Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La dig nu merg borduri si pavele...bine ca pun in zona industriala unde trotoarele sunt pustii...dupa cativa ani le vor scoate sa faca 3 benzi...
De sinistrati mai pass, socrii stau in Stolniceni Prajescu (Siret) si cunosc bine ce fac cei apti de munca.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca colegii din zona considerati ca se merita si intreprindeti ceva pentru ajutorarea acelor oameni sa spuneti sa putem ajuta si noi cei care suntem mai departe(geografic vorbind).
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Scuze , nu am stat sa citesc cele 8 pagini , scuze inca o data.

Exista numarul 876 la care puteti trimite un sms , comod si elegant.
Banii merg in contul unicef , nu se aplica tva
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru sinistratii nosti ar trebui sa donam minte, ...multa minte. Dar din pacate pentru ei aceasta nu este transferabila/transmisibila...
Sa te prinda de trei ori in citiva ani inundatiile in acelasi loc la fel de "pregatit" spune multe despre tine ca "sinistrat mintal" . Prima data te prinde nepregatit, n'ai stiut, n'aveai cum sa prevezi, asta e..., a doua oara ai crezut ca n'o sa se mai intimple si ai avut incredere in autoritati ca vor rezolva cu digurile, a treia oara inseamna ca cele doua inundatii anterioare ti'au spalat creierul ... definitiv!

Despre autoritati si statul roman falimentar ce sa mai zicem ..., n'au fost in stare in ultimii 20ani sa intretina ceea ce s'a facut sub Ceausescu d'apai sa mai faca ei ceva... Bine ca au distrus inca din anii "90 departamentul de amenajari funciare ce se ocupa de indiguri, taluzari, irigatii si alte d'astea...

Am totusi bucuria morbida ca mare parte din aplaudacii lui Basescu si'o iau rau peste bot. Sa le fi dat la alegeri Basescu, acest prevazator demiurg al zilelor noastre, galeata si cele citeva kg de faina ca si compensare ante factum pentru inundatiile de azi Question O fi fost mai ieftin decit sa faca digurile, ... nice. Tine'o tot asa Romania !
Skip ads

  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu vreo 5-6 pachete pregatite (imbracaminte , incaltaminte) ptr. copii intre 0-7 ani , dar in Iasi nu se primesc ptr. donatii.Cum as putea trimite sa ajunga acolo unde este nevoie ?
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta :

http://www.adevarul.ro/loca..._0_293371076.html

Raspunsul standard la 876 , mentionat de mine mai sus :

" Donatia de 2 euro va ajuta familiile afectate de inundatii sa spere la un viitor mai bun....."
Cum pana mea sa trimiti astfel de mesaj. Pai daca voiam sa spere la un viitor mai bun le trimiteam o carte postala cu incurajari.
Donatia se face sa aiba un viitor mai bun, nu sa spere la un viitor mai bun.

In fine


Later:

Am o mica idee in legatura cu inundatiile, pt care s-ar putea sa fiu judecat aiurea , dar sa o expun.
In egiptul antic , revarsarea nilului din albie era o binecuvantare pentru agricultura.
Nu ar putea face si romanasii o chestie similara , sa transformi un necaz intr-o bucurie?
Ma refer strict la dunare , sa ii dea voie o data la 3-4 ani sa inunde insula mare a brailei, sa construiasca un delusor pe care sa puna tot ce e valoros(tractoare , animale etc).
Si asa nu mai e cazul sa bagi tot felul de chimicale in sol pt fertilizare.

Nu am nici un fel de pregatire in agricultura , doar stiu de la ce capat se apuca sapa, de la capatul neferos, parca.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Interesul general este acela de a decima agricultura Romaniei, in nici un caz revitalizarea ei.

Altfel cum ar mai putea sa-si vanda altii legumele la noi? Dece sa cumperi rosii produse la noi cand se pot aduce la pret triplu din turcia?
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
scuza-ma (poate fi si @)
Tot timpul fac greseala sa cred ca rahatii aia care sunt la conducerea tarii,guvernare , la conducerea institutiilor bla,bla,bla, vor binele tarii.
Si mereu se gaseste cineva ca dvs sa-mi dezvaluie( a infinita oara) ca nu e asa asa.
Tare am impresia ca daca imi fac o tomografie , or sa ma declare feneie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Sunteti de acord cu o mica contributie la ajutorarea sinistratilor de pe urma inundatiilor?
Da,sunt de acord(cu fapta nu doar cu vorbe). 71%
Nu stiu ce sa spun. 18%
Nu sunt de acord. 10%
127 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR