Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pentru TID merg 2 led-uri de 170 grade bagate in soclurile originale impreuna cu o rezistenta. eu asa am facut la mine si se vede perfect.
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am facut la fel si sunt multumit de rezultat.
  • Gerrard

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:
@gerrard - daca te uitai cateva pagini mai in spate gaseai niste poze din care iti dadeai seama cum trebuie puse led-urile pentru ace !
asta este cu led-uri normale, rosii, de 3mm cu rezistenta de 470 (am pus eu la inceput) pe fiecare grup de 3 led-uri !



I-ti multumesc, dar chiar nu mi-am dat seama ca ar fi acela Razz incepe experimentul Very Happy
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E motorasul turometrului, de la Flymobil. Tu ai Vectra, arata diferit, dar ideea e aceeasi.
Skip ads

  • D3nyS

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dintre cei care ati schimbat ledurile in butoanele AC,dezaburire, etc de la Vectra B aveti si poze din interiorul butonului?
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
McFly a scris:E motorasul turometrului, de la Flymobil. Tu ai Vectra, arata diferit, dar ideea e aceeasi.


FlyMobil Very Happy ce tare Smile))))
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cine imi poate spune ce leduri se afla la butoanele de la ventilatie cele pe care apesi AC recirculare si geamuri. ? vreau sa le schimb sa pun leduri albe.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut led-uri rotunde de 3 mm.
Skip ads

  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sa vedem ce o fi la mine o sa ma apuc sa desfac pentru ca vreau sa imi fac si displayul central ... si bordul ultimu l .... de bord ma apuc cand termina ionutz cu acele pentru ca vreau sami fac si eu .
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:pentru TID merg 2 led-uri de 170 grade bagate in soclurile originale impreuna cu o rezistenta. eu asa am facut la mine si se vede perfect.

aveti cumva vreo poza cu un led bagat in soclu ?
vreau sa vad cat de mult e bagat in soclu de fapt ... e bagat de tot, pana la baza ledului sau e lasat si in afara putin ?
merci !
  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am nevoie de un sfat!...am inceput cu montarea ledurilor in blocul de lumini, la masina din semnatura, urmand bordul, GID-ul si consola centrala. Leduri albe ( http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1 )legate cate doua in serie cu rezistenta de 560 pentru indicatoarele de pe blocul de lumini si leduri rosii ( http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1 ) singure cu rezistenta de 820 pentru cele doua rotite de reglat intensitatea luminii si reglaj faruri. Le-am alimentat din acelasi loc(soclu) de unde se alimenta becul ce ilumina "caracatita" de plexic din interior, pe care am eliminat-o. Am eliminat si ledul galben care se afla in interiorul carcasei. Totul functioneaza perfect, mai putin reglajul farurilor si al intesitatii luminoase a ledurilor montate de mine. Reglajul bordului, al GID-ului si al consolei centrale, unde au ramas inca becurile originale, functioneaza perfect. Unde am gresit?...... Crying or Very sad Crying or Very sad
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil s-a deplasat soclul blocului de lumini ºi nu face contact. Când repui blocul de lumini, þine soclul din spate (pentru asta trebuie sã ai instrumentele demontate)
O altã posibilitate, arcurile de sub cablaj, se pot deplasa, verificã-le ºi pe acelea.
Skip ads

  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
...nu inteleg....te referi la asamblarea blocului de lumini in sine, sau la introducerea lui in locasul din bord?
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
În locaºul din bord...
  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
...hmmm...sunt destul de sigur ca a intrat corect...dar o sa mai incerc o data...cobor acum la masina...
  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
...McFly, din pacate nu e nimic din cele sugerate de tine...blocul de lumini intra foarte bine in locasul din bord, iar arculetele sunt la locul lor...si inca ceva....am incercat sa pun un led in locul celui galben original, dar nu se aprinde...am incercat si inseriat cu o rezistenta de 820 si fara...nici un rezultat...ledul NU s-a ars Exclamation (in varianta fara rezistenta)...l-am incercat ulterior. In continuare, nu am reglaj la faruri si nu pot schimba intensitatea luminii la leduri. DOAR la leduri..bordul, GID-ul si consola centrala(unde am inca becuri) se regleaza Mad ...Idei?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:
BV19MAX a scris:pentru TID merg 2 led-uri de 170 grade bagate in soclurile originale impreuna cu o rezistenta. eu asa am facut la mine si se vede perfect.

aveti cumva vreo poza cu un led bagat in soclu ?
vreau sa vad cat de mult e bagat in soclu de fapt ... e bagat de tot, pana la baza ledului sau e lasat si in afara putin ?
merci !


Nu am poze. Am scos becul original din soclu, am luat o rezistenta de 680/0.25W careia i-am taiat un piciorus de ~1mm. Acest piciorus l-am lipit pe led (la fel si la LED, am taiat unul din picioruse la 1mm). celelalte picioruse le-am indoit la 180 grade (forma de U) si le-am "infipt" in locul becului original. Am pus apoi o picatura dintr-o bara dinaceea de plastic pentru rigidizare (se poate folosi cu brio Loctite sau super glue).
Surplusul din picioruse (care iesea deasupra soclului) le-am taiat.
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
redovidiu a scris:...McFly, din pacate nu e nimic din cele sugerate de tine...blocul de lumini intra foarte bine in locasul din bord, iar arculetele sunt la locul lor...si inca ceva....am incercat sa pun un led in locul celui galben original, dar nu se aprinde...am incercat si inseriat cu o rezistenta de 820 si fara...nici un rezultat...ledul NU s-a ars Exclamation (in varianta fara rezistenta)...l-am incercat ulterior. In continuare, nu am reglaj la faruri si nu pot schimba intensitatea luminii la leduri. DOAR la leduri..bordul, GID-ul si consola centrala(unde am inca becuri) se regleaza Mad ...Idei?


e posibil ca la asamblarea blocului de lumini sa nu fi pus corect rotitele de reglaj. Ideea e ca atunci cand desfaci, sa pui rotitele intr-una din pozitiile extreme apoi le demontezi. La asamblare trebuie sa le pui in aceeasi extrema din care le-ai desfacut
  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ionut4683, am incercat si acest lucru....am pozitionat rotitele in ambele pozitii extreme....nu reactioneaza nici farurile nici ledurile. Sunt foarte intrigat de ce nu se aprinde ledul pus in locul celui galben original..... Evil or Very Mad
  • ionut4683

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da pe la sigurante te-ai uitat?
sigur nu ai intrerupt nici un circuit cand ai modificat pe acolo? sau sa fi facut vreun scurt pe undeva
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR