Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
msv.....circuitele nu le-am facut inca....spatiu intre plasticul alb si filtrul dispersor e cam variabil, deoarece spre exemplu pe centrul ceasului pe verticala spatiul e mai mic iar pe laterala ceasului e mai mare....dar sa zicem o medie de 5-7 mm deci nu foartye mare....
m-am mai gandit la o treaba:
sa decupez plasticul alb mai mult, si in felul asta sa ma apropii de placa de baza cu circuitele pe care le fac marind astfel distanta dintre filtrul dispersor si circuitul pe care o sa il fac si astfel lumina se va dispersa mult mai bine.....
inca ma mai gandesc la treaba asta
revin cu amanunte...
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gerrard a scris:am gasit pe un site de licitatii din romania, ca cineva vinde leduri pentru a face acele de la vectra b sa fie rosii, la pretul de 100 de lei. e cineva dintre noi cred Razz


Shocked foarte scumpe !
Oare cum o arata un led la 100 de lei bucata Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de toco la Dum 18 Apr, 2010 11:04 pm
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ionut4683 a scris:
toco a scris:@ionut4683 rezultatu final ?

mai e de munca pana la rezultatul final....ceea ce am facut ieri a fost sa inlocuiesc becurile cu leduri Piranha albastre dar....rezultatul nu e prea satisfacator, intensitatea luminoasa este foarte slaba (dupa standardele mele) si de aceea nu am postat nici o poza cu rezultatul.
O sa confectionez cablaje pe care o sa montez SMD-uri.....MUUUUULTE....cred ca o sa pun in jur de 20-30 pe fiecare ceas mare.


Leai incercat pe timp de noapte sau pe zi ? mi se par foarte multe 20 de smd`uri pe un singur ceas, o sa fie foarte deranjant la ochi. Bafta !
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:
ionut4683 a scris:
toco a scris:@ionut4683 rezultatu final ?

mai e de munca pana la rezultatul final....ceea ce am facut ieri a fost sa inlocuiesc becurile cu leduri Piranha albastre dar....rezultatul nu e prea satisfacator, intensitatea luminoasa este foarte slaba (dupa standardele mele) si de aceea nu am postat nici o poza cu rezultatul.
O sa confectionez cablaje pe care o sa montez SMD-uri.....MUUUUULTE....cred ca o sa pun in jur de 20-30 pe fiecare ceas mare.


Leai incercat pe timp de noapte sau pe zi ? mi se par foarte multe 20 de smd`uri pe un singur ceas, o sa fie foarte deranjant la ochi. Bafta !

salut
dupa cum am zis nu am terminat inca circuitele pentru mine....cand am zis ca vreau sa pun vreo 20 de leduri pe fiecare ceas, am vrut sa iasa ca aici: click o lucrare facuta de mine pentru cumnatamiu si asa vreau sa iasa si la mine. trage singur conlcuziile. Mie nu mi se pare deranjant pentru ochi avand in vedere ca la mine se poate regla intensitatea luminii.
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pai la toate se poate regla intensitatea, da daca o dai prea mica o sa inceapa sa-ti palpaie ledurile, mie unu mi se pare prea multe, la un drum de 5, 6, ore... Eu am patit-o de aia vroiam sa te previn. Mi-a iesit super lucrarea se vedea brici, in oras o jumatate de ora o ora na-m avut treaba, dar am plecat intr-o noapte la craiova, vreo 6 ore de mers si atunci am crezut ca innebunesc... Multa bafta, in fond trebuie sa-ti placa tie Smile
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,
daca te-ai uitat la ce am facut pe frelanderu ala ai sa vezi ca se vede foarte puternic lumina. Chiar si din punctul meu de vedere se vede foarte puternic numai ca la masina aia nu se poate regla intensitatea luminii. La mine la corsa toata consola centrala si casetofon si tot e facuta cu leduri SMD dar nu imi palpaie nici un led cand e intensitatea la minim, nici macar la acele ceasurilor. Nu inteleg de ce ar palpai. Poate problema ar fi din alta parte.
eu nu am folosit alte rezistente in afara de cele de 1Kohm
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
la mine palpaia, exista masina la care sa nu poti sa reglezi intensitatea bordului? eu nu stiu nici una, pana si pe oltcit aveam asa ceva, da o fi nu te contrazic, ma rog multa bafta in continuare si sa pui poze la terminare Smile
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la logan nu se poate regla intensitatea !
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ia D`aciaaaaaaaaa! Very Happy
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Smile)))))))) inainte de corsa de acum am avut o Dacie din 73` Smile) mai batrana ca mine si avea reglaj al luminii Smile)

APROPO: baietii care sunteti din Bucuresti si aveti timp si vointa, ajutati`l va rog pe marius007zo2 sa ii faceti si lui bordul (light modif) hai ca o sa ii fac eu circuitele pentru acele indicatoare
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Smile @ionut4683 - apreciez bunavointa ta ... bordul mi l-am facut singur, dar imi place mai mult cu circuitele alea pentru ace .... + ca odata facute le poti folosi si schimba led-urile in orice culoare !
eu, acum, ca mi s-au pus mie pandoliile vreau sa le fac cum ai facut tu pentru landrover, ti-am spus si pe privat ...
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate ca poti schimba culorile dupa dorinta. La landrover acele nu pot fi luminate deoarece nu sunt transparente. ele sunt din aluminiu.
daca te referi ca vrei sa faci pentru iluminatul ceasurilor cu placutele alea atunci ai sa te lovesti de o MARE problema. s-ar putea sa nu iti incapa acele placute intre plasticul dispersor si plasticul cel alb din spatele plasticului dispersor deoarece spatiul este cam mic
aici deocamdata mai studiez si eu problema sa vad ce rezolvare gasesc.
Skip ads

  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am eu rezolvare ... ieri am vazut pe un link pe corsa uk ... cum sia facut cineva iluminarea la ventilatie si nu a folosit ca noi ionut textolit ( circuit cu textolit) ci a folosit o folie de plastic subtire pe care a facut circuitul din fire lipite pe plasticul acela totul lipit de plastic si se vedea bestial + ca folosea un spatiu foarte mic . Acum din cunostintele mele leduri se incing se poate topi plasticul riscul e mare cine vrea sa sil asume e treaba lui eu unu nu as face asa ceva ... prefer sa pun un led SMD foarte puternic pe soclu (eu oricum vreau brodul alb) si sa imi fac acele rosii si sa isi scihmbe culoare (vreau sami fac sa isi scihmbe culoarea acele) Astept sa vad ce iti iese fa te rog poze pentru ca vreau si eu sa-mi fac la masina. Mai intra si tu pe mess Very Happy
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ionut daca faci circuit renunta la dispersor pentru ca iti va da lumina neuniforma din cauza scelui dispersor care este lucios si mat ... este facut sa focalizeze lumina dinspre becuri , in momentu in care tu vei folosi circuitul nu vei mai avea nevoie de dispersor eventual iti faci un dispersot mai subtire si aplici folie sablare pe ea ... sau pui direct sablare pe spatele ceasului....
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Smile
nu vreau sa renunt la dispersor din diverse motive dar.......mi-a dat MSV o idee adica sa matuiesc plasticul dispersor cat pot de mult. Asta si cu multe leduri cred ca o sa iasa beton....
Alex esti bun sa ne impartasesti si noua linkul ala de pe corsa uk
PS: momentan sunt pe mess
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare:
Daca renunti la plasticul dispersor pe ce o sa stea folia? Laughing

LE:Da...nu citisem tot mesajul.
In orice caz ideea de a matui plasticul este foarte buna si da rezultate.

#ionut un pm cu id tau de messenger daca vrei sa mi-l dai.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat


am reusit in sfarsit sa luminez tid-ul perfect. leduri de 3 mm si rezultatul e 100% multumitor ptr mine.
  • Gerrard

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
baieti, era vorba de colour changing needles mai devreme, ma poate ajuta careva? McFly..... ? Joe, vreo poza cum ai pus ledurile? sunt smd, sau de care?
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat

@gerrard - daca te uitai cateva pagini mai in spate gaseai niste poze din care iti dadeai seama cum trebuie puse led-urile pentru ace !
asta este cu led-uri normale, rosii, de 3mm cu rezistenta de 470 (am pus eu la inceput) pe fiecare grup de 3 led-uri !
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
o sa caut mult si bine daca dau de el il postez aici ... cert e ca facuse circuitul pe o folie de plastic .... si a bagat-o in ventilatie . Imi fac curaj sa fac si eu tid-ul si bordul .... in weekend sunt liber maine ma duc s aiau leduri ... optez pentru varianta cea mai usora leduri pe soclu momentan ....
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR