Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ptiberiucip a scris:salut, am desfacut de curand Tid-ul din mufa si dupa montare am constatat ca nu se mai aprinde. Am un Vectra C din 2003, y20dth. Daca ma poate ajuta cineva multumesc anticipat!


la fel la mine... dupa ce l-am desfacut si montat tot frumos se vad caracterele dar nu se mai aprind bec-urile... nush ce are...
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai ori becurile sunt arse ori un fir din mufa intrerupt firul de la pinul 7,gyye culoarea firului.


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

2011-07-05 12:10:08


Ultima modificare facuta de andrei_alik la Mar 05 Jul, 2011 12:07 pm
  • heni

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu am reusit sa-mi repar tid-ul Smile
mi-au fost de mare folos tutorialele.
la mine nu sa potrivit treaba cu presatul de-cit dupa ce am pus sub cordonul de silicon un rind de pexal ( cred ca merge si silicon ) , dupa ce sa intarit am putut presa dupa tutorial.
inainte de geaba presam ca nu ajungea cordonul la contacti.atingea locasul mai intii.
o singura problema nu-mi apare temperatura.....posibil sa nu am senzor de temperatura?
voi cauta raspuns
pa pa
  • huni

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1997 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut.am si eu un vectra b1 si am un tid din asta...oare l-as putea schimba cu un cid color cu navigatie..ce mai trebuie sa functioneze corect..
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
cu un mid il poti schimba relativ usor (vezi sectiunea tutoriale) , cu un cid este mai greu dar nu imposibil
  • nouvenit

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
szian a scris:Buna baieti.! Am si eu un vectra b '97 si nu îmi mergea TID si becurile de la bord mi s-au ars. Ieri dupa pozele vazute aici de altii am desfacut bordul încet si cu rabdare. Gurile de aerisire le-am desfacut mai greu dar am reusit cu cartela de tel 2 buc taiate în doua. Pot sa va spun ca am reusit sa schimb becurile de la bord si cel mai mult si TID ul . Am avut doar o folie dezlipita am pus o presa din lemn în partea de sus dar si mai jos una mai patrata sa preseze si partea de mai jos capacul. Ca alfel nu îmi aparea toate cifrele. Îmi merg toate acuma si îs foarte încîntat ca am reusit. Multumesc mult celor care au postat poze aici. Mult succes tuturor. Cine are nevoie de ajutor ma ofer si telefonic.

Te rog ,daca se poate,sa ma ajuti si pe mine in privinta TID-ului.Doresc sa ne intalnim...sunt din Calan.Te rog daca vrei sa ma contactezi pe id-ul: cit_calan@yahoo.com.
Multumesc.
  • oferr_garantie

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1998 1598
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut,dc dezlipesc de tot,ca am incercat si eu aceas medoda sa curatz 1 mm sub banda, apoi am bagat o presa sa stea bn presat,dar nimic la fel ramane, am cu un singur display fara calculator de bord, problema este daca sa dezlipesc definitiv si curatz cum sa le lipesc la loc? si 2 eu am maxim 10 lini sa zic pixeli din tot ce aratat el, am mai avut o vectra b si arata tot ,la asta sunt cativa pixeli activi doar in dreptul datzi si anului , la ora si temp niciodata nu sa vazut vreo mica activitate sau linie.. mai am sanse sau caut altul ceva mai bun de la dezmembrari.Stima
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
se repara usor mai ,iar cu dezlipitul ...se fixeaza la loc cu scoci fara probleme.Ca sfat puteti inlocui snurul ala de silicon din partea de sus cu o bucata din lamela stergatorului de parbriz .( se confectioneaza de minune).Pt detalii pm
Skip ads

  • oferr_garantie

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1998 1598
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pe la snuruld e silicon o fi problema.mai la mine se vad abia 4,5 puncte pe display, unele aidca inca max 5,6 liniute sau juma de pixet nust cum se ia o linie intreaga dc ma uit atent sar vedea dar ff slab luminate,banda pare super ok,totul in interior vad, mai are rosr sa incer sal repar sa desfac iar tot a doua oara? sau sa iau altul.ca dc e la banda problema ,nu am ce sai fac..Stima
si am facut toti pasi si la fel tot din acel tutorial de reparare display tid de opel vectra b.

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

19.09.2011 16:33:10
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut nouvenit. Ti am lasat mesaj pe id.
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare , dupa lungi cautari am hotarit si eu sa incerc sa repar displeiul tid ,,,am incercat si varianda cu burete si lemn ,dar nu a dat rezultate la mine , atunci iam dat fata la casetofon jos ,in acel moment au mai aparut citeva numere pe displei,,,ce sa fie oare ...mentionez ca iam schimbat cas original cu un mp3,,in poze se vede diferenta ...astept raspuns..ms,,poate sa fie defect ?,,,
  • nouvenit

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Apelati cu incredere la Szian pentru reparatie tid -vectra b.Se pricepe foarte bine!
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut adrian_cobra. Trebuie multa rabdare ca se poate face. Presa de lemn se pune în unele cazuri si mai jos pe placa. Mai incearca treb sa reusesti. Daca nu ai casetofon original nu o sa îti apara fregventa radio doar data. Iar cînd merge casetofonul pe display va aparea ora si temperatura, fregventa radio o ai pe casetofon.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da multumesc NOUVENIT.! Azi i-am reparat tid-ul lui nouvenit. Se pare ca a fost foarte încîntat pierzîndu-si speranta dupa ce a fost la cei de la Opel care i-au zis marea cu sarea .
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ok szian,o sa mai incerc ,poate reusesc ,,mersi de raspuns,,
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multa bafta . Sa scrii ce ai facut.! Dupa cum se vede la tine displayu se poate face
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pentru colegi din Bucuresti repar tid -GRATUIT-, in masura in care se poate remedia( posibil sa nu mai poata fi remediat)
  • adrian cobra

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare,,inca o data,,am desfacut bordul sa repar tid..ul,,,are 2 beculete,eu aveam unul ars ,bun,,am zis ca asta e buba,am pus la loc kilometraju inapoi,,tragind mufa de tid afara am cuplat mufa in tid,,, ca sa pot pleca cu masina ,,,,am luat bec ,lam pus ,,am pus contact si presam pe placa dar nimic nou,,,asa ca am pus tot la loc burete +lemn cam pe toata placa si lam montat,,[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2011-10/54469_a0ftz0dqh.jpg][/imglb si cam atit am putut sa recuperez di liniute,,,deci cred ca are el ceva ,,am sa incerc pe la desmembrari sa cumpar unu,, ca nou mia zis ala de la opel ca e vreo 100 si ceva de euro ,,
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
e mai complicat.Doar presarea nu e suficienta
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
"adrian cobra "daca ai drum prin tecuci am eu un tid care are ceva linii lipsa ,daca esti interesat sa mai faci ceva experimente in vederea reconditionarii ti-l fac cadou !
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR