Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
4turbo a scris:Daca as fi eu ministrul de interne:[...]


bine ca nu esti. Ce spui tu =ceea ce crede un pusti de 16 anisori ca poate face cu masina=cel mai tare.
Scuza-ma pt calificativ ,dar ai uitat prea multe,in general toate legile sunt facute/morti.Tradus ar insemna ca nu iese fum fara foc.
Uiti de exemplu ce inseamna a prevenii,legislatie,prim ajutor ,corectitudine,s.a..
Ce intelegi prin capacitatea de a anticipa?
Daca ai un nr de km asta ar insemna orice manevra pe care pot sa o faca participantii la trafic in orice moment;
iar asta ar insemna sa nu iesi cu masina din garaj.O capacitate reala de prevenire-din pacate nu o poti obtine decat dupa multi km si situatii reale in care ai fost implicat.In afara de faptul [cum simti masina] trebuie sa simti si participantii la trafic(eu ma dumiresc cum merge cel din fata mea in primii km).
Daca sunt batrani care inca au permis la 80 ani inseamna ca traiesc si au supravietuit tineretului vijelios,care nu pleaca de acasa fara detector radar.
De ce pt cei de 80 ani vrei 1000 ron/luna =taxa circulatie si pt. incepatori numai 500 ron?
Cand vei avea 80 ani (daca vei ajunge) si vei fi tot ministru,ce reguli vei mai impune?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din tot acest topic, cred ca cel mai relevant a scris KlubbHead. Are putina experienta (boboc) dar stie reguli de bun simt care nu au cum sa fie scrise in nici un cod rutier. Totul depinde de cei "7 ani" de acasa.
Tineti seama ca in USA, armele se vand liber (bineinteles dupa un control psihiatric, antecedente, etc) - un fel de examen de permis - dar mult mai lejer. Libertatea si egalitatea intre cetateni, este primul lor articol din constitutie.
In concluzie: nu poti face discriminari atat timp cat ti-ai castigat acest drept (carnet de conducere), sa limitezi puterea masinii in functie de anii de condus.
Si practic: daca as cumpara o masina din EU si nu am suficienti ani de condus in Romania (dupa propunerea din topic) nu pot sa intru cu ea in tara?
Off topic: am carnet de 19 ani, m-am cam saturat de covrig. Sad Astept inca 5 ani sa poata lua baiatul meu carnetul si sa stau ca un boier in spate-dreapta cu o bericioica si sa vad si eu relaxat privelistile de pe drum. Laughing
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
tragica gandire a unora, pacat, o fi democratie si libertate dar nu cred ca le-ar conveni unora sa afle prin telef cum ca un "pustan" de bani-gata a nenorocit poate o cunostinta sau familie a unora care conduceau regulamentar, si fac pariu ca "pustanii" vor scapa si de urmarirea penala, asa ca ..............in RO treb sa "tai" in carne vie ptr a schimba mentalitatea romanilor. Deci sunt de acord cu ideea sondajului.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ai si tu dreptate, dar hai sa ne gandim ca fiecare plateste pentru ce face. Macar sa ne facem iluzii.........
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... teoretic plateste fiecare pentru ceea ce face dar din pacate orice masura administrativa, puscariea, chiar si pedeapsa capitala nu te incalzeste cu nimic. Nimic nu ti'i mai aduce inapoi pe cei dragi din mormint ucisi in accident de neintarcatul teribilist de ocazie. Aici ma refer si la cei de 30-40-50-60ani care abia au luat carnetul si se cred zmei. Nebunia fie ea si temporara nu are virsta.

Si cum spunea cineva : "... batrinetea este sirul de intimplari terminate din intimplare cu bine prin care trece omul."
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR