Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
1.Incearca sa grupezi ledurile cate 3 pe serie+rezistenta 330 sau 470 ohmi.
2.Nu am alta idee.
3.Sa inteleg ca ai rezolvat problema?

LE:Poate ne vedem intr-o zi si iti dau eu un buton sa il schimbi.


Ultima modificare facuta de msv_64 la Dum 11 Apr, 2010 11:49 pm
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
1. o sa incerc maine dar o sa le las cate 4 pe serie altfel e ca si cum le-as face din nou!
2. nasol tare de tot ... poate stie cineva mai multe ?!
3. nu ... doar spuneam cum am procedat !
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Te felicit pt rezultate! Iluminatul acelor ti-a iesit foarte bine. Referitor la punctul 1, daca vrei sa le lasi 4 in serie, recomand 150 ohmi/0.5W, astfel mai scazi si din intensitatea albului (15mA @ 3V)
La pct 2, ai putea sa masori tensiunea in mufa, pe pinul rezervorului -> pin25 (albastru-negru). Nu sunt 100% sigur, dar ar trebui sa fie intre 0-12V in functie de cati litri de combustibil ai. Daca vrei fac si eu o masuratoare. uita, e prea complicat, iti trebuie cineva cu aceasi cantitate in rezervor.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@McFly - ce se vede in poze e cu intensitatea la minim Very Happy ce rezistenta sa pun pe fiecare serie de 4 LED - uri pentru ca minimul sa devina maxim ?
Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pune 330 atunci... dar fa cum ai facut la ace. Pune 1x150, 2x150, 3x150... pana ce ajungi la rezultatul dorit.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
din pacate nu mai am decat rezistente de 680 ... chiar acum ma apucasem sa pun cate una de 680 pe fiecare grup de 4 LED - uri !
pun asa ca am pus deja 2 si merg la masina fara sa montez bordul sa vad cum e !
cred ca am facut cel putin 20 de drumuri pana la masina Very Happy
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
vesti proaste ...
cand am pus rezistentele pe fiecare grup de cate 4 LED - uri ... am reusit performanta de a gresi undeva si a facut scurt pe undeva si prin urmare ceva s-a ars !
se manifesta in felul urmator :
nici unul din ace nu mai indica nimic cu exceptia turometrului !
SMD-urile de la frana de mana si de la motorina licarire concomitent in serii de 4 flash-uri ... si o piesa de pe placa se incinde foarte tare !
sunt 2 piese patrate si negre pe toata placa ... cea de sus din dreapta se incinde foarte tare !
in momentul cand am bagat bordul led-urile se aprindeau fara a le aprinde din blocul de lumini !
"fuse, fuse ... si se duse" !
prin urmare ... am fost si am cumparat alt bord si ma reapuc de treaba ! Very Happy
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ce te grabesti cu cumparatul Very Happy.Iti ofeream eu o placa moca,dar daca ai dat banii...
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
pfff ... asta e m-am grabit fir`ar sa fie !
vreau sa scap mai repede de led-urile astea de prin casa ca mi s-a luat de ele ... e ultima mea zi libera de dimineata pana seara si d`aia am cumparat !
daca nu ai ce face cu placa si daca e de dat o iau si fac ceasurile vechi ... poate fac din 2 unul bun !
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:pfff ... asta e m-am grabit fir`ar sa fie !
vreau sa scap mai repede de led-urile astea de prin casa ca mi s-a luat de ele ... e ultima mea zi libera de dimineata pana seara si d`aia am cumparat !
daca nu ai ce face cu placa si daca e de dat o iau si fac ceasurile vechi ... poate fac din 2 unul bun !


Daca nu reusesti ce vrei sa sa faci si vrei o rezolvare profesionala da-mi un PM.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ti-am dat un PM, dar nu pentru mine Very Happy eu nu ma dau batut asa usor Very Happy daca aveam mai mult timp liber azi terminam bordul ... din nou Very Happy
acum, folosind alte cabluri ... firele din cablu de retea (am cumparat 3 m pentru 6 lei din practiker) mi-am usurat foarte mult munca! inainte m-am chinui cu ce aveam !
am terminat de facut fundalul azi ... grupuri de cate 4 LED-uri albe cu o rezistenta de 680 ... sa imi spuna cineva, va rog frumos daca e bine asa !
am probat ce am facut pana acum si se vede foarte frumos !
maine sunt schimbul 2 si dimineata pana sa plec la munca sper sa termin si acele !
noul bord are 91.000 km cu exact 100.000 mai putin decat aveam cu cel original !
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
4 leduri inseriate cu o rezistenta de 680 ohmi mi se pare ca o sa lumineze cam putin pentru gusturile mele. Nu ai mentionat ce tip de ceasuri ai ... VDO sau TRW. Imi pare rau ptr ce ti s-a intamplat cu ceasurile. Intreaba aici inainte ce nelamuri ai.
Ca forumla ptr leduri foloseste asa {Ubat(maxim)-[Uled+Uled+Uled+Uled]}/I(amperi). In cazul tau 14.5V-(3V+3V+3V+3V)/0.025=100ohmi
Deci rezistenta ta trebuie sa fie ceva mai mare de 100 ohmi. 680 cat ai pus mi se pare cam mult.
Daca ai VDO se pot ajusta la loc KM
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@bazare - am probat led-urile cu rezistente de 680 si se vede aproape cum as fi vrut eu, dar la minim cu intensitatea !
credema ... daca sta la maxim intensitatea poti sa citesti lejer in masina pe timpul noptii chiar daca stai in spate ! Very Happy
ceasurile sunt VDO ... cum se procedeaza cu km si cam cat ma costa ajustarea lor daca are cineva vreo idee !?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
0.025A e prea mult... eu ti-am indicat 0.015. Totusi 680 ohmi e overkill Very Happy -ai cam 3 mA pe led. Dar daca zici ca lumineaza cum ai vrut, atunci totul e ok! Cu cat rezistenta e mai mare, cu atat curentul, factorul care scurteaza viata ledurilor, e mai mic.
Kilometrii in principiu ii poti ajusta cu orice scula de diagnoza, de ex. ELM327, OpCOM sau Tech2. Sunt sigur ca in Buc ai multi colegi care te pot ajuta in aceasta privinta.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am facut azi proba ... e binisor ... mici retusuri la primul liber pe care o sa il am si e perfect !
cu noul bord totul a mers struna !
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pune poze sa vedem si noi cum a iesit ... Razz
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat

unele poze sunt de cand am facut primul bord ... cu cabluri groase pe care abia le strecuram pe acolo !
se vede si cum am pus led-urile in 2 - 3 poze ... se vad si "riscurile meseriei" Very Happy ... se vede intr-o poza sau 2 si ce cabluri am folosit (cablu de retea cu 8 fire) ... pozele sunt facute cu un telefon cam varza (Allview t1), intensitatea era data la maxim !
se vede si ce anume trebuie rectificat :
in dreptul lui "4" cred ca trebuie repozitionat led-ul ... la fel si pe la "40" si "60" ... si cred ca o sa maresc rezistenta la indicatoarele de apa si motorina pentru, cu toate ca e aceeasi rezistenta folosita tot pe un grup de 4 led-uri nu stiu de ce dar se vede mai intens albul de acolo....
in rest ... sunt multumit ... aproape multumit pentru ca la intensitate minima am impresia ca lumina nu mai e uniforma !
le mai "retusez" eu pana o sa fiu multumit ... partea grea a trecut Very Happy
uitandu-ma la poze ... imi dau seama ca eu am pus led-urile exact sub numere ... cred ca trebuia sa le pun ceva mai jos de ele ... intrau si mai putin led-uri ... cred ca era mai bine asa nu ? si cred ca si lumina era cat se poate de uniforma ... !
@McFly - tu cum ai pozitionat led-urile pentru fundal ? am vazut pozele cu bordul tau si nu pare prea intens albul acela ... cred ca e exact ce vreau eu ... poate ceva mai puternic !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru munca depusa si rezultatul obtinut. Intrebarea mea este: nu gaseai leduri fara focalizare care sa fie difuze... ca alea imi par a fi cu unghi de focalizare mic si de aceea cred ca ti-a iesit acea amprenta de lumina mai puternica... oricum rezultatul este asemanator cu ce vreau eu doar ca eu vreau in locul albului albastru si tot asa cu acul rosu...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai spus, pozitionarea cea mai buna, mai ales in cazul tau, VDO avand destul spatiu sub cadrane, e sa le asezi undeva in jurul motoraselor, indreptate spre cifre (in afara). astfel lumina umple acea camera de sub cadrane si lumina va fi uniforma. Dar daca muti ledurile mai in centru, sa nu lumineze direct numerele, lumina se va reflecta de pe folia cu gradatii si tot vei avea o iluminare mai buna decat acum.

Referitor la bordul meu. Eu am pus leduri de putere in pozitiile becurilor si treaba murdara o face dispersorul. Cat despre intensitate, nu ai referinta, deci nu poti judeca daca e prea tare sau prea slab. Aparatul foto isi regleaza parametrii incat poza sa arata bine.
Poti face o comparatie din poza asta:

Deocamdata umblu cu reglajul la minim, dar urmeaza sa refac iluminatul cu leduri multe si slabe, cum am facut la blocul de lumini si la ventilatie. Problema e ca bordul meu e TRW si nu am loc sub cadrane... dar vad eu ce si cum fac.

PS felicitari inca o data!
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:Felicitari pentru munca depusa si rezultatul obtinut. Intrebarea mea este: nu gaseai leduri fara focalizare care sa fie difuze... ca alea imi par a fi cu unghi de focalizare mic si de aceea cred ca ti-a iesit acea amprenta de lumina mai puternica... oricum rezultatul este asemanator cu ce vreau eu doar ca eu vreau in locul albului albastru si tot asa cu acul rosu...

sunt led-uri cu 170 de grade ... nu stiu daca se gasesc mai bune ca astea ... cu unghiul mai mare !
@McFly - te rog frumos, daca ai ceva poze cu ce ai facut la blocul de lumini si blocul de ventilatie trimite-mi si mie pe mail (marius_bizoi@yahoo.com)
am incercat sa asez led-urile si cum zici tu, dar nu mi-a placut ce a iesit!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR