Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@anghebot
Eu cred ca indicat e sa faci ce scrie in continuarea acelui mesaj sau ce scrie prin cartea de srvice/garantie...uneori e mai ''ieftin'' sa rezolvam singuri micile probleme de mentenanta, iar daca totusi avem batai de cap cu aceeasi problema sa apelam la service.
Skip ads

  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
anghebot si mie to cam asa de 1 luna imi apare mesajul ala, senzorul de nivel e busit si da mesajul ala.
ca sa fii on the safe side uita-te sa fii sigur ca ai destul lichid si eventual mai completeaza 100-200 ml. pana ai timp sa mergi la service sa iti schimbe vasul
eu am fost la service si o sa imi schimbe vasul, astept sa vina comanda...problema e stiuta de cei din service.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Revizie la 1 an si 5000 km (1.4 100cp) 443,90 la expocar targoviste. Au completat cu 100g antigel si mi-au pus 0,5l pe factura dar am vazut abia acasa.. asta e.. m-au facut de 18,47lei.
In pret au intrat filtrele de ulei, aer si polen, 4l de ulei DEXOS 5w30 (tipul de la magazie l-a intrebat daca ii da 00 sau 06 si a zis 00. Nu stiu ce o insemna si asta) si pretul de 443,90 l-am platit dupa ce i-a fost si aplicata o reducere de 30%.. ca altfel era undeva la 634.15 lei..

In concluzie mie mi se pare ca am dat cam mult, voi ce ziceti ?

Problema mea e cu amortizoarele.. pe fata au iesit 80% dar pe spate e grava problema. 62% stanga si 55% iar limita e de 45.. ceea ce inseamna ca la anu o sa le schimb, e normal sa se duca asa repede ?
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Avand in vedere reducerea, nu ai dat mult. Filtru de polen nu cred ca era necesar sa fie schimbat la 5000km. Si pe mine m-au intrebat daca vreau sa-mi completeze la antigel, dar am refuzat si mi-am cumparat un bidon de 1L de antigel de origine cu 18 lei si am completat singurel.

In legatura cu amortizoarele... a facut cineva un test de la noi de pe forum si a iesit tot slab. Cred ca Botea Gabriela.
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pe mine nu m-au intrebat, au completat direct.. ca daca ma intrebau le ziceam eu clar NU... slab rau la amortizoare, nu ma asteptam.. deja iau in calcul garatia extinsa pe 3 ani.. daca le schimb la 2 ani in 5 ani le schimb de 2 ori.. 4 milioane amortizorul + manopera.. ies super bine
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:Revizie la 1 an si 5000 km (1.4 100cp) 443,90 la expocar targoviste. Au completat cu 100g antigel si mi-au pus 0,5l pe factura dar am vazut abia acasa.. asta e.. m-au facut de 18,47lei.
In pret au intrat filtrele de ulei, aer si polen, 4l de ulei DEXOS 5w30 (tipul de la magazie l-a intrebat daca ii da 00 sau 06 si a zis 00. Nu stiu ce o insemna si asta) si pretul de 443,90 l-am platit dupa ce i-a fost si aplicata o reducere de 30%.. ca altfel era undeva la 634.15 lei..

In concluzie mie mi se pare ca am dat cam mult, voi ce ziceti ?

Problema mea e cu amortizoarele.. pe fata au iesit 80% dar pe spate e grava problema. 62% stanga si 55% iar limita e de 45.. ceea ce inseamna ca la anu o sa le schimb, e normal sa se duca asa repede ?


da, eu am facut de doua ori testul amortizoarelor , deoarece cei din service au presupus ca zgomotul de pe puntea spate poate veni si de la amortizor..... la test a iesit 79/76 fata si 62/61 spate....... au comandat si mi-au schimbat amortizorul dreapta spate, in speranta ca zgomotele vor dispare (zgomotele erau de la "celebrele" glisiere, dar au incercat si varianta asta )......am facut din nou testul si surpriza...amortizorul pus nou era cu 2 % mai slab decat cel original de pe masina, asa ca si-au dat seama ca nu el este de vina pentru zgomote ( toata stima pentru nenumaratele solutii cu care au venit cei de la Radacini Braila, dar asa cum au spus si ei : GM TREBUIE SA VINA CU SOLUTIA SALVATOARE.....si au venit cu panaramele de hartii pentru placutele de frana Evil or Very Mad )...ca o concluzie ....stai linistit ca amortizoarele sunt bune pe spate, daca unul nou a iesit la mine cu 59%.....
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@okta43
nu ai dat deloc mult. eu am dat undeva pe la 650 ron , am avut aceleasi valori diferite la amortizoare, asa ca stai linistit.am deja citeva sute de km de cind cu folia lipita pe placuta de frina si inca nu a inceput sa trancane ceea ce e un lucru bun,dar au aparut diferite scirtiituri prin bord si pe la portiere
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
are cineva idee cat ar costa placutele de frana ? mai am putin si trebuie sa le schimb si as vrea sa aflu niste preturi
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kylerul a scris:are cineva idee cat ar costa placutele de frana ? mai am putin si trebuie sa le schimb si as vrea sa aflu niste preturi


vezi pe revizieopel.ro
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mai ieftine nu exista ? mi se par cam scumpe cele de acolo
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
hmm sincer azi am ramas putin surprins.. masina absolut nu mai troncane si oamenii nu au facut nimic in acest sens.. am dat vina pe acel test al amortizoarelor.. poate le-a zdruncinat prea tare si le-a pus intr-o pozitie in care sa nu mai faca urat.. m-a uns la suflet azi cand mergeam si nu auzeam troncanitul
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
testul amortizoarelor l-ati cerut voi sau l-au facut ei ca asa trebuie la revizie? mie mi-au schimbat doar ce se schimba si atat.

Kylerul : cati km ai facut de tre sa schimbi placutle deja? sau ai mers tare? Twisted Evil sunt curios daca dupa ce schimbi placutele o sa se mai auda troncanitul.
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
brutal l-au facut ei odata cu testul de frane..
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce ziceti, a facut cineva revizia de 1 an la reprezentanta, dar cu materiale originale (ulei, filtre, etc) cumparate de pe revizieopel, sa zicem, sau din alta parte ? Accepta asa ceva ?
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
daca sunt piese originale GM accepta.. dar iti iau manopera 250 ron am impresia.. e posibil sa te duca chiar mai mult cu piesele luate din alta parte.. doar sa-ti dea o reducere ceva la manopera sa fie mai putin.. cand ajung acasa vineri iti fac un calcul si iti spun cat m-au costat doar piesele la ei.. Mie mi-au dat o reducere de 30% din pretul final
  • kylerul

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@burtal
se apropie de 27 de mii Very Happy
  • irmscher O1

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De asta intreb, ca nu stiu ce sa fac, cum este mai rentabil. Teoretic, pretul la manopera ar trebui sa fie acelasi, indiferent daca iei piesele de la ei sau din alta parte. Dar probabil ca intr-un fel sau in altul, te determina sa cumperi si materialele tot de la service-ul de unde iti faci revizia... Nu stiu ce sa zic. Alti colegi cum au mai procedat ?
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu m-am complicat cu piesele din alta parte. Cel mai bine suna si intreaba daca iti faci revizia la ei cat te costa si cat te costa manopera daca ai tu deja piesele. Nici mie nu mi-au facut niciun test de amortizoare si nici de frana sau poate le-au facut si le tin ei secret de stat. Data viitoare o sa fiu mai atent.

Legat de piese cat e in garantie nu cred ca merita sa iei din alta parte si sa schimbi in service, eu dupa ce iese din garantie voi cumpara eu ce consider si voi schimba.

La ce aud pe aici sper ca amortizoarele sa nu devina noua problema in top si sa detroneze glisierele ... numai surprize (neplacute) cu masinutza asta ..uffff.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Okta43 a scris:brutal l-au facut ei odata cu testul de frane..


si testul de franare l-au facut ei asa by default ? sau l-ai cerut tu ? eu stiu ca la revizie in mod mormal iti schimba filtre si ulei si arunca un ochi asa in mare pe sub masina sa vada ce si cum, nu intra teste de franare amortizoare sau mai stiu eu ce.

mie nu mi-au facut testele astea (si probabil multor altora) si am stat cu ochi pe masina ca si am vazut exact ce au facut si ce au schimbat
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:
Okta43 a scris:brutal l-au facut ei odata cu testul de frane..


si testul de franare l-au facut ei asa by default ? sau l-ai cerut tu ? eu stiu ca la revizie in mod mormal iti schimba filtre si ulei si arunca un ochi asa in mare pe sub masina sa vada ce si cum, nu intra teste de franare amortizoare sau mai stiu eu ce.

mie nu mi-au facut testele astea (si probabil multor altora) si am stat cu ochi pe masina ca si am vazut exact ce au facut si ce au schimbat


au facut-o ei.. au luat masina si au pus-o pe standul de teste.. au testato-o.. mi-au scos testul la imprimanta si mi l-au pus in brate cu restul hartiilor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR