Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
va multumesc mult dmn dancuciureanu
revin la intrebarea "Exista vre-o metoda de a verifica motorul la rece(sa nu fie pe masina) ma refer la compresie? " daca aveti vrun sfat
multumim ptr sfaturile pe care le dati pentru aceasta comunitate
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca pui un demaror si baterie poti vedea compresia.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poti vizualiza si aici ceva ,ceva.
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos as avea nevoie de o baterie si electromotor .
Toate bune.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Testul de compresie este si nu prea elocvent. Trebuie sa te uiti la evacuare cat e de curata, la admisie, la EGR si iti dai seama daca papa ulei. Urmatorul ar fi sa pui vibrochenul la semn ca ai pe fulie crestatura si pe capac, la ora 2. Acum desfaci capac culbutori si te uiti daca fantele de la axe came sunt orizontale, colineare, tragi de lant.
Daca nu gasesti motor in care sa ai ceva incredere recomand pe cocosai (vezi publicitate), sigur vei primi un motor bun. Din pacate multi cauta motoare ca au plecat urechea la samsar sau mecanicul lui peste care declara ca distributia e pe viata...face poc si reparatia costa mai mult decat unul second. La cel second oricum schimbi distributia dar macar mai mergi cu el si nu va papa ulei ca la unul trosnit. Gandeste ca numai un piston complet echipat e 500lei...
  • djm_10000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 1000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare.am o corsa C din 2001 in 3 usi cu motor de 1000 cm2 si am problele cu catalizatorul.masina nu tine relanti ul cand stau pe loc si in mers mai are tendinta sa trepideze.cine a intampinat probleme asemanatoare si cum le a rezolvat?multumesc
  • corsarul007

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut corsari.Am un opel corsa c model 2003 cu motor de 1.0.In urma cu vreo 2 luni,am constatat ca mi s-a stricat pompa de apa..ok.am dus masina la un mecanic si mi l-a schimbat.acum merge fara probleme,dar acum am o alta problema,probabil mecanicul a umblat si pe la volan si nu stiu ce a facut..dar a lasat volan in jos la maxim.si eu cand ma urc in masina stau cam incomod cu volanul dat in jos.cum pot sa ridic volanul inapoi cum era ? inainte sa o duc la mecanic nu dadeam cu picioarele de volan,da acum cand ma urc dau mereu de volan,si ma cam enerveaza.cum o pot ridica inapoi ? sau trebuie sa ma duc inapoi la mecanicul acela?
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am vrbit cu domn cocosai si are unu fara distributie eu as avea de pe ala veki k a fost skimbata in urma k un an am act de la servis si arata bn.Dar am citit ca ar mai trebui si un surub ptr un pinion plus garnituri mmm, parka tot unu intreg e mai bn.Multumesc ptr indicati.
Skip ads

  • corsarul007

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Haideti baieti,chiar nimeni nu stie ? Acum numai am timp sa mai merg la mecanic.
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe carcasa de la volan ai maneta de unde reglezi volanul. poate de acolo este
  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua va rog o opinie despre aceste faruri http://imageshack.us/photo/...53/343610.jpg/.Am auzit ca sunt o marca mai putin buna.Intrebarea mea ar fi ca sunt cu reglaj prin motoras eu nu am pe masina leas putea lua si sa le reglez cu o tija?Se deregleaza la gropi(nu am cablu pana in bord si ar trebui sa skimb si butonu).Stiu ca e cam prosteasca intrebarea.Multumesc.


  • corsarul007

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
alexandru_ionut a scris:pe carcasa de la volan ai maneta de unde reglezi volanul. poate de acolo este


unde pe carcasa ? acolo sub volan ? daca nu..se poate arata o poza ?
Skip ads

  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
unde este incercuit cu rosu, vine maneta de reglaj al volanului

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutari,
Am Corsa C 1.2 benzina; deasupra radiatorului e înghesuita o piesa de plastic tubulara, mai ciudata ca forma, prin care trage aerul si care duce in final la filtrul de aer. Am dat-o jos ca sa pot umbla la galeria de evacuare, am uitat sa o montez la loc dar masina tot cam asa merge. Ce rol are piesa asta de fapt?
  • Ana Mary

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
buna, am un opel corsa din 2001, z10xe. imi trebuie motor si nu gasesc Sad...cica astea pica cel mai des si principala cauza care termina motorul e filtrul de ulei. Din motorul meu nu se mai poate recupera nimic ca a crapat blocul si vibrochenul asa ca imi trebuie unul complet. Stiti unde pot gasi unul bun?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
prin dezmembrari....
  • bogdanbercu84

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi forumisti!
Deoarece am intrat in posesia unui Astra H,am ramas cu un corsa c,motor de 1.2,an 2002 in 2 usi ,174000k,fara ac cu care nu stiu ce sa fac.Vreau parerea voastra in legatura cu un pret corect sau daca e mai ok sa o dezmembrez.
Ca istoric:schimbare distributie la dl.Dan la 123000km,consumabile de calitate schimbate la timp,placute,discuri de frana,saboti,pompa de apa,senzor arbore cotit.
Necesita schimbare amortizoare fata si parbriz care este fisurat in 2 locuri.
Motorul trage foarte bine,consuma ulei in limite normale,nu are batai etc.
Va multumesc anticipat!
Multi km fara probleme...
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Depinde cat timp iber ai, nu e chiar de joaca cu dezmembrarea. Iar daca lasi piesele pe ea sa vina clientii sa le desfaca ramai in paguba. Piesele nu pot fi tocmai noi, deci si preturile pe masura iar dupa ce dai de stire, sa vezi telefoane si oameni ciudati... Oricum, piese de Corsa 1.2 benzina (Z12XE) eu cel putin nu am prea gasit second-hand.
Daca nu vrei batai de cap, da-o cu totul. Are totusi ceva kilometri, asta se poate verifica, stiu ca n-a avut probleme dar asa spune oricine vinde o masina. Sunt multe Corsa in 2 usi de vanzare pe Net, vezi si tu ce preturi sunt - eu nu mai stiu exact.
Daca o dezmembrezi da-mi si mie de stire, tot Corsa 1.2 am, dar in 5 usi.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca nu ai urgent nevoie de bani e mai bine sa o dai la dezmembrat! adica sa vinzi tu piesele! nu sa o duci la un centru sa castige aia pe spatele tau! castigi mai mult la dezmembrat decat la vanzare!e mai greu dar in timp scoti 25% in plus!
  • bogdanbercu84

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2008

  • Mesaj Privat
danut32 am vazut foarte multe anunturi cu corsa de vanzare care mai de care cu km putin peste 100000km fabricate in 2002.Cred ca marea majoritate sunt "aranjate".Nu stiu ce pret sa pun pe ea si as dori sa stiu daca sunt doritori de piese pentru a ma decide daca o dezmembrez sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR