Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Opel Kadett 1.8 GTi 1986

oras(tr. II-III)- 11 l/100km
afara -100km/h dar constant si mentinuta doar in cuplu maxim- 5,2 l/100km (la mine 100km/h reprezinta 3000RPM adica cuplu maxim),dar eu cred ca se poate scoate un consum sub 5% daca se merge la drum lung cu pante cu masina scoasa din viteza(fara motor oprit) adica relanti.Eu zic ca pt un raport economie conbustibil/uzura motor cel mai eficient e mersul pe liber in detrimentul franei de motor(uzura motor+consum ulei ridicat) daca cineva ma contrazice cu argumente plauzibile il rog...
Concluzionand: la relanti,masina are un consum de 1.5 l/ora,hai sa facem un calcul dragi prieteni,daca facem un drum mai lung si putem insuma 100km de pante(hai sa zicem),coborand cu 100km/h pe liber,avem consum in acea ora 1,5 l,dar am parcurs 100km. Ei..acei 100km daca i-am face cu masina intr-o treapta de viteza ar fi sigur un consum peste 5%.
P.S. Faza cu mersu in frana de motor si consum zero nu prea imi vine sa cred(in afara de uzura motor+consum ulei ca dezavantaje)
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune cat ar trebui sa consume un Astra de 1.4 benzina din 1995? Va rog sa imi spuneti si care ar fi cauzele pt consumul marit.
Multumesc.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
overtaxer
s-a tot discutat si rasdiscutat, probat si testat, la masinile care au injectie comandata de un calculator cat de cat, in frana de motor, peste o anumita turatie (1200-1500rpm), alimentarea cu carburant este complet inrerupta => consum fix 0%
deasemeni uzura motorului este mult mai mica in aceasta situatie deoarece nu mai exista arderi interne ci doar frecare (neglijabila), iar cunsum de ulei in sarcina negativa... trebuie sa ai motorul chiar praf pentru asa ceva
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,097
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este prima data cand fac consumul de cand am luat masina (nu am facut cu ea decat 1000km).
450km din care 50km in oras, drum cu pante urcate la dus si coborate la intoarcere, viteza maxima 130km/h pe portiuni, treapta 5 cat s-a putut, consum 24l, ceea ce inseamna 5,33l/100km. Eu zic ca pentru un 2,0 DTI este bine. Voi ce spuneti?
Ceea ce ma incanta insa cel mai mult este ca in 1000km a "papat" ulei sub 50g (cartea ma speriase cu consumul de 600g/1000km, adica acesta ar fi un consum maxim normat pentru acest tip de motor).
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dupa 2000 de km pot spune ca consumul in afara este cam de 5.2-5.3. In oras nu pot spune exact dar la drumurile care le fac eu e ceva intre 7 si 8. Consumul de ulei se ridica la aprox. 100g/1000km.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am vazut ca cei cu motor de 1.8 pe benzina consuma cam 11% in orash, chiar si 10% (cam putin nu?)

a mea ia cam cam 11,5 - 12,5% in bucuresti. nu e cam mult?

in fara daca merg cu maxim 130-135kmh consuma vreo 7%, si vreo 8% daca merg cu peste 140kmh...
  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
OK.

Am tot citit posturile voastre, unele mai interesante ca altele.Check this :
Ascona 1,3 carb dublu corp: extraurban 130km/h constant 6L/100 km
urban - nabadaios 7,8/100km
E adevarat ca filtrul de aer mai reduce din consum ? Shocked
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
dragoshel a scris: (...) E adevarat ca filtrul de aer mai reduce din consum ? Shocked


E adevarat ca daca ai filtru de aer curat, consumul este normal. Cu cat este mai murdar/imbacsit, cu atat creste consumul ... ~ 1 litru / 100 km in plus.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Shocked Asa de mult sa creasca consumul Question
Kata, ai niste linkuri, ceva? Poate cineva sa confirme? Eu am un filtru super-jegos, dupa cum colegii de la Imensa Intalnire au observat...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de mult este influentat consumul la masinile moderne, unde amestecul este reglat de ECU cu ajutorul sondei lambda, dar la motoarele clasice imbacsirea filtrului de aer duce automat la "imbogatirea" amestecului, de unde rezulta o functionare sub parametrii si un consum marit (cu mai mult de 1l/100 km).
La motoarele moderne influenta asupra consumului nu ar trebui sa fie foarte mare, deoarece amestecul este mentinut electronic in limitele normale, insa fara discutie sunt influentate performantele. Am vazut multe pareri ca filtrul de aer trebuie schimbat la 10000 km, mie mi se pare insa exagerat. Producatorul recomanda schimbarea pe la 30.000 km, ceea ce inseamna ca merge linistit 45000, tinand insa seama de poluarea de la noi intervalul se mai reduce, dar nici chiar la asa. Eu il schimb doar atunci cand e nevoie... Wink
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Shocked Asa de mult sa creasca consumul Question
Kata, ai niste linkuri, ceva? Poate cineva sa confirme? Eu am un filtru super-jegos, dupa cum colegii de la Imensa Intalnire au observat...


N-am link, ceva, dar asta am observat eu la fosta mea masinutza ( Vectra 2000, 16 Valve ). Se poate acum sa fi fost si mai mult de un litru, dar la mine oricum nu se simtzea diferentza .... aia era masina de dat in ea .. si exact asta faceam si eu Wink un consum de 15 - 16 % in oras devenise obisnuintza ... dar e drept, i-am dat si 8 % in primele zile cand am luat-o Wink
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
e absolut logic ca atunci cand ai canalul de aer obturat, masina sa creasca debitul de benzina, pentru a mentine motorul mergand.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da, este extrem de logic.
Nu e de ajuns ca amestecul este sarac in oxigen, mai suplimenteaza si ECU cu niste benzina, ca e din partea casei... Rolling Eyes

Tind sa-l cred pe kapix, scad performantele motorului...
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mai ginditi-va la o treaba: daca rotile voastre (cauciucuri+jante) au dimensiunea indicata de producator. de exemplu eu stiu ca la mine daca kilometrajul indica 100km parcursi am facut de fapt vreo 105km. asta inseamna ca consumul real e mai mic cu 5% (de exemplu 95% din 10l/100km adica 9.5 nu?)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy nu, 100 din 105 nu e totuna cu 95 din 100, ci cu 95.24 din 100 Very Happy
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Very Happy nu, 100 din 105 nu e totuna cu 95 din 100, ci cu 95.24 din 100 Very Happy


Esti tare dom'le .. .esti tare ... cum de ne-ai luminat si pe noi cu matematik asta extraterestra, nu stiu .. da' esti tare dom'le ....
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei, daca vrei sa fi asa precis, nu e 95.24 ci 95.238095238095238095238095238095
  • Petrutz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
va salut cu risipa de respect!

Am o vectra b 1996 1.6 16v care imi consuma cam 10-12 in oras, intr-adevar mai calcata si cam 7-5 in afara la 120.MI se pare ca mananca cam mult, o am de 3000 de km.Din cate am vazut e o problema cu motorul asta care este cam benzinolcoolic si daca nu isi ia doza face urat.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!Vectra mea cu motor de 2000 i,mi-a consumat mixt, 7.3%,asta insemnand 700 km (drumul pana la mare si inapoi, cu drumuri intre statiuni,cu mers de 60 in localitati din cauza puzderiilor de radare,dar si cu varfuri de viteze de pana la 170 km/h).
Ce ziceti?Cum vi se pare consumul?In oras nu l-am facut,dar banuiesc ca este intre 9-10%.
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Petrutz frate daca la motor de 1.6 iti mananca 12 e jenant,parerea mea.
si mie imi lua la fel dar aveam cu 49 de cai mai mult pe vectra si crede-ma ca nici prea incet nu mergeam cu ea.
iar in afara e si mai nasol. eu daca mergeam cum zici tu,cu 120, imi manca 5-6 iar la mersul meu de 140-150 ajungeam la un 7-7.5
incearca sa mergi mai potolit,ca oricum nu e masina de fuga , nu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR