Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • marce

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca KYB a inceput sa faca amortizoare pt pachetul de drumuri grele...la serviceopel apar pe site doar pt spate, pt fata nu am vazut...
pe mine ma cam bate gandul sa renunt la asa zisul pachet de drumuri grele si sa schimb atat arcurile cat si amortizoarele cu unele ceva mai sport, e adevarat ca probabil masina va fi mai joasa si va trebui sa fiu ceva mai atent pe drumurile patriei...asta dupa ce un amortizor de pe spate deja curge dupa 3,5 ani si 65k km...ca sa nu mai zic ca atunci cand masina avea aprox 1,5 ani am pus-o pe un banc de test pt amortizoare si erau toate pe la 70%...deci clar sunt amortizoare intarite Smile)
Skip ads

  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buun,
Deci am fost la reprezentanta sa schimb arcurile spate pt ca mi se rupsese unul si oricum mai aveam de facut si revizie+distributie. Acolo cand au ridicat-o, au constatat ca ambele arcuri spate sunt rupte. Al doilea cred ca a cedat cu o zi inainte, cand am adunat de pe strada o bucata din el cazuta in mers.. Ambele arcuri s-au rupt in partea de jos. Mi s-a spus ca ar fi avut defect de fabricatie...... Asa ca, uite ca se poate ca la o masina de 5 ani cu 63000 km si tinuta aproape numai in garaj sa se rupa 2 arcuri, noroc ca amandoua pe spate.. cost arcuri + manopera, aproape 1300 lei.
Succes!
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut si eu am schimbat acum 2 saptamani arcurile pe spate...s.au rupt cand am trecut peste o lunie de tramvai....s.au rupt de jos de la a-2-a spira.
Eu am dat 130 lei pe arc aftermarket ceva de genu Lesjofors.si 80 lei manopera...dar nu la reprezentanta.....iar masina nu are pachet drumuri grele.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai daca e defect de fabricatie ar trebui sa iti fi dat ei altele noi, din ce stiu eu arcurile nu sunt consumabile.....si oricum durata medie de viata ar trebui sa fie mai mare. prin lege, producatorul e obligat sa remedieze probleme chiar daca masina nu mai e in garantie (atat timp cat masina se incardreaza in durata medie de exploatare) daca se constata vicii de constructie.
Skip ads

  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut, de ceva timp la franare exact de la 70 la 60 km/h trepideaza volanul....discurile ?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
da, discurile ovalizate. poti incerca si cu o reechilibrare a rotilor, daca continua problema e de la discuri.

sa postezi la threadul cu discuri de frana ce vei cumpara si un feedback Very Happy
  • radurdw

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ok,la anu cred ca le schimb pe fata,in cazul in care mai tin masinuta.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am o intrebare : la voi dupa cat timp incepe ac-ul sa bage aer rece?
La mine, cu temperatura setata pe ambele zone la 22 grade, climatronicul pus pe AUTO(face un zgomot infernal), dupa 10 minute inca nu incepuse sa bage aer rece(baga aer, dar cald).

La alte masini(alte marci) am observat ca in 2-3 minute deja baga aer rece.

E normal?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am cronometrat dar cert bagã mult mai repede, în sensul cã începe sã se simtã aerul rece la mai puþin de un minut, în 2-3 minute ajungând în parametrii setaþi.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa bage mai repede, sub un minut sa se simta aerul deja recisor. Poate a pierdut freonul.

@brutal: Cine mai tine cont de lege? In plus, e destul de greu sa demonstrezi ca problema e de fabricatie. Apoi te intrebi, am puterea si timpul sa ma lupt cu astia pentru... (si completezi tu cu multiplele probleme care pot sa apara)?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alex2014 a scris:Am o intrebare : la voi dupa cat timp incepe ac-ul sa bage aer rece?
La mine, cu temperatura setata pe ambele zone la 22 grade, climatronicul pus pe AUTO(face un zgomot infernal), dupa 10 minute inca nu incepuse sa bage aer rece(baga aer, dar cald).

La alte masini(alte marci) am observat ca in 2-3 minute deja baga aer rece.

E normal?

nu e normal, nu mai ai suficient freon trebuie sa faci o vizita la un service Wink
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am masina de un an, cumparata noua, din reprezentanta. Deja incep sa iubesc Opel Smile
O sa-i mai fac un test zilele astea, ideea e ca in cele din urma baga aer rece dar prea tarziu, cum eu fac numai drumuri scurte prin oras, pana incepe sa bage aer rece eu deja am ajuns la destinatie si nu imi mai este de folos...
Skip ads

  • Bogdan Tarcau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Intentionez sa cumpar un astra, insa am dat peste urmatorul video legat de calitatea materialelor interioare care ma pune pe ganduri. Am mai observat in paginile anterioare cateva relatari asemanatoare, insa nu foarte multe. As dori sa stiu daca situatia prezentata in video este generala sau este doar un caz particular. Va multumesc!

http://www.youtube.com/watch?v=zBYRrq6cC2U
  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Eu la a mea nu am problema asta.nu scartaie nici un plastic ca in filmulet.
Aia poate o fi fost lovita rau si s.au demontat si remontat de mai multe ori plasticele si poate au facut joc in cleme.
Nu stiu ce sa zic altceva....daca tot vrei sa cumperi un J sa fii atent si la aspectul acesta.
  • macs

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Te ajuta un drive test, unde poti sa apesi pe toate plasticele, ca in filmulet.
  • bodo 2010

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eventual cu alte 3,4 marci diferite vezi mai bine plusuri,minusuri...
  • macs

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
De curiozitate am incercat si eu plasticele la mine, dar nu am reusit sa reproduc sunetele din filmulet... E universal valabil ca daca apesi cu toata greutatea, se misca chestii, dar nici pretul nu e pe'aproape de S Klasse ...

Cum zice si colegul bodo, daca ai de ales intre mai multe marci, testeaza'le pe toate la sange.
  • Bogdan Tarcau

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Sigur, multumesc mult!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De doua zile motorul meu z17dtj face pe nebunul. Dupa ce stau mai mult timp la semafoare (relanti) merge intrerupt,nu mai trage si ma scutura ca si cum nu s-ar alimenta.Dupa ce fac pauza cateva minute merge normal,in bord nu se aprinde nimic, ati mai patit asa?am pus motorina mai buna si tot la fel. Orice sfat e bine venit.
  • GHIUR

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Motorul are fluctuatii la relanti? Ai schimbat regulatorul de pe pompa de inalta(SCV)?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR