Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sincer,la cate oportunitati de falsificare sunt in ziua de astazi, nu cred ca exista vreun criteriu prin care poti deosebi un ulei original de o facatura. Auzeam pe cineva odata ca el nu cumpara Castrolul daca codul de bare nu incepe cu 0040 sau 0400 ceva de genul nu mai retin exact ca cica ar fi fabricat in DE. Si ma intrebam eu asa, daca nu le-a fost greu sa falsifice toata eticheta,oare atat de greu le-ar fi sa scrie 0040 si pe o facatura ?
Despre uleiul GM am auzit ca cel care are holograma Opel pe el ar fi original,dar din ce m-am documentat eu nu e greu de falsificat nici holograma.
Parerea mea ca nu prea ai cum sa identifici un ulei original respectiv o facatura decat dupa ce il scoti din motor.
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
uleiurile contrafacute nu se vand in orice magazin , sunt controale de la rar mai tot timpul si trebuie sa demonstrezi de unde ai marfa.smecheriile se fac la distribuitorii dubiosi sau chiar in unele serviceuri cu celebrul ulei la butoi.
mai repede te intepi prin targuri sau chiar magazine online, unde nu stii cu cine stai de vorba.

atat timp cat uleiul provine din sursa sigura nu ar trebui sa fie probleme, indiferent de brand.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Silviu1393 a scris:Sincer,la cate oportunitati de falsificare sunt in ziua de astazi, nu cred ca exista vreun criteriu prin care poti deosebi un ulei original de o facatura. Auzeam pe cineva odata ca el nu cumpara Castrolul daca codul de bare nu incepe cu 0040 sau 0400 ceva de genul nu mai retin exact ca cica ar fi fabricat in DE. Si ma intrebam eu asa, daca nu le-a fost greu sa falsifice toata eticheta,oare atat de greu le-ar fi sa scrie 0040 si pe o facatura ?
Despre uleiul GM am auzit ca cel care are holograma Opel pe el ar fi original,dar din ce m-am documentat eu nu e greu de falsificat nici holograma.
Parerea mea ca nu prea ai cum sa identifici un ulei original respectiv o facatura decat dupa ce il scoti din motor.
Uite eu folosesc un anume tip de ulei (nu dau nume sa nu se considere reclama) care se poate verifica in functie de seria de pe pe ambalaj direct la firma producatoare care in baza unui cod spune daca este al lor sau nu.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tase a scris:Uite eu folosesc un anume tip de ulei (nu dau nume sa nu se considere reclama) care se poate verifica in functie de seria de pe pe ambalaj direct la firma producatoare care in baza unui cod spune daca este al lor sau nu.

face Microsoft uleiuri de motor?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Face. Windows 8.1 este unul din ele. Mr. Green

Just kidding...
  • razvanlg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salutare.Am o corsa c 2002 ,z12 xe. 120 k km
As vrea sa-i schimb uleiul si nu stiu de care sa-i pun,nu stiu nici ce ulei a avut inainte si acum am niste spume pe busonul ala de la motor.As vrea sa-i pun GM,da nu stiu de care.
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Sigur nu are doar 120k de km. Daca nu consuma ulei, pune.i 5w30
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca consuma ulei... 0W40.
Ce culoare au `` spumele ``?
Cand se schimba ulei se schimba si filtru.
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:
tase a scris:Uite eu folosesc un anume tip de ulei (nu dau nume sa nu se considere reclama) care se poate verifica in functie de seria de pe pe ambalaj direct la firma producatoare care in baza unui cod spune daca este al lor sau nu.

face Microsoft uleiuri de motor?
Se pare ca nu prea intelegi :FIRMA PRODUCATOARE a uleiului iti da tie ca,cumparator posibilitatea sa VERIFICI BIDONUL DE ULEI DACA ESTE FABRICAT LA EI IN FABRICA...lamurit???? Evil or Very Mad
  • razvanlg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nu consuma ulei.spuma parca e nes asa.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu consuma atunci 5W30. Si filtru.
Daca abia ai luat-o ar mai fi cate ceva de verificat si facut....acum depinde de cat ramane pe langa casa omului.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
tase a scris:
liberlamare a scris:
tase a scris:Uite eu folosesc un anume tip de ulei (nu dau nume sa nu se considere reclama) care se poate verifica in functie de seria de pe pe ambalaj direct la firma producatoare care in baza unui cod spune daca este al lor sau nu.

face Microsoft uleiuri de motor?
Se pare ca nu prea intelegi :FIRMA PRODUCATOARE a uleiului iti da tie ca,cumparator posibilitatea sa VERIFICI BIDONUL DE ULEI DACA ESTE FABRICAT LA EI IN FABRICA...lamurit???? Evil or Very Mad


Pai si daca "baietii destepti" au clonat ambalajul, tie seria o sa-ti dea ca e ok uleiul, dar defapt nu e! Nu poti avea o certitudine bazandu-te pe asta!
Skip ads

  • razvanlg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2013

  • Mesaj Privat
multumesc mult.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ok... am urmãrit pe aici destul.
Aș vrea ca la întrebarea mea sã rãspundã cineva care a efectuat practic (nu vreau sa mai aud nimic teoretic) proba cu uleiurile din întrebarea de mai jos. Pt cã se apropie schimbul de ulei ( + schimb capete de bara și reparat frâna de mânã) și am trecut prin mai multe feluri de ulei (Aral 10w40, Castrol Sport Edge 10w60, Ravenol 5w40, ELF 5w40, Mobil 1 15w40 - nu asta este ordinea), au rezultat 2 concluzii:
1. Mers light - consum ulei 1L la 1500~2000 km.
2. Mers sportiv - consum ulei 1L la 750~1000 km.
Aș spune o medie de 1L la 1000 de km. Consumul este realizat 100% în oraș (Râmnicu Vâlcea).
Pe domnul Consum de Ulei, nu prea l-a interesat marca de ulei. Consider cã am încercat cum spunea un coleg de pe forum ”sã bag ceva mai scump și sã fiu sigur”. Ei bine dn. Consum de Ulei zicea la 1000 de km cã vrea 1L de Castrol Edge Sport 10w60 și pt cã nu gãseam în orașul meu, comandam pe net și ca sã nu iau 1 L sã sa dau aproape 100 de lei (transport + uleiul), preferam sã iau 4L (180-200 lei+ transport prin curier) astfel ieșeam ceva mai ieftin (pe termen lung). Gândiți-vã cã între schimburile de ulei, când am avut Castrolul 10w60, am cheltuit pe ulei, bidoane doar de 4L 200 lei - 0 km (schimbul); 200 lei - 4000 km; 200 lei 8000km și incã ceva pâna la 10000 km. Deci cu banii de pe ulei mai fãceam 2 plinuri - vreo 7-800 de lei.
Bineînțeles am încercat și aditivi și tratamente care au avut efect pt 2000-3000 km în care consumul de ulei era 0 ZERO sau insesizabil la jojã. NU VOI MAI ÃŽNCERCA NICIODATÃ CU ADITIVI SAU TRATAMENTE MOTOR.
Știu și de ce am consumul ãsta (compresia este ok defect la simeringurile la supape 100% și dacã mai e ceva pe lângã, lucky me). Mecanicul meu (nu are un service, omul face la el acasã reparațiile dar dacã l-ați vedea cu ce pasiune și drag umblã la motor) a spus cã da, pot schimba semeringurile, costã vreo 80 de lei Victoria Reinz - verzi (+ 250 lei manopera), știți voi cele mai recomandate pt a le schimba dar în Râmnicu Vâlcea se ocupã doar cei de la Brâul Roșu - am și o întrebare despre ei - (undeva lângã Suzuki/Citroen pe Calea București) și oamenii fac... așa cum se lucreazã la noi... sã mai mergem pe la ei și altãdatã. Adicã atunci când voi deschide motorul nu voi mai reuși sã îl ”închid” la fel cum au reușit cei din fabrica Luton - Anglia. Tind sã îi dau dreptate.
Și acum întrebarea despre ulei:
Cei care au avut ulei GM 10w40 și au schimbat cu GM 5w30 sau invers, care din cele douã a realizat un consum mai scãzut? Dacã existã un coleg care are un x16xel și are un rãspuns pt mine.... ÃŽi doresc tot binele din lume + un Opel Insignia 2014 Smile
Mai am o variantã ca sã schimb cu ELF 700 ST 10w40, același preț ca și GM 10w40 - 73 de lei 5L.
Și ultima întrebare, pt un coleg din Vâlcea care a schimbat semeringurile la supape la cei de la Brâul Roșu l-aș ruga șã îmi dea câteva detalii (în privat) mai exact ce anume s-a întâmplat acolo dacã este mulțumit etc......
Aștept rãspuns. Vã mulțumesc.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut colegul @jonyx87.
1. Eu ma pronunt la motorul meu(z16xe) care e asemanator cu al tau:
-Castrol Magnatec 10W40-consum ~600ml /1000 km
-GM 5W30-consum ~150 ml/1000 km.
2. Sa inteleg ca acel mecanic al tau nu se incumeta sa iti schimbe simeringurile de supape. Daca e asa,schimba mecanicul.
Si daca e asa si vrei,te ajut eu. Locuiesc aproape de Curtea de arges(deci suntem aproape) si pot vorbii cu mecanicul meu sa iti faca schimbul de simeringuri.
Sa ne auzim cu bine!
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@jonyx87 - nu se poate sa ai consumul ala doar din cauza semeringurilor de la supape. Si eu am trecut printr-o poveste asemanatoare pana am desfacut motorul. Sa nu mai zic, ca 2 semeringuri erau sarite de la locul lor.
Tu degeaba ai compresie daca segmentii de ungere sunt lipiti de piston (si sigur ai problema asta).
Daca vrei sa scapi de probleme, baga segmenti, semeringuri supape, faci si chiuloasa (scaune+supape) si stii o treaba.
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mersi de rãspunsuri.
gabytzuxxl, am spus cã sunt sigur cã supapele sunt duse (nu știu dacã toate) și dacã pe lângã supape mai am și altele.... dacã ai trecut prin ce trec și eu atunci poate cã ai dreptate, mai pot fi și segmenții (mama lor...). Oricum mã gândesc sã fac mașina cât mai ”boboc” pt cã aștept un junior care vine prin iulie și o sã fac naveta cu mașina cam 100-130 km pe zi, peste 3500 km pe lunã și nu vreau sã am probleme (sunt mai meticulos și perfecționist, nu aș merge cu mașina dacã uleiul e sub minim de ex) iar dupã ce fac ceva pe la motor urmeazã o instalație GPL BRC.
Ca ulei cred cã am sã merg pe GM 5w30... încã nu sunt 100% sigur (îmi cam face cu ochiul un ELF 700 ST 10w40 - la capitolul specificații stã f bine). Momentan sunt mulțumit de mecanicul meu dar nu am avut nici probleme mari încât sã nu pot pleca cu mașina (o singurã data când a picat alternatorul). Omul a spus doar cã el nu va schimba supapele alea cã nu are toate sculele necesare (și aici în VL cam așa procedeazã toate service-urile) și o sã trimitã la schimbat la o firmã din VL iar ãia vor face cum vor ei, poate cã voi putea fi mulțumit, poate nu..... De aia sunt indecis....
Silviu1393 poate pãstrãm legãtura, sã vedem. Esti mulțumit de mecanicul tãu? Face segmentãri, rectificãri supape, chiuloase etc? Unde anume pe lângã Curtea de Ag, eu am niște echipe de muncitori pe la Electroargeș SA. Dã-mi un PM.
Vã mulțumesc. Salutare.
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pana de curand am avut ultimele 3 schimburi de ulei cu GM 5W-30 Dexos 2 si am fost multumit de el fiind potrivit pentru masina mea ( acum cu 87.000km). Tinand cont si ca fac sub 5000 km/an si il schimb la 1 an am considerat ca este suficient pentru motorul meu.
Consumul de ulei la 1 an intre schimburi este cam de 200-300 ml pe joja de ulei.
Teava de la esapament este curata, motorul suna normal, dar si benzina nu este chiar cea mai ieftina Smile
Nu am sa spun ca este cel mai bun ulei, exista si mai bune dar raportat pret-calitate este ok.
Dar, am vrut sa incerc si altceva, in speta un 5W-40 sintetic, cu o fisa tehnica ceva mai buna si pret comparabil cu uleiul GM Wink
Asa ca, de curand am pus alt ulei in motor, un 5W-40 full synthetic high-performance engine oil zic ei Smile
Am sa postez in topicul " Uleiuri - de care folosim, de ce " amanunte, firma este foarte posibil sa faca si uleiul GM din ceea ce am vazut in acest topic Wink
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul GM Dexos 2 e recomandat atat pt motoarele pe benzina cat si cele pe motorina?Am o insignia 1,8 benzina si cel de la care am luat-o mi-a zis sa ii pun GM 5w30 Dexos 2...din asta puneam cand aveam diesel (1,7)...merge si la motoarele pe benzina?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR