Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE, nici sa nu te gandesti la masina. Fierul e fier si daca nu se mai poate face se schimba. Bine ca nu ai patit nimic.
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
JE, crezi ca daca aveai armatura barii fata originala, pagubele ar fi fost mai mici?
Te intreb ca eu am dat mai demult intrun carlig de remorcare si cei de la asigurari au inderept o. Dupa ceva timp mi a parut rau ca nu am cerut sa mi puna alta noua, dar ma gandesc ca mi puneau din aceea la 80- 90 lei.
Astept pareri....multumesc
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, imi pare rau de ghinionu' lu' matale!

Aseara pe la ora 23:00 eram sa pocnesc si io din plin o vulpe pe A2 la Lehliu. Tot vreo 120 km/h aveam insa am fost mai norocos.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
costy, ma indoiesc ca o armatura originala ar fi facut fata. Adica na, masinile astea mai noi sunt gandite sa faca deformare controlata. Adica se mototoleste masina mai tare, da' te sifoneaza pe tine mai putin.
biela, multam de gand. Stai linistit, tot raul spre bine. Smile tot ma gandeam eu sa imi fac upgrade
Azi am rezolvat si cu baietii de la Allianz. Super prompti, nu pot sa zic decat de bine de ei. Masina iese in dauna totala. Am sunat la ei la 9:30, si la 12:15 situatia era clarificata. Le trimit maine o copie dupa CI-ul masinii, si se da drumul la dosar
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dauna totala?! Wow. Pai mai bine de atat nu se putea Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Voi ati ascultat Planeta Moldova ? Eu cred ca li sa urcat ch...la cap !
Pai aia e o julitura, ce dauna totala ?
Nu cumva baietii vor o masina sa o scoata la "licitatie" cu 1000lei ?
La Je in maxim 48ore masina era ca noua si parfumata. Eu am dus Tico belit fata si lateral vineri si simbata era gata, portiere, aripi, capota, far, spoiler, oglinda, tripla, semnalizare laterala...vopsit gri metal si lac.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dane, masina e dauna totala. Tot ce e in fata motorului e distrus. Baietii de la Allianz au facut un calcul estimativ, iesea reparatia la 16.000 RON. In conditiile in care suma asta depaseste cu mult 4300 (valoarea aisgurata)X0.75, masina intra in dauna totala. Asta inseamna ca eu primesc 75% din valoarea sigurata, si raman cu "epava"
Sincer, mie imi super convine varianta asta Smile
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asta calculata cu piese de la reprezentata Opel banuiesc( asa a fost la mine) da daca iti ramane tie epava o poti face pe jumate din bani aia sau mai vinzi ce mai e intreg pe ea si te-ai scos.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Despre accidente rutiere pot spune ca am vazut multe,dar sa revin cu ale mele,si din vina mea si fara ...1) Eram pe la tara acum vreo 8 ani si am imprumutat o dacie 1300 a unui var care avea in loc de cablu de acceleratie o sarma.Cand sa dau cu spatele, la un moment dat se tureaza masina ca nebuna si intru direct intr-o frizerie.Momentul franarii a venit prea tarziu...2) Si cel mai grav...tocmai iesisem dintr-o iarna,uscat pe jos,parca de abea asteptam sa ii dau...nu imi ajungeau cele 2 benzi,ma bag pe linia de tramvai in sensul de mers,cand la un moment dat se baga o masina de scoala sa intoarca(cred ca avea totusi si semnalul "stanga").Intentionez sa trec de acest "obstacol",nu pot astepta sa se elibereze "banda",ma bag pe linia de tramvai de pe contrasens,si...ghinion,masina de scoala vireza maxim si intoarce.POC ! 3) Am din pacate si unul cu o pasare nevinovata: ma intorceam cu o masina de la munca de la Oltenita (papuc) si lovesc in plin un fazan .Cand ma dau jos sa vad avariile: masca din fata era indoita bine si fazanul ramas acolo.Deci,am mers asa pana la firma,cu fazanul infipt,sa arat patronului dovada ca nu am intrat in vreun stalp,ceva.Unu' la un semafor imi zice : "nenea,nenea,da-mi mie gainusa aia..!" ,iar eu : "lasa ma "gainusa" acolo !" .Din fericire nu au fost grave si nu doresc nimanui sa aiba parte de accidente rutiere.DRUM BUN !
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dane te rog, nu imi strica afacerea. Masina e praf ce sa mai... Mr. Green Twisted Evil
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dorine, ce praf? tu vrei acuma sa ii scazi pretu'? Pai masina e impecabila, are acolo niste plastice nitel indoite, da' le incalzesti cu feon-ul si le indrepti frumos cu mana....
  • dan.opel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Signum 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
asta este Romania pitoreasca ti-ai pus vreodata problema daca se intampla in Deuschland cum reactionau autoritatile de acolo?
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
stiu ca s-ar putea sa nu fie locul unde trebuia sa postez, dar vreau sa intreb ceva
-mi-a sarit o piatra si am o floricica in parbriz. pot sa o schimb pe casco ? pot sa aleg eu service-ul ? mentionez ca n-am franciza si sunt la a 5-a rata din 10.
Multumesc mult.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
respected, poti
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:respected, poti

sa aleg si service-ul ? cei de la casco nu vor fi impotriva si vor "alege" ei un service ?
imi mai trebuie vreo hartie de la politie sau pot merge doar la agentul de daune?
saru' mana
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mergi direct la asigurator si dai o declaratie.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Mergi direct la asigurator si dai o declaratie.

ma intereseaza f mult daca pot sa ma duc si sa cer eu ce service vreau eu (bineinteles o reprezentanta opel sau un service care stiu/sper ca lucreaza bine, nu o dugheana de prin nuj ce cartier).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
inainte iti trebuia constatare de la politie. Mergeai zi siceai ca ti-a sarit o piatra in parbriz de la o masina de pe contrasens, si ca nu ai vazut numarul masinii.
Acuma, de cand cu constatarea amiabila, s-ar putea sa nu iti mai trebuiasca. Cel mai bine iti zic cei de la asigurari.
In mod normal fie te duci la un service cu care au decontare directa, fie mergi la un service la care vrei tu. Dar din nou depinde de firma de asigurari.
De asemenea verifica cu cat iti va creste CASCO (iti va creste, deoarece vei avea malus, adica dauna). S-ar putea sa iti convina sa iti faci parbrizul pe banii tai....
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am parbrizu' plesnit din mai 2008. Luna asta am facut dosar de dauna pentru ca imi expira casco si de data asta faceau si poze la reinnoire. Tanti de la asigurator mi-a facut un calcul din care a reiesit ca pierdeam reducerea (doi ani fara dauna), plateam franciza, asta insemnand in total 1500 lei. Parbrizul la Dibas costa in iunie 2008 aproximativ 2100 lei cu tot cu manopera. Am mers la inspectorul de daune si am dat o declaratie pe propria raspundere ca am lasat masina intr-o parcare pietruita si am gasit-o cu parbrizul plesnit in 4 locuri de pietricele. Dosarul de dauna e valabil 2 ani.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:inainte iti trebuia constatare de la politie. Mergeai zi siceai ca ti-a sarit o piatra in parbriz de la o masina de pe contrasens, si ca nu ai vazut numarul masinii.
Acuma, de cand cu constatarea amiabila, s-ar putea sa nu iti mai trebuiasca. Cel mai bine iti zic cei de la asigurari.
In mod normal fie te duci la un service cu care au decontare directa, fie mergi la un service la care vrei tu. Dar din nou depinde de firma de asigurari.
De asemenea verifica cu cat iti va creste CASCO (iti va creste, deoarece vei avea malus, adica dauna). S-ar putea sa iti convina sa iti faci parbrizul pe banii tai....

daca ma va costa muuult mai mult la anu casco am sa ma mut la altcineva. Asta daca nu va fi acea faza cu "te gaseste in baza de date" si tot una e.
Daca nu, am sa incerc sa risc si sa strang cate 700-800 E pe an, atat cat imi ia casco si sa ii bag in masina in caz ca voi gresi sau va fi vandalizata.
multumesc pentru raspunsuri. Am sa ma duc la cei de la casco si am sa decid in final.
Din banii mei nu am sa mi-l fac 100%, atat cat timp am casco si e prima data cand as beneficia de asigurare. Nu am franciza, lucru imbucurator...cel putin pan acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR