Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
super masini.... am mai vazut una pe autovit de ma innebuneste: http://www.autovit.ro/html/1/4/4/7/421447.php




Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daaaaa . Numai ca asta e o mare teapa, din pacate : productie : 2003 ! Razz . Si 102.000 km suna penibil.
Misto SRI-ul tau HolySoul. Cu cat vrei s-o dai ? Eu am aceleasi ca si tine + scaune incalzire si piele, si 100.000 km reali , toti in Romania , e drept. Am carte de service la ea si revizii la zi la DIBas ( nu ca asta ar fi un plus ) . Motorul e neatins, de-abia s-a lasat si merge ca un nebun. Problema cu service-urile este ca multi mecanici sunt tineri, trebe sa dai de oameni care au desfacut Omegi . 2,5-ul meu a fost pe Omega B. Doar ca acolo ai mai mult loc ..

Bafta la vanzare ! Eu stau in cumpana ... daca s-o dau pe-a mea vs Ibiza sau s-o pastrez. Decizia o s-o iau peste 2-3 luni, le pastrez deocamdata sa am un termen de comparatie.
  • HolySoul

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai vectra b de 2.5 au fost fabricate 3000 bucati ori ce spune ala pe autovit ca e unicat masina .. departe de realitate ...
ce spui tu ca a ta e la fel ca a mea iar e departe de realitate a ta e de 2.5
a mea e de 2.6 di fabrica .. au fost fabricate foarte putine - aproximativ 250 bucati

cu cat s-o dau nush .. astept oferte eu ma gandeam sa cumpar un a4 3.0 tdi de prin 2003 sau macar un 2.5 tdi 180 cai ... cu toate ca-s mai lente ca a mea da vreau sa nu fac 400 km pana la un service k-lumea , acu caut o combinatie ceva si sa mai pun eu diferenta cateva mii de euro
daca e sa gasesc pret bun o dau fara combinatie eu pe-a mea am dat 11.000 euro in germania si o trebuit sa platesc si taxe ori daca e s-o vand nu-mi scot banii nici pe departe si sincer sa fiu masina asta merita mult mai mult decat o vinde ala pe autovit eu unu stiu cum merge a mea aia de pe autovit probabil e teapa .. vectra b s-o fabricat pan=n 2001 de unde are el din 2003 ?Smile
  • VectraDriver

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 1.6 16V 101 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="LEXXX"]super masini.... am mai vazut una pe autovit de ma innebuneste: http://www.autovit.ro/html/1/4/4/7/421447.php


pfff poate o fi teapa cu anul de fabricatie ...da interioru e superb Embarassed
Skip ads

  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Acum sunt un pic mai in masura sa imi dau cu parerea dupa 3 luni de mers cu automata din semnatura. Iar in partea cu consumul stau cam asa: Mers f f f f normal Very Happy adica imi schimba vitezele sub 2000 de ture imi ia 11~11.5; mers normal, adica schimba pe la 2500 imi ia 12.~12.5. Daca merg cu "S" cuplat si numai la nesimtire imi ia 15.5~16. Revenind la acel V6 de care zici (automat) iti zic eu cum sta treaba ca are cineva: oras mers normal 12~14; afara mers 120 ~140 consuma 8,5~9 iar daca mergi in oras sportiv 16~18 si afara daca o calci peste 140 de la 10 in sus. Pe la 180 iti ia cam 12,5~13 poate si mai mult, depinde de drum, vant , etc. Sper sa te fi edificat raspunsul meu. Succes la cumparaturi Very Happy
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, acu 1 minut mi-am facut cont. Vreau ca saptamana asta sa imi iau si eu un Opel Vectra de la AAAAuto si cum am citit tot felu de tepe cu AAAAuto am decis sa va cer ajutorul.

In linkul de mai jos:

http://www.aaaauto.cz/ro/se...kem=&Typ=138#

primele 2 masini alea din 1997 la 5417 Euro. As vrea sa cumpar una din alea. Va rog sa imi spuneti daca a mai intentionat careva sa le cumpere si a descoperit ca sunt teapa si daca puteti sa imi dati niste sfaturi de achizitionare. Intentionez ca azi dupa ora 18 sa ma duc la ei sa le vad. Am citit tot felu de probleme despre Opel vectra cu tipul ala de motor legate de consumul de ulei.
Cum as putea sa verific masinile astea. Mentionez ca nu am mai avut masina pana acum dar am mai condus dacia (lu taicamiu veche), un matiz, si o skoda octavia tour (pe motorina).

Va multumesc si astept cu emotii ajutoru vostru.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa sfat sa iti dau. Pentru inceput Shocked

Iei masina la plimbare, o duci la un mecanic priceput...
Partea cu uleiul e greu de obs... eventual ii faci o compresie (si aici te poti insela pt termen scurt - sunt tot felul de aditivi)

Vis-a-vis de defecte din fabricatie, vezi aici http://www.opel-vectra.com/...auts_majeurs.php. E in franceza dar merge sa traduci (cu google de ex).
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok, mersi pt raspunsul asa rapid. Nu ma asteptam!
Totusi:
1. Pot sa scot masina din parcul ala a lor si sa merg cu ea la un mecanic care il vreau eu ?
2. Eu nu sunt din Bucuresti, desi locuiesc aici de 2 ani, si nu cunosc nici un service. Care ar fi un loc unde este un mecanic priceput?, si cat m-ar costa o estimare ? (asta in cazul in care imi dau aia voie sa duc masina la un consult la un alt service)
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ia da click aici
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=aaa
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La X18XE (1,8 16V) nu sunt probleme asa mari cu consumul de ulei...in schimb exista problemele "clasice" pt. Vectra B la nr. ala de km (care probabil oricum e mai mare in realitate) cum ar fi fragilitate suspensii si articulatii, nesiguranta legata de distributie (musai tb. schimbata cureaua daca iei vreuna), debitmetru care poate creea probleme etc. Gandeste-te ca ei le-au cumparat cu vreo 4000 de euro sau au fost obiectul vreunui buy-back, dar oricum tot pe acolo-deci prea bune nu pot fi.
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am citit topicu ala tot. Concluzia e ca is samsari, dar asta nu inseamna ca nu poti lua o masina buna. Mie mi se pare pretul de 5417 E acceptabil. + ca am doar 3500 E si restu o sa fie rate.
Am citit tot felu de sfaturi despre cum sa o testez, dar mi-e frica de un singur lucru ca nu pot sa o iau sa o duc in alta parte sa o testez si ca o sa aiba vicii ascunse de care o sa aflu dupa aia. Deci cum as putea sa dedectez eu aceste vicii ?
Am tot cautat pe forumul asta despre intretinerea la Vectra B cu motor de 1.8 pe benzina dar nu prea am gasit.

Cate despre numarul lor de km ce sa zic (cu siguranta e manarit.) O masina de 10 ani nu are cum sa aiba 130 mii km. De 90 mii nici nu mai zic.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Fugi cat poti de AAAAuto, pt sunt hoti. 1) Au preturi f mari; 2) masinile le manaresc 3) am vrut eu sa imi cumpar de la ei si incearca sa te traga in piept cat pot, adik umbla ma masini sa le faca de vanzare si atat. Stiu pe cineva care si-a luat un renault megane de la ei si numai probleme a a avut la el. A gasit si el fraieru si a dat-o . Concluzie : fugi cat vezi cu ochii de AAAAuto
Skip ads

  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Chestiile astea sunt la noroc din cate pot sa trag eu concluzia.
Am un coleg de servici a carui nas a luat un peugeot 206 de la AAAAuto si e multumit. No problems. Pana la urma depinde de masina cum o nimeresti si la asta am cerut ajutorul vostru!

Ca AAAAuto sunt samsari a fost stabilit deja in alt topic.
Cum sa fac sa imi dau seama cat de tare e teapa care incearca sa mi-o dea e ceea la ce am cerut sfatul vostru !
De la oricine as vrea sa iau un opel dinasta ar incerca sa ascunda niste defecte. Si voi ati face la fel chiar din membri forumului, deci de ce nu ar face-o si ei ?

Deci, rezumand, pretul mi se pare acceptabil, acu cum naiba sa fiu eu mai smecher ca ei si sa ma prind de ce marfa au la banii astia ? A mai achizitionat careva de pe forum masina de la astia ? Daca da cum a facut si ce defecte au incercat sa ascunda ?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai cred ca ascund defecte "minore" cum ar fi faptul ca au airbaguri sarite (manaresc becul din bord legandul in paralel cu ala de ulei sa zicem), erori stocate/existente in ECU (aceiasi manarie cu becul check engine din bord), compresie scazuta datorita uzurii mari (baga 2 doze de aditiv in ulei si merge belea...vreo 2 saptamani), lovituri, probleme de geometrie (iau cauciucuri ieftine dar noi si nu-ti dai seama daca le uzeaza uniform) si nu in ultimul rand km. la bord. Ajunge? sau mai vrei ca mai avem, nu-i problema. La oferta poti sa "prinzi" mai multe de-astea la un loc...
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ok, tocmai m-a sunat o doamna de la ei care mi-a zis ca nu au carte service si ca imi ofera garantie 3 luni pe cutie si motor si ca am posibilitatea sa merg cu masina la orice service vreau eu pentru investigatii. Deci va rog cu caldura sa imi recomandati un service in urmatoarea ora ca vreau sa trec pe la ei dupa ce ies de la servici.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ca sa nu fie prea departe cred ca Augsburg langa Carrefour Militari ar fi o solutie...dar costa ceva.
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aveti idee cati bani ar trebui sa am la mine pt o verificare la augsburg aia ?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cica diagnosticare completa=389 ron
  • valy_berea

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005 1.4 TwinPort
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Teapa, nu am banii astia la mine, si nici nu as da 4 mil pe o verificare. Ma gandesc ca daca aia dau 3 luni garantie pe motor si cutie sa o iau fara verificare. Cu alea 4 mil de verificare pot sa ii folosesc ca sa mai repar pe la ea ce apare nu ?
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu o lua fara sa o verifici, asa am facut eu acum 4 luni si incet incet schimb din ce in ce mai multe piese pe ea cum ar fi: ambreaj, semeringuri supape + altele. Iti recomand sa mergi in Vitan pt testare, este singurul loc din tara care face o testare completa iar pretul este cam 2 mil, in functie de masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR