Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ms de raspuns
Skip ads

  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Schema gasita pe un forum Polonez...

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu era nevoie sa faci post nou. Pur si simplu apasa pe butonul "modifica" si editeaza-ti postul gresit.

Schema e buna doar pentru depanare. Nu cred ca e cineva nebun sa se apuce s-o puna in practica in conditiile in care un OP-Com costa 300-400 lei.
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E cam mare dar se poate implementa rapid .
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pt OP-COM clona pe USB, stie cineva mai multe detalii despre "Output tests" in special la Engine?
Nu vreau sa stric ceva...
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu strici absolut nimic. Conform cu ceea ce inseamna nu sunt decat niste teste. Adica: test EGR, test wastegate sau ce actuatoare mai are motorul/masina. La test de EGR, de exemplu, parametrul de observat ar fi mass air flow sau turbo pressure.
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am facut schema cu Max 232, mi-am luat si mufa OBD ll , am incercat cu o gramada de softuri si tot nu ma pot ,,lega" la masina. Are cineva un soft care sa mearga cu acest tip de interfata si daca da, poate sa mi-o si dea ?
Multumesc anticipat.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vezi pe pagina 62.
Skip ads

  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Xian daca ai respectat schema eletronica si ai serial normal pe pc functioneaza cu softul dedicat schemei eletronice. Am expus si eu o modificare e tot pe topic pusa .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vag com pe USB, versiunea 409.1 KKL USB e un fel de interfata seriala, dar pe USB. Adica PC-ul o vede ca pe o seriala. Se comporta bine su softul vag com si reno ddt. Se pare ca merge la mai multe marci, nu si la opel.
Fiind o interfata pe USB care se comporta ca una seriala, a reusit pana acum cineva sa o faca sa meraga pe opel, teoretic, ar trebui sa merga, insa eu nu am reusit.
Multumesc de raspunsuri.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Vag com pe USB, versiunea 409.1 KKL USB e un fel de interfata seriala, dar pe USB. Adica PC-ul o vede ca pe o seriala. Se comporta bine su softul vag com si reno ddt. Se pare ca merge la mai multe marci, nu si la opel.
Fiind o interfata pe USB care se comporta ca una seriala, a reusit pana acum cineva sa o faca sa meraga pe opel, teoretic, ar trebui sa merga, insa eu nu am reusit.
Multumesc de raspunsuri.

Salut
Vreau sa-ti spun ca eu am incercat sa vad daca merge pe Opel si functioneaza, dar doar pe masinile K-line.
Bine acum nu pot sa generalizez ca nu am avut ocazia decat pe ascuns sa verific ( oamenii nu-ti prea it lasa masina sa te joci cu ea).
Asa ca am folosit-o pe fostul meu OPEL Astra G 1.7
Softuri folosite Opel Tech 2 si AbCom ( doar pe ECU motor - nici cu pseudomultiplexor nu a functionat pe altceva)
Mai este un OPCOM demo care ar functiona dar nu l-am incercat.
Maine daca vrei am sa-ti pun linkurile cu softurile respective sa le incerci.
Te salut
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:
Maine daca vrei am sa-ti pun linkurile cu softurile respective sa le incerci.
Te salut

Multumesc stimabile.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Programele promise
Opel Tech 2
ABCom
OPCOM 070319 DEMO
Multa Bafta
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Din pacate revin cu o posibila problema la interfata mea OP-COM . Am avut o problema cu ea anul trecut dar mi-a rezolvat-o @lupu_sandu ( multumesc) . Am folosit-o ocazional si nu a facut probleme . Aseara mi s-a parut ca incepe sa faca probleme .Am incercat sa ma conectez la masina mea la modulul de alarma sa-i sterg erorile . Initial a spus ca nu se conecteaza la ECU . Am inchis programul , am deconectat interfata si am repus contactul .A reusit sa se conecteze . Chestia asta mi-a facut-o de cateva ori ieri .Cand mergea , cand nu . La mine nu se conecteaza la modulul inchiderii centralizate , pe alte G-uri din 2007 se conecteaza . Nu inteleg de ce . Nu am probleme cu inchiderea . Am modul de inchidere centralizata si cu ridicare geamuri original GM. Posibil sa fie asta o problema fata de celelalte Astra Clasic ? Am incercat sa intru in programare la modulul alarmei am bagat codul si nu facea nimic . Pe alta masina era ok dar se bloca uneori . Am observat ca ledul galben ramane aprins si dupa ce scot interfata din OBD II .Inainte se stingea .Ledul galben se aprindea doar cand se conecta la vre-un modul . Cert este ca merge ocazional . Nu merge ca inainte . Este posibil sa am vre-o problema cu ea ? Nu am incercat sa fac modificari de program . Se poate face vre-o verificare ?

Multumesc .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca problema nu este prezenta doar decat la accesarea acelui modul, si acest lucru s-aintamplat si inainte, nu ai de ce sa-ti faci griji. Vorbim de o interfata de 50 dolari, nu de un Tech2. Opcom nu este foarte stabil nici in versiunea originala, dar clona...
Ar fi bine sa ne spui si ce versiuni de soft folosesti.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

E adevarat ca accesarea acelui modul nu s-a putut nici inainte .Ma intrebam de ce merge pe alte masini .O alta posibilitate ar fi ca eu am alarma din fabrica si pe cele care am incercat se pae ca nu aveau. Am sa ma mai interesez daca nu aveau sigur. Versiunea este 1.39 . Cum am mai spus a fost pusa de @lupu_sandu si a fost ok .Se pare ca versiunea asta este ceam mai stabila. Ma intriga si becul galben care ramane aprins si dupa ce scot interfata din mufa de conectare .

Multumesc .
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
B74LEL a scris:Salut ,

E adevarat ca accesarea acelui modul nu s-a putut nici inainte .Ma intrebam de ce merge pe alte masini .O alta posibilitate ar fi ca eu am alarma din fabrica si pe cele care am incercat se pae ca nu aveau. Am sa ma mai interesez daca nu aveau sigur. Versiunea este 1.39 . Cum am mai spus a fost pusa de @lupu_sandu si a fost ok .Se pare ca versiunea asta este ceam mai stabila. Ma intriga si becul galben care ramane aprins si dupa ce scot interfata din mufa de conectare .

Multumesc .

Becul galben de la interfata ramane aprins si cand nu conectezi interfata la masina si incerci sa-i dai conectare la vreun ecu. ( asa in gol).
Pana nu o scoti din usb si o pui la loc ramane aprins.
Nu te speria.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Ok. De problema asta am scapat . Sa vad ce rezolv cu ,conectarire la unele module care nu merg uneori .

Multumesc .
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
eu am un op-com. stie cineva cum programez tempomatul la o astra g?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu Tech 2. Very Happy
Sau:
1. dublu click pe OP-COM.exe
2. click pe "Diagnostics"
3. selectezi anul masnii
4. selectezi modelul "Astra G"
5. selectezi "Engine" (motor)
6. selectezi "Programing" - in dreapta ferestrei nou deschisa
7. selectezi "Cruise Control" - "Prezent"
8. selectezi "Programing" (parca sau OK ...)
Spor la treaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR