Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
butonul ala mare se scoate prin tragere.....trage mai tare ca nu are ce sa se rupa...iese pana la urma.
oricum e foarte asemanator cu CD 30
Skip ads

  • Astonix

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
apoi ar trebui sa iasa placutza fara probleme? O sa incerc mai pe seara...
Ms mult!
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astonix a scris:Salut!
Imi puteti spune si mie cum sa demontez placutza cu leduri de la un CD NAVI 70? Vreau sa-i schimb led-urile si nu reusesc s-o desfac de pe fatza player-ului. Am desfacut cele 11 suruburi de pe spate, dar am obs ca "tzine" in dreptul butonului mare si ma gandeam ca poate e vreo "smecherie" la acel buton.
imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta si nu am vazut, dar am cautat si n-am gasit nimic concret. Sunt mai nou pe forum si nu prea sunt familiarizat cu tot ce cuprinde.
Multumesc!
Eu nu am reusit sa il scot decat cu 2 surubelnite.Una in partea superioara si una in partea inferioara si am facut parghie.

LE:Asteptam si noi poze cu lucrarea Wink


Ultima modificare facuta de msv_64 la Vin 02 Apr, 2010 8:18 pm
  • Astonix

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
gata, am reusit sa-l scot! Smile m-a rupt de degete Laughing
multumesc!
Skip ads

  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mcfly....creca le-am decalibrat fiindca le-am pus inainte de a le pune la masina sa ajunga singure la 0.....Sunt cam cu vreo 4 km/h decalibrate cum le calibrez bine....
O sa revin cu poze sa vedeti ce am facut....
Am pus cate 2 leduri de 3 mm la cele 3 ceasuri de apa,motorina si turatii si 3 leduri la cel de viteza....
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca atunci cand pui contactul, acele nu stau pe 0?
Daca stau peste 0, da jos bordul, invarte acele spre 0, pana se blocheaza motorasul, dupa care forteaza-le cam cu 4 km/h. Sau invers, daca arata mai putin decat 0, invarte-le spre maxim, +4km/h.
Dupa care incerci din nou, vezi daca ti-a iesit. Si tot asa.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cel de la km/h sta pe 0 dar cand plec cu treapta 1 nu arata 10 km arata 7 km/h iar turometrul numai ajunge pana la 5000 de ture ajunge pana la 4800...
Am sa incer cum ai zis u...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca sta pe 0 atunci n-ai gesit cu nimic. Daca intr-adevar arata mai putin decat ar trebui, problema vine de altundeva, nu de la ace.
Skip ads

  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Uitati poze cu rezultatul final...Smile

Trebuie doar sa le mai lecalibrez acele de turometru si km\h....atat Cool
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Gata le-am calibrat multumesc Mcfly pentru indrumari.....Si scuzama ca sunt incepator:)in electrica:)
Sanatate!
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
este cineva din iasi care ma poate ajuta si pe mine sa schimb toate luminile din masina ? dau o bereeeeeeee mare....
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
keopsss a scris:Cel de la km/h sta pe 0 dar cand plec cu treapta 1 nu arata 10 km arata 7 km/h iar turometrul numai ajunge pana la 5000 de ture ajunge pana la 4800...
Am sa incer cum ai zis u...


salut nu trebuie sa stea pe 10 km ci pe 9, eu am de 1 sap ceasuri noi de bord le la reprezentanta si asa sta in viteza 1
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna asta Shocked

LE: Ok m-am prins, daca nu glumiti probabil va referiti la viteza in relanti... dar asa n-aveti cum sa comparati cele 2 masini.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu comparam eu iam spus k nu trebuie sa fie 10 ci 9
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Embarassed Acum idica corect....cand merg cu a intaia la relanti imi indica 9,5 km/h deci e ok
Multumesc pentru parere... Smile
Paste fericit tuturor!
  • Gerrard

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
la fel si la mine, undeva sub 10...
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mi-am schimbat si eu led-urile in bord !
dupa multe incercari de a dispune ledurile intr-un anumit mod pentru a lumina cat mai bine m-am saturat si am facut in felul urmator :
- am scanat folia cu gradatiile si am scos la imprimanta pe o coala A4 cu care sa pot sa ma joc
- am dat gauri cu un burghiu de 5mm in plasticul alb in dreptul fiecarui numar atat de la turometru cat si de la vitezometru, asadar am folosit la turometru 7 LED- uri albe de 5 mm cu 170* si ~3 lm iar la vitezometru 12 LED - uri de acelasi fel. la indicatorul de apa (in dreptul lui "80" si "100") si motorina (in dreptul lui "1/2" si "1/1") cate 2 la fiecare la fel. la vitezometru si turometru, nu stiu cat de bine am facut dar nu am stiut sa calculez, nu am folosit deloc rezistente ... in schimb am legat la cate 4 LED - uri in serie in loc sa pun LED + rezistenta la fiecare !
- pentru acele indicatoare am gaurit din nou plasticul alb si pe cel transparent chiar in dreptul bazei acului folosind un burghiu de 11 mm (treptat de 5mm - 7 mm etc ...)
- pentru iluminatul acelor am folosit tub din plastic de 11 mm cumparat din Practiker cu 3 lei/buc de 2 m din care am taiat 4 bucati de aprox 1 cm fiecare pentru a separa lumina alba a fundalului de cea rosie a acelor.
- la fiecare ax in care se fixeaza un ac indicator am lipit cate 3 LED - uri de 3 mm rosii cu 5 rezistente de 680 fiecare (am folosit prima data 1 rezistenta de 480 pentru un grup de 3 LED-uri dar era mult prea intens rosul - apoi am folosit rezistentele pe care le cumparasem deja cate 5 pentru fiecare grup de 3 LED - uri). fiecare grup de 3 LED - uri a fost "izolat" cu bucatile de tub de 1 cm separand astfel lumina rosie de cea alba.
sunt multumit de ce a iesit in proportie de 99%, 1% fiind oarecum dezamagit ca albul este mult prea intens si deranjeaza ...



Ultima modificare facuta de marius007zo2 la Dum 11 Apr, 2010 11:40 pm, modificat de 3 ori in total
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am uitat sa precizez ca plasticul transparent pana la urma l-am si matuit pentru a fi sigur ca nu se vor vedea puncte de lumina mai aprinse decat restul!

si acum si problemele :

1. intensitatea lumini albe prea mare ... vreo solutie ?
2. nu reusesc sa fac indicatorul de motorina sa functioneze ... am procedat in felul urmator :
am pus bordul, am pus contactul, am luat contactul, am pus acele pe 0, am repetat operatiunea asta pana am reusit sa pun acele pe 0 Very Happy, am reusit sa pun acul de la apa, turometru si vitezometru ... cel de la motorina oricat as incerca atunci cand pun contact merge sacadat spre plin dar se opreste pe la jumate desi rezervorul e plin ochi iar cand iau contactul nu revine sau revine sacadat dar nu de tot.... tin sa precizez ca acul nu se "agata" de LED - uri . pls help me !
3. butonul de resetare km nu merge desi membrana de cauciuc este bine fixata in locul ei ! mai e ceva in afara de membrana aia de cauciuc ... ceva pe care eu l-am pierdut ?
cam atat ... de maine ma apuc de blocul de lumini !


Ultima modificare facuta de marius007zo2 la Dum 11 Apr, 2010 11:43 pm, modificat de 2 ori in total
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
1.Pui rezistente mai mari pe fiecare serie de leduri.Am citit eu gresit sau ai facut serie de 4 leduri albe fara rezistenta?
2.Posibil sa fi impins acul prea tare si sa nu ii dea voie folia sa se roteasca.
3.Si eu am avut aceeasi problema.Nu se mai inchid bine ceasurile dupa ce pui leduri si nu ajunge membrana pe placa ca sa faca contact.Incearca sa le tii in mana ,presate, sa vezi ca butonul functioneaza.
Incearca sa strangi bine suruburile.Eu am rezolvat problema inlocuind butonul.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. da ... 4 leduri fara rezistenta !
2. acul nu l-am impins mai deloc pentru ca eram in stadiul de reglaje.
3. suruburi bine stranse membrana functioneaza si a ajuns bine pe placa !
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR