Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • deleted-39746

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!

Am si eu probleme cu tija swirl, insa masina merge si mai am nevoie si de ea.
Daca doreste cineva sa vanda sau sa dea de pomana i-as fi tare recunoscator.
As vrea sa repar una defecta, iar dupa schimb as repara-o pe cea de pe masina.
As putea sa concep un kit de reparatie pentru ca schimbatul ei este costisitor.
Kit-ul va fi facut din elemente metalice care vor tine mai mult decat cea de fabrica.
Skip ads

  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut.sunt nou pe aici.tija o aveam cazuta de mult timp cred.masina mergea bine si nu dadea nici o avarie.nici macar pe tester.ieri ,citind cele spuse de voi am incercat sa o pun la loc.bun.masina parca zbura.tragea mult mai bine,dara cazut din nou la nici 10 km.s-a aprins cheita.am scos-o si am incercat sa o repar cum a spus c_pantazescu.zis si facut.am pus-o la loc.in drum spre casa s-a aprins becu de la motor.acu ce e de facut?locuiesc in spania si maine va spun daca aici sa vinde tija separata.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Inseamna ca s-a blocat motorasul din cauza uneia dintre clapete. La fel am patit-o si eu la un moment dat. Dai jos tija si iti va merge ca inainte de a o monta, dar macar merge. Wink
  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mersi.acu ma duc sa ma uit si va zic.nu stiu ce sa fac.sa o las afara sau sa incerc sa o mai pun la loc.pana maine.?
Skip ads

  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Inseamna ca s-a blocat motorasul din cauza uneia dintre clapete. La fel am patit-o si eu la un moment dat. Dai jos tija si iti va merge ca inainte de a o monta, dar macar merge. Wink
acu ma duc sa o dau jos.si becu se stinge?martorul de la motor? Shocked
  • Babanu

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1962
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2005

  • Mesaj Privat
nu mai bine o lasai tu asa pana cand se gasea o metoda sigura de reparatie ?!?!?!
Eu astept sa vad ce gasesc colegi nostri. Nu am cum sa incerc sa o repar eu "Gigi mecanicu" ca merg cu ea in fiecare zi si fara masina nu am picioare.
  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am scos-o.am pus maina pe tester si am sters avaria care era P1109.acum merge ca inainte.maine va spun daca au doar tija.daca nu tot maine o duc sa imi schimbe galeria ca eu asa nu merg cu ea.ori ii dau foc ori o repar.va spun maine ce am facut.
  • Babanu

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1962
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cel putin esti hotarat. Bafta.
Skip ads

  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca o repari astfel incat sa nu mai cada si sa nu iti blocheze cursa motorului nu iti mai da eroare. Mai este o varianta, unul din fluturasi nu se invarte liber si motorasul "simte" asta, se forteaza incercand si apare eroarea. Inainte de toate incearca-i cu mana, vezi ce cursa au.
PS: Presupun ca o sa o repari, ca pt 300 eur (galerie noua) nu merita sa ii dai foc Smile
  • aditzu_101

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut.toate clapetele se misca bine.cu tija pusa la fel.se misca toate numai ca are mult joc tija si sare de la locul ei.nu mai mor o zi sau doua.
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://cgi.ebay.de/OPEL-ANS...sh=item439b7b027e
http://cgi.ebay.de/Orig-Ope...tn%3D11%26ps%3D63

daca cineva are nevoie...e chiar bun pretul...si din cate inteleg e tipul nou nu cel vechi.

am incercat sa gasesc pe net daca in anglia e vreun kit de reparare al celei vechi, insa nu am gasit nimic. Oricum la 250 euro galeria noua , modelul nou, eu zic ca merita sa comanzi daca ai probleme.La mine e cazuta tija, insa sincer nu simt vreo lipsa de putere. Mai ales ca eu am 120cp.Poate pe viitor o sa schimb si eu galeria si egr-ul. Din ce am vazut pe la englezi, cam astea sunt punctele slabe ale dtj/dth....intake manifold, egr, volanta cu masa dubla, alternatorul(puntea de diode) si mai rar turbo si cica pompa de apa care mai cedeaza dupa 40.000 miles.Eu am avut noroc cu pompa, am schimbat-o cu tot cu distributie la 125.000 si arata rezonabil la km astia.


Ultima modificare facuta de mirceap la Dum 29 Nov, 2009 6:06 pm
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Preturile nu sunt tocmai bune. Wink
Skip ads

  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Preturile nu sunt tocmai bune. Wink

pai astia din anglia ziceau ca e o treaba de 1000pounds.....care ar fi un pret bun?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am gasit-o la 162 de Euro, deci se poate mai bine. Wink Iar restul inseamna numai manopera de schimbat, daca nu mai schimbi si altceva. E treaba de 1000 la ei acolo, nu la noi.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu-s bune preturile alea. Gasesti la Tonistorm, noua cu 1100 ron.
Pe E-bay .uk sunt mai bune preturile dar in ultima vreme nu am mai gasit nimic. Si eu stau la pescuit Laughing
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vad ca ar fi multi doritori de galerii , si ma gandeam daca e sa incercam sa cumparam mai multi printr-o comanda comuna in scopul obtinerii unui pret cat mai mic , ca nu toti au timp si curajul sa vaneze galeriile pe ebay
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
AdryanX a scris:vad ca ar fi multi doritori de galerii , si ma gandeam daca e sa incercam sa cumparam mai multi printr-o comanda comuna in scopul obtinerii unui pret cat mai mic , ca nu toti au timp si curajul sa vaneze galeriile pe ebay


pai pe ebay sunt preturile mici cand prinzi vreo oferta....altfel banuiesc ca sunt destul de maricele, discount mare nu prea poti obtine ca nu iei 50 de galerii, si doar din taxe de transport sa recuperezi ceva.
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
am vazut ca unii au luat cu 160 E , dar multi au dat si cu aproape 100 mai mult , ceea ce cred eu ca e o diferenta mare , sunt multi ce au aceasta problema dar pretul mare si faptul ca masina functioneaza ii fac sa se gandeasca de multe ori pana cumpara alta admisie
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
AdryanX a scris:am vazut ca unii au luat cu 160 E , dar multi au dat si cu aproape 100 mai mult , ceea ce cred eu ca e o diferenta mare , sunt multi ce au aceasta problema dar pretul mare si faptul ca masina functioneaza ii fac sa se gandeasca de multe ori pana cumpara alta admisie


pai tocmai..au luat cu 160 in urma "vanarii" ofertei pe ebay. O firma nu iti vinde la pretul ala. Ca sa iei de la o firma cu 250 euro, la care adaugi transportul nu merita. O firma iti da maxim 10% discount, deci 225+transport. Tot e o diferenta de 100 euro, si la diferenta asta mai bine stai la "pescuit" pe ebay. Pana la urma iti trebuie un card de credit .
  • Babanu

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1962
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2005

  • Mesaj Privat
mirceap a scris:
.Poate pe viitor o sa schimb si eu galeria si egr-ul.


EGR-ul cade f greu. Necesita doar curatare din cand in cand. Nu prea are ce sa se strice la el. Asta daca e la fel ca al meu de la motorul Z19DTH.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR