi in service la daewoo cu cielo si i-am zis mecanicului problema cu zgomotele de la etrirele spate la opel. A schimbat placutele la cielo si a pus cauciuc pe marginea placutelor pt ca faceau galagie exact ca la opel si mi-a zis mecanicul ca e singura solutie si la opel, asa ca o sa merg sa imi pun. Etrierele sunt facute pt drumurile lor de aceea au fost luati pe nepregatite cu defectul asta. Sanse prea mari sa gaseasca cei de la opel o rezolvare nu sunt.


or fi drumurile noastre proastee dar nu cred ca nu au mers cu o masina de teste dupa 10-20k km (zic dupa distanta asta pt ca plec de la presupunera ca zgomotul apare pe masura ce se duc placutele) si pe portiunea accidentata a traseului de test....ati vazut in toate filmuletele ca testeza suspensia pe drum cu denivelari, poate era soferu de teste tare de ureche Smile.......ah ce as vrea sa fiu sofer de teste Embarassed
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poate soferu de teste asculta rock fortat si nu a auzit nimic altceva Laughing
Am avut Cielo din 96 de nou si in 14 ani nu a scos nici un zgomot asemanator afara de plasticele ce mai zdranganeau in interior.
Skip ads

  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Vad pe celelalte doua forumuri oameni care confirma ca s-a remediat problema zgomotului dupa aplicarea acelui material pe spatele placutelor de frana.

In cazul acesta ma bucur pentru cei care au masina si sunt deranjati de aceasta problema. Cred ca ar fi bine sa va faceti programare in service, ca sa va comande materialul respectiv si sa vi-l aplice.
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am fost vineri la di-bas fundeni pentru zgomote la etriere, habar nu aveau de cauciucul care se pune pe placute, "cica" nu auzisera de asa ceva. Pana la urma mi-au schimbat suruburile acelea care tine etrierii( unul sus si altul jos) si mi-au pus doua cu o bucsa neagra(fiecare) plus niste vasilina siliconata. Momentan nu se mai aude nimic, sa vedem. Mecanicul ,mi-a zis ca la toate la care a facut asa ceva nu au mai avut probleme. problema asta a avut-o si chevroletul cruz si tot asa s-a rezolvat "CICA". Am facut si revizia de 15000 care m-a ajuns la 570 ron.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
gabi asa mi-au spus si mie.. ca au facut asta si la cruz si la nu stiu ce nissan.. dupa 2000 km se aude la fel..
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asta e! Cu cina sa te certi? Vom vedea ce va fi in continuare. Momentan nu prea ma stresez pentru ca e masina firmei la care lucrez, nu a mea. Daca era a mea, faceam urat rau cu reprezentanta.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am fost astazi la service pentru operatiunea cu lipirea pe placutele de frana spate a unor autocolante......... ei bine , aceste autocolante sunt dintr-o hartie cerata care cred ca va tine pana la prima ploaie... de fapt una dintre ele a si inceput sa se "stranga", imediat dupa ce am plecat din service si am pus cateva frane.....autocolantele au venit sigilate intr-o punga pe care scria " made in germany" si erau in nr. de 4 ( cate doua de fiecare "forma" pentru fata/spate placute)...deci inginerii de la russelsheim au gasit aceasta solutie de toata jena......zgomotele se aud inca dar cu o sonoritate ceva mai scazuta ! Crying or Very sad daca si solutiile gasite de GM ar fi la fel de bune ca personalul de la service Radacini Braila, atunci toate ar fi perfecte !
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da, intr-adevar, nu arata prea grozav, zici ca lucrarea a realizat-o un copil de gradinita, la ora de lucru manual, cu hartie glace... Categoria "doua maini dibace"... Dar cel putin e hartie nemteasca...Laughing
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sad

Arata a lucru de mantuiala autocolantul ala, ca sa nu mai vorbim de faptul ca pentru cei care au jante de aliaj estetic arata cam nasol. Sincer ma asteptam la altceva, intelesesem ca e un material cauciucat si mi-l imaginam negru, de dimensiunea placutelor de frana, ca sa nu se vada nasol.

Macar de si-ar face treaba si nu ar mai troncani, tot ar fi ceva. Sunt curios cum se va comporta in timp.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Hmmmm ... tocmai ce m-am intors si eu de la Radacini Vitan pentru aceeasi problema insa mie nu mi-au pus acel autocolant, mi l-au aratat insa mi-au pus un adeziv, cica asa ar trebui care probabil lipeste placuta de frana de suport. Nici nu stiu ce sa mai cred, i-am intrebat eu cand schimb placuta ce voi face si mi-au zis ca nu e nicio problema. Mi-a aratat si mie materialul asta pe care il are Gabi si mi-a spus ca placutele de frana noi vor veni deja cu el lipit pe o parte insa ca s-ar da la o parte si ar dezveli adezivul respectiv. Practic e un fel de scoci cu doua fete. Tare dezamagit sunt de solutie, momentan nu mai face asa tare insa nu cred ca va avea viata lunga, probabil cateva sute de km, mai mult nu-i dau.

O sa revin cu niste poze desi nu se observa nimic deosbit si cu codul operatiunii trecut in caietul de service
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit cu codul trecut in caietul de service: 1605090. Nu prea stiu ce reprezinta dar am zis ca poate va intereseaza.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
moho a scris:Am revenit cu codul trecut in caietul de service: 1605090. Nu prea stiu ce reprezinta dar am zis ca poate va intereseaza.


acelasi cod e trecut si la mine....astazi am observat ca unul din acele autocolante s-a dezlipit, asa ca l-am rupt si aruncat....e realizat dintr-o hartie ordinara...cum naiba s-au gandit la o asemenea rezolvare de rahat ? Evil or Very Mad

sfatul meu e sa nu va mai duceti sa faceti "rework-ul"asta pentru ca e in zadar ! Evil or Very Mad
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma enervez eu cand vad ca de fapt nu au gasit o solutie. Sunt curios ce mai ziceau cei de la Serviciul Clienti daca ii sunam si le spuneam ca nici solutia(a se citi carpeala) asta nu a dat vreun rezultat.

Poate vrea cineva sa continue discutiile cu ei. Oricum ar trebui anuntati ca si solutia asta da rezultate ca si cea cu schimbarea si gresarea glisierelor.

Daca o sa intampin probleme de genul asta si la VW, cred ca o sa imi iau un alt 107, masina cu care in 6 ani nu am avut nicio problema. Mi s-a ars acum doua saptamani un bec(faza scurta doar) si in rest am fost doar la revizii. Atat. Cred ca se vede ca e o masina facuta in fabrica Toyota.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
botea gabriela a scris:
moho a scris:Am revenit cu codul trecut in caietul de service: 1605090. Nu prea stiu ce reprezinta dar am zis ca poate va intereseaza.


acelasi cod e trecut si la mine....astazi am observat ca unul din acele autocolante s-a dezlipit, asa ca l-am rupt si aruncat....e realizat dintr-o hartie ordinara...cum naiba s-au gandit la o asemenea rezolvare de rahat ? Evil or Very Mad

sfatul meu e sa nu va mai duceti sa faceti "rework-ul"asta pentru ca e in zadar ! Evil or Very Mad


Nu stiu ce sa zic, mie nu mi-au pus hartia, au lipit-o pe placute intai apoi au dezlipit partea de hartie si au pus suportul (nu stiu cum ii spune, imi scapa acum, cel care preseaza placuta pe disc). Cred ca in urma acestei operatiuni placuta s-a lipit de suport si nu se mai clatina acolo. Nu prea sunt increzator nici in aceasta solutie si ma intreb cum naiba o sa mai inlocuiesc eu placuta daca ea este lipita. L-am intrebat pe mecanic si a zis ca nu-i o problema, se rezolva asta ca ar exista o solutie speciala etc etc.

In alta ordine de idei am solicitat o lamurire la cac@gm.com cu privire la detaliile tehnice ale campaniei in cauza, 1605090, intrucat am impresia ca ori nu se aplica cum trebuie ori isi bat joc de noi insa am primit raspunsul cum ca ei nu sunt in masura sa-mi furnizeze aceste detalii. Poate este mai bine daca mai trimite si altcineva o astfel de solicitare precum si parerea despre modalitatea de rezolvare a problemei sa vada ca in continuare sunt probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR